jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Moon   #kulistyzajebisty
24 lutego 2017 07:16
Jaga2015, o mada faka, było od razu wstawić filmiki, bo one dają naprawdę lepszy obraz z czym masz do czynienia, niż suchy opis 😉

Jak zobaczyłam filmik, to przypomniałam sobie jednego konia-tramwaja, którego jeździłam :P Mimo że mam dość długie giry, to jednak ważę całe 55kg i też ogarnięcie takiego kloca na początku było ciężkie (a dodatkowo, koń na codzień chodził pod różnymi ludźmi, czasem wsiadał trener/trenerka) W dodatku to był typ wypłocha, z kłusem przypominającym start promu kosmicznego, więc czasem w kłusie jak zawinął, a ja anglezowałam, to zanim "doanglezowałam" to już konia pod tyłkiem nie miałam :P Ale przy tym wszystkim był delikatny w buzi i w zasadzie cały czas chodził na 2x łamanym Sprengerze.

Napisałabym Ci coś w stylu "dziewczyno, co ty chcesz od tego konia?!", ale doskonale rozumiem o jakie "spanie" Ci chodzi, mimo że na filmikach koń idzie raczej równo, nie wolno - równo, w swoim tempie - ale taki koń nigdy nie będzie czujny jak ważka i szybki w reakcjach jak kompaktowy i bardziej zaawansowany w krew koń. (Tu pewnie też dużą rolę odgrywają geny, jak zgaduję)
W dodatku halę widzę masz niedużą, zastawioną przeszkodami, która też nie pomaga. Na dużym placu pewnie byłoby ci łatwiej.
W kompetencje i jazdę trenera nie będę się wtryniać, ale chyba jeździłabym inaczej zdeka.

Generalnie po części pozostaje Ci pogodzić się z wielkokoniem no i konsekwentnie rzeźbić 😉
n
Tak tez pomyślałam ze filmik najbardziej ujawni wszystko


Jaga2015 - racja to co napisała Moon. Ja po obejrzeniu filmiku też bym nie brała ostrzejszego kiełzna (pisałam wcześniej) etc. To Ci raczej nic nie da. Koń tramwaj, trudny do jazdy i to naprawdę nie pomaga. Jeśli masz problemy z kręgosłupem to powinnaś się naprawdę dobrze zastanowić czy jest sens na nim jeździć. To Twój zwierz czy dzierżawiony?
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
24 lutego 2017 09:23
Wasza rozmowa powinna pójść do innego wątku, bo tu jest o wędzidłach, a nie o problemach z koniem  🚫
Dementek, problem jest taki, że ludzie jak mają problemy z koniem, to na pierwszy ogień idzie wędzidło. Stąd off top się robi, bo co masz napisać "przejdźmy do innego wątku, bo zapewne Twoim problemem jest co innego niż wędzidło"?  😁
Jaga2015 ja rzeczywiście bym spróbowała co ktoś już pisał - jak będzie już sucho i bezpiecznie to pojeździj z tym koniem do lasu, daj mu galopu ile fabryka dała, niech się obudzi, niech poczuje, że to może być frajda, niech sobie przypomni od czego ma nogi.. Wiele koni po czymś takim się odblokowuje, po prostu niektóre są tak stłamszone "życiem", że im wsio ryba kto, co i dlaczego im robi, daj mu poczuć, że żyje i że to może być fajne 😉
Mi też się zad momentami nie podoba.

