wysłodki buraczane

Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
19 kwietnia 2012 20:51
zima, moje też schudły... teraz zwiększyłam dawkę wysłodków z raz dziennie, na dwa razy (plus standardowa garść musli/owsa, sieczka, otręby i siemię)... zobaczymy jak szybko wrócą do formy...
Nie martwcie się dziewczyny, soczysta trawa już rośnie dla waszych koni 😀 dobrze będzie, cierpliwości :kwiatek:
anetakajper   Dolata i spółka
20 kwietnia 2012 06:10
Boże, Wam tyją a moje schudły masakrycznie...  😵
I odstawiłam na razie, bo jest masakra... Jeden wygląda jak chodzący szkielet, drugi ciut lepiej, ale żebra wyraźne.


Nam też jedna kobyła drastycznie spadła z wagi :/ nawet badania są robione.
Żeby mi jeden schudł, to bym się zastanawiała.
Ale oba solidarnie, w tym ten jeden masakrycznie. TOZ można na mnie teraz spokojnie nasłać.

zima, moje też schudły... teraz zwiększyłam dawkę wysłodków z raz dziennie, na dwa razy (plus standardowa garść musli/owsa, sieczka, otręby i siemię)... zobaczymy jak szybko wrócą do formy...


Kochana, one przez dwa miesiące dostawały dwa razy dziennie po 4 litry wysłodków + owies i jeden raz sam owies.
Więcej już w nie nie wepchnę.

A konie użytkowane w skrajnie różny sposób - jeden jeżdżony 6 x tyg schudł mniej, drugi ruszany 2-3 x rekreacyjnie, bo kulawy na wszystko na co się da wygląda przeokropnie.
I to by było tyle na temat stosowania przeze mnie wysłodków...
Jeszcze chwilę o dojrzeję do przehandlowania tego co mi zostało... 😵
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
20 kwietnia 2012 08:09
one przez dwa miesiące dostawały dwa razy dziennie po 4 litry wysłodków

to chyba troche przydużo?
zima, dziś wieczorem zdradzę ci sekret 😉 co zrobić żeby nie były chude 🤣
ElaPe, dlaczego duzo? moj w domu dostaje ok 5 litrow 2x dziennie. zima wiecej.
anetakajper   Dolata i spółka
20 kwietnia 2012 10:00
katija a dodajesz coś jeszcze do tych wysłodków ?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
20 kwietnia 2012 10:02
ElaPe, dlaczego duzo? moj w domu dostaje ok 5 litrow 2x dziennie. zima wiecej.


bo jak za dużo to też nie za dobrze - coś tam wypłukuje z organizmu czy coś.
anetakajper, daje srute jeczmienna. no i w zaleznosci od potrzeby jakies tam pasze.
ElaPe, jakos mu sie nic nie wyplukalo.
zima, dziś wieczorem zdradzę ci sekret 😉 co zrobić żeby nie były chude 🤣


Ale że co??? 🤣

ElaPe ale to są dwa wielkie bydlaki 180 i 176 cm...
Zima, to ciekawe, co piszesz. Moja na początku roku bardzo schudła, zwiększyłam ilość wysłodków plus dodawalam do nich siemię i teraz wygląda tak, jak powinna wyglądać.  Parę lat temu, jak jeszcze nie znałam wyslodków i stałam w stajni, gdzie raczej było „chudo” niż „grubo”, dzięki odkryciu wysłodków  wyprowadziłam ją ze stanu zabiedzenia. 
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
20 kwietnia 2012 10:51
ElaPe, jakos mu sie nic nie wyplukalo.

no własnie coś wypłukuje - dlatego dobrze dawać razem z otrębami,bo się bilansują. zapytam dziś doktora i napiszę.
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
20 kwietnia 2012 15:27
zima, aha... moje nic nie robią, są małe i dostają mało :P
No ale ... przejdzie okres przejściowy i znowu będą tłuste 🙂
Gorzej, że chodzić nie mogą, bo bez mięśni to tragedia
zima ja wiem jaki ci Perlica sprzeda pomysł :P

Ja również poproszę pomył na podtycie konia  😀
Mój dostawał dziennie  1kg suchy ( po namoczeniu dostał na 2 porcje).  Do tego jeszcze dodawałam owies.
zima ja wiem jaki ci Perlica sprzeda pomysł :P


Ej, to nie fair!!! 😀

Ktoś dopytaj, bo może ja faktycznie powinnam była podawać je z czymś jeszcze i na tym mój błąd polegał.

