ciąża, wyźrebienie, źrebak

Dziękuję wszystkim  :kwiatek: :kwiatek:. Źrebaki naprawdę udane i teraz mam dylemat bo planowałam zrobić dużym kobyłką rok przerwy i trochę potrenować ale z jednej strony szkoda, bo Fali cyknie 14 lat, a chyba bym jednak chciała by trochę potomstwa wydała na świat. Młoda ma jeszcze duuuużo czasu. Druga sprawa jest taka, że nie wiem czy znajdę czas by regularnie wsiadać i czy warunki (brak profi placu, hali, itd.) na to w ogóle pozwolą :/

Chciałam porobić trochę zdjęć ale przy tym zwierzyńcu to ogarnięcie wszystkiego zajmuje 4 godz. dziennie nie mówiąc już o normalnej pracy i obowiązkach.
Hej Dziewczyny! Jak rozwiązujecie sprawę karmienia na krótko przed porodem? Słyszałam wiele wersji od skrajnych, że należy obciąć dawkę / zwiększyć dawkę 2 krotnie by klacz miała siłę urodzić, a źrebol duży i nadal rośnie. Wg mnie logiczne wydaje się dawkę zachować, ale rozdzielić na kilka więcej posiłków. Praktykujecie coś takiego?
Moja kobyła standarowo dostaje 3xdziennie wiadra owies+wysłodki+pasza+otręby ryzowe+suple. Objętościowo jest tego dużo, dlatego mam z nią dylemat...

Do terminu porodu mamy tydzień. 😅 Już się nie mogę malucha doczekać 🙂

Edit: do tego dochodzi problem z suszą. Pastwiska są wypalone, więc trawą się nie nasyci. Chyba wrócę do podawania mielonego siemienia  😵
Moja klacz przed samym porodem była na samym sianie/trawie ( wolny wychów) jadła ile chciała, treściwe zwłaszcza w takiej ilości podzieliłabym na więcej posiłków, jak klacz już będzie dawała widoczne znaki, że to może być lada dzień można jej obciąć treściwe do połowy źrebakowi nie zaszkodzi a klacz nie ucierpi przez kilka dni jak dostanie mniej. Myślę, że może to zapobiec możysku, no i klaczy będzie nieco lżej przy porodzie. Objętościowe zostawić do woli.
galopada_   małoPolskie ;)
08 czerwca 2018 08:25
no to czekamy na jeszcze dwa mluchy 🏇 Niżej najmłodszy w stajni ogierek M. (Justus - Miranda po Barok)
Ur. 06.06.2018r.



Duzy rudziel, fajnie pomalowany. Ciekawe czy wysiwieje?
Gratulacje 🙂
k2arola, ja daję siana po uszy, je ile chce, a treściwe zmniejszam do miarki/dzień. Nie miała problemów z porodem.

Mój gałgan rośnie, jest fantastyczny, oduczył się podgryzania, ładnie podaje nogi i na hasło 'przytulaniec' kładzie mi głowę na ramie.  😍

galopada_   małoPolskie ;)
08 czerwca 2018 08:42
tajnaa, będzie rudy 😉
Ale twój już duży!
tajnaaa ładna maszyna rośnie 🙂 Jaki matka ma papier?

Haru zaraz dwa miesiące. Niewiadomo kiedy zleciało 🙂

My przed porodem nic nie zmienialiśmy. Dostawała normalnie treściwe i siano do woli. Poród cały załatwiony w 30minut. Pierworódka.
tajnaaa ładna maszyna rośnie 🙂 Jaki matka ma papier?

Myślę, że jak na polskiego kolorowego konia niezły
https://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-239193.html
Ten obecny to i tak kopia ojca, ale zobaczymy w przyszłości.

A twoje jednak wyskarogniadziało 🙂
Ja mam dosyć sezonu wyzrebień. Dzis nam umarł zrebak przy porodzie. Cały dzień łaże i rycze... ;(
KaNie, niestety hodowla ma to do siebie, że są upadki 🙁
Nie dziwie się, że ryczysz, też bym wyła 🙁
Współczuję 🙁
KaNie, bardzo mi przykro, co sie stało?
KaNie smutne wieści 🙁 trzymaj się!

