kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
08 kwietnia 2009 21:43
Mam pytanie i zadaje je tu bo w wątkach o paszach zapewne zaginie... co może wspomóc apetyt u konia?
Młody siano wcina ale owies i pasza nie robią na nim wraznienia. Tzn zawsze w koncu kiedyś tam zjada ale nie wydaje mi się normalne zeby koń olewał owies... Czy znacie jakieś preparaty wspomagające apetyt?

miałam podobnie z moim ogonem  (w poprzedniej stajni chyba próbowali oduczyć ją jeść prawie im się udało i wydaje mi się że "obkurczył " jej się żołądek i straciła przy tym apetyt, zaczęłam robić mesz i teraz wymiata wszystko co do żłobu wrzucę.
on jet z padoków gdzie tez duzo dodatkowo nie dostawał.. a meszu nie ruszy  🙄
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
08 kwietnia 2009 22:31
Ramires nawet takiego robionego na kompociku np. z jabłek, czytałam że tak też robią . Wrzucasz  kilka jabłek do wody na której gotujesz siemię i pachnie jabłkami może to go zachęci, ja swojej dodaję marchewki pokrojone.
Możesz mieć podobny problem jak ja miałam ze swoją, ale są tu tacy którzy mają większe doświadczenie z końmi więc może coś doradzą. W moim przypadku mesz poskutkował.
myślę ze zacznę mu dorzucać trochę gotowanego siemienia w małych dawkach zeby sie przyzwyczaił... tylko co jeszcze moze pomóc?
A o kompocikach nie słyszałam...  moze zadziała 😉
Ramires, zioło mięty. Ładnie pachnie i konie chętnie wyjadają (razem z paszą), pobudza apetyt, poza tym ma cały szereg innych zdrowotnych zalet. Mój Kuc się nieźle rozbujał przy futrowaniu go ziółkami i już dawno nie miałam problemu ze zignorowaniem treściwej paszy.
Tylko jak? Zwykłą suszoną miętę dodawać do paszy? Ile?
Ramires a zęby ma sprawdzone?
Wilejka   nie. na wiele sposobów !
09 kwietnia 2009 12:08
Co oznacza, jeśli koń liże człowieka po całym ciele a nie ma na nim śladów [zapachu] przysmaku ?  😡

I jeszcze o co chciałam ... hmmm ...
deborah   koń by się uśmiał...
09 kwietnia 2009 12:13
pot ludzki słony jest i sądzę że dlatego koń liże
caroline   siwek złotogrzywek :)
09 kwietnia 2009 12:19
Tylko jak? Zwykłą suszoną miętę dodawać do paszy? Ile?

tak.
po szczegóły dot. dawania ziół przeczytaj watek zielarski: http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,755.0.html


pot ludzki słony jest i sądzę że dlatego koń liże

racja 🙂
...albo ktos konia tak nauczył np. żebrać 😉
Wilejka   nie. na wiele sposobów !
09 kwietnia 2009 12:52
Ale na ubraniu prosto z szafy [tak, moja inteligencja - świeże ciuchy do koni] jest pot ?  🤔wirek:

I powiedzcie mi, od ilu letnie konie mogą iść P na regionalkach. Nie chodzi mi o MPMK. Zawsze wydawało mi się, że 5ciolatki dopiero ... [czyli Wilejka ma zatarczkę z naturalną, która się trochę zagubiła i że tak zacytuję : 'wlasnie problem w tym ze jest to bardzo czeste w klasyce!', gdzie 'to' czytaj jako: konie czteroletnie mykające P].

Na stronie pzhk znalazłam tylko inf. dot. MPMK.
deborah   koń by się uśmiał...
09 kwietnia 2009 12:55
z tego co wiem to 5 latki ale musiałabym poszperać
caroline   siwek złotogrzywek :)
09 kwietnia 2009 13:01
z nagłówka programów Petkowych ze strony PZJ:
wiek konia: 4/6*lat
* - w przypadku wykonywania programu przez zawodników z kategorii wiekowej MŁODZIK obowiązuje wiek konia – 6 lat


przykładowo w programie P4: http://www.pzj.pl/upload/dl/A_Ujezdzenie/Programy/P_4_2009.pdf


w Nkach:
wiek konia: 5/6*lat
* - w przypadku wykonywania programu przez zawodników z kategorii wiekowej MŁODZIK obowiązuje wiek konia – 6 lat


np. w N2: http://www.pzj.pl/upload/dl/A_Ujezdzenie/Programy/N_2_2009.pdf
Wilejka   nie. na wiele sposobów !
09 kwietnia 2009 13:39
caroline , deborah  :kwiatek:
Naboo zęby miał robione i sprawdzane przez 2 wetów wiec to jest pod kontrolą
jak to jest z wędzidłem z dziurkami? słyszałam, że tam do środka, do nich wkłada się podobno cukier, kawałki jabłka itp. żeby koń lepiej żuł wędzidło, to prawda?
trupka   Czterokopytne uzależnienie ;)
09 kwietnia 2009 21:27
przeztysiacmorz, ja jeździłam na takim wędzidle ale nawet nie próbowałam nic tak wsadzać bo te dziurki są raczej małe.
a jeżeli mogę  w tym wątku, to pytam: jakie działanie ma takie wędzidło  i czemu służą te dziurki?
trupka   Czterokopytne uzależnienie ;)
09 kwietnia 2009 21:40
U mojego zauważyłam tylko większa chęć do zabawy wędzidłem😉 ale może ktoś mądrzejszy się wypowie  👀
darolga   L'amore è cieco
09 kwietnia 2009 21:45
W te dziurki wciska się cukier. Na pytanie czemu służy już sobie odpowiedziałaś - żeby chętniej  konisko żuło ;] Ponadto takie wędzidło skłania konia do zabawy nim, jest też lekkie, często używane w początkach pracy z koniem ;]
ale jest cholernie trudne w utrzymaniu w czystości..
dobra, dzięki bardzo, od dłuższego czasu mnie to nurtowało  😉
trupka   Czterokopytne uzależnienie ;)
09 kwietnia 2009 21:51
ale jest cholernie trudne w utrzymaniu w czystości..

To prawda, nad takim codziennie troche czasu spędzam :/
czy stroma łopatka jest wadą budowy? czy są jakieś jej konsekwencje?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
09 kwietnia 2009 23:26
U konia wierzchowego stroma łopatka jest wadą, gdyż konie z taimi łopatkami mają krótki wykrok i są przeważnie niewygodne.
a u skoczków zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia trzeszczkozy
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
10 kwietnia 2009 09:36
Co oznacza, jeśli koń liże człowieka po całym ciele a nie ma na nim śladów [zapachu] przysmaku ?  😡



są konie co poznają świat za pomocą pyska, liżą wszystko co się da, memłają - tzw "paszczaki"🙂. nie musi to mieć nic wspólnego z niedoborami jakiś składników. taka po prostu cecha charektologiczna.
Młoda   Kochać to nie znaczy, zawsze to samo.
10 kwietnia 2009 19:35
Jak nauczyc konia 'zewnętrznej wodzy'?
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
10 kwietnia 2009 20:30
co ma na celu zawijanie owijek i zakładanie na to ochraniaczy skorupek? Kiedy się to stosuje?
co ma na celu zawijanie owijek i zakładanie na to ochraniaczy skorupek? Kiedy się to stosuje?

Kiedy kon sie mocno sztrychuje to taki zestaw lepiej chroni.
nie. a ja zakladam owijki i na to ochraniacze, na niektore ostrzejsze treningi. Bo owijki podtrzymuja sciegna, a ochraniacze chronia przed uderzeniami 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się