wysłodki buraczane

A czy to nie jest tak ze inne pasze po trochu ten fosfor uzupelniaja (albo wrecz przeciwnie...). Nie dając otrąb ale owies, jeczmien, lucerne, olej czy inne rzeczy?
Jaka inna pasza ma duzo wapnia i moglaby go bilansowac?
Gillian   four letter word
03 grudnia 2015 00:59
Na_biegunach, trawokulkami pluje na kilometr, dziadyga jedna. O inne zboża muszę dopytać jeszcze. Na pewno owies wypada.
A czy to nie jest tak ze inne pasze po troszku ten fosfor uzupelniaja (albo wrecz przeciwnie...). Nie dając otrąb ale owies, jeczmien, lucerne, olej czy inne rzeczy?
Jaka inna pasza ma duzo wapnia i moglaby go bilansowac?

Chyba chodziło Ci o fosfor 🙂 Zboża go mają, otręby ryżowe, makuch lniany, siemię lniane.
W zależności od podłoża, gatunku traw i innych czynników stosunek Ca:P w sianie wynosi od 1,5 do 4, więc absolutnie nie brałabym skarmiania sianem pod uwagę przy bilansowaniu niedoborów fosforu. Przy bogatych mieszankach w Ca podaje się fosforany, np. krowom.

Gillian przeanalizowałam swoje zakupy i wyszło mi, że 30 kg suchych wysłodków starcza mi na niecałe 2 miesiące (ok. 50 dni). Do tego schodzi mi 60 kg otrąb pszennych, czyli podaję wagowo 2 razy więcej otrąb suchych niż wysłodków suchych. Zaznaczam, że koń je owies i inne pasze, to jest dodatkowy posiłek. Do tego dostaje jeszcze jęczmień.
Gillian jeżeli owies wypada ze względu na wrzody to na pewno możesz dawać otręby ryżowe. Co do ziarna przy wrzodowcach to nie jest ono zakazane całkiem. Należy pilnować głównie poziomu cukru i bilansować każdy posiłek włóknem. Mój koń stoi pełnoporcjowo na Show Improverze, do każdego takiego posiłku dostaję miarkę sieczki dla wrzodów. Na czwarty posiłek wysłodki z lucerną i jęczmieniem  🙂 Problem pojawia się jak koń wrzodowy dostaje mało siana (co u Ciebie nie ma miejsca) i dużo ziarna. Albo treściwe przed objętościówką (co też się u Ciebie nie dzieje).
Espana, chodzi mi o uzupelnianie tego skladnika ktory trzeba uzupelniac przy wyslodkach :P
Czyli w sumie co powiedzialas, ze dajac zboza sie to troche podrownuje, czy wrecz przeciwnie?
Chyba sie mocno zamotalam :P
Dokładnie tak 🙂 Przy skarmianiu wysłodkami brakuje fosforu i trzeba go uzupełniać 🙂
Żywieniowiec moich koni twierdzi, że bilansowanie Ca:P to kwestia mocno indywidualna. Moje konie mają dobrze zbilansowaną podstawową dietę treściwą (nie mówię o sianie), więc mogę podawać wysłodki bez suplementowania fosforu. Podaję kilogram suchej mieszanki wysłodków i lucerny dziennie. Krew regularnie badana, wapń i fosfor w normie. U koni, które jedzą głównie wysłodki powinno się tych proporcji pilnować.
O tulipan dziekuje 😀
Generalnie nie morduje sie konia nie dajac do wyslodkow otrąb (ZAKLADAJAC ze wszystko dziala w koniu jak nalezy).
Nie jestem wetem, ani dietetykiem, ale ja nie bilansuję otrębami. Moje konie nie cierpią z tego powodu  🙂 Jeżeli wysłodki to nie jedyny składnik menu Twojego konia i nie ma problemów z nerkami to ja nie widzę potrzeby podawania otrąb  😉
Gillian, jeśli możesz dawać otręby ryżowe to jest super sprawa: http://magia.sklep2.pl/otreby-ryzowe-10-kg-p-5.html

Sinfonie i Pamir wcinają otręby, ja daję kobyle do kolacji kubek (ok, 200/250ml), kobył chodzi obecnie głównie po padoku, czasem trochę na lonży, czy spacerowo pod siodłem, ma dużo energii. Jak chodziła intensywnie ok 6 razy w tygodniu (w tym mniej więcej 2 razy skoki + oprócz tego jazdy po płaskim to głównie katowanie różnych drągów na kłus itd) to dostawała 2 kubki, miała full energii. I różnice faktycznie zauważyłam odkąd zaczęła dostawać otręby ryżowe (bo wcześniej szybciej się męczyła i nie była taka skora do hasania 😁 ).
dea   primum non nocere
28 grudnia 2015 20:39
Sivens poczytaj tu: http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,88483.msg1440168.html#msg1440168 i tu: http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,64.msg1377863.html#msg1377863

