Młode Konie

moja rocznik 2008 już sprzedana

subaru2009   Specjalizacja: Od lady do szuflady.
12 września 2011 17:02
Super te Wasze dzieciaki 😀 Powodzenia w pracy ! 😀

A my za pomocą czarojdziejskiej różowej glinki doprowadziliśmy nogę do stanu w jakiej jeszcze nie była ! 🙂 Coś co wyglądało na wielki nakostniak, zmieniło się w mały ,ledwo widoczny nakostniak 🙂 z łysym od strupa miejscem 🙂
Młody w akcji  🏇

To może i ja się przyłącze z pewnym zapytaniem. Od kiedy można zaczynać prace z młodym koniem ? Czy takie lonżowanie 15-20 minutowe (dużo stępa, kilka kółeczek kłusa i 2-3 galopu) może zaszkodzić takiemu 18 miesięcznemu źrebaczkowi ?
I oczywiście zdjęcie mojej małej paskudy  😉
Lov   all my life is changin' every day.
13 września 2011 19:56
Smile, a po co lonżować takiego 1,5 rocznego konia <to już nie źrebaczek>? Zostawić, zacząć lonżować najwcześniej za rok, teraz niech się z człowiekiem bawi na padoku 😉
Smile, dajże sobie (i jemu) spokój - jeszcze się zdążysz z koniem napracować, i nawet się nie obejrzysz jak szybko. Pomyśl tak - a jeśli (równowaga młodzika zerowa) koń się "potknie o własne nogi", wywali się i uszkodzi?
Są jeszcze inne powody, ale ileż się można powtarzać? (nie to - że ja - forum całe)
Lov Mała wypuszczana jest na padok z końmi które nie kwapią się zbytnio do biegania. Raz czy dwa w tygodniu ganiam ją troszkę na lonżowniku co by się dziewczyna wybiegała bo czasami ją nosi :P . Spotykam sie też z różnymi zdaniami na ten temat jedni mówią ze należy uczyć od małego , inni twierdzą że zostawić na pastwisku i nic nie robić . Więc wolałam się upewnić  😉 Oczywiście żeby nie było biega bez żadnego sprzętu jedynie z ochraniaczami na nogach .
Smile, Może zaszkodzić. Zdecydowanie. Raz, że lonża jest obciążająca dla nóg, a dwa- taki młody koń jest psychicznie za "mały" i nie skupi ci się na 15 minut. Nie będzie wiedział czego się od niego oczekuje.
Panuje opinia, że optymalny wiek, od którego można zacząć pracę z młodym koniem, to 3 lata. I ja bym się tego trzymała. Czasem warto poczekać do 3-4.
Jasne, że należy uczyć od małego.... ale uczyć takich rzeczy jak podawanie nóg, chodzenie na uwiązie i ogólną grzeczność podczas różnych zajęć pielęgnacyjnych, ale nic poza tym! Chyba, że chcesz mieć emeryta w wieku 7 lat.
Smile, pograj z nią w berka na padoku, jeśli z rówieśnikami kiepsko.
epk tak, widzialam kilka wiecej. Fajne konie, dobre w glowie, ale z temperamentem.

sankaritarina jakos tak od 1,5 roku