wysłodki buraczane

Megane, te w wiórkach nie tyle puchną jakoś szalenie ,co po prostu wodę wchłaniają i drobinę powiększają objętość. Jak je porównać z granulowanymi to nie puchną prawie wcale 😉
Grace na stronie jeszcze nie ma, ale z tego co wiem pojawią się w tym tygodniu w sklepach 🙂

Pani przekonuje, że bez problemu na sucho mozna skarmiać  granulat bez ryzyka spęcznienia. Po cześci się zgadzam, ale nie ryzykowałabym. Każdy robi jak uważa 🙂
to dobra wiadomość! Kombinowanie proporcji wapnia i fosforu trochę męczące jest. I zgadzam się, lepiej namoczyć, to i konisko ma ciepły posiłek
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
23 listopada 2015 12:53
Moja raz przez przypadek zjadła niewielką ilość suchych i skończyło się zatkanym przełykiem. Ostatecznie koń zdrow i cały ale było naprawdę gorąco.
Gillian   four letter word
02 grudnia 2015 09:41
Napotkałam problem w postaci braku energii :/ koń od roku wysłodkami przeważnie, dostaje dodatki w postaci paszy rekreacyjnej, sieczki itd ale tylko do smaku. Nie jeżdżę regularnie, ale te 3 razy w tygodniu są i koń raczej chętnie się porusza, jazdy do 40min. Na zawodach dopadł bo totalny brak sił, jeden parkur dał radę - drugi już nie, czuć było że nie ma z czego galopować, skoki siłowe wymuszone, zero życia. Rozumiem, że nie jest w szczytowej formie ale to były metrówki a on jakby miał spuszczone powietrze :/ zaczęłam dociekać przyczyn i kilka osób wskazało właśnie wysłodki jako potencjalne źródło problemu. Możliwe?
nasz po wysłodkach, nie dość że w końcu przytył to dostal bardzo pozytywnego kopa energii, codzienne jazdy (z dniem wolnym, karuzela etc), długie tereny ani troche nei wpływają na jego 'spuszczenie pary', cały czas jest rześki i chętny do pracy (przy tym podkreślam że nie dostaje energii raczej za duz bo nadal pod względem zachowania jest normalny - zadnego brykania, ponoszneia czy braku opanowania co zreszta nigdy u niego nie wystepowało). teraz jest po prostu taki radośniejszy i cały czas czuć że ma paliwo. Jak był na samym owsie (i słabym sianie podawanym rzadko) to był taki zgaszony bardziej)
Gillian wysłodki dajesz same? Bez otrębów, zboża?
Gillian   four letter word
02 grudnia 2015 10:38
wysłodki z otrębami i siemieniem, żadnych zbóż (wrzody). Dostaje 4 razy dziennie po miarce/półtora.  Oczywiście przyczyn "kapcia" może być wiele, złe samopoczucie przez stres wyjazdem, kopyta, plecy, cokolwiek... jednak pierwsze pytanie było co on je skoro nie ma siły przerzucić się na drugą stronę przeszkody za kolana :/
Gillian, skąd koń chodzący lekko 3 razy w tygodniu ma mieć kondycję na 2 parkury?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
02 grudnia 2015 11:09
Gilian, Twój ma COPD prawda? Ta choroba masakrycznie daje po wydolności. Ja zauważyłam wielką zmianę na minus odkąd Mały choruje.
skąd koń który chodzi delikatnie 3 razy w tyg  ma mieć siłę , kondycje żeby przejechać parkury ?
zawsze wydawało mi się ,że taki koń powinien być w regularnym treningu i zjeść dobrze
Gillian   four letter word
02 grudnia 2015 11:13
ale czy to aż tak wielki wysiłek? rozumiem, że jakbym go zapisała na P i N to mógłby nie podołać, ale metrówki? kurcze, jadę w teren na 3 godziny i koń wraca lekko spocony a pokonała go L-ka? nie ogarniam 🙁 miedzy parkurami miał przerwę, stępował, nawet nie był spocony, ot ciepły. W sierpniu też startowałam w podobnym trybie częstości jazdy, nie skakałam w domu praktycznie nic i szedł żwawo w upał dwa parkury. Dlatego drążę 🙁
Problemy z płucami są u niego mocno sezonowe, w tej chwili nie ma żadnych objawów - ani kaszlu, ani gluta, oddech głęboki i czysty.
Bez przesady, parkur metrowy jeszcze w zimie to żadne obciążenie, nawet jeśli koń nie trenuje regularnie. Jaki stosunek suchych otrębów do mokrych wysłodków?
Gillian   four letter word
02 grudnia 2015 11:19
niestety "na oko"... robię mega wielkie wiadro dla trzech koni. Na trzy miarki suchych daję miarkę otrębów. Oprócz niego mam jeszcze ochwatowca i cushinga w stajni, więc nie chcę szaleć z otrębami (nie wiem na ile słusznie).
To nie dajesz otrębów wcale 🙁 Poczytaj o przypadku konia zimy karmionego samymi wysłodkami. Ja dla jednego konia na 1 miarkę wysłodków suchych daję 3 miarki jęczmienia i 5 miarek otrębów suchych dla zbilansowania stosunku Ca:P. Na jeden posiłek. Koń nie pracuje i aktualnie stoi na kwaterze niewiele większej od boksu.
Gillian   four letter word
02 grudnia 2015 11:36
o rajusku, serio 5 miarek otrębów?  😲 nie umiem policzyć tego stosunku Ca:P za chiny ludowe...
Serio. Otrębami krzywdy nie zrobisz, a namieszanie trzech czy dwóch wiaderek nie zwiększy Ci pracy, jeśli nie chcesz zwiększać otrębów ochwatowcom.
Gillian   four letter word
02 grudnia 2015 11:44
no jasne, to nie problem żeby mieszać osobno. Mogę się odezwać na pw jak zważę ile wysłodków dziennie daję? żeby policzyć dokładnie ile trzeba otrębów? czy potrzebuję do tego jeszcze wartości z siana?
Jasne 🙂 Siana zakładam, że konie mają po korek 😉
Gillian   four letter word
02 grudnia 2015 12:09
po korek i trochę więcej 😉
W wątku o COPD (chyba w nim) ktoś wrzucał naukowy artykuł na temat tego że otręby NIE są wskazane dla koni z problemami oddechowymi z racji tego ze ich jakiś tam składnik przyśpiesza jakieś reakcje negatywne (które i tak się odbywają ale wolniej) więc "otrębami krzywdy nie zrobisz" może okazać się złudne. Ale trzeba by sie doszukać tego artykułu.
Nie opierałabym się na artykule z facebooka, niepopartym żadnym tekstem źródłowym. Nie potrafię również wpaść na to jaki to składnik może powodować włóknienie nabłonka, skoro otręby powodują gorsze wchłanianie się wapnia, czy wręcz wypłukiwanie wapnia z organizmu (ba, nawet z kości). A na nabłonek jelit mają wpływ zbawienny, bo przyspieszają jego regenerację.
Na pewno nie czytalam na facebooku (co nie znaczy ze artykul nie byl z facebooka :P)
Wybaczcie durne pytanie, ale czy te nowe wysłodki z St. Hippolyta są już zbilansowane tak, że nie trzeba się bawić w otręby?