Co do wędzidła, jeśli masz możliwość spróbowałabym np. blokowanego. Albo Sprengera z rolką jeśli samo zachęcenie do rzucia wystarczy. Bo to że trener (chłop) konia ogarnia i wygląda to dobrze, to tobie może być ciężej.
Z
Czy wie ktoś coś o jakimkolwiek wielokrążku oliwkowym? 13,5 nawet używany, w każdej cenie. Kobyła mi się obciera od zwykłego wielokrążka straszliwie-a twardej łapy nie mam
Ślinianki gumowe nie pomogą? (da się przełożyć przez wielokrążkowe koła - udowodnione 🙂😉
Jeszcze mozna dorwać silikonową taśmę i próbować jakoś owinąć ale chyba bez owinięcia wędzidła się nie da zbyt ruchome połączenie kółka z wędzidłem podejrzewam...
plunia, a jakbyś zamieniła wielokrążek na kmberwick?
Plunia zrobiłam u p.Marka Gajewskiego wielokrążek 16mm w D
za chyba 130zł, miedziany.
BlueHorse niestety dzieje się to na śliniankach i bez nich, a co do przeciągania to wiem, bo było mi łatwiej niż przez zwyczajne wędzidło 😀
Gaga można spróbować, dzięki 🙂
Frans ooo to zapytam, może mi zrobi 🙂
Ja czekałam niecały tydzień  😉
ślinianki Acavallo by pomogły ale je przeciągnąć przez wielokrążek to już nie wiem czy da rade ale może? One na 100% pozycjonują wędzidło bardzo dobrze i nie ma opcji wycierania prawie żadnych...
=> http://www.animavet.pl/acavallo-slinianki-zelowe.html
Potrzebuje zaopatrzyć się w wędzidło proste i z podobnych przyczyn co Plunia byłoby dobrze aby było w D. Jednakże z przyczyn niezależnych ode mnie i konia wolałabym w razie W mieć możliwość skorzystania z efektu dźwigni.
Czy ktoś się spotkał z połączeniem kółek D z poniższym zdjęciem?
Po prostu czy nie będzie to trochę przesadzone?
Frans, jedynie wcześniej wspominany kimberwick
somebody o coś takiego chodzi  :kwiatek: 😉
Że nie wpadłam na to, tylko wędzidło będę pewnie u pana Marka zamawiać i czy miedź nie będzie za miękka?
Moon   #kulistyzajebisty
06 marca 2017 10:01
Pytanie za 100 punktów - czy zwykłe gumki ślinianki dam radę wsadzić do wędzidła Nathe'a? Czy muszę zamawiać dwa kawałki gumy za 90zł O.o ?
Na oko Nathe'owe mają większą dziurę, ale może ktoś próbował? 😉
Moon, w naszej siodlarni wisi Nathe podwójnie łamany ze zwykłymi śliniankami. Jak dobrze się do tego zabierzesz to praktycznie przez każde (no chyba ze są to specjalne duże kółka) przełożyć normalne ślinianki.
Moon   #kulistyzajebisty
06 marca 2017 12:25
xxagaxx, o widzisz! dzięki! 😉
Są też ślinianki z nacięciami i do tego wyjątkowo elastyczne - przez wszystko da się je przełożyć
takie:
https://www.gnl.pl/dla-konia/different-bits/bit-accessories/gumki-do-wedzidla-equi-theme-open.html
a u siebie mam też takie - tam jest nacięcie jedno i są wyjątkowo rozciągliwe:
https://www.gnl.pl/dla-konia/different-bits/bit-accessories/gumki-do-wedzidla-horze.html
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
06 marca 2017 15:11
Są jeszcze ślinianki zapinane na rzep.
A zawsze stosujecie ślinianki do zwykłych wędzideł?
Jutro chcę zmienić mojemu wędzidło z oliwki na zwykłe i nie wiem czy najpierw nie zaopatrzyć się w kółka.

Swoją drogą macie jakieś opinie o wędzidłach happy mouth podwójnie łamanych? Jak w ogóle jeździ się wam na plastikach - uważacie że są mocniejsze w działaniu od metalu?

Do tej pory przerobiłam kilka wędzideł - najpierw zwykła oliwka pusta grubsza - koń totalnie olewający je, zero żucia, rozluźnienia i odpowiedzi na sygnały.
Później oliwka podwójnie łamana z miedzianym łącznikiem ale mega gruba 21mm , - było lepiej, ale okazała się za gruba dla konia
potem chciałam zrobić dobrze i kupiłam sprengera KK ultra podwójnie łamany anatomiczny - koń chodził na nim najgorzej  👀 , denerwował się już przy zakładaniu - w ogóle nie chciał przyjąć tego kiełzna , a nigdy nie miałam problemu z nim , zawsze chętnie przyjmował wędzidło. Myślę że było dla niego za ciężkie .
Teraz wróciliśmy do tego metalowego ale muszę je zmienić bo jest delikatnie za grube , koń ma raczej średnią wielkość jeśli chodzi o miejsce na wędzidło. Myślę że max grubość dla niego to 18 mm.

