wysłodki buraczane

Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
17 kwietnia 2012 10:51
Co to znaczy " w mniejszych dawkach " ?
Dla każdego pewnie coś innego ...  i tutaj może pojawić się problem ...
Ja nie podawałabym nie zalewanych.
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
17 kwietnia 2012 10:52
ja też nie podawałabym nawet garści niezalanych...
słyszałam, że niektórzy tak robią, że nawet jakieś badania były na ten temat...
ale tak czy inaczej widząc jak pęcznieją, nie odważyłabym się
no właśnie widząc jak szaleńczo rosną zalewane wrzątkiem też bym się bała, moczone są zdecydowanie mniej stresogenne
Kika   introwertyczny burak i aspołeczna psychopatka
17 kwietnia 2012 10:59
ja wiem jak to brzmi 🤔 - jak herezja - ten pomysł uslyszałam na warsztatach kopytnych od Kuby Gołębia - oczywiście wszyscy zareagowali oburzeniem ale - stwierdził, że skarmia tak często i nic się nie dzieje - jakiś czas temu Kasik bodajże też pisała o tym jak jej konie dorwały się do suchych w nocy i też nie było sensacji i stwierdziłam że spróbuję - jak jestem zalewam zawsze - potrzebuję mokrych do wymieszania z otrębami ryżowymi ale - jeśli mam zostawić na rano to wrzucam garść suchych do sieczki i owsa i tak zostawiam gdyż koń nie lubi mokrych zimnych wysłodków i nie zjada - suche granulowane w ilości garść zjada i nic się nie dzieje - więcej nie wiem czy się odważę - mimo wszystkich logicznych argumentów Kuby jakoś nie mam odwagi🙂
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
17 kwietnia 2012 11:09
Kika, ja też u Kuby słyszałam, że niektórzy podają..
Wiele osób mówi, ze cukrowniane powinno się moczyć 12-24 godz, a ja moczę koło 2h, bo i tak zdążą napęcznieć. Czyli to też miałaby być herezja? Hehe... no ale tak czy inaczej ja jakbym miała do wyboru dać suche albo nie dać wcale, to bym nie dała, od jednego dnia bez wysłodków by nie zdechły, a od suchych - niewiadomo (przecież konie są różne, jednym nie zaszkodzi, innym może zaszkodzić...)
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
18 kwietnia 2012 23:26
Tabela dawkowania wysłodek :
kucyki-0,9 kg
konie nie dojrzałe w wieku 1-3 lat- ok 1,9 kg
konie dorosłe - do 2,25 kg dziennie
(przepisane jak podali ,nie wiem już sama ile dawać klaczy gr. D  lat 5 dostaje ok 1 kg mokrych oczywiście )

Co do podawania suchych to napisali że ok 100gr + otręby przenne można dawać ( w procentach podali 8-10 % jest bezpieczny w  mieszance paszowej )

Nie należy zalewać wysłodek wrzątkiem ,ani wodą bardzo gorącą z czajnika ,tylko woda gorąca z kranu przeciwnym razie zagotujemy wysłodki i wypłuczemy wartościowe składniki .

To tyle co najważniejsze z tego artykułu .jak coś mam go ,mogę zrobić zdjecia może będą czytelne .
a ja znalazła artykuł z końskiego targui gdzie jest tabela ile (mokrych ?) wysłodek należy dawać koniom
i na kuca wychodzi by dawać 0,8 kg.
Gdyby ktoś chciał moge reszte danych przetoczyć ,wysłodki wypłukują magnez i wapń wiec dodatkowo daje witaminy swojej i raz w tygodniu nie dostaje wysłodek .


Bardzo istotna sprawa, proszę zacytuj jeśli jest coś więcej na ten temat w tym artykule o wypłukiwaniu składników z organizmu.

edytuję: Ja dawała bym chyba z wysłodkami dodatkowo odpowiednią porcję magnezu  🙂

Od wapnia zależy układ kostny, stan zębów. To wapń reguluje pracę układu nerwowego, serca i ciśnienie tętnicze. Wspomaga leczenie alergii, poprawia krzepliwość krwi. Brak lub niedobór wapnia w organizmie objawia się:
Na poczatku:
- skurczami mięśni, bólem w stawach;
- mrowieniem i drętwieniem w kończynach;
- zwolnienie tętna;
Później:
- krwotoki;
Ostateczne objawy:
- utykanie i zaburzenie chodu;
- zmniejszona kontrola mięśni, złamania kości;

Magnez chroni organizm przed toksynami, stymuluje mechanizmy obronne organizmu, odpowiada za dostarczenie energii do mięśni, wywiera ochronny wpływ na serce, zapobiega jego niedokrwieniu oraz niedotlenieniu.