Trusia ano właśnie ja m. in. z zamierzeniem podtuczenia je dawałam, bo ten jeden generalnie nie jest za gruby i dużo uporu kosztuje utrzymanie go w jako takiej formie, ale po tych cholernych wysłodkach wygląda naprawdę koszmarnie. Gdyby nie było mi wstyd to wstawiłabym tu zdjęcie... branka świadkiem, że dużo stracił.

siwaaa czyli Tobie też schudł??
Mi nie schudł, ale brakuje mu jeszcze trochę.Nie jest ani gruby ani chudy. Każdy zwala winę, że jeszcze rośnie itp. Ale ja tam próbuję wszystkiego aby podtuczyć. Na wysłodkach nawet trochę się udało.
Fakt koń zimy schudł i to mocno. I nie może tak zostac jak jest, bo na prawde jest za chudy na takim żywieniu. To ten jeden, bo drugi moim zdaniem wygląda podobnie, jak wyglądał, ale na pewno nie przytył.

Moim zdaniem gdyby jadły więcej siana to by dało radę z wysłodkami. Ale pewnie nie samymi, mieszanymi np z czymś wysokotłuszczowym - jakieś otręby ryżowe, siemie czy może olej lniany... Lub pasza jakaś conditioning.
No ale to są koszta. I trzeba jeszcze mieć stajennego który by to podawał...

ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
20 kwietnia 2012 17:40
zima,
ten duży Ci tak schudł?
Mnie sie udało Siwe maleństwo (186 w kłębie) utrzymać w zimie w wyśmienitej formie
za pomocą owsa i wysłodków mieszanych z lucerną w większej ilości...(siano opór).
Na szybkie efekty możesz liczyć w kombinacji z otrębami ryżowymi.
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
20 kwietnia 2012 17:47
kurde, moja też schudła strasznie!! W zeszłym roku dawałam wysłodki i musli hoveler activ + mesz hippolyta (ale wtedy miala treningi) i bylo spoko. Przez zime dostawala owies + siano + dwie porcje wysłodków (wychodziło ok 0,8 kg suchych dziennie czyli naprawdę duuuużo) i..... koniowi obecnie niemal żebra widać. Dobrze, że ma jeszcze sierść zimową🙁

Obecnie odstawiłam całkiem wysłodki. Karmię ją tylko owsem + staram się dorzucać dziennie dwa razy więcej siana, niż dostawała wcześniej. Od środy zacznę podawać otręby pszenne... mam nadzieję, że to coś pomoże, bo aż się wstydzę swojego konia🙁
Ale wiecie, z drugiej strony to że konie chudną na wiosnę to normalne. Niemniej nasze konie w tym roku odkąd mają stały dostęp do siana nie pochudły. A jedzą wysłodki....

Też na pewno wiele zależy od jakości wysłodków, siana czy innych rzezy które dajemy. Plus każdy koń inaczej te pasze będzie przyswajał.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
20 kwietnia 2012 19:49
U mnie to była pierwsza zima wysłodkowa i muszę powiedzieć, że konie
wyglądaja świetnie, niektóre nawet są "aż za bardzo" 🙂
Tegoroczne siano było takie se :/, owies normalny, nic ponad to co żarły w zeszłym roku.
Także na razie utrzymuję, że to wysłodki są winne 😀
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
20 kwietnia 2012 20:33
zima, ...wysłodki mają dużo fosforu i wypłukują sód i dlaczego powinno podawać się z towarem,który ma dużo sodu,a otręby właśnie mają go dużo - albo jakoś tak,jak nic nie namieszałam... sorry,zapytałam,pamiętałam,w każdym razie wysłodki plus otręby to dobre połączenie.

może jakiś wet się bardziej kompetentnie wypowie.... 😉
Ja pisałam już w tym wątku, że wysłodki zaburzają równowagę wapniowo-fosforową i należy uzupełniać fosfor. Do tego najlepiej nadają się otręby pszenne, dużą zawartość fosforu ma również makuch lniany oraz siemię lniane.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
20 kwietnia 2012 21:15
czyli dokładnie zapamiętałam, tylko że na odwrót 😉
ale o sodzie, też coś tam było.
Ale o otrębach napisałaś samą prawdę 🙂
My mieszkamy właśnie wysłodki z makuchem lnianym 🙂
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
20 kwietnia 2012 22:01
branka, a moje konie dostają wysłodki i otręby i co 2-3 dzień trochę siemienia i nadal pochudły... do siana mają dostęp non stop
a czy jeśli mój koń dostaje wysłodki i oddzielnie w inne dni mesz, w którym jest siemie i otręby to myk z równowagą fosforu i wapnia zadziała?
czy wysłodki i otręby/siemie muszą być podane razem?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się