Maści i odmiany

W stadninie Tabun w Otominie stoi prywatna klaczka, zdaje sie, ze holsztynska, gniada z 1 lub 2 przednimi nogami w niskich skarpetkach i tez ma takie czarne kropki na nich. Nazywa sie Uniqe Lady. Niestety, nie dysponuje jej zdjeciem... 🙄
Ten skaczacy z bialym ogonem to albo srebrny, albo siwieje i stad te plamy na brzuchu.
Ten siwy w hreczce to ma zdaje sie krwawe znaczenia, tj. miejsca, ktore nie wysiwialy tak samo ten siwek z ,,czarna lysinka"
Te z tymi bialymi plamkami to, zdaje sie, powinny byc opisane, jako srokacze. 😉
Ten
[[a]]https://www.facebook.com/photo.php?fbid=502507916506761&set=pb.106378399453050.-2207520000.1381055503.&type=3&src=https%3A%2F%2Fscontent-b.xx.fbcdn.net%2Fhphotos-frc3%2F1380123_502507916506761_1253303491_n.jpg&size=533%2C800[[a]]

To chyba zwykly jeleni 😉
Hej czy jest możliwe żeby 1,5 roczna klacz ( kasztanka) nagle dostawała białych plam ?
Nobelowa12345   Nobel - moje szczęście :D
06 października 2013 14:22
Myślę, że tak, ale nie jestem specjalistą  🤣
paulina-anna, Misskiedis dziękuję za odpowiedzi 🙂
Prosze bardzo  🥂  😀
kosmo12 a moglabys wrzucic fote? 😉
emptyline   Big Milk Straciatella
06 października 2013 16:14
paulina, gniady. 🙂
paulina-anna, (z góry przepraszam za OT) czy to Unique, która nigdyś stała na Lipcach?
Arab takiej maści?
Mam pytanie odnośnie tarantowatości i żabiego pyska. Tak jak u konia na poprzedniej stronie, Armas Avellano. Ten koń jest siwy z żabim pyskiem. A czy może być koń, koloru białego, z żabim pyskiem, ale jednak być tarantem? Jakimś ukrytym? Jak to rozpoznać? Tylko przez badania? Czy ja za dużo filozofuję nt maści? 😁
Pursat   Абсолют чистой крови
06 października 2013 16:42
Arab takiej maści?
Mam pytanie odnośnie tarantowatości i żabiego pyska. Tak jak u konia na poprzedniej stronie, Armas Avellano. Ten koń jest siwy z żabim pyskiem. A czy może być koń, koloru białego, z żabim pyskiem, ale jednak być tarantem? Jakimś ukrytym? Jak to rozpoznać? Tylko przez badania? Czy ja za dużo filozofuję nt maści? 😁

Mi to wygląda na jakiegoś kuca. 😉
edzia69   Kolorowe jest piękne!
06 października 2013 17:05
Józefina, dała z izabelem podwojnie rozjaśnione źrebię, niestety nie zachowało się jego zdjęcie. W każdym razie urodził się różowy z niebieskawymi oczami, skóra kopytka zupełnie jasne, było widac odmianę na nosie.
Reszta potomstwa to same klaczki . Zdjęcie pierwsze Józefina. Drugie jej pierwsza córka opisana jako jasno gniado-srokata Uhu, Kolejna to Ulotka opisana jako wilczato-srokata 2 zdjęcia, Kolejna Uklejka opisana jako kasztanowato tarantowata, kolejna Ussuri, kasztanowata [urodziła się czekoladową kasztanką, ostatnia to Uganda j. gn srokato tarantowata.






harja Nie mam pojecia, ale to jest bardzo mloda klaczka- mysle, ze ma max ok5lat. 🙂
Dava   kiss kiss bang bang
06 października 2013 18:55
paulina-anna wrzucałam te konie jako ciekawostki  :kwiatek:

