Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

z tego co wiem transwiór ma worki tylko po 20 kg w cenie prawi 30 zł a rsprodukter ma baloty po 25 kg wiec chyba sie bardziej opłaca i nie zmuszają klienta do kupienia 60 worków, bo jak chcesz kupić 5 czy 10 czy więcej to nie ma problemu z nimi  a wiec kupujesz tyle ile potrzeba i nie zamrażasz kasy na długi czas 🙂 a to tez ważne.
dea   primum non nocere
02 lutego 2011 13:28
Od dziś mamy ściółkę lnianą. Zobaczymy jak się sprawdzi...
zduśka, niestety nie mamy stajennego:/
właściciel stajni karmi, ścieli raz dziennie ale nic więcej.

Zrozumiałe, że przy sprzątaniu 1x dziennie, koń prawie cały czas w boksie do tego brudas to zawsze będzie syf

Trociny stosowałam przez jakiś czas, ale teraz ciężko dostać z tartaku, poza tym są teraz wilgotne.

Będę musiała pomyśleć o tych rsproduktger. 
dea, będziesz zadowolona
ja używałam trocin Muehldorfera. Są ok.
Lwinka Koń stoi na torfie mix, sprzątam raz dziennie i jest czysto. Koń większość dnia spędza w boksie ale jest wyjątkowo czysty.

Jak ostatnio mnie pokusiło i do torfu dosypałam trociny, na drugi dzień śmierdziało amoniakiem i musiałam wszystko wyrzucić.  😤
Dzisiaj się dowiedziałam od kleżanki, która pracuje w klinice końskiej w Someren (Holandia), że tam nie polecają ściółki lnianej.
Było wiele przypadków ciężkich kolek, po zjedzeniu lnu.
dea   primum non nocere
03 lutego 2011 11:45
Może chodzi o konie głodzone (klinika)? U nas dostały siano, len próbowały skubać pierwsze pięc minut z dużym zdegustowaniem na paszczach. Nie obawiam się, że będą to jadły. No ale siana mają DUŻO. Docelowo chcemy, żeby zostawało do rana (czyli do oporu), tyle że nie rzucone luzem, tylko w gęstych siatkach spowalniających jedzenie. Mają już takie siatki z oczkiem 4cm i jedzą z nich, mam zamówione o oczku 3cm - będą miały jedne i drugie, bo z tych 4cm jedzą pełnymi paszczami, prawie jak "z podłogi". Dwie siaty powinny spokojnie im starczyć na całą noc (wymiary metr na metr).

Pierwsze wrażenia - strasznie lekka ta ściółka, takie "pierze". Mam nadzieję, że trochę się ubije z czasem 🙂
Japo 4 dniach użytkowania Eco dry jestem zadowolona. Kupiłam widły z koszyczkiem, sprząta się wygodnie i jeszcze nie musiałam dościelać. No ale mój koń akurat bardzo czysty jest, więc może dlatego.
To były przypadki koni, które przyjeżdżały do kliniki z kolką od zapchania lnem. W Holadnii i Belgii ściółka lniana jest najtańsza, kosztuje od 4,50 do 5 euro za balik 21kilo.
Trociny już troszkę więcej od 5,50 w górę.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
03 lutego 2011 11:51
ja się spotkałam z jednym koniem, który wcinał len- właśnie z głodu.
a jeżeli jakiś koń mocno się zapchał lnem, to ja bym przemyślała sprawę żywienia

Dea- za tydzień powinien się już zrobić taki fajny materac 😉
Dea, możesz spokojnie zlać to wodą, żeby nie było śliskie. Niektóre isntrukcje nawet to polecają.
Ja ścielę lnem i nawet kucyk - śmieciarz, co potrafi resztki dla królików zeżreć nie wyjada, a leczenie pognitych strzałek jest o wiele efektywniejsze porównując ściółkę lnianą ze słomą.
dea   primum non nocere
03 lutego 2011 16:21
Dyżurni sprzątacze dzisiejsi ze stajni donoszą, że po całej nocy jest cyt.: "masakra" 😉 Zagryzamy zęby i budujemy lniany materacyk i ćwiczymy łowienie bobeczków 🙂

Jakieś patenty na urządzenia do przesiewenia? Mnie nawet przez gęste widły do kup wypadało sporo kupczaków.
Mają już takie siatki z oczkiem 4cm i jedzą z nich, mam zamówione o oczku 3cm - będą miały jedne i drugie, bo z tych 4cm jedzą pełnymi paszczami, prawie jak "z podłogi".


