własna przydomowa stajnia

Nawożenie łąk dla koni gnojem od koni ma jedną podstawową wadę - sprzyja zarobaczeniu (jaja robaków będące w gnoju wiosną przy wypasie są zjadane przez konie), dlatego lepiej nawozić "zamiennie" tzn. koniom gnojem od krów, a krowom gnojem od koni.
sluchajcie, nie znam się na tym kompletnie, ale wydaje mi się, że jeśli zabronuję i dosieję trawę i wtedy nawóz to tak jakby łąka od nowa byla zakładana. na wiosnę planuję tylko nawóz rozsiać, bez bronowania i dosiewania, bo to mam w planach za dwa lata, kiedy już będę miala założoną drugą nowiutką łąkę i będę miala gdzie je wypasać.

czy nie chcąc niszczyć darni bronowaniem (nie chcę teraz siać nowej trawy) tylko poprawić to co jest mam (kiepska ta trawa jest, bo grunt suchy i dość nędzny) rozrzucać nawóz-gnój a potem na wiosne jakiś azot czy coś w tym stylu?

dopiero za dwa lata będę wszystko orać i zakładać wspaniałe łączki, bo na następną jesień założę od zera łąkę i będę miała gdzie je wstawić na zielone, jak tamte łąki będą się zakładać. bo oranie jest równoznaczne  z dosiewaniem i zakładaniem prawie od zera raczej (tak mi się wydaje)
witam, dołączam do grona posiadaczy własnych stajni. Minał tydzień od kąd mam konie u siebie, ale nie żałuje tej decyzji🙂
Tylko, ze nasuwa mnóstwo pytań i wątpliwości, wiedziałam, że jakieś będą, tylko przez ten jeden tydzień konie już mnie zaskoczyły tym gdzie potrafią wejść, zajrzeć, straszyć i inne cuda. Jednej nawet prąd nie odstrasza.. przechodzi twardo pod taśmą.
Zastanawia mnie jednak fakt, że nie bardzo wiem co podawać jednej klaczce która stoi i nic nie robi i robic nie będzie. w tej chwili dostaje owies+ marchewki i jabłka... co proponujecie?

Farifelia - my roważalismy budowę drewnianej, jednak stanęło na murowanej, 4 boksy plus siodlarnia, stajnia angielska z wiatą szeroką na 4 metry. pomimo dostępu do tartakowych cen drewna taniej wyszło wymurowanie, natomiast  dach drewniany.

Widziałam tu dyskusję na temat ogrodzeń, plastiki są delikatne i szybko się niszczą, kołki drewniane grube drogie, a myślełiście o czymś takim w kształcie plastików ale z drewna? JUż kilka  osób wzieło ode mnie i są zadowolone, głębiej trzeba je wbić i są trwalsze, jak będę miała aparat, to mogę zdrobić zdjęcie jak to u mnie wygląda. Znajomy ogrodził tym łąkę hektarową.


Zdjęcia jak to u mnie wygląda:





[quote author=horse_art link=topic=19013.msg1586892#msg1586892 date=1353105477]
Laguna, takimi wyliczeniami własnie zajmują się firmy - kosztorys inwestorski... a biorą za to tyle ze masakra ;/  (niedawno bylam na etapie architektów i kosztorysantów do stajni, budynków...  ceny kosmos - szczególnie że przecież to program lizy wszystko ;/ )
[/quote]

A co ja napisałam?😉
Że nikt tu za free wyceny robić nie będzie, bo gdyby tacy wolontariusze istnieli to firmy projektowe nie miałyby części zajęcia. No chyba, że jednak nie doceniam Volty i ktoś albo ma kilka dni na to żeby zrobić to za darmo albo ma program za kilka tyś zł żeby jej to obliczył 😉


Stillgrey- ale jakiej grubości?
Bo najcieńszych kupować się nie opłaca dla koni, bo jeśli masz je podkute to rozwalą Ci te maty raz dwa.
Pamiętaj, że te płyty na place zabaw nie są z jednolitej gumy, ale z "mielonki". I jak zastosujesz za cienką to Ci się szybko dziury porobią. Do tego dolicz jeszcze transport.
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
17 listopada 2012 14:05
olka91, moje marzenie... ślicznie masz 🙂
ja moim nic-nie-robom padokowym daję wysłodki z otrębami, słonecznik, sieczkę i garść musli albo owsa. Za dużo owsa dawać nie można, bo taki koń będzie miał nadto energii, której nie spożytkuje. Musisz zobaczyć jak będzie wyglądał Twój koń, bo każdy potrzebuje innej dawki. U mnie Dracena potrzebuje więcej treściwej niż Brokat, bo inaczej chudnie mimo dostępu do siana na 24h na dobę.
Dodałabym do spisu mehari jeszcze siano 😉 jak będzie miała stały dostęp do siana to treściwe można mocno ograniczyć 🙂
dajac koniom ktore nic nie robia za duzo owsa mozna latwo przebalkowac.
Znam osoby ktore zamiast owsa daja koniom jeczmien, nie daje tyle energi, a tuczy.
Cariotka   płomienna pasja
17 listopada 2012 16:34
olka91 taką stajenkę właśnie chcę mieć, tylko że na trzy boksy. Ale póki co mam moje badziewiątko 😁