Ten siwy w hreczce to nie wiem dokładnie czy jest tak jak mówisz. Mam siwą klacz (kupioną jak skończyła dopiero co 5lat) i była od razu siwa z hreczką (co by się 'nie zgadzało' z wiedzą stajennych i starych koniarzy, że hreczka pojawia się u starszych koni.
Do czego zmierzam, odkąd ją mam (3lata) wygląda tak samo, tylko że tak hreczka łączy się w coraz to większe skupiska i tworzy takie plamy.
Z tego co mi wiadomo moja siwiała z jasno gniadego (grzywa i ogon czarny, nogi ciemne z czasem siwiejące bardziej)




Dla mnie ten 'dziwny' arab to arab tylko, że hamerykański -> a tak wiadomo, wszystko jest możliwe 😉
1.

yawa2 - A Karli Drapka widziałaś? z prawej gniady, z lewej - bach! biała łata pod popręgiem 😉 i nakrapiany nadgarstek

Nie, chyba nie widziałam🙂 A ten cudak🙂 (zdj. z bazy koni):


2.

Yawa2 a czy wtedy taki koń nie powinien być opisany jako srokaty? 👀
tu też przykład takiego gniadosza:

http://www.photoblog.pl/timelessphotography/158641735/timeless-photography.html



Np. u arabów takich plam nie opisują. Jeżeli chodzi o kasztany, to one maja swoistą skłonność do białych plam, bo ich genotyp ee sprzyja obumieraniu komórek barwnikowych w rozwoju dlatego mają więcej  odmian i dość sporych znaczenie mniej gniade (dlatego te z łatami mnie tak zaskoczył) i najmniejsze skłonności mają kare. Myślę, że takie konie byłby ciekawym obiektem badań, bo przyczyna tego może być też inna przy braku rodziców srokatych.🙂
3.
Hej czy jest możliwe żeby 1,5 roczna klacz ( kasztanka) nagle dostawała białych plam ?

możliwe, mogą to byc plamy birdcatcher (http://www.crabbetarabianworld.com/site/index.php?view=image&format=raw&type=img&id=234&option=com_joomgallery&Itemid=61) to też zależy jak to wygląda zdjęcie by to ułatwiło🙂
4.
Arab takiej maści?
Mam pytanie odnośnie tarantowatości i żabiego pyska. Tak jak u konia na poprzedniej stronie, Armas Avellano. Ten koń jest siwy z żabim pyskiem. A czy może być koń, koloru białego, z żabim pyskiem, ale jednak być tarantem? Jakimś ukrytym? Jak to rozpoznać? Tylko przez badania? Czy ja za dużo filozofuję nt maści? 😁

To nie arab, a koń miniaturowy, popularne w Stanach w różnych kolorach.
Jest to możliwe, bo może być siwo-tarantowaty (plamy znikną a pysk jest), ale są też taranty bez plamek prof Stachurska dawała takie przykłady w książce, ale są też np duchy, którym plamki (poza tymi nad kopytkami) znikają  z czasem. Najłatwiejszych chyba przez potomstwo, rodziców, ale też oczy ludzkie, kopyta pasiaste, skórę ciała jak się namoczy to jakieś ciapki powinna mieć mimo, że jak jest suchy to nie widać. Test tarantowaci też jest już dostępny, więc jak ktoś chce to czemu nie?🙂
5.
Józefina, dała z izabelem podwojnie rozjaśnione źrebię, niestety nie zachowało się jego zdjęcie. W każdym razie urodził się różowy z niebieskawymi oczami, skóra kopytka zupełnie jasne, było widac odmianę na nosie.
Reszta potomstwa to same klaczki . Zdjęcie pierwsze Józefina. Drugie jej pierwsza córka opisana jako jasno gniado-srokata Uhu, Kolejna to Ulotka opisana jako wilczato-srokata 2 zdjęcia, Kolejna Uklejka opisana jako kasztanowato tarantowata, kolejna Ussuri, kasztanowata [urodziła się czekoladową kasztanką, ostatnia to Uganda j. gn srokato tarantowata.