gdzie można nabyć takie siatki ?
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
03 lutego 2011 16:34
dea widły do trocin super się sprawdzają przy lnie 😉
Jakieś patenty na urządzenia do przesiewenia? Mnie nawet przez gęste widły do kup wypadało sporo kupczaków.
A do tego gumowe rękawice 😉
dea   primum non nocere
03 lutego 2011 16:40
Teo - no właśnie, to był najskuteczniejszy patent, ale sie przyznawać nie chciałam 😉
Tylko chyba taki patent jest dobry jak ma się do sprzątnięcia jeden boks a nie np. całą stajnię. Czy się mylę?
Ja sprzątam 12 boksów - mam DIY spawane z prętów widełki - a'la gable - na koniec przelatuję plastikowymi rzadkimi grabiami - jak wyskoczą jakieś bobki - to rękami na taczkę. Na początku czułam się jak Indiana Johnes na tropie zaginionych bobków 😉 - szczególnie u konia, który robił kopczyki - pod kopczykami ściółki ukryte były kupy. Kwestia treningu i sprzątanie zajmuje mi ok 50% czasu mniej niż przy słomie i jestem praktycznie niezmęczona w porównaniu z harówką jaką było sprzątnie boksów ścielonych słomą.
[quote author=dea link=topic=791.msg882172#msg882172 date=1296733503]
Mają już takie siatki z oczkiem 4cm i jedzą z nich, mam zamówione o oczku 3cm - będą miały jedne i drugie, bo z tych 4cm jedzą pełnymi paszczami, prawie jak "z podłogi".


gdzie można nabyć takie siatki ?
[/quote]

Na przykład tu:
http://www.gnl.pl/siatka-siano-busse-professional-p-4303.html
otwory 3,5x3,5  dwa rodzaje: mała i duza do wyboru 🙂
Ja polecam siatki z inter api - do dostania w ich sklepie w Milanówku lub w sklepach internetowych (siatka api), używałam różnych i te są najtrwalsze i optymalnej wielkości (niektóre inne są bardzo ciasne i potwornie źle się nakłada siano). Tylko mają dość duże oczka. Mam też 2 z mniejszymi oczkami (takie bordowe duże nie pamiętam gdzie kupowałam) i w sumie nie zauważyłam różnicy w szybkości zjadania.
Cieżko mi wyobrazić sobie ze kon stojący na lnu jest głodzony  😁

Ja już ze swoimi bobkami doszłam do mega wprawy  💃 Na początku mi plecy zsiadały od ciągłego schylania.
Dramka, a mój  sika w jednym miejscu, ale kupy robi wszędzie i je rozdeptuje. Uwielbia moczyć siano i 1/4 boksu jest zalana.

Chciałabym żeby mógł więcej czasu spędzać na padoku. W sumie wychodzi tylko od świeta;/
Mój kupy i siku robie w jednym miejscu i nie depcze  💃 ale kobyła nadrabia 😉

Wyrzucam go na padok jak czyszcze boks bo inaczej jak jestem schylona szczypie mnie w tyłek  🤬
Bezczelna bestia! Zachowuje się jak prezes podszczypujący sekretarkę zbierającą upuszczone papiery 🙂
dea   primum non nocere
04 lutego 2011 09:52
Siatki zamawiam z firmy produkującej sieci rybackie. Stawki mają zależne od gęstości siatki. Aktualne ceny:
oczko 4 cm: 12 zł + VAT
oczko 3 cm: 21 zł + VAT
Wysyłka ok. 20zł (jeszcze nie wiem, bo jeszcze nie dotarły, w środę wysyłają). Można sobie zażyczyć zszyscie w dowolnym kształcie - my mamy kwadratowe worki, bo się dobrze na ścianie wieszają.
Dea - daj znać proszę jak dojdą. Może uda Ci się wstawić jakieś zdjęcie ?
Napisz też proszę w jaki sposób zamówić siatki żeby wchodziło do nich 1/2 dużego balika siana
dea   primum non nocere
04 lutego 2011 10:15
Kurcze z balikiem będzie problem, bo my mamy okrągłe megabaloty 🙂 Nie przymierzę. Ale w te nasze raczej wchodzi, myślę, że nawet więcej niż pół. OK, zrobię zdjęcia.
Dea
a w te o kwadratowej formie, z przeznaczeniem na padok, ile siana mniej wiecej wam wchodzi ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się