literatura końska

ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
16 kwietnia 2013 09:53
hm... to ja jak zwykle od du... strony zaczne jakich książek nie polecacie mam dostep do biblioteki na umk i tam jest wiele jeźdieckich ksiazek normalnie nie wiem od czego zacząć ale wolała bym uniknąć tych na których traci sie tylko czas


zacznij od tej:

B. Skulicz "Ujeżdżenie i skoki"

[img]http://i.archiwumallegro.com.pl/2352763860/[/img]
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
17 kwietnia 2013 22:07
Czy ktoś ma może zeskanowane artykuły (bodajże ze ŚK) o dziedziczeniu maści? Albo ma na kompie jakiś artykuł/ cokolwiek z czego laik mógłby choć troszkę ogarnąć genetyczne zawiłości dziedziczenia maści? Ciekawi mnie to a obstawiam że "czegoś mocno poważniejszego" nie ogarnę a w ŚK chyba było to całkiem przystępnie napisane 😁
Misskiedis podłączam się chętnie przeczytam
ElaPe Tą akurat czytałam nawet miałam ją w posiadaniu oczywiście do momentu kiedy jej komuś nie pożyczyłam i już nie odzyskałam 😕 No tak większość mojej kolekcji straciłam i przestałam pożyczać 
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
20 kwietnia 2013 08:41
dobry zwyczaj nie pożyczaj. Książek szczególnie. 😉
Ja mam z "Hodowca i Jeździec". Jest artukuł "Skąd ta maść. Zastosowanie badań genetycznych w identyfikacji umaszczeń koni." Jak chcecie to moge wam zeskanowac 🙂
Chciałabym się dowiedzieć czegoś o treningu koni, rozbudowie mięśni etc. Polecacie coś? 😉
cavalloo "Konia kształtuje jeździec" Udo Burger, Otto Zietzschmann bardzo dobra książką o mięśniach. Tylko trzeba się porządnie skupić przy czytaniu 😁
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
05 maja 2013 00:10
PauliL, jeśli to nie problem to z chęcią przyjmę skan artykułu :kwiatek:
To na priv podaj e-maila 🙂
basia16816 dzięki, zaopatrzę się 😉
a co myślicie o książkach z tej serii "101 ćwiczeń ..."? interesują mnie też książki "Kopyta doskonałe" i "Rząd doskonały". Jeśli ktoś ma porównanie, która książka jest lepsza "Kopyta doskonałe" czy "Bez kopyt nie ma konia"?
Zastanawiam się też nad "Ujeżdżenie na XXI wiek", "Biomechanika ruchu konia dla jeźdźców" i "W poszukiwaniu równowagi"
Jeśli ktoś wie coś na temat tych książek bądź czytał je to poproszę o opinię 😉
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
06 maja 2013 13:23
Ja na poczatek to kupilabym ,,Kopyta doskonale,, a następnie, aby dalej poszerzać temat- ,,Bez kopyt nie ma konia". A zeby się wogóle dobić wiedzą w tym temacie ,,Prawdziwy świat koni"  😉
I nie ma że jedna książka lepsza druga mniej- w temacie kopyt nigdy zbyt wiele 🙂
Oczywiście ,,Rząd doskonały" - obowiązkowo  😎
cavalloo Kopyta doskonałe bardzo mi się podobały, Bez kopyt nie ma konia też. Ale bardziej podobały mi się Kopyta doskonałe. Jest to pisane bodajże z punktu widzenia weterynarza i bardziej szczegółowe, ale w sposób przystępny, nieskomplikowany i ciekawy. Cały ten mechanizm, jak co działa, z czego jest zbudowane i po co - wytłumaczone znacznie lepiej niż w Bez kopyt.... Zgadzam się z przedmówczynią, że lepiej pierw Kopyta doskonałe a potem tę drugą książkę. One się uzupełniają ze sobą, że tak to określę  😉 Rząd doskonały też bardzo dobra książka - ciekawa, daje dużo do myślenia, polecam każdemu, bo wszystko ładnie wytłumaczone, ponadto uważam, że trzeba wiedzieć "co jak działa" jeśli się tego używa, a książka właśnie działanie wielu rzeczy opisuje.
Biomechanikę ruchu też mam. Jest absolutnie super, olśniło mnie i przejrzałam na oczy po przeczytaniu tego. Szukałam książki, która mi powie "jak działa Koń" i to był trafny wybór 😀 Doprawdy świetna, aczkolwiek dla "zwykłego rekreanta" może być "ciężka" do przeczytania, trzeba dużo przy tym myśleć i analizować, nie jest to taki "lajcik" na długie zimowe wieczory, nie mniej jednak polecam! Ja właśnie czytam drugi raz, bo zdaję sobie sprawę, że wiele mi umknęło. Uważam, że to jedna z bardziej szczegółowych książek na ten temat. Jak wyżej: uważam, że jeśli ktoś używa konia powinien wiedzieć jak on działa 😉
W poszukiwaniu równowagi też mam. Jest genialna! Absolutnie przypadły mi do gustu poglądy Heuschmanna. Gorąco zachęcam do lektury. Są tam z naukowego/weterynaryjnego punktu widzenia opisane pewne procesy, które są ehm... powszechne aczkolwiek niekoniecznie poprawne. Też bardzo "otwiera oczy", ukazuje ciekawe różnice pomiędzy tym co jest, a tym co być powinno. Jestem zachwycona i polecam!
Ogólnie widzę dobór literatury bardzo dobry moim zdaniem 😉
Chainsy, zabeczka17 dziękuję bardzo 😉
Myślę, że poradzę sobie z trudniejszymi książkami, 7 lat poważniejszego jeździectwa, zainteresowanie od maleńkiego dziecka - coś jednak chyba wiem 🙂
Ostatnio mam takie parcie na książki i rozszerzanie wiedzy, od strony "umysłowej" już w jakimś stopniu opanowana (ale 3 książki jeszcze czekają aby się za nie zabrać 😉 ), dziś zabrałam się za "Harmonia konia i jeźdźca", czytałam przez godzinę kotu (jechaliśmy do weterynarza, a to go bardzo uspokaja 😀), ale wypowiem się, jak przeczytam całą.
Więc "Kopyta doskonałe", "Rząd doskonały", "Biomechanika ruchu konia dla jeźdźców" i "Konia kształtuje jeździec" zawitają na mojej półce 😉
A co do "Ujeżdżenie na XXI wiek"? Opis na stronie wyglądał zachęcająco 😉

