literatura końska

Czy książka Katarzyny Piechockiej ,,Konie atlas ras'' nie została wydana ze zdjęciami re-voltowiczów? Wydaje mi się, że rozpoznaje Frig (tak to się pisze?) użytkownika ekuss?
adiar(owa), tak, tu wątek o tym projekcie: http://www.re-volta.pl/forum/index.php/topic,89191.0.html
Dziękuje, chciałam się upewnić.
Kiedyś, dawno temu wpadła mi w ręce książka o konstytucjonaliźmie (?) u koni . Wtedy specjalnie mnie nie zainteresowała, ale teraz sobie o niej przypomniałam i chętnie bym ją przejrzała, zweryfikowała. Jeśli mnie pamięć nie myli napisała ją jakaś babka, a na okładce była blondynka i siwek. Ale głowy nie dam, zresztą zależy od wydania. Kojarzy ktoś o co mi chodzi?
Poszukuję książki ,,Konia kształtuje jeździec. Funkcje i rozwój mięśni konia wierzchowego", orientuje się ktoś czy jest warta przeczytania? Czy dysponuje ktoś nią może w formie .pdf? Byłabym bardzo wdzięczna 🙂
Poszukuję książki ,,Konia kształtuje jeździec. Funkcje i rozwój mięśni konia wierzchowego", orientuje się ktoś czy jest warta przeczytania? Czy dysponuje ktoś nią może w formie .pdf? Byłabym bardzo wdzięczna 🙂


Przeczytałam ją i gorąco polecam 🙂 Nabyłam ja w empiku za ok 40 zł.
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
10 lipca 2013 12:41
Dziewczyny, jest jakaś książka po za "101 ćwiczeń z dresażu" która ma opisane po kolei jak robić różne ujeżdżeniowe elementy?
edit.
Ma ktoś może w PDF książki:
-"ujeżdżenie jest proste" Johann Hinnemann i Coby van Baalen
-"zasady jazdy konnej" - część 2 i 3
-"101 ćwiczeń z dresażu" BALLOU JEC ARISTOTELE
Kiedyś, dawno temu wpadła mi w ręce książka o konstytucjonaliźmie (?) u koni . Wtedy specjalnie mnie nie zainteresowała, ale teraz sobie o niej przypomniałam i chętnie bym ją przejrzała, zweryfikowała. Jeśli mnie pamięć nie myli napisała ją jakaś babka, a na okładce była blondynka i siwek. Ale głowy nie dam, zresztą zależy od wydania. Kojarzy ktoś o co mi chodzi?


A nie chodzi po prostu o Hodowle Pruskiego ?
Edit: nie no cofam, o zadnej blondynce nie ma tam mowy  😡

Znalazlam ostatnio ciekawa pozycje:
Marta Wincewicz-Bosy
"Sieci podmiotow gospodarczych w biznesie konskim"
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
10 lipca 2013 18:23
Kiedyś, dawno temu wpadła mi w ręce książka o konstytucjonaliźmie (?) u koni . Wtedy specjalnie mnie nie zainteresowała, ale teraz sobie o niej przypomniałam i chętnie bym ją przejrzała, zweryfikowała. Jeśli mnie pamięć nie myli napisała ją jakaś babka, a na okładce była blondynka i siwek. Ale głowy nie dam, zresztą zależy od wydania. Kojarzy ktoś o co mi chodzi?


Blondynka i siwek były na książce Lindy Tellington-Jones o metodzie Ttouch. "Prawdziwa więź z koniem", praktycznie książka "nie do dostania" jak jej szukałam:

[img][[a]]http://www.konie.wortale.net/pliki/ksiazka/prawdziwa%20wi[[a]]ęź%20z%20koniem.jpg[/img]
Misskiedis, tak, o tą książkę mi chodziło, dziękuję bardzo!
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
12 lipca 2013 11:57
W internecie jak jej szukałam była w pdfie tylko jej część, w końcu udało mi się cudem dorwać w... bibliotece w mojej dzielnicy 🤔
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
12 lipca 2013 12:04
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
12 lipca 2013 20:55
Ja mam już ją w domu, na razie pobieżnie przejrzałam. To, co się rzuca w oczy - dużo zdjęć i rysunków, dużo zagadnień przedstawionych w punktach, żeby treść się nie "rozmywała" i była łatwiejsza do zapamiętania 😉
Z tego, co widziałam, to opisane jest wszystko od podstaw i pracy na lonży do piaffu i pasażu.
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
12 lipca 2013 21:27
Dziewczyny, jakie macie książki w pdf'ie?
lizzy,te dostępne na chomikuj są w większości w pdf'ie 🙂
Makrejsza, dałabyś radę zrobić zdjęcie spisu treści, albo przepisać tutaj spis treści?  :kwiatek:
Spis treści

Przedmowa do wydania polskiego 5

Podziękowania 7

1. Filozofia Arthura Kottasa 9

2. Dosiad jeźdźca 15

Dlaczego dobry dosiad ma tak duże znaczenie 15

Elementy dobrego dosiadu 16

Porady dotyczące dosiadu 19

Najczęstsze błędy dosiadu 22

Częste problemy z dosiadem 25

Znaczenie dosiadu-podsumowanie 26

3. Szkolenie jeźdźca na lonży 29

Stęp 30

Ćwiczenia na lonży w stępie 31

Kłus 35

Ćwiczenia na lonży w kłusie 36

Galop 38

Półparada 39

Uwagi ogólne 39

Praca na lonży z zaawansowanymi koniem i jeźdźcem 40

4. Praca z ziemi 45

Sprzęt do lonżowania 45

Pierwsze lekcje na lonży 48

Lonżowanie na koziołkach (cavalletti) i małych przeszkodach 59

Lonżowanie na dwóch lonżach 61

Praca w ręku 62

Wprowadzanie piaffu podczas pracy w ręku 67

5. Stęp 71

Stęp jako podstawowy chód szkoleniowy 71

Ćwiczenia na poprawę stępa 75

Zatrzymanie ze stępa 80

Cofanie 82

Stęp szkolny 84

Moje rady dotyczące stępa 84

Najczęstsze problemy w stępie 87

6. Kłus 93

Cele pracy w kłusie 93

Jak poprawić kłus młodego konia 94

Kłus szkolny 102

Moje rady dotyczące kłusa 103

Najczęstsze problemy w kłusie 107

7. Galop i kontrgalop 111

Pomoce do zagalopowania 112

Jak poprawić jakość galopu 114

Galop zebrany 118

Kontrgalop 120

Chody boczne w galopie 123

Najczęstsze problemy w galopie 125

8. Lotne zmiany nogi 129

Praca wstępna 129

Lotna zmiana nogi 130

Najczęstsze problemy z pojedynczą lotną zmianą nogi 136

Lotne zmiany nogi w seriach 140

Najczęstsze problemy z seriami zmian 136

Zmiany co tempo 143

Najczęstsze problemy ze zmianami co tempo 146

9. Chody boczne 151

Zwrot na przedzie 151

Ustępowanie od łydki 158

Łopatką do wewnątrz 161

Ciąg 173

Najczęstsze problemy w ciągu 183

Trawers i renwers 185

Piruety 188

Piaff i pasaż 193

Moje rady dotyczące piaffu 193

Moje rady dotyczące pasażu 198

Zakończenie 200

Słownik 202

Indeks 206

ściągnięte z allegro 🙂
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
19 lipca 2013 20:29
Dzięki Buffalo.
wydaje się być całkiem fajna, tylko 80zł? ciężko
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
19 lipca 2013 20:48
Kurcze, chyba ją wezmę 😀 Akurat noga w gipsie to przerobie ją od deski do deski 😀
hej 🙂
Może komuś się przyda. Teraz w empiku są świetne promocje na "końskie" książki :