W ogóle pierwsze kojarzenie pokazało, że ma Ccr, a do tego rzeczywiście srebrny mogła mieć, bo ta grzywa znacznie rozjaśniona była, czyli powinna być karo-srebrna przydymiona. Tu taki koń niemal taki sam karo-srebrno przydymiony🙁)
Uhu zalatuje mi jelenio-srebrno-srokatym
Ulotka może być ciemno jelenia
U Ussuri można rozważyć obecność srebra lub kremu, masz je więcej zdjęć? Miała może kopytka w paski po urodzeniu? Te białe rzęsy mnie nurtują😉
Jak je dalej masz to może warto skontaktować się z Poznaniem?🙂
edzia69   Kolorowe jest piękne!
06 października 2013 19:27
Niestety z tych klaczy mam tylko Ugandę, Ussuri i córkę Uhu [widać ja na zdjęciu].
Co do Jozefiny to  jej maść wyjaśniła się w momencie gdy Ussuri dorosła. Jest w tej chwili  ciemno czekoladowa ze srebrną grzywa, ogonem i jabłkami. Tez uważam, że Jozefina jest buro-srebrna. Niestety mimo iz klacz zyje, nowi właściciele nie chca udostępnić mi materiału do badań.  Kiedy ją sprzedawałam niestety nie było w POlsce mozliwości zbadania DNA pod tym kątem, albo po prostu nie wiedziałam, że już można.
Szczerze powiem ciekawa klacz pod względem maści, dała nam kupę źrebaków, ale nie lubiłam jej. Wredna do koni była niemożliwie i kiedyś oberwałam od niej, bo któremuś chciala dokopać przy wannie z wodą. Tamten odskoczył, a ja dostałam z dwururki i znęcała się nad inną kucką. Potrafiła ja tak długo kopać, aż tamta na ziemie upadła. Za to do pracy z dziećmi nie miałam lepszego konia! 100 % zaufania. Tylko w stadzie okropna!.Co do kopytek nie pamietam czy Ussuri miała kopytka w paski, ale możliwe, bo jej ojciec jest karo-tarantowaty. Na zdjęciu Ussuri z wnuczką józefiny Usterką [od Uhu]
Jak tak teraz wygląda, to jestem o tym przekonana, że sreberko ma🙂
edzia69   Kolorowe jest piękne!
06 października 2013 19:43
cos się narobiło, zdublowało post, przepraszam.
Od czasu gdy moj 100% kandydat na srebrnego konia [zimnokrwisty Amarylis] srebrnym sie nie okazał głowy już nie polożę, ale tez uważam,że srebrna jest i Ussuri i jej matka ma gen srebrny też.
Powiem tak: ma duże zadatki, ja za zimnokrwiste też już reki nawet nie dam. UP na 200 przebadanych zimnokrwistych wykryło 1 ( i to  chyba nawet sprowadzanego), a u mnie w badaniach wyszły takie kwiatki, że hoho..część koni miało zmutowany gen e do ea, a do tego E + AA, czyli gniade być powinny, bo srebra tez nie miały. A czy ten wygląda na gniadego ? Mówią, że jeśli dwa kasztany dadzą gniadego, to srebrne są , jak te kasztany takie są jak ten niżej, to  jest to możliwe przy braku srebrna

u homozygot eaea i ee nie było różnic

U Ciebie jest o tyle fajnie, że ona to najprawdopodobniej przekazała i to nie jednemu, to już jest inaczej, poza tym u kuców jest większe prawdopodobieństwo tego koloru. Był w Polsce taki ogier Nero V.D. Bernhardhoeve  nawet chciał go do badań, ale nie mogłam się dostać do kogoś, kto był za niego odpowiedzialny (tel do firmy, tam Pani nic nie wie..daje nr dalej i tak w kółko)

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
07 października 2013 01:31
paulina-anna, (z góry przepraszam za OT) czy to Unique, która nigdyś stała na Lipcach?

ta sama 😉
to ja w ramach ciekawostek wstawię zdjęcia Karalucha w wieku 11 i 4 lat  😁

bajaderka-zorro   But who to fuck am I to dare to accept?
07 października 2013 09:58
Arab takiej maści?


w Stanach mają manię krzyżowania arabów z paint horse
lusia722, niesamowite, jako czterolatek jeszcze się nawet na siwka nie zapowiadał !(?)