Jeśli ktoś chce poznać konie od strony ich natury to zdecydowanie polecam "Sekrety końskiego umysłu" jako dobry wstęp. Ta książka zmieniła moje spojrzenie na konia 😉
A moją ulubioną "powieścią" (jakkolwiek by to nazwał) jest "Niepokonany Seabiscuit". Krótka nie jest, ale to jedyna książka, którą przeczytałam 3 razy (jedyna, którą przeczytałam więcej niż raz 😀)
Wie ktoś gdzie można kupić "Wszechstronne szkolenie koni" Jane Savoie? Dajcie linki lub adresy księgarni (w Poznaniu). Patrzyłam w Empiku ale nie mają.🙁
cavalloo Oczywiście, że dasz radę z Biomechaniką. Ja tylko pamiętam jak ją pierwszy raz czytałam, jako zwykły rekreant, to myślałam sobie "o gdybym miała jakieś pojęcie o ujeżdżeniu pewnie byłoby mi łatwiej" z resztą kilku osobom książkę pożyczyłam i stwierdziły, że za trudna. Choć może brakowało determinacji? 😉 Po prostu uprzedzam o tym jeśli ktoś pyta, bo książki nie są niestety tanie 😉
Sekrety końskiego umysłu też są super. To była moja pierwsza książka o koniach. I bardzo dobra, niezależnie od "orientacji" jeździeckiej  😉
Co do "opowieści" to fajna jest A.Podhajsky "Moje Konie, Moi nauczyciele". Bardzo podobał mi się sposób, w jaki on pisze o tych Koniach, tyle tam ciepła 😉 Przeczytałam trzy razy a pewnie jeszcze kiedyś po to sięgnę 😉
Harmonia jeźdźca i konia też czeka na powtórne przeczytanie, parę lat temu ją dostałam i niewiele zrozumiałam z tego 😡 Teraz więc powtórka z biomechaniki a potem Sally Swift 🙂
Chainsy rozumiem 😉 trudna książka to dobra książka (najczęściej). Pamiętam jak tata dał mi kiedyś swoje podręczniki ze studiów o chowie i hodowli koni, nic nie rozumiałam, teraz bardzo ciekawa lektura ale podręcznik jak podręcznik - trzeba kilka razy przeczytać żeby przetrawić. Raczej jej już nigdzie nie kupicie ale jeśli ktoś zdeterminowany to mogę podać autorów 😉
Jak na razie z "Harmonii konia i jeźdźca" niewiele nowego wyniosłam, bo okazuje się że to co jest w pierwszych 2 rozdziałach to w sumie robię, ale teraz już jestem tego świadoma 😉 Książka bardzo ciekawa, jak już mówiłam, przeczytam całą to się wypowiem.
Ja padłam też ofiarą "Heartlandu". Bardzo fajna książka, jak się zacznie to trzeba skończyć 😉
Co do "opowieści" to fajna jest A.Podhajsky "Moje Konie, Moi nauczyciele". Bardzo podobał mi się sposób, w jaki on pisze o tych Koniach, tyle tam ciepła 😉 Przeczytałam trzy razy a pewnie jeszcze kiedyś po to sięgnę 😉
Harmonia jeźdźca i konia też czeka na powtórne przeczytanie, parę lat temu ją dostałam i niewiele zrozumiałam z tego 😡 Teraz więc powtórka z biomechaniki a potem Sally Swift 🙂