http://www.empik.com/ksiazki/sport-i-wypoczynek/jezdziectwo,3107042017,s

zwłaszcza polecam
http://www.empik.com/konia-ksztaltuje-jezdziec-bruger-udo-zietschmann-otto,prod57562600,ksiazka-p
http://www.empik.com/trening-konia-sportowego-newsum-gilian-bartle-christopher,prod59120384,ksiazka-p
są przecenione o połowę-  z 30 zł do 15

oraz
http://www.empik.com/jezdziectwo-skoki-przez-przeszkody-paalman-anthony,prod61090336,ksiazka-p
z 94 zł na 30 😉

trening konia sportowego już mam i mogę z czystym sumieniem polecić zwłaszcza jeśli ktoś się interesuje wkkw. Jest tam wyjaśniona teoria i różne ćwiczenia na kolejnych poziomach zaawansowania treningu konia ( ciekawy podział- przedszkole, podstawówka i szkoła średnia 😉 )

Pozostałe 2 są w drodze i kiedy je dostanę to napiszę jak wrażenia. Wiem że "Konia kształtuje jeździec" wpadło mi kiedyś w ręce i to wartościowa publikacja.
ulcia_jg dzięki  :kwiatek:

napiszę jeszcze w wątku o promocjach  😎
Ja gorąco polecam książkę Paalmana , szczególnie za taką cenę. Ja mam oryginalne wydanie , powoli się rozlatuje od częstego czytania :P
Ja próbowałam zamówić Paalmana z Empika, ale przysłali że żaden ich dostawców jej nie m:a i mieć nie będzie.
Nowa książka na rynku - ktoś czytał?



http://animalia.pl/produkt,26657,571,swiadome-jezdziectwo-kottas-o-ujezdzeniu.html


Czytam i jestem... w rozterce.
Chodzi o to, że jeśli ktoś już czytał dobrą końska literaturę to ta książka niewiele nowego wniesie w jego zbiór wiedzy.
Jestem w połowie i mam wrażenie, że to taka "viki" o ujeżdzeniu trochę. Chodzi o to, że wszyscy wiemy, że dosiad jest najważniejszy ale każdy z nas "przewagę" oddziaływania dosiadem and innymi pomocami rozumie inaczej, a ta książka jest wręcz napchana typowymi określeniami, które nic nie tłumaczą.
Jest też w niej kilka bugów jak dla mnie strasznych. Chodzi o zdjęcia, szczególnie bodajże kłus wyciągnięty. najpierw gadka o rownowadze, czystości chodów itd. i nagle tadammm fota  konia z 'totilasowym' kłusem, czyli dupa sobie, wklęsły grzbiet, ale za to nadgarstki pod niebo. Jest jeszcze kilka takich moim zdaniem kiepskich fotek. Do tego pany Kotas, które to są na fotkach obecne prezetują wsztko bez kasku... no jednak jak się tworzy książkę o pozytywnych wzorcach to warto zadbać o detale.
Do tego w ogólnej gadce (lista punktów) nagle pojawia się konkretna instrukcja np. na dobre przejście, szczegółowa do tego stopnia,  że mówi co z palcami nóg robić w którym momencie🙂... ale pomija fakt, że przecież:
a) takie pomoce zrozumie koń już na jakims poziomie
b) zakłda, że robi to jeździec z b. dobrym dosiadem

Co na plus. Sporo gadki o minimaliozwaniu pomocy rąk i łydek, tak aby na wyszkolonym koniu w zasadzie jechać bez użycia rąk - czyli maksymalny powrót do korzeniu ujeżdzenia. Sporo o półparadzie jako dawanie sygnałów w b. precyzyjnym momencie i to jak narazie na te "pół ksiązki" jej największa wartość. Kottas niejako rozwiązuje revoltowy spór o to czy łydka ma dziłać czy dziłąć zwisając🙂. To jedyny fragment gdzie ejst b. porawne odniesienie di końskiej anatomii i tłumaczy dlaczego tylko łydka zaaplikowana w odpowiedniej fazie ruchu tylnej kończyny dziła a dlaczego zaaplikowana w innej fazie ruchu szkodzi. Czyli tłumaczenie rzeczy oczywistych= jeździec zawsze musi wiedzieć w jakiej fazie znajduje się tylna kończyna.

chwilowo mam wrażęnie, że to jest ksiązka mocno nie dla każdego. Jak ktoś reprezentuje wysoki poziom to nie dowie się  z yej pozycji za wiele nowego... co najwyżej utwoerdzi w przekonaniu, że podąża dobrą droga... ale takie łęchtanie sobie ego za 80 zł to trochę sporo...

