Maści i odmiany

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 lutego 2024 18:02
To znowu ja, przyjmijmy że mam daltonizm 😉

Mam ogierka od ciemno gniadej matki i ojca karego homozygoty.
Urodził się myszaty z pręgą, oczywiście liczyłam na karego 😉
Kończy wymieniać sierść z zimowej, jest ciemno czekoladowy, znowu widać pręgę, ma czarną grzywą, ogon i czarno podpalane nogi, pysk jak u skarego (zdjęcie na leżąco aktualne)

Czy ciemno gniady ma pręgę grzbietową?
Może on jest jakiś ciemny bułany, albo kary przydymiony 😍?
Da się to zbadać w którymś labie?
2irhXqBM.jpg 2irhXqBM.jpg
wCy-bIXV.jpg wCy-bIXV.jpg
Da się
ogurek, gdzie, w moim związku badają tylko maści podstawowe.
Spytaj się swojego weta
Post został usunięty przez autora
Iskra de Baleron, mój ciemnogniady ma taką jakby rozmytą pręgę.
Fokusowa, może to faktycznie zwyczajnie ciemnogniady.
Okazuje się że w oldenburskim związku można zbadać base colour oraz dilution.

W internetach piszą że pręga jest tylko wtedy gdy występuje DUN.
Kiedyś trafiłam na taki świetny kalkulator maści dla laików, było tam rozrysowane coś jak drzewko genealogiczne i każda kolejna maść miała zarówno grafikę jak i opis.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 kwietnia 2024 10:10
Iskra de Baleron, Nie ma za bardzo opcji, żeby on był rozjaśniony, bo ten gen jeśli jest, to zawsze będzie widoczny, w sensie, że nawet jeden allel już daje efekt fenotypowy. Pręga niekoniecznie występuje tylko z DUN. Ostatnio szukałam info na ten temat właśnie, bo nasz Gówniarzyk ma pręgę, nie taką lekką, czy rozmytą, ale normalnie wyraźną jak u konika, a jest zwyczajnie gniady (tobiano, ale na gniadym). I wyszukałam, że pręga może być przenoszona niezależnie, ale nie zawsze jest widoczna po prostu, bo właśnie u ciemnogniadych czy karych się zamaskuje.
edit. link do paru stron wstecz i fotki naszej pręgi https://ogloszenia.re-volta.pl/forum/topic/1848/177/#post3046160 Fotka ubiegłoroczna, aktualnej nie zrobię, bo młody jest za wysoki już 😉 Ale pręgę nadal ma.
Iskra de Baleron, - ja mam czystego ślązaka z pręgą, a u nich nie występują geny rozjaśniające 😉 on jest kary lub ciemnogniady. W paszporcie wbite kary, ale ja obstawiam ciemnogniadego, bo karego to miał jednego dziadka, a na żywo jest raczej gorzką czekoladką niż czarny-czarny. Jak go się przy takim prawdziwie karym postawi to widać różnicę.
zembria, a gniady rozjaśniany zawsze ma pręgę? Mam taką klacz i bardzo mnie to zaciekawiło. Zawsze gniady to był dla mnie gniady, a tu taki urodzaj możliwości 🙈
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 kwietnia 2024 16:30
Evka, Nie, jelenie pręgi nie mają, ale bułane mają. To zależy jaki gen rozjaśni maść podstawową.
Evka, zembria, mnie też pręgą zaciekawiła.
Żadne inne potomstwo tej klaczy nie ma pręgi.

Zobaczymy co wyjdzie w badaniu 😀
Czad. Pręgi są extra, mam też bułaną 😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się