Dziękuję dziewczyny za rady dot karmienia :kwiatek: Kobyła powoli nabiera wymię. Generalnie nie jest łatwym koniem (za to przekochanym), więc trzymajcie kciuki plizz
Ja mam dosyć sezonu wyzrebień. Dzis nam umarł zrebak przy porodzie. Cały dzień łaże i rycze... ;(


Przykro mi, wiem co czujesz. Przechodziłam przez ten sam ból. Trzymaj się 

k2arola ja trzymam już od dawna  🏇
KaNe Trzymaj się  :przytul:


Laris, roczna baba, normalnie cała mamusia.
Nie wiedziałam gdzie dodać. Wstawię zdjęcie mojej klaczy tą co miała grudę. Została całkowicie wyleczona, zostały tylko blizny na nogach. Źróbka żyje i ma się dobrze. Było trochę problemów po porodzie, ale daliśmy radę. Kobyła miała zabiegi krioterapii i ultradźwięki. Rechabilitacja bardzo pomogła. Nogi się wyciszyły, jedną ma troszkę flegmonowatą, ale póki co odpukać jest cisza. Jedna fotka starsza a druga z teraz. Troszkę słaba jakość, ale robione telefonem. Póki co jest ok, nogi nie grzeją i nic się nie dzieje.
fajny żrebol 🙂
Nowa właścicielka przysłała mi zdjęcie mojego Te Quiero. Skończył 13 miesięcy i mierzy 152 cm, największy misiek, przytulas i ulubieniec w stajni. Bardzo się cieszę, że trafił w takie dobre ręce.

galopada_   małoPolskie ;)
13 czerwca 2018 16:01

No to mamy numer 7 😀 ogierek D. (Sentender - Dżakarta po Wiwat). Jeszcze tylko jedno 🏇



i ogierek M. (Justus - Miranda po Barok)
Ur. 06.06.2018r.





maleństwo   I'll love you till the end of time...
13 czerwca 2018 19:19
galopada_, śliczny M i ma urodziny w ten sam dzień, co ja. Cudeńko.
galopada_, śliczny! i do mojego jaki podobny!
Dziewczyny u nas minął 330 dzień od pokrycia.. Dziewczyna zrobiła się kwadratowa  😲
Już głupieje.. 🙄

Co myślicie? ❓

Zdjęcia za duże!
Przede wszystkim zrób zdjęcie centralnie od tyłu na wysokości "w połowie brzucha" stań minimum 5 metrów za dupskiem, schyl się i pstryknij. Koń ma stać równo. Drugie zdjęcie zrób z profilu 😉 takie jw. zdjęcie nic nie mówi. Tzn wyglądają tak, jakby na pierwszym była tylko gruba a na ostatnim jakby miała pęknąć  😂 perspektywa złudna 😉
330 to normalka, mozesz jeszcze ze dwa tygodnie czekać. Obserwuj wymię i srom
i cycki, dawno nie było cycków! 😀
i cycki, dawno nie było cycków! 😀

A no właśnie! Cycki! Cycki!  😜 poprosimy!
i cycki, dawno nie było cycków! 😀


małpa nie da się poprawnie sfocić, ilekroć stanę z tyłu to na mnie idzie zadem żeby drapać - ABSOLUTNIE ZAWSZE  😁 😁 😁
cyc i srom bez zmian..
aaaa oszaleje  😵
uwiąż!
uwiąż!
hahaha, banalne  🤣
nie wzięłam po uwage bo u mnie dziewczyny to kosiarki i wybieg wolny więc nawet kantarów używa się raz na ruski rok  😜
Kinres, u mnie leci 346 dzień i dalej checi na rozpakowanie brak, a kobyla ledwo łazi... pozostaje cierpliwość i (niestety) przygotowanie mentalne na ogierka.
Dodaję moja dwa "duże" źrebaki- minionki jeszcze trzeba obfocić - jedna chodzi za mężem jak magnes - naturals się umywa.


Puenta - jak przystało na "prawdziwego" Trakena wielkoucha 😉 - trochę się umyła w tłumie koloro-zjawiskowych ale też jestem z niej bardzo zadowolono. Długonoga, fajny w przyszłości rudzielec będzie. Lekko zdystansowana ostoja spokoju.


No i jelonka na F (może Fanasmagoria) ale jakoś nie możemy się zdecydować. Ta to jest prawdziwa przylepa - niczego się nie boi, albo śpi albo biega jak głupia i bryka, nie ma nic pomiędzy. Ma niecałe 2 tyg. a już mamy się nie trzyma specjalnie. eee. zobaczymy co z tego wyrośnie bo ta chyba z nami zostanie.


Ojesu poza końmi masz trawę! u nas siano rośnie. Źrebaczki piękne, a rudziel faktyczni uszatka 🙂 <3
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się