Teraz kupiłam zwykłe jabłkowe happy mouth podwójnie łamane - boje się tylko żeby się nie obtarł , bo to nie oliwka.  Jeśli nie wypali będe szukać dalej. Generalnie koń leniwy, mało skrętny, i ciężko się rozluźniający.
Moon   #kulistyzajebisty
06 marca 2017 18:10
zielona_stajnia, ooo właśnie! I dokładnie takie wylukałam dziś w siodlarni u xxagaxx 😉

Ananas007, ślinianki zasadniczo mają chronić kąciki końskiego pyska, jednak ja na przykład potrzebuję trochę "zmniejszyć" i ustabilizować wędziło - zakładając ślinianki "zbieramy" te kilka cm z długości ścięgierza. Nie są konieczne 😉
zielona_stajnia, ooo właśnie! I dokładnie takie wylukałam dziś w siodlarni u xxagaxx 😉

Ananas007, ślinianki zasadniczo mają chronić kąciki końskiego pyska, jednak ja na przykład potrzebuję trochę "zmniejszyć" i ustabilizować wędziło - zakładając ślinianki "zbieramy" te kilka cm z długości ścięgierza. Nie są konieczne 😉



No właśnie mój to taki delikates - obciera się od napierśnika, derki , nawet od koszulki pod derkę 😁 Dlatego mam opory trochę i boje się że mi się obetrze - najwyżej co 5 minut będzie kontrola 👀
Ananas007, taki mały off: nie ma koni leniwych i mało skrętnych, są konie źle ujeżdżone... 🙁
Swoją drogą macie jakieś opinie o wędzidłach happy mouth podwójnie łamanych? Jak w ogóle jeździ się wam na plastikach - uważacie że są mocniejsze w działaniu od metalu?


Ja na oliwce Happy Mouth podwójnie łamanej jeździłam na bardzo żwawej i elastycznej 4-latce. Próba zmiany tego wędzidła na super-hiper Sprengera okazała się fiaskiem. Ale - co koń to inna reakcja. Wg mnie podwójnie łamane Happy Mouth to bardzo delikatne wędzidło.

Jak się boisz, że Ci się obetrze to dlaczego rezygnujesz z oliwki?
[quote author=_Gaga link=topic=1598.msg2657710#msg2657710 date=1488872344]
Ananas007, taki mały off: nie ma koni leniwych i mało skrętnych, są konie źle ujeżdżone... 🙁
[/quote]


Czy ja wiem czy nie ma leniwych - mój koń z natury jest na pewno leniwy , tylko odpowiedni jeździec umie wykrzesać z niego to co należy, bo umieć to umie, ale zrobi jedynie pod kimś kto nie da mu wyboru 😉 A że mało skrętny to też wynika z jego budowy ponoć, tak fizjo nam tłumaczyła - długi jest niesamowicie, wysoki i sztywny - priorytetem w pracy u nas jest rozluźnienie i ciągle pracujemy.


[quote author=Ananas007 link=topic=1598.msg2657474#msg2657474 date=1488823277]
Swoją drogą macie jakieś opinie o wędzidłach happy mouth podwójnie łamanych? Jak w ogóle jeździ się wam na plastikach - uważacie że są mocniejsze w działaniu od metalu?


Ja na oliwce Happy Mouth podwójnie łamanej jeździłam na bardzo żwawej i elastycznej 4-latce. Próba zmiany tego wędzidła na super-hiper Sprengera okazała się fiaskiem. Ale - co koń to inna reakcja. Wg mnie podwójnie łamane Happy Mouth to bardzo delikatne wędzidło.

Jak się boisz, że Ci się obetrze to dlaczego rezygnujesz z oliwki?
[/quote]


Trener doradził zmianę na zwykłe. Pokusiłabym się też o kupno oliwki happy mouth podwójnie łamanej i zobaczyła czy jest różnica między zwykłym a oliwką
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się