espana a gdzie można przeczytać o koniu zimy?
Musiałabyś przetrzepać jej posty, może nawet w tym wątku.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
02 grudnia 2015 14:04
5 miarek to dużo 😲 Daję miarkę otrąb na miarkę suchych wysłodków. Wyniki z krwi są dobre. Nie wiem czy dodatkowe 4 miarki otrąb by ich wręcz nie popsuły. Może to różnice w składzie siana w poszczególnych rejonach. Koń w lekkiej pracy rekreacyjnej. Dostaje jeszcze miarkę jęczmienia ekstrudowanego, makuch lniany i arnikę po szklance. Ma 3 lizawki do wyboru. Balot siana na padoku, siano do boksu 2 razy dziennie + duża siata z małymi oczkami.
Gillian, zboża w każdej formie niewskazane? Od jesieni podaję jęczmień, z fajnym skutkiem - koń podtuczony po wymianie sierści, z błyskiem w oku i energia in plus.
Gillian   four letter word
02 grudnia 2015 14:18
Na_biegunach, niewskazane 🙁 byłoby prościej jakbym mogła mu po prostu nasypać wiadro owsa 🙂
espana Dziękuję  :kwiatek:
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
02 grudnia 2015 17:56
espana Dzięki :kwiatek:
info od weta:
literatura podaje, ze pozywienie bogate w wapn, moze wyplukiwac fosfor U KONI Z NIEPRAWIDLOWO FUNKCJONUJACYMI NERKAMI. u zdrowych koni to zjawisko jest tak niewielkie, ze nie powinno miec na nic wplywu.
lit.

espana, wszystko pieknie, ale hasla, ktore wyguglalas na temat gospodarki wapniowo-fosforanowej nie dotycza wszyskich gatunkow zwierzat, u koniowatych sa drobne, ale znaczace roznice. fosfor w ponad 80% wystepuje w kompleksach z wapniem w postaci hydroksyapatytu. zwiazek ten odpowiedzialny jest za ogolnie pojety metabolizm i nieprawidlowosci w ukladzie kostnym (deminarlizacja, krzywica, slaby przyrost) przyczyna hypofosfatemii jest niewydolnosc nerek, niedobor fosforu w diecie, nadczynnosc przytarczyc. literatura podaje, ze niedobor fosforu w diecie ma miejsce tylko i wylacznie w przypadku glodzenia. natomiast u koniowatych uznana, swiatowa literatura nie potwierdza substancji, ktore ograniczyalaby przyswajanie tego pierwiastka. podczas niewydolnosci nerek dochodzi do hyperkalcemii, kotra sprzyja utracie fosforu, stad jest stwiedzenie, ze u koni z przewlekla niewydolnoscia nerek i podejzeniem hyperkalcemii nie nalezy wprowadzac dodatkowych zrodel wapnia z pokarmem. a wiadomo, ze zielonki i wyslodki sa bogate w ten pierwiastek. dlatego u koni z niewydolnoscia nerek, na skutek skarmiania lucerna itd moze dojsc do znacznego podniesienia sie poziomu wapnia co zaburzy gospodarke wapniowo- fosforanowa (patrz hydroksyapatyt).
ps. moj kon ma podrecznikowa morfologie 😀 czekam jeszcze na fosfor.
edit: lit

wyniki badania fosforu u mojego konia karmionego od 3 lat wyslodkami bez przerwy, nie suplementowanego fosforem:
1,34  norma: 0,7-1,5
😎

Podsumowując zdrowemu koniowi niezbilansowane wysłodki nie zaszkodzą. A że całkiem zdrowych jest niewiele lepiej fosfor i magnez suplementować.  :jogin: Ciężkie życie z tymi końskimi jadłospisami! Człowiek czyta, liczy i się głowi jak to zbilansować a sam w przelocie pierwszą lepszą kanapkę chwyta  🤣
Gillian, łatwo nie masz, skoro wszystkie zboża wykluczone (kukurydza, soja też?). Borykałam się raczej z podtuczeniem niż zwiększeniem energii. Może makuch lniany, lucerna, trawo-kulki nie light czy olej u was się sprawdzą energetycznie?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się