dziewczyny z Tym jedzeniem jest różnie. Trzeba obserwować osły. To jest plus własnej stajni- obserwacja. U mnie konie mają stały dostęp do siana/trawy a Płomień jakby nie dostał treściwego to by zbidł. I to u niego też zależy jakie treściwe. Od owsa się spala. A Fliper? Niech Bóg Wam da takie konie. On to chyba tyje od powietrza. No oczywiście też ma 24h/dobę objętościowe i dostaje musli 😡 no ale jak mu nie dam jak drugi dostaje.

Kinia16322 no tu się troszkę mylisz. To zależy co prawda czy mówimy o białku strawnym czy ogólnym.
Ale dla porównania ilość gram BOS (białko ogólne strawne) na 1 kg paszy.
Wysłodki suszone      51g
Wysłodki melasowane  65g
Jęczmień ozimy          87g
Owies                      85g
Kukurydza                64g
Pszenica ozima          88g
w tej chwili daję po niepełnej miarce owsa na odpas (3 razy) i siana 4 razy dziennie mniej więcej, jak zostawia to trochę mniej jej daję, zje wszystko to więcej... ona ma zawsze dużo energii dlatego chciałam coś innego jej dać niż owies...

Mehari- dziękuję 😉 jeszcze trochę do wykończenia, ale to na wiosnę, mamy już dość na teraz😉
ona szybko traci na wadze, dlatego muszę też ostrożnie zmieniać jej jedzenie, żeby nie spadała mi mocno, bo ciężko będzie odbudować to co jest teraz..
też wszystko zależy teraz od tego jak się zachowa gdy nie ma ruchu, zawsze w pełnym treningu, a w tej chwili od czerwca nic nie robi, przytyła i wygląda w końcu naprawdę dobrze, dlatego nie chcę wiele zmieniać, od czerwca w pensjonacie miała po miarce owsa, w tej chwili ciągnę to, ale ma za dużo energii dlatego muszę coś zmienić, spróbuję częściowo wprowadzić może jęczmień, wysłodki dawałam wcześniej i napewno teraz też będę..

Laguna, podzieliłam dokładnie twe zdanie 😉
ja sie nawet projektować uczyłam, ale nie było jeszcze super programów (tzn nei były popularne tak) a mnie te wyliczenia i rysowanie ręczne w ogóle nie rajcowało (no...nianawidziłam) pocieszył mnie prowadzący - architekt, że mając biuro on też rysuje "z ręki" pomysły (plany), a zespół przerabia to na projekt już z wyliczeniami itd. o tak, to bym mogła 😉

olka91, swietna stajnia!
żywienie konia jest uzależnione od jego potrzeb (rasa, wiek, indywidualne potrzeby, praca) i tego jaką masz łąkę. jeden na samej łące będzie jak pączek (np te mój szlachetny(latem dostaje czasami, zimą raz dziennie miarke, często tego nie zjada nawet), a kn się od razu ochwaciły jak dostały i dobrą  łąkę i trochę zboża ;/ ,  niedokarmiane maja tłuszczu tyle co nie jedna stadnina razem wzięta 😉  ), inne trzeba dokarmiać trochę treściwą np (część u mnie w pracy). znajomy futrował jęczmieniem moczonym taką prawie-niepracującą i b. puchły jej nogi. zmniejszył dawke i jest ok, ładnie wygląda i się czuje (b. zabiedzoną kupił)

możesz przybliżyć jakie to drewniane słupki w kształcie plastikowych? bo nie moge sobie wyobrazić??

