Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Cariotka   płomienna pasja
03 stycznia 2013 19:21
stety, niestety, biznes to biznes, a wiedza i pojęcie o karmieniu koni to niekoniecznie biznes🙂
A jeżeli mam konia pracującego mocno sportowo,trening 1,5 h dziennie 5-6 x tydzień, który dostaje sniadanie: 2 x owies 1 musli obiad 2x owies 1 sieczka kolacja 3 x owies 1 musli) ,czasami na kolację dostaje zamiast owsa i musli mesz, mogę mu jeszcze mu podawać ześrutowaną kukurydzę w małej ilości?Nie chcę go przebiałczyć,ale też chcę mu dostarczyć tyle energii ile potrzebuje,biorąc pod uwagę że coraz więcej wymagam,chcę też uniknąć efektu zapasionego konia dresażowego wyglądającego jak karykatura
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
03 stycznia 2013 19:31
[quote author=zielona_stajnia link=topic=25.msg1635324#msg1635324 date=1357239850]
zduśka - tylko summer to 0,2-0,4 kg na konia na dzień 😉. Śrutę dodawałam kiedyś do mieszanki owies, pszenica i jakieś witaminy i zwilżałam wodą. Kupowałam w "składzie rolnym" była to gruba śruta, niepyląca. Obecnie z produktów zbożowych u nas tylko otręby pszenne zimą, a kobył źrebnych/karmiących nie mam aktualnie.
To wrzucam cennik hovelera jaki mi blattin przysłał na maila. Muszę przyznać, że kontakt szybki i miły.
[/quote]

a to summer to musli czy granulat ?? masz może jakąś ulotkę ? Aż mi się wierzyć nie chce żeby było aż tak małe dawkowanie .. a mówimy o karmieniu pełnoporcjowym ? czy jako dodatek do owsa ?
a śruta świetna jest w żywieniu krów mlecznych  🙂 a Ty w jakimś konkretnym celu ją podawałaś ?

słuchajcie a co możecie polecić z lucerny ? jest tego troszkę na rynku i różnią się w zasadzie ceną .. co polecacie ??
Cariotka   płomienna pasja
03 stycznia 2013 19:43
zduśka to musli. Na tej stronie jest obrazek Tego. No mi też się wierzyć nie chcę, dlatego jestem ciekawa czy ktoś to stosował w takich dawkach. I chodzi o karmienie bez owsa.
Ja miałam Dengie Alfa, Alfa Oil, Baileys Alfaalfa i czekam na Light. Zależy kto co oczekuje.
Cariotka czekam na recenzję sieczki Light, bo wygląda ciekawie 🙂
Do mnie dotarły Nuggetsy, ja dotarłam do stajni -  zrobiłam koniowi pseudo mesz z dodatkiem nuggetsów, siemienia, otrąb i musli, fajna papka się robi po namoczeniu i obłędnie pachną  😍

DressageLife ja bym wprowadziła przynajmniej półporcjowo wysokoenergetyczne musi, oczywiście w zależności od temperamentu konia 😉 osobiście polecam Ci Dengie Main Ring Gold, daje naprawdę fajnego kopa, karmiłam właśnie półporcjowo.
Tu ulotka Summer:
http://www.blattin.pl/produkty,212,original_summer.html
Nie stosowałam jeszcze nigdy tej paszy, ale ją rozważam właśnie na sezon pastwiskowy.
Śrutę sojową podawałam kobyłom karmiącym i źrebnym celem uzupełnienia białka i rosnącym źrebiętom (duże zapotrzebowanie a pasze hodowlane drogie 😉)

Chciałam zaznaczyć, że nie sprzedaję, nie będę sprzedawać i nigdy nie sprzedawałam pasz hoveler ani innych markowych/firmowych pasz. Napisałam jedynie maila do firmy blattin pod wpływem opini na forum, ze pasze są niedostępne - jak widać są. Zawsze kupowałam suplement hoveler reformin plus i trochę mi brakowało jakiegoś zamiennika.
Kolebka, on już dostaje wysokoenergetyczne-dodsona french balancer albo comp.concentrate,a sieczkę to głównie lucernę dodsona,wygląda super,ale zaczęłam bardziej podkręcać tempo,i boję się przesadzić z wartością odżywczą paszy,ale też nie mogę od niego wymagać super kłusów albo piruetów w galopie jak nie będzie miał energii do tego :<
zduśka, ale chcesz samą lucernę czy sieczkę z lucerną?
DressageLife, lepsze jest wrogiem dobrego. Jeśli dajesz musli balancer do owsa i koniecznie chcesz coś w żywieniu zmienić, to zamiast dosypywać kukurydze i inne wynalazki, zwiększ ilość balancera (na dużego konia powinno się podawać min. 2kg dziennie, 2 miarki to będzie pewnie 1,5-1,6kg musli).
Żeby mieć super kłusy i piruety to musisz wyrobić u konia wytrzymałość, kondycję, siłę i reakcję na pomoce - ale to się robi treningiem, a nie sypiąc ziarno do żłobu 😉
Moje wszystkie ilościowo jedzą niedużo, a na brak energii nie narzekam, wręcz przeciwnie, nawet ostatnio nad tym ubolewałam w KR 😀iabeł:

zielona_stajnia, a blattin Ci napisał, ile liczy za wysyłkę jednego worka paszy? Z Hovelera kiedyś dawałam Terrab E i Krauter Musli.
dzięki za odpowiedź,zdaje sobie sprawę że treningiem,tylko chodziło bardziej o to,że nie mogę od niego wymagać lepszej kondycji nie karmiąc 😉
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
03 stycznia 2013 21:23
Ale Ty karmisz, i to wiadrami. Mój, pracujący dość konkretnie (i kłusy i piruety i nawet trochę więcej czasem 😉 ) dostaje DZIENNIE 3 miarki owsa, 3 miarki muesli i miarkę lucerny. Wygląda jak trzeba, pracuje super i ta dieta sprawdza mi się idealnie.
no właśnie,pozostaje mi zostawić to tak jak jest i poprawiać mu kondycję,cały czas,bo jednak kłusy piruety i pasaże wymagają kondycyjnie bardzo dużo..
quantanamera - nie, nie napisali ile za wysyłkę ,tylko, że nie ma problemu z wysyłką kurierem niezależnie od ilości i, że koszt wysyłki leży po stronie kupującego. Jeśli będę coś kupować - niebawem pewnie suplement to spróbuję uzgodnić, że ja zamawiam kuriera przez sendit.pl- DPD w folii strecz do 30 kg jest po 16,10 pln. Mam nadzieję, że nie będą robić problemów.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
03 stycznia 2013 21:33
Wymagają bardzo dużo, ale kondycji nie wyrobisz paszą. Paszą możesz dodać energię, ale przy takich ilościach zadawanej paszy treściwej jakby coś zmieniać to albo zamieniając część owsa na paszę, albo próbując innej paszy.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
03 stycznia 2013 21:41
zduśka, ale chcesz samą lucernę czy sieczkę z lucerną?


samą lucernę
Monikas chdziło o to że ta tańsza jest produkowana w Polsce 🙂
Monikas chdziło o to że ta tańsza jest produkowana w Polsce 🙂


Qrara Blattin ma fabryki w dojczlandi, tutaj są tylko oddziały gdzie pasze (głównie bydło i trzoda) są sprzedawane. A Hoveler to wogule odrębna firma której Blattin nie produkuje i nie ma takiej opcji 🤔wirek:
Co mozna dac koniowi niejadkowi na poprawę apetytu?
http://www.blattin.pl/historia - niby blattin to "córka" hovelera - mi to wisi 😉 - mają 8 marek paszowych.
Alice - w pierwszej kolejności zastanowiłabym sie dlaczego koń nie ma apetytu - tu chyba wet najbardziej wskazany
zielona_stajnia, wiem, już wszystko bylo sprawdzane wiele razy. I wychodzi na to, że koń nie je, bo nie.  Jak mu coś bardziej zasmakuje to zje, a jak nie to zostawi.
Cariotka   płomienna pasja
04 stycznia 2013 12:57
ja polecam jakiś dodatek musli ziołowego, u Nas zdał egzamin Meadow Sweet and Honey. Koń nie jedzący wysłodek, trawokulek chwycił się bardzo szybko.
Alice jeżeli wszystko było sprawdzone i jest ok to może ten typ tak ma?
Mam klacz która tak ma ale tylko na treściwe, przed karmieniem czeka przy żłobie, zjada połowę i się zaczyna łażenie po boksie, przegryzanie siana, denerwowanie sąsiada który je normalnie, powrót do żłobu na kilka kęsów i kolejna runda.
Trochę lepiej jest po zmianie paszy, przez dwa dni jest zainteresowana i zjada od razu, żeby nie było kupowałam już prawie wszystkie pasze dostępne na rynku ze średniej i górnej półki, nie robi jej to różnicy, gorzej jest jedynie jak jest dużo okruszków /drobnych cząsteczek w paszy  🙄
Monikas to że ta tańsza pasza jest robiona w Polsce wiem od przedstawiciela tej firmy na mój rejon
No może tak ma, z tym, że zależy nam bardzo żeby go utuczyć...
edit: No dokładnie. On też zdecydowanie gorzej je jak jest pełnodrobinek i innych "śmieci".
Ale nie ma znaczenia czy je sam owies, czy z otrębami, sieczką i innymi... ciut lepiej je jak ma musli. Dlatego szukam czegoś co by wspomogło apetyt.
Chyba nie doczytałam że chcesz utuczyć, jeżeli to niejadek to faktycznie może być ciężko.
Wysłodki melasowane próbowałaś? 
No nie pisałam tego wczesniej😉

Tak, wyslodki jadł przez jakiś miesiąc (w ogóle miał lepszy okres z jedzeniem) a teraz zostawia. Sam owies też zostawia. A nic się nie zmienilo. Tak jakby taki kaprys po prostu.
Ale sian je normalnie, w sensie całe wyjada? Jeżeli tak to może więcej mu trzeba dać, moja wydziwia tylko z treściwą i potrafi "wyłuskać" jakiś jeden rodzaj ziarenek lub granulek ze żłobu i go zostawić, tak to nie je jak reszta i robi przerwy ale ogólnie to zjada. Siano wciąga lepiej a sianokiszonka to już w ogóle szał.
No siano je raczej normalnie.
czasem własnie zdarza mu się kopac dziury w wymieszanej paszy treściwej😉 Nie wiem czego on tam szuka.
Może faktycznie sianokiszonka to niebyłby głupi pomysł. Tylko tu jest chyba problem ze zdobyciem i przechowywaniem.
Otworzyłam dzisiaj worek sieczki Ibeki i rewelacja  😀

Zamówiłam z Atosa, kontakt bardzo miły, szybki czas realizacji i otrzymałam bon zniżkowy 5% na kolejne zakupy  💃
Alice u nas Pronutrin poprawił apetyt.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się