Wiadomo jak skończyła się ta historia? Diagnoza wysłodkowa się potwierdziła? Wątek się w sumie urywa na  🤔
Nasze dostają wysłodki od lat, ale niedużo (tylko folblut większą ilość), do tego otręby i suplementacja: Mg, oraz Cu, Zn (wyslodki mają też dużo želaza, może to i wtórny problem z miedzią spowodowało anemię?). Póki co, wygląda, że to żywienie się sprawdza.
Dokładnie tak 🙂 Przy skarmianiu wysłodkami brakuje fosforu i trzeba go uzupełniać 🙂


Po raz kolejny pozwolę sobie zaprzeczyć tej teorii - uzupełniać nie "z automatu". Moje konie dostają wysłodki, ale po badaniu siana i tak wyszlo, że muszę dosuplementować wapniem, nie fosforem, bo taki jest skład siana i trawy (siano "stajenne"😉.

Teraz będę zmieniać stajnie, odległość mniej wiecej 3-4 km. Jestem ciekawa, jak bardzo będzie się różniło siano z nowej stajni w stosunku do starej.
dea, bardzo ciekawe, my mamy ciężki przypadek i szukamy jakiegoś punktu zaczepienia.
Ktoś miał u swojego konia niedobory magnezu?
[quote author=espana link=topic=64.msg2460196#msg2460196 date=1449135142]
Dokładnie tak 🙂 Przy skarmianiu wysłodkami brakuje fosforu i trzeba go uzupełniać 🙂


Po raz kolejny pozwolę sobie zaprzeczyć tej teorii - uzupełniać nie "z automatu". Moje konie dostają wysłodki, ale po badaniu siana i tak wyszlo, że muszę dosuplementować wapniem, nie fosforem, bo taki jest skład siana i trawy (siano "stajenne"😉.

Teraz będę zmieniać stajnie, odległość mniej wiecej 3-4 km. Jestem ciekawa, jak bardzo będzie się różniło siano z nowej stajni w stosunku do starej.
[/quote]
Potwierdzam  to co pisze trusia. Jeśli konie dostają siano z trawy to mimo karmienia wysłodkami będą miały niedobory wapnia ponieważ trawa jest bogata w fosfor a tym samym siano z trawy. Niedobory fosforu pojawią się w momencie kiedy konie będą karmione sianem z roślin motylkowych lucerna , koniczyna. Również przy skarmianiu siana z dużym udziałem ziół ( około 90 % ziół w sianie) może wystąpić niedobór fosforu.
Kinia16322 niedobory magnezu są dość powszechne u koni choć nie wszyscy właściciele sobie zdają z tego sprawę.
kaloe, szukałam czegoś w Internecie, jednak są to rozbieżne informacje, wiem, że konia są wtedy nerwowe i pobudliwe, a co kiedy te niedobory są większe?
smartini   fb & insta: dokłaczone
29 grudnia 2015 17:18
Kinia, najlepiej wezwij weta, zrób badania i to z wetem ustalaj co dalej z koniem a nie na forum...
Kinia16322, magnez jest makroelementem i pełni ogromną rolę w organiźmie. Większa nerwowość to raczej mało istotny objaw przy innych skutkach niedoboru więc Smartini dobrze radzi - zrób biochemię krwi i porozmawiaj z wetem najpierw.
smartini, rozmawiałam, leczymy konia, więc bez obaw 😉 szukam tylko innego punktu zaczepienia.. 😉
kaloe, szukałam czegoś w Internecie, jednak są to rozbieżne informacje, wiem, że konia są wtedy nerwowe i pobudliwe, a co kiedy te niedobory są większe?

Nerwowość i nadpobudliwość mogą być spowodowane również niedoborami innych pierwiastków między innymi wapnia i manganu. Z tym ,że przy niedoborach ta nerwowość, nadpobudliwość wygląda trochę inaczej niż " normalnie" . Ja na takie nerwowe zachowanie spowodowane niedoborami mówię ,że konie mają zwidy.