i tak w temacie, spotkaliście się z ogrodzeniami z plastiku wyglądającymi jak drewniane?
robi się to z przetworzonych butelek PET. Podobno rewelacja. grodzą tym rancza w usa, nawet jest w Polsce producent (chyba? moze przedstawiciel?) - znalazłam kiedyś strone, tak z ciekawości, nei miał niestety cennika elementów, trzeba było mu wysłać plan a on robił wycene (chciałam tak tylko z ciekawości, wiec już nie zawracałam tyłka). dosć drogie z tego co kojarzę, ale niezniszczalne niby i piękne.
Cariotka   płomienna pasja
17 listopada 2012 16:46
olka91 polecam Top Line Baileysa. Jestem jego ogromną fanką.
echhh moj ideał ogrodzenia to taki jaki ma Mecia, ale z trzeba deskami, albo własnie coś w pokroju pcv. i koniecznie biale. kiedys jak bede stara, bogata i będę miala stado fryzów to takie będę miała 😉

jak dziś Wasze konie? moje miały niezle w czubie 😉 Rude już ślicznie robi wykopy przednią nogą, i bardzo ładnie robi ukłony, nawet raz z ugiętą nogą nam się udało😉 jak na początki to uważam, że całkiem niezle nam idzie! po zabawach same zaczeły biegać, więc je pogoniliśmy. oba brykały, z czterech nóg w górę! poszalały konkretnie! w starych dziadach jeszcze tkwi radocha dzikiej galopady z kitą w górze i brykaniem!
Cena kosmiczna takiego ogrodzenia - jeden słupek w granicach 60 zł, a przęsło 2,5 m ponad 300 zł - plus 2 słupki oczywiście 😉
Cariotka   płomienna pasja
17 listopada 2012 17:07
Isabelle moje tak:
Isabelle, ja dziś swoich nie widzialam, miały ciekawsze zajęcie na łące niż na podwórzu, a ja malowalam bryczke (i umazałam kurtke czerwoną farbą...wyglada jak zakrwawiona 🤔), zamarzłam (5 stopni ale jak się człowiek nie rusza to zimno), poszłam na obiad i ciemność nastała ;/ (a przyjechałam prawie w południe bo niestety zdrowie wcześniej nie pozwolilo) nienawidzę zimy-ciemności o 16. ;/
no nic, może jutro uda się pojeździć 😉

zielona_stajnia, no co ty mówisz? wydawało mi się że mniej... a pamiętam że była porównywana do metalowego (?) że za  taki nieduzy padok (tak mi mniej-wiecej podawał ceny) to było duzo, ale nie taki kosmos  🤔wirek:.... uhr... kto to kupuje? ;/
Cariotka z tym jeczmieniem nie mowilam w kontekscie koni nie pracujacych, tak dodalam tylko taki fakt, bo pamietam, ze w tamtej stajni pierwszy raz sie spotkalam z karmieniem jeczmieniem, dziewczyna przed zawodami jak trenowala konie to podawala im wlasnie jeczmien, na miesnie..

EDIT: w szkole nauczyciel przedmiotow 'konskich' mial taka fajna ksiazke, z tabelami WSZYSTKICH pasz podawanych koniom, BOS, ES, itd, wszystkie zboza, warzywa rozne i byly jeszcze tabelki osobno dla np klaczy zrebnych, karmiacych, dla lekko pracujacycg itd podana waga i ile powinien miec wszystkiego, fajna ksiazka, szoda, ze nie do dostania juz ;/
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
17 listopada 2012 17:23
ansc, siano jest tak oczywiste, że dlatego o nim nie wspomniałam 😉
olka91, jęczmień też da energię. Trzeba go moczyć lub gnieść.
Ja teraz daję po garści musli Dodsona dla rekonwalescentów, też fajna pasza.

Co do brykania, to dzisiaj Dracena trochę miała kiełbie we łbie 😉
Cariotka   płomienna pasja
17 listopada 2012 17:24
najpierw piszesz że owies zły jak koń nie pracuje a później że jęczmień dobry przed zawodami. Dodam iż duża twardość ziarna jęczmienia oraz niska strawność skrobi w jelicie cienkim powodują że ziarno przed skarmieniem powinno być drobno ześrutowane lub, jeszcze lepiej, poddane obróbce termicznej. Nadmierna ilość nieprzetworzonego jęczmienia sprzyja powstaniu ochwatu.
Jęczmień ma tyle wspólnego z mięśniami co owies. 😁
Nie napisalam, ze owies jest zly dla nierobow, tylko, ze jak za duzo to jest zly, czytalas ?  🤣
Czytała czytała, ale jakichś dziwnych rzeczy Was tam uczą np., że owies wysokobiałkowy jest 😉. Jęczmień jest pozornie "wysokobiałkowy" - owszem białka ogólnego ma więcej, ale jest ono niepełnowartościowe. Poza tym jęczmień ma więcej cukrów (wszystkie zboża mają więcej od owsa) i dlatego tak jak napisała Cariotka sprzyja ochwatowi.
Cariotka   płomienna pasja
17 listopada 2012 17:36
Kinia16322 mam wszystkie książki o żywieniu koni w Polsce. Nawet te starsze, chociaż wole nowsze wydania.
co to są przedmioty końskie?
Odnośnie ogrodzeń to kopnęłam się trochę w cenie 😉 - 1 słupek i 3 "deski" to 315 zł wymiar 3 m na 1,80
http://ogrodzeniaplastikowe.info/system-exclusive/cennik-ogrodzen-systemu-exclusive
Kinia16322 mam wszystkie książki o żywieniu koni w Polsce. Nawet te starsze, chociaż wole nowsze wydania.


a te konkretnie z dawkami ywieniowymi masz? jak tak, to moglabym prosic kiedys o skan ? 😀
ja szukalam takich ksiazek, ale nie moglam znalezc..

