Co mnie wkurza w jeździectwie?

donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
04 listopada 2020 13:31
Perlica 😀 odesłanie to złe słowo. Poproszenie o zejście z konia lepsze.
https://bit.ly/3mRux1Y
donkeyboy, dzięki, czyli jest nawet zasada 20%.
Czyli na moim koniu mogę jeździć do 114 kg . Szczerze wydaje mi się cholerka duuużo.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
04 listopada 2020 13:42
donkeyboy, dzięki, czyli jest nawet zasada 20%.
Czyli na moim koniu mogę jeździć do 114 kg . Szczerze wydaje mi się cholerka duuużo.



No tak ale jak pomyślisz ze zamiast ciebie siadł by facet, nawet nie gruby a napakowany (mięsień w tej samej objętości co tłuszcz będzie cięższy) to te 100 ileś kilo na spokojnie będzie ważyć. A nie będzie wyglądać tak tragicznie jak ta dziewczyna, tak jak już espana zauważyła
Serio kazdy zanim sie tu wypowie powinien ogladnac filmiki. Bo to one pokazuja ze koniom jest ciezko.
Moja ex luzaczka majaca 160cm wzrostu wazyla 89kg i jezdzila na swoim koniu wielkosci hucuła. Tez uważala ze to totalnie nic zlego, pomimo ze koń permanentnie cierpial z powodu grzbietu i nog. Moja szefowa nigdy nie pozwoliła jej wsiasc na swoje konie, nawet na walacha konkternie zbudowanego i dużego. Bo jej dupa nie miesciła sie w siodle i w czasie anglezowania jej zadek udezal praktycznie w tylni łek, co koń w plecach czuje.
Mezczyzna wazacy tyle samo, siedzacy w rownowadze i w miejscu siodła w ktorym powinien raczej nie zrobi grzbietowi.az takiego kuku. Ale jestem zdabia ze do wagi trzeba dobrac konia.
Ta klacz tam na filmach idzie sztywno i wyrzuca wrecz wyprostowane przednie nogi w klusie. Wyglada nawet jakby kulala.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 listopada 2020 13:44
Moim zdaniem 20% to mega dużo jest. Mój małż jest na granicy w zasadzie dla swojego konia, wagowo wychodzi około 15% z małym haczykiem. Radzą sobie fajnie, po płaskim, w terenie, ale skoków takiej pary to ja sobie nie wyobrażam. Widać też że niewielkie zachwiania równowagi, jakieś krzywizny zaraz mocno odbijają się na koniu. Małż fajnie jeździ, ma całe szczęście świetną równowagę i wyczucie (były tancerz), ale serio to jest jak dla mnie max co ten koń może nosić bez szkody dla zdrowia.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
04 listopada 2020 13:47
https://www.instagram.com/evildreamer/
Daleko nie trzeba szukać, Pani duża a konik malutki
Ona w tym problemu nie widzi
A mnie wkurza to pseudo bodypositiv że osoby mówiąc wprost GRUBE (niezdrowo) uważają że wszystko jest ok a kazde zasugerowanie, że ważą sporo jest hejtem i krytyką dla nich...
Wklejam bezpośrednie linki do filmików, nie trzeba mieć konta, żeby obejrzeć jak się ma bezpośredni link do danego posta.

klik 1
klik 2
klik 3
klik 4
klik 5
klik 6
klik 7
KaNie, masz rację, a i budowa ""kuli" utrudnia utrzymanie równowagi.
Filmów nie obejrzę, bo nie mam jak.

zembria, też myślę, że dużo.

Na konia takiego 550 kg to myslę że człowiek max 60 kg jest ok, jeśli ma skakać.
Po płaskim to chyba z 70 kg jest ok tak zdrowo rozsądkowo po prostu.

Edit:
Pati2012 bo takie są czasy teraz, choć pewnie zostanę zara  🤬
Za moich czasów w szkole, jak ktoś był gruby to wszyscy go przezywali, nikt nie chciał z nim siedzieć , więc mało kto był gruby jednak, bo nikt nie chciał być odrzucony przez grupę. Czy to było dobre? Niby nie, ale może trochę tak?

W dziesiejszych czasach jest inaczej, w szkole ktoś kogoś przezywa to zaraz afera , że nie wolno i nakładany klosz. Czy to dobre? Też chyba nie, ale pewnie okaże się za 15 - 20 lat.