Skutki niedoboru magnezu:
- brak apetytu
- zwiększenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej,
- osłabienie i nieprawidłowość pracy serca 
- skurcze 
- odrętwienie i mrowienie w kończynach
- wypadanie sierści
- łamliwość kopyt
- nerwowość,
- nadpobudliwość

Zacytuję:
Wapń i Magnez są chemicznie podobne, dlatego oba te jony wykorzystują ten sam sposób wchłaniania i transportu w organizmie, który opiera się na współzawodnictwie. Kon źle toleruje wysiłek z powodu szybkiego zmęczenia mięśni. Inne objawy to nadwrażliwość skóry, drżenie mięśni, nadpobudliwość w czasie treningu, okresowa silna kulawizna kończyn miednicznych, niedowład (koń stoi, ale nie może się poruszyć z miejsca) lub zaleganie i trudności ze wstawaniem.
Diagnostyka niedoboru magnezu jest trudna, ponieważ poziom w surowicy odzwierciedla tylko spożycie Mg w ostatnim czasie i nie mówi nic o zawartości Mg w mięśniach. Jeśli spożycie jest niskie przez jakiś czas, organizm próbuje kompensować ilość poprzez zmniejszenie wydalania Mg z moczem. W tym przypadku poziom w surowicy jest prawidłowy, pomimo niskiej zawartości w mięśniach i niskiego spożycia. Poziom Mg w moczu jest więc nieco lepszym wskaźnikiem niedoboru, ponieważ niska zawartość Mg w moczu wskazuje na niskie spożycie w ostatnim czasie. Najtrafniejszą diagnozę uzyskuje się na drodze biopsji mięśni i analizy zawartości Mg w tkance mięśniowej.

Istnieją dwa sposoby na zwiększenie zawartości magnezu w mięśniach. Po pierwsze należy zwiększyć dzienne spożycie np. poprzez dodatek kilku gramów tlenku magnezu do paszy. W tym samym czasie należy obniżyć zawartość wapnia w dawce, jeśli oczywiście występuje jego nadmiar. Stosunek wapnia do magnezu 1.5 - 2.0 : 1 jest najlepszy, z wyższą wartością dla dawki bytowej i niższą w czasie intensywnego treningu.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 kwietnia 2012 07:31
W wysłodkach buraczanych jest już DUŻO WAPNIA ... nie ma potrzeby podawać go dodatkowo, NALEŻY UZUPEŁNIAĆ MAGNEZ podczas podawania wysłodek, by stosunek wapnia do magnezu był prawidłowy.
Optymalnie było by policzyć dawkę by wiedzieć dokładniej ile magnezu trzeba podać w zależności od ilości skarmianych wysłodek ...
ja klaczy 170 cm , na ,,odpasie,, podaję pól wiadra namoczonych na dobę , na kilogramy wychodzi napewno sporo bo są dość cięzkie . myślę że jezeli podajemy w celu przytycia a nie jako dodatek smakowy to według tabeli podanej przez gajara18 to bedzie za mało .
potwierdzam, że moje konie nie zdechły, nie zakolkowały, na kopytach nie ma śladu po całonocnej wyżerce złożonej z suchych wysłodków w ilości nielimitowanej. A moje konie dna nie mają i zajadły tego baardzo dużo. Na co dzień karmię moczonymi ale nie panikuję jak zjedzą suche. Ważne by dostęp do wody był nieograniczony.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
19 kwietnia 2012 08:23
Zaraz zamieszcze tabele z wartościami odżywczymi wysłodek i wypłukiwanie tych zwiążków ,a mam jeszcze jedno pytanie moja dostaje hippovita witaminy czy macie jakieś polecane fajne witaminy do wysłodek ? duza ilość tlenku magnezu ,magnez .