Laguna, mowilam o tych matach: http://allegro.pl/okazja-maty-gumowe-tarasy-balkony-25-zl-wys-gratis-i2768229400.html
grubosc 2,5cm, to ok czy za malo?


olka91, swietna stajnia! po otynkowaniu bedzie bombowo wygladac 🙂 Bardzo podobaja mi sie drzwi!
Nie dziewczyny, nie mam tabliczki "zły koń", ale zastanawiam się nad taką, co by trochę się z ludzi pośmiać, bo "strzelają" takie miny, że naprawdę warto stać w oknie i obserwować. Najprawdopodobniej siwa już jest w każdym telefonie moich sąsiadów jak i ludzi z osiedla. Nie wiem czy powinnam czuć się dumna, ale mój koń jednak jakąś sensację budzi. No, siwa akurat należy do wdzięcznych modeli.
Cariotka   płomienna pasja
17 listopada 2012 19:46
Kinia16322 mam ale nie konkretnie. Może w tej starej co miałam w swoich rękach z bibloteki z uczelni było takie coś ale wątpię. Bo każdy koń jest indywidualny. Ale mam przepis jak obliczyć taką dawkę żywieniową z Excelu i dodatkowo ułatwiające to zadanie tabelki. Również są ogólne dawki żywieniowe (dla koni młodych, starszych). Oczywiście mogę ci wysłać zdjęcia na maila. Jak złapię chłopa lub brata to wtedy ich pognębię o skany.
Ale powtarzam nie ma czegoś takiego jak ,,kawa na ławę'' musisz się dużo namęczyć żeby taką dawkę obliczyć. Jest to trudne. I mało osób z Tego korzysta bo najważniejsze są obserwację.

Być ja jak przyjechałam z końmi do mnie to też była sensacja. Bo takie inne te konie. Jeszcze dwa jakieś takie chude przyjechały no i zaczęły się rady dobrych ,,wujków''. Ale wszyscy początkowo Młodym byli zachwyceni (nie wiem czym :icon_rolleyes🙂. Teraz jest Płomyś to Płomyś tamto. Bo Płomyś chodzi za ludźmi jak pies. Powód? jedzenie.
Laguna, mowilam o tych matach: http://allegro.pl/okazja-maty-gumowe-tarasy-balkony-25-zl-wys-gratis-i2768229400.html
grubosc 2,5cm, to ok czy za malo


Wg mnie za mało. Ja mam prawie 2x taką grubość, bo 40 mm, a i tak miałam watpliwości czy nie za cienka.

Kupowałam tutaj:
http://www.flexi-step.pl/index.php?gid=oferta&sub=oferta_plytki

W tej aukcji nie dość, że są płytki cienkie to jeszcze bez kołków mocujących w cenie i nie masz wliczonego transportu poniżej 10 sztuk. Nie wiadomo ile liczą za kołki. Pewnie minimum 100-200 zł.

Na boks 3,5x3,5 m masz 49 kostek. Czyli kolejne 1225 zł.

Czyli to już daje 1325-1475 zł ( i to za maty cieńsze moim zdaniem nie nadające się dla podkutych koni) 😉 A zauważ że te maty w aukcji są akurat w promocji do końca listopada. Normalnie masz cenę razy dwa 😉

Więc wcale nie jest dużo taniej niż napisałam wcześniej 😉
Ja pisząc że na taki boks trzeba wyrzucić minimum 1600-2000 zł na maty poparłam to moim doświadczeniem w poszukiwaniu mat dla Cyrona po operacji skrętu jelit. A obdzwoniłam wtedy wszystkie firmy sprzedajace te maty w Polsce, i te które znalazłam w Czechach i Niemczech 😉
I kwota jaką podałam zawierała już koszt transportu i kołków mocujących.
Laguna, rzeczywiscie te plytki z Twojego linku sa duzo, duzo lepsze. Dzieki za namiar 🙂
Laguna, ale czy to nie są nawierzchnie gumowe do obiektów i na place zabaw? bo chyba nie dla koni? jak Ci się sprawdza i który typ masz?
Witam. Czy ktoś mi może powiedzieć w jakich ilościach można zastąpić,bądz uzupełnić siano, lucerką suszoną?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się