A co powiecie na takiego gniadosza ...
Ostatni aukcja w Kozienicach, wzbudził wielkie zaskoczenie i dezorientacje publiczności, kiedy został opisany głośno i oficjalnie jako gniady

http://wzhk.radom.pl/katalog-aukcje/26.html

FOT. OLIWIA CHMIELEWSKA


Tak jak mówiłam ja już nawet paznokcia nie dam za te zimnokrwiste😀 Podobno wg. porf. Stachurskiej jest gniado-srebrny, tylko nie wiem na jakiej podstawie czy badania czy potomstwo.
Ciekawe, jak to jest z tymi zimnokrwistymi,tzn- dlaczego u nich jest taka zmiennosc masci, tyle mutacji?  🤔
Akurat Lampas ma w tej chwili 2,5 roku, więc raczej nie ma jeszcze potomstwa. Coś wspominał komentator, że jest przebadany.
Przyznam szczerze, że jakbym miała takiego konia, to przyjęłabym za oczywistość, że jest kasztanem, a tu proszę nawet zbadany

A ta klacz, normalna gniada ?

klacz klacz1

edit: zdjęcia jako linki
Jak powiedział, że gniady, to i może mieć to co te u mnie Eea -jakoś tak wpływa na czarny barwnik że go nie ma😀. Miałam w badaniach konie, które wyglądały 200 razy bardziej na srebrne niż ten, a to kasztany zwykłe były😀 Myślę, że zbadanie samego locus Extension i Agouti i wykazanie genotypu gniadego przy takim wyglądzie nie jest potwierdzeniem genu srebrnego-jak się u mnie okazało. Jakieś dziewczyny tu były z uczelni z Lublina może coś wiedzą, bo blisko z profesor🙂:P

wygląda na całkiem normalną🙂

3.
[quote author=kosmo12 link=topic=1848.msg1892747#msg1892747 date=1381064174]
Hej czy jest możliwe żeby 1,5 roczna klacz ( kasztanka) nagle dostawała białych plam ?

możliwe, mogą to byc plamy birdcatcher (http://www.crabbetarabianworld.com/site/index.php?view=image&format=raw&type=img&id=234&option=com_joomgallery&Itemid=61) to też zależy jak to wygląda zdjęcie by to ułatwiło🙂

[/quote]


To wygląda całkowicie inaczej - ma kilka białych plam jakby miała odmiany na łopatce . MA też trochę siwych włosów w grzywie ( ogon za to bardzo ciemny ) i u nasady grzywy też ma sporo siwych . Niestety nie mogę wstawić zdj .
Dodam że matka srokata a ojciec siwy a ona wyszła kasztanka z jedną maleńką odmianą na głowie i poprzedni właściciel twierdzi że plamki pojawiły się niedawno.
emptyline   Big Milk Straciatella
07 października 2013 17:17
A może siwieje?
Czy może być to klacz srokata?
http://tablica.pl/oferta/klacz-srokata-ID3JEkL.html#a59c07937a
lusia722, ooo proszę 🙂 lubiłam ją! z tym, że w takim razie nie ma ona max 5 lat, tak jak mówi paulina-anna a około 10 😉 i faktycznie ma czarne kropki niskich skarpetkach, ale zadnich 😉
tereska, ja bym powiedziała, że tarantka
Mój znajomy ma jeszcze taką ciekawą klacz walijską, opisaną jako ciemnokasztanowatą.
A może siwieje?

z siwym mogą iść plamy chubari, coś takiego?

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się