Perlica, wstawiłam linki do filmików, nie trzeba mieć konta.
Perlica teraz to już pojechałaś, na oko 90% facetów skaczących GP waży więcej  🤣
Ten cob to taki mocny, on chyba może więcej. Nie żebym była za wożeniem grubasów na za małych koniach, sama byłam uczona, że jeździec dopasowany do konia powinien ważyć nie więcej niż 1/7 masy konia (czyli ok. 85 kg na koniu 600 kg). Wielu mężczyzn skoczków jest cięższych, niż 85 kg i ma konie lżejsze niż 600 kg (wiem, bo mój waży 600 i wiem jak wygląda). I skaczą nie amatorsko, ale zawodowo, i szarpią, i gonią, etc. Te konie ze zdjęć (wiadomo, to tylko zdjęcia, można wybrać najlepsze) nie wyglądają na zajechane; postawione na kontakt, z żywymi uszkami.
🙄Perlica, ja sie nie mieszczę w twojej skali
No dokładnie jak espana pisze. Mnie znacznie bardziej boli koń szkieletor albo bez mięśni pleców (dla takiego to nawet 50kg to za dużo) albo jeździec bez równowagi wiszący na wodzy, gdzie u konia WIDAĆ oznaki bólu.
macbeth, dzięki.
To co widzę mnie nie razi, konie nie wyłamują, skaczą chętnie itp, ale oczywiście pewnie na insta nie wybiera się filmów najgorszych. Laska jak dla mnie bardzo spoko jeździ.

anp, ej no tak sobie strzeliłam, dla konia 550 kg.
GP najczęściej chodzą "maszyny" więc są większe znacznie to i waga większa.
GP jednak jeżdżą zawodowcy i są oni zazwyczaj szczupli, może poza jednym, który lata świetności ma za soba już i to widać ....

xxagaxx ale ja nie ustalam przepisów  🤣 rzuciłam przykładowo, skoro 20% za dużo piszecie, to ile jest dobrze?
To otwarta dyskusja przecież.

Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
04 listopada 2020 14:04
3/4 jeźdźców wazy więcej niż 70 kg. Taki Frank Ostholt powinien mieć zakaz jazdy 😀

Ps. Ja bym nie patrzyła na proporcje, tylko na plecy koni. Znam osoby dużo ważące, których konie maja idealne plecy. Znam nastolatki ważące 40 kg, których końskie plecy wołają o pomstę do nieba.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
04 listopada 2020 14:06
Perlica wysadziłaś mnie z siodła z połowy koni na których w życiu jeździłam 😀 waze 60 mierze 175 i jestem dość szczupła, także nie wyobrażam sobie jak faceci mieliby jeździć i dobierać konie 😀

Ja uważam ze tak, dziewczyna jest gruba, tak, tłuszcz przeszkadza i jej i negatywnie wpływa na konie. Tak, powinna schudnac. Ale jak patrze na jej jazdę przez pryzmat tego gdzie siedzi jej szkielet to naprawdę nie ma masakry biorąc pod uwagę ze jest amatorem.

I tak, to podejscie ze bycie grubym jest okej, nie jest okej. Bo poprawność polityczna. Już kiedyś była kłótnia na profilu jednej z marek legginsów/bryczesach dlaczego nie ma większych rozmiarów. Ze czemu modele tylko biali (a modele to byli ujezdzeniowcy, zawodnicy, reprezentanci kraju i celebryci jak Harnacke np). Zawsze jest źle.

O to to, plecy. O tym tez miałam pisać. Gorsza padaka ze starym niedopasowanym siodłem, brakiem mięśni grzbietu i jeźdźcem wagi lekkiej niż jeźdźcem wagi ciężkiej który o te plecy dba, zakłada żele i inne pomagacze jak trzeba i sprawdza siodło.
No ja mam konia 173 w kłębie:

Klik

A waży? 550 kg. Ja waże 66 xD więc no, po skokach dla nas..
No wygląda to źle, ale i tak nie tak źle jak połowa jeźdźców i koni na polskich regionalkach 😁
Koń kuleje. Ale chude osoby też jeżdżą na kulawych koniach.
Haha, uwielbiam te dyskusje, od minonej dekady pojawia sie cyklicznie na r-v i ZAWSZE konczy konkluzja, ze jezdziectwo jest dla filigranowych dziewczat, no bo procenty  xd i lojezu jaka drama tak wziac i wazyc 80 kilo.

Chyba ze nazywasz sie Todd, Houtzager, Vrieling czy Ahlmann, wtedy to wolno wazyc i 90 i wiecej. I skakac GP i zaliczac nieraz loty po konskich plecach, ze rekreantom sie nie snilo, bo skok przez wagon 160 ciutke nie wyszedl 😉

PS. Tez nie lubie ogladac grubych ludzi na koniu, laska na cobie mnie nie zachwyca bynajmniej i osobiscie zapadlabym sie pod ziemie ze wstydu ladujac tak tlustym zadem na kuca - ale kurde, ta dyskusja jest ZAWSZE tak jalowa, ze nie moge  😂

Btw. jak wazylysmy konie w stajni to kon w treningu o pieknych plecach i szkapowaty xx z dziurami w miesniach roznily sie o szalone 5kg. Na jednym bym jezdzila bez wstydu, na folbluta strach patrzec, zeby nie zepsuc. Fryz o dramatycznie wiszacych plecach moze byc sporo ciezszy od poprawnego polkrewka.