Co do podawania suchych jest podane że za duza ilość która potem jest namoczona przez picie może spowodować pękniecie żołądka .
ALe zaraz przetocze odpowiednie cytaty .
Super by było gdybyś miała możliwość wrzucenia skanu tego artykułu, jeśli nie to cytaty też ok 🙂
Witajcie, czy przy wysłodkach suplementujecie magnez 'proszkiem' czy raczej jakimiś naturalnymi dodatkami? Zastanawiam się nad podawaniem produktów bogatych w magnez takich jak banany (suszone) czy płatki owsiane, tylko jak zbilansowac dawkę. Ja też będę wdzięczna za te tabele lub cały artykuł lub info jak przeliczyć ilość zapotrzebowania na magnez w zależności od dawki dziennej wysłodków.
Sam magnez - tzn. nie składnik złożonego suplementu - sprzedaje Podkowa.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 kwietnia 2012 08:49
Ja daję magnez w proszku, od p. Podkowy. Co do zbilansowania dawki mogę podać namiary na znajomą, która się tym zajmuje zawodowo. Jeśli jest ktoś zainteresowany to proszę o pw.
Dla mnie ona układa dawki, ja podaję tylko czym karmię.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
19 kwietnia 2012 09:07
Skanu nie moge bo nie działa mi skaner ...zdjecia raczej nie będą zbyt wygodne do czytania ale jakbuy ktoś chciała to prosze pisać na pw to wyśle .
tab.wartosć odżywcza wysłodek i innych pasz
Pasza      ,  włókno % ,białko ogólne % ,Wapń g ,fosfor g , Energia mj/kg,
Wysłodki ,  34  ;  7  ;  6,1  ;  0 ,9  ;  10,5 ;
Owies    , 8,9  ; 11  ;  0,7  ;  3,7  ; 11-12;
jęczmień , 7    ; 10  ;  0,4  ; 3,6    ; 13      ;

z tego co czytam " Ponieważ wysłodki dostarczają kalorii z włókna (w przeciwieństwie do ziaren zbóż, gdzie pochodzą one ze skrobi) mogą być bezpiecznie podawane w większych ilościach bez ryzyka kolki czy ochwatu ,występującego przy podawaniu większej ilosci zbóż "

Zawartość białka jest porównywalna do większości zbóż i dobrej jakości siana .Dostarczają zadawalającej ilości wapnia ,zawierają jednak stosunkowo mało fosforu .
A podawanie ich w zbyt dużych ilościach powoduje zachwianie równowagi Ca:P w dawce .
Nadmiar wapnia może powodować złogi  (ryzyko kamienicy nerkowej )(lub złogi jelitowe ) .
"Jednak dodatek  odpowiedniej ilości wysłodków do dawek zawierających znaczną ilość ziarna lub otrąb może dostarczyć dodatkowego żródła wapnia i pomóc w utrzymywaniu prawidłowego stosunku  Ca:P
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 kwietnia 2012 09:09
Przez pryzmat w/w artykułu dodam kilka słów w sprawie fosforu.
Bardzo dobrze uzupełniają fosfor otręby pszenne podawane wraz z wysłodkami. Dodatkowo, konie które nie jedzą wysłodków bo nie lubią lub bo nie 😉 z otrębami wcinają aż się uszy trzęsą 😉.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
19 kwietnia 2012 09:53
To właśnie jest napisane w artykule ,że wysłodki z otrębami podawane uzupełniają poziom Ca:P wapno :fosfor  ale jeszcze trzeba uzupełnić magnez .
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 kwietnia 2012 09:55
Tak, wszystko się zgadza.
Przez pryzmat w/w artykułu dodam kilka słów w sprawie fosforu.
Bardzo dobrze uzupełniają fosfor otręby pszenne podawane wraz z wysłodkami. Dodatkowo, konie które nie jedzą wysłodków bo nie lubią lub bo nie 😉 z otrębami wcinają aż się uszy trzęsą 😉.


Super zastawienie 🙂

Wyczytałam gdzieś, że wystarczająca ilość fosforu musi być podawana w dawkach dla koni w intensywnym treningu, dla tych mniej pracujacych bądź nie pracujacych w okresie zimowym tradycyjne dawki ziarna zbóż i siano zawieraja wystarczajace ilosci wapnia i fosforu. Przy dużych dawkach ziarna a małych siana może wystąpić niedobór wapnia a tym samym nadmiar fosforu.
W żywieniu letnim przy podawaniu tylko zielonki może wystapić nadmiar wapnia oraz niedobór fosforu. Nadmiar wapnia pogarsza przyswajanie fosforu i innych minerałów: magnez, mangan i żelazo.

Dzienne zapotrzebowanie na 100kg masy ciała konia wynosi 4-5g wapnia, 2,5-3g fosforu.
Przyswajalność wapnia u młodych koni wynosi 70% a u dorosłych 50%, fosforu od 30% do 50%.