Jak ktoś jest sporo niżej to ta książka poprzez użtye w niej slogany spor krzywy takiej osbie może wyrządzić.

Chwilowo jestem bardziej na nie, niż na tak. Jak doajdę do końca, przemyśle i przeczytam drugi raz to się będę mogła wypowiedzieć.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
07 sierpnia 2013 21:46
Czyli tłumaczenie rzeczy oczywistych= jeździec zawsze musi wiedzieć w jakiej fazie znajduje się tylna kończyna.

taa, no co jeszcze. To chyba tylko wybitni geniusze jeździectwa są w stanie to wiedzieć i na dodatek aplikować pomoce w tej jednej jedynej 0,0001 sek chwili 🙄  Jasne słyszałam o tym ale to takie bajanie dla mnie dla niegrzecznych dzieciątek.
Czyli tłumaczenie rzeczy oczywistych= jeździec zawsze musi wiedzieć w jakiej fazie znajduje się tylna kończyna.

taa, no co jeszcze. To chyba tylko wybitni geniusze jeździectwa są w stanie to wiedzieć i na dodatek aplikować pomoce w tej jednej jedynej 0,0001 sek chwili 🙄  Jasne słyszałam o tym ale to takie bajanie dla mnie dla niegrzecznych dzieciątek.



Ela nie zrozum mnie żle ale to są podstawy podstaw i one nie są trudne do opanowania. Nie możesz przyłożyć łydki gdy mięśnie dobrzuszne po danej stronie są w max rozciągnięciu bo to daje taki sam efekt jakby ktoś ciebie napieprzał po brzuchu przy robieniu skłonów nie w fazie wydechu. U konia da to efekt:
skrócona faza podparcia
nieregularność chodu
sztywność chodu
"lecenie do przodu', "uwalanie się na przód'
Zacznij ćwiczyć a zobaczysz, że tobie, jako osbie już jeżdzącej opanowanie dawanie łydki w odpowiednim momecie przyjdize b. łatwo.
Np. w stępie. w chwili gdy koński bok dotyka twojej nogi to końska noga po tej stronie zaczyna fazę podpierania a potem pchania. Wtedy NIE MOŻESZ działć łydką, bo to skrócisz a masz to wydłużać. Czym wydłużać- np. dziłaniem ręka.
Za to w tym samym momencie druga noga odrywa się od podłoża i to jest moment na dziłanie łydki. Wtedy noga, która koń odrywa od podłoża dosatje sygnał, że ma głebiej wkroczyć pod kłode.
Stąd półparada to koordynacja pomocy- najpierw łydka każę nodze wkroczyć głębiej a gdy ta dotknie ziemi ręka mówi koniowi "niech ta noga teraz zosatnie tam dłużej i przejmie wkszą część ciężaru i siły".
Bez tej umijętności nie ma drogo do zebrania.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
07 sierpnia 2013 22:26
nie jest to żadna podstawa podstaw na pewno, a już pierniczenie o jakichś rozciąnięciach mięśni zajeżdża mi no nie wiem jakimś neoparelitykiem w stylu dr H.

Ja próbowałam zamówić Paalmana z Empika, ale przysłali że żaden ich dostawców jej nie m:a i mieć nie będzie.

A ja mam już zamówioną i potwierdzoną...
ElaPe, to o czym pisze kot, nie jest "pierniczeniem". Słyszałam o tym wielokrotnie z ust ludzi, którzy nie bawią się w konie, ale coś tam w nich osiągają. Poza tym to działa, najlepiej zauważyć przy lonżowaniu, działając półparadą na konkretną nogę.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się