Edit KaNie na tym filmiku kon jest kulawy w pien. Jesli klinicznie bylby ok to wniosek jeden. IMO ta dziewczyna jest tu tez sporo grubsza niz na tych filmikach ze skokow na cobie (?)
xxagaxx, Masz cyck spore, to zawyżają wagę  😂

Serio Twój koń waży 550 kg przy takim wzroście?

Wiadomo, że do wszystkiego trzeba z rozsądkiem.
Ale z drugiej strony jak ustalić oficjalny przepis?
Chyba utopia po prostu, bo ważna kondycja pleców, dopasowanie siodła itp.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
04 listopada 2020 14:27
Ale z drugiej strony jak ustalić oficjalny przepis?
Chyba utopia po prostu, bo ważna kondycja pleców, dopasowanie siodła itp.


Oddać ocenę do stewardów i jak przynajmniej dwóch się zgodzi (no albo sędzia) ze masz zsiadać to zsiadasz. Przecież z wytycznymi kg nie będą chodzić z waga dla ciebie i konia żeby cię oficjalnie wykopać z zawodów „uuuu donkeyboy za dużo śniadania zjadłaś, masz 0.5kg za dużo, jazda stad” 😀 a ludzie by się dwa razy zastanowili nad byciem grubym bądź kupowaniem za małego konia.
Jakies przepisy wagowo - procentowe sa pomyslem delikatnie mowiac rodem z dupy, bo daja za ciezkim jezdzcom tylko i wylacznie motywacje do upasienia konia, coby sie w przepisowych 15 czy 20% zmiescic. Widzialam w stajni otylego hafka o wadze 600kg, serio ktos mysli, ze taki spaslak lepiej i zdrowiej by sobie radzil w parkurze niz polkrewek xxxagaxxx ? 😉

Konia z linka KaNie, powinien ktos wykopac z czworoboku za kulawizne niezaleznie od wagi amazonki.

A tak to ocena sedziego na podstawie zachowania konia i objawow dyskomfortu.
donkeyboy, Pomysł trafiony, ale nie na polskie realia.

Tak jest, że jak przyjeżdża koń zachudzony to zapada niezręczna cisza. Nigdy nie widziałam żeby ktoś z oficjalnych osób reagował.
Raz trener z naszej ekipy zwrócił uwagę dziewczynie, że kon chudy ( ogier po dużym sporcie i znał go za czasów świetności) to powiedziała, że ona go tylko jeździ a własciciel decyduje o karmieniu.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
04 listopada 2020 14:40
Kokosnuss właśnie mnie zastanawia co to za zawody były, pod patronatem jakiej instytucji i co to za sędzia nie zakończył tego dzwonkiem.
Bo prawda jest taka ze jeśli to są jakieś zawody unafilliated to realistycznie byle kto może sobie je sędziować, sędzia z ramienia związku ujezdzeniowego to „plus” takich zawodów, a nie wymóg.

Perlica no ja właśnie średnio znam polskie realia jeśli chodzi o zawody i podejrzewam ze tak samo jak tutaj unaff każdy może sobie sędziować, podobnie byłoby w Polsce z towarzyskimi.
Ja się może nie powinnam wypowiadać  🤣 ale warto znać kontekst tego linku który wstawiła Donkeyboy. Chodzi o showing czyli zawody pt kto ma ładniejszego i lepiej wystrojonego konika. Klasy są różne, od dzieci na kucach prowadzonych w ręku (można się zzygac tęcza lepiej niż oglądając małe kotki w internecie) po duże konie pokazywane w trzech chodach. Problem zaczyna się wtedy kiedy osoby dorosłe pokazują małe kuce i to takie przypadki były wykluczane z zawodów. Odnosząc to do krajowych skoków, to nawet M Dąbrowski i En Viable nie różnili się gabarytami tak jak niektóre z tych kucyków w UK od swoich jeźdźców.
donkeyboy, Ja piszę o skokach na regionie, nie o towarzyskich.
Serio wg mnie nikt by tej laski nie wyprosił.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
04 listopada 2020 14:46
karolina_ właśnie sprawdziłam i to był taki mały pseudo „show” z klasami od intro do novice, gdzie (dla niewtajemniczonych) intro to step i klus a novice to takie nasze L chyba. Oczywiście unaffiliated, czyli mogłyby być za stodoła, mogliby użyć sędziów ze związku ale realistycznie to mógł sędziować byle kto.

Perlica to rzeczywscie słabe... pomimo pewnie tych zapewnień o „dobru konia” w regulaminie zawodów.
Dla mnie to juz w ogole osobny problem, ze na ewidentnie kulawym koniu widocznie sobie mozna jezdzic zawody.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się