Stosunek Ca do P w żywieniu źrebiąt powinien wynosić od 1,2:1 do 1,4:1
a u koni dorosłych od 1,5:1 do 1,6:1.
Konie mogą tolerować szeroki stosunek Ca:P, wynoszacy 5:1, a odsadzone źrebięta 3:1.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 kwietnia 2012 10:10
[quote author=Aleks link=topic=64.msg1377121#msg1377121 date=1334822996]
Przez pryzmat w/w artykułu dodam kilka słów w sprawie fosforu.
Bardzo dobrze uzupełniają fosfor otręby pszenne podawane wraz z wysłodkami. Dodatkowo, konie które nie jedzą wysłodków bo nie lubią lub bo nie 😉 z otrębami wcinają aż się uszy trzęsą 😉.


Super zastawienie 🙂
[/quote]

Nie wiem czy to miała być złośliwa uwaga czy co ... ?
Napisałam ogólnie i taki miałam zamiar by napisać ogólnie. Jeśli jest ktoś zainteresowany dokładniejszą widzą może sobie wszystkie dane znaleźć, nie są tajne ... Nikomu też przepisu gotowego nie podam, bo to ile czego koń powinien jeść by dawkę mieć zbilansowaną zależy od znacznie większej ilości czynników niż - wysłodki - dużo - mało ...
a czy to wygląda na złosliwość? ja jestem osobą baaardzo niekonfliktową 😉
miałam na myśli, że to świetny pomysł na uzupełnienie braków w fosfor :kwiatek:
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 kwietnia 2012 10:30
A to przepraszam  :kwiatek:
Ja jak czytam "zestawienie" to widzę tabelki i cyferki ... 😉

Jeśli chodzi o "zestawienie" - wysłodki/otręby to tak, godne polecenia zwłaszcza dla niejadków 😉
Nawet mi na myśl otręby nie wpadły, ale możliwe, że to jest odpowiedź na odpowiednie zbilansowanie Ca:P 😉
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 kwietnia 2012 10:45
To cieszę się tym bardziej, że mogłam pomóc 😉.

Ja przestawiłam swoje konie z owsa na paszę bez dodatków jakichkolwiek zbóż jakieś 1,5 roku temu. Jednym z powodów był kolega, który na owsie " się spalał ", nic z niego nie przyswajał, kolkował, był chudy i nie do opanowania ... Wysłodki plus otręby sprawdziły się rewelacyjnie ( plus suplementacja magnezem ), a pomysł podsunęła mi owa znajoma od dawek. Koń przybrał na masie, wreszcie wygląda fajnie, mam pewność, że dostaje wszystkiego ile powinien bo mam obliczona dawkę i skończyły się nasze akcje z kolkami ...
na kopytach nie ma śladu po całonocnej wyżerce złożonej z suchych wysłodków w ilości nielimitowanej.

a po czym mialyby byc slady na kopytach, skoro wyslodki ani cukru, ani bialka nie zawieraja w ilosciach takich, ktore moglyby spowodowac jakies zmiany?
ja karmie wyslodkami 3 rok. kon jest suplementowany podstawowymi witaminami. wyslodkow dostaje duzo. nic mu sie nie zaburzylo.
jak daję wysłodki + otręby (+jęczmien, owies, lucerna takie tam...) to dawać jeszcze magnez dodatkowo?  🤔
Znalazłam na allegro magnez paszowy w formie tlenku, dość tanio. Może być takie coś? tlenek magnezu paszowy?
Ja myślę, że jak koń nie pracuje intensywnie, nie jest stary i jest zdrowy (mam na myśli serce, układ krążenia itp) a ma tak urozmaiconą paszę, wysłodek pewnie nie dajesz mokrych więcej jak 4kg dziennie? to nie konieczne jest dawanie magnezu. To moje zdanie, trudno poradzić jak się nie zna konia i jego wykonywanych prac.
Postaraj się zsumować ilość tych składników (Ca, P, Mg ) w paszach jakie dajesz choćby orientacyjnie, bo dokładnie to i tak nie możliwe :kwiatek:
Przerwałam dawanie wysłodków i koń znów wrócił do normalnej wagi, schudł przyjemnie.
Boże, Wam tyją a moje schudły masakrycznie...  😵
I odstawiłam na razie, bo jest masakra... Jeden wygląda jak chodzący szkielet, drugi ciut lepiej, ale żebra wyraźne.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się