A co dzieje się u Twojego konia?
A moja wypięła się na wysłodki  😵. Szcególnie na obiad - męczy go aż do kolacji, śniadanie i kolacje z relacji stajennego je chętniej (godzinę po śniadaniu są wypuszczane i nic w żłobie już nie ma).
  Na początku dostawała szybkie wysłodkie Pro-linen  i chętnie jadła - wymieszane tylko z owsem. Potem kupiłam tańsze o te, jeden worek bez problemu, drugiemu powiedziała nie. 🙁
Cały czas dostaje mieszane z owsem w stałej proporcji, na śniadanie i kolację dostaje jeszcze otręby ryżowe i witaminy. Na obiad juz bez dodatków. Próbowałam dorzucać ze dwie garści mięty pomieszanej z jakąś próbką musli, ale działało parę dni.  🙁
Co mogę jeszcze zrobić, żeby ją zachęcić? Możliwe, że się przejadła? 😉
Dołącze się do pytania, czy wysłodki zawierają dużo białka?
Można je podawać rekonwalescentom, którzy tylko spacerują 30min dzien, reszte spedzają w boksie? Czy raczej odpada to ze względu na możliwośc ochwatu?
BUCK   buttermilk buckskin
01 stycznia 2016 20:38
Dudini  wyobraź sobie, iż Twój rekonwalescent stojący 23,5 godziny w boksie, jest karmiony tylko trawą, która najprzeciętniej na łące zawiera:  15% białka ogólnego, 11% cukrów, 30% włókna surowego, 3,5% tłuszczu surowego. A przeciętne NIE-melasowane wysłodki :  9-12% białka ogólnego, 3-5% cukrów, 35-45% włókna surowego,  1,9-2,2% tłuszczu surowego. Ochwatu bym się nie obawiała, najważniejsze to ilosć którą chcesz podać, bo z mojej 3 letniej obserwacji wynika, że są on energetyczne, inaczej niż owies, ale są, w trybie długo-uwalnialnym. Za to teraz zimą, mają zaletę taką iż kalorie działają rozgrzewająco. (moje koniszcze w boksie angielskim przy nadmiernej ilosci wysłodków, precyzję muszę zachować aptekarską, wobec każdego dnia i temperatury, potrafi się pocić, bo mu za gorąco...)
ok. dziekuje 🙂 chodzi mi o wyslodki, ktore trzeba moczyc ok 12h wiec chyba niemelasowe.
Planuje podawac sladowe ilosci (?) ₩w sensie 200g namoczonych juz wyslodkow rano i wieczorem.

Co do pocenia sie jestem w szoku, ze maja takie wlasciwosci. Ja raczej chce isc w kierunku masy ciala (kon po artroskopii)
BUCK   buttermilk buckskin
02 stycznia 2016 09:52
Dudini  u konia "ogrzanie" organizmu uzyskuje się włóknem 🙂 czyli również własnie wysłodki 🙂  chcesz dorzucić ciałka poprzez 2x dziennie po 200g moczonych... wydaje się symbolicznie... ale może własnie to dawka dla Twojego w sam raz 🙂 obserwuj 🙂 i koniecznie pamiętaj o bilansowaniu wapnia i fosforu. Jesli nie karmisz owsem, to musisz dodawać otręby pszenne. Temat ważny !  ja warzę, mierzę, ustawiam proporcje, a i tak z krwi wyszedł fosfor poniżej normy.  Podstawowe proporcje to 1 "miarka" suchych wysłodków + 2 "miarki" otrąb pszennych 🙂  powodzenia ! 🙂
:O nie wiedzialam.
BUCK
czyli jeśli oprócz wysłodków daję owies i granulat który ma w składzie m.in otręby pszenne to nie przeszkadza, że samych jako takich otrębów nie daję?
Badania krwi miała robione kobyła ostatnio i niedoborów nie miała więc chyba mogę tak zostawić?  👀
BUCK   buttermilk buckskin
02 stycznia 2016 18:58
Plamkakochanie  jesli badani krwi na zawartosć pierwiastków (np. wapń, żelazo, potas,  fosfor, selen, magnez, miedź, cynk) masz w normie  /czego życzę 🙂 /  to i ja bym nic nie zmieniała 🙂🙂
nie znam się na tym ale wet powiedział, że nie trzeba z niczym interweniować więc chyba nie jest tak źle  🙂
to dobrze bo troche sie przestraszylam ze bedzie miala jakies problemy z nerkami czy cokolwiek  😡
BUCK   buttermilk buckskin
02 stycznia 2016 20:01
nie uspokoiłas mnie..... zażądaj wyników i sprawdź sama, normy są zawsze podane i wynik widać czy jest w normie czy nie... obstawiam, że nie miał robionych pierwiastków, tylko pewnie tzw. podstawowe i one mogą być w normie. U mnie są w normie, z wyjątkiem LDH i tych pierwiastków : potas, fosfor, selen - mój weterynarz również nie uważa żeby cos złego się działo. Ale ja zaczęłam suplementować te które są poniżej normy i takich "jabłuszek" na zimowej siersci nigdy u mojego nie widziałam - to działa ! 🙂.  Pozwolę sobie powtórzyć - upewnij się 🙂 pamiętaj, że Twój wet zapewne widywał "gorsze" przypadki, i niestety wtedy ich czujnosć zdecydowanie spada. Ja wolę działać na podstawie przeanalizowanych wyników, a nie na podstawie zdania "nie trzeba interweniować" 🙂 🙂
BUCK dałaś mi do myślenia..  😡
faktycznie lepiej sama się zainteresuję  🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się