Też polecam Podhajskiego. Świetna książka, która pozwala ujrzeć konie w inny sposób 🙂 pokazuje, że czasem problem który wydaje się być ogromny można rozwiązać w bardzo prosty sposób
Martolina to kolejna książka w którą trzeba się zaopatrzyć 😀
Czy ktoś się może spotkał z jakimiś materiałami/artykułami na temat karuzeli bądź bieżni dla koni - bądź wpływu wymuszonego ruchu na wydolność, poziom wytrenowania itp?
Najchętniej polskojęzyczne 😉

Byłabym wdzięczna za wszelkie poszlaki, ponieważ szukam materiałów do pracy mgr :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Powiedzcie mi proszę - czy kojarzycie jakieś artykuły, zestawienia itp. dotyczące hodowli koni w Polsce? Bądź ośrodków jeździeckich, stajni? :kwiatek:
Chodzi o dane typu:
ile koni zostało wyhodowanych w danych latach, ile stajni funkcjonuje w PL, ile się otwiera nowych. Interesuje mnie hodowla ogółem i podział ośrodków na sportowe/rekreacyjne itp.

Czy ktoś jest mi w stanie pomóc? 🙂 :kwiatek:
ancyk dostałaś moją pw? Pytam tu, bo mam dziwne przeczucie, że moje pw nie trafiają tam gdzie powinny...
Chainsy,
już Ci odpisałam - wczoraj nie było mnie na forum - miałam problemy z netem....
Dziękuję :kwiatek:
Co sądzicie o książce 'Trener radzi' pana Wojciecha Mickunasa? Ja całą przeczytałam i powiększyłam swoją wiedzę, książka fajnie napisana, dużo tłumaczeń i zdjęć/rysunków.
ekuss   Töltem przez życie
24 maja 2013 09:28
Ja polecam Jane Savoie i ,,Wszechstronne szkolenie koni''. Mam obie czesci i z obu korzystam przy planowaniu jazd-bardzo mi pomogly. Tak jak Jane napisala-bardzo fajna pomoc dla osob jezdzacych bez trenera. Trzecia ulubiona to 101 cwiczen z dresazu. Naprawde fajne cwiczenia,dobre dla urozmaicenia jazd. Trening mentalny dla jezdzca ma fajne rady dla osoby,ktore maja jakies leki (ja sie balam szybkiej jazdy przez jednego ogiera i ksiazka mi w pewnym stopniu pomogla)-nie tylko w jezdziectwie. Cwiczenia w siodle -ciekawa ksiazka,ale jakby byla drozsza to bym nie kupila,bo wiecej objasnien funkcji miesni niz cwiczen ,ktore w wiekszosci i tak trzeba wykonac na lonzy. Konia ksztaltuje jezdziec -trzeba uwaznie czytac i sie skupic,ale ogolnie fajna ksiazka dla kogos zainteresowanego anatomia i funkcjami miesni. Jak lepiej jezdzic konno 2 -podoba mi sie,fajnie napisana,ale tez bez jakiegos szalu.
Jak sobie przypomne reszte to napisze cos jeszcze 🙂
zastanawiam się czy wydawać ponad 80zł na "W poszukiwaniu równowagi" Gerd Heuschmann. Warto?
http://allegro.pl/coaching-w-jezdziectwie-isly-auty-i3111472503.html

Coaching w jeździectwie
Poruszane tematy w książce-podręczniku to: cechy dobrego trenera, rozwój zawodowy trenera, komunikacja, ocena uczniów, rozwój świadomości trenera, jeźdźca, ewolucja strategii nauczania, trening dzieci, rozwój talentów, trening jeźdźca rekreacyjnego, trening zawodników, jeźdźcy zestresowani, odpowiedzialność, cele.

Czy ktoś już przejrzał? 🙂

szlachta myślę że wydawnictwu "świadome jeździectwo" śmiało można zaufać.


EDYCJA:
I tak musiałam stworzyć bibliografię dotyczącą jeździectwa, więc czemu tylko ja miałabym z tego korzystać.
Myślę że zawarłam tu większość mniej lub bardziej ważnych pozycji. W dużej części kierowałam się tym wątkiem. Przyznam że przydałoby się więcej książek o znaczeniu historycznym, które ukazywałbyy kierunek nurtu rozwoju jeździectwa w Polsce i na świecie, ale będę jeszcze grzebać 😀

Allen Linda L., Dennis Dianna R. : 101 ćwiczeń dla skoczka 2006 Galaktyka
Auti I. : Coaching w jeździectwie  2013 Akademia Jeździecka ISBN 978-83-924392-2-6
Ballou J. A. : 101 ćwiczeń dresażu 2007 ISBN: 978-83-89896-96-4
Baranowski Z. : Koń i jeździectwo : polsko-angielsko-francusko-niemiecki słownik hipologiczny 1989 Wrocław Krajowa Agencja wydawnicza
Bartle C. : Trening konia sportowego : ujeżdżenie, skoki, kros 2010 Łódź Galaktyka
Bayley L. : Nowoczesny trening konia 2006 Muza ISBN: 8373198415
Bell J. : 101 Ćwiczeń ujeżdżeniowych dla konia i jeźdźca 2007 Muza
Blendinger W. : Wstęp do psychologii konia 2004 JiK
Blignault K. : Biomechanika ruchu konia dla jeźdźców. Klucz do jazdy w równowadze 2010 Świadome Jeździectwo ISBN: 978-83-62764-00-6
Bruger U., Zietschmann O. : Konia kształtuje jeździec 2010 Galaktyka
Cherry H. : 101 ćwiczeń na ujeżdżalni Galaktyka
Diacont K. : Praca z Końmi od Podstaw 2001  Hoża Oficyna Wydawnicza
Diacont K. : Jak rozmawiać z koniem 2007 Delta WZ
Dudziak M. : Jedność z koniem, partnerstwo z koniem i sztuka ujeżdżania 2012 Astrum
Drummond J.  : Jeździectwo: trening, jazda, opieka nad koniem 2000 Arkady
d'Orgeix J. : Skoki przez przeszkody 1986
Flandorffer T. : Jeździectwo moje hobby 1991 PWRIL
Habinowska M. : Ludzie i konie : sport jeździecki na poznańskiej Woli 1951-1983; Poznań 1986 PWRIL
Hess C. : Jak lepiej jeździć konno cz.II 2009 Galaktyka
Hermsen J. : Encyklopedia koni : wszystko o pielęgnacji koni, sportach konnych i sztuce jeździeckiej 2006 Warszawa
Heuschmann G. : W poszukiwaniu równowagi. In dubio pro equo 2012 Świadome jeździectwo ISBN: 978-83-62764-04-4
Hinnemann J., van Balen C., van Andel C. : Ujeżdżenie jest proste 2007 Akademia Jeździecka ISBN: 978-83-924392-1-9
Jackson J. : Prawdziwy świat koni : podstawy jeździectwa naturalnego i naturalnej pielęgnacji koni 2003 Łódź Galaktyka
Klimke I., Klimke R. : Cavaletti Praca na Koziołkach w Ujeżdżeniu i w Skokach 2011 Galaktyka
Klimke I. Klimke R. : Podstawowe szkolenie młodego konia wierzchowego 2009 Galaktyka
Meyners E. : Ćwiczenia w siodle 2011 Galaktyka
Mickunas W. : Trener radzi 2004 Galaktyka
Miller Robert M. : Sekrety końskiego umysłu 2013 Galaktyka
Museler W. : Nauka jazdy konnej 1998 PWRIL
Newsum G., Bartle C. : Trening konia sportowego 2010 Galaktyka
Paalman A. : Jeździectwo - Skoki przez przeszkody 1979 Galaktyka
Pilliner S. : Jak osiągnąć mistrzowską formę koni : poradnik dotyczący poprawy wydolności wyczynowej koni 2003 Warszawa SIMA WLW
Pollmann-Schweckhorst E. : Trening konia skokowego 2006 Akademia Jeździecka ISBN 83-924392-0-1
Pruchniewicz W. : Akademia Jeździecka 2003 Akademia Jeździecka ISBN – 83-918491-0-4
Radtke Stefan M. : Ujeżdżenie. Klasyczna sztuka jeździecka 2010 Galaktyka
Rohlf K. : Ujeżdżenie, naturalnie! …Prowadzi do harmonii 2008 Galaktyka
Rosie D.W. Nowoczesny Koń Ujeżdżeniowy 2008 Akademia Jeździecka ISBN: 978-83-924392-0
Savoi J. : Wszechstronne szkolenie koni 2005 Galaktyka
Savoi J. : Od półparady do zebrania. Wszechstronne szkolenie koni cz.II 2007 Galaktyka
Schlemm P., Hess C. : Jak lepiej jeździć konno 2008 Galaktyka
Schoffmann B. : Klaus Balkenhol. Szkolenie Ujeżdżeniowe Według Zasad Klasycznej Szkoły Jazdy Konnej 2009 Galaktyka
Sienicka-Kalmus B. : Sport. Jazda konna 2011 Dragon
Skorupski K. : Psychologia treningu koni  2006 PWRIL
Skulicz B. : Ujeżdżenie i skoki 1992 Warszawa Wydaw. Naukowe PWN
Swift S. : Harmonia jeźdźca i konia 2007 Galaktyka
Swift S. : Dosiad naturalny, Harmonia jeźdźca i konia cz. II 2008 Galaktyka
Wanless M. : RWYM Świadoma jazda konna. Innowacyjne strategie zdobywania umiejętności jeździeckich 2012 Świadome Jeździectwo ISBN: 978-83-62764-03-7
Von Dietze S. : Równowaga w ruchu 2007 Galaktyka
Ile stron ma "Wszechstronne wyszkolenie koni" cz.1 Jane Savoie?
niecałe 250
Kajpo,  :kwiatek:.
Czy możecie polecić jakąś książkę na temat oceny budowy koni,eksterieru? tylko raczej taką dla ludzi dopiero wchodzących w ten temat. Najlepiej z jakimiś fajnymi zdjęciami, rysunkami co by nie trzeba było sobie wszystkiego wyobrażać 🙂

Aaa i kiedyś czytałam, że jest książka która opisuje jak z wyglądu głowy(? lub ogólnie całego ciała) można ocenić charakter konia. Czy ktoś mógłby przypomnieć tytuł?
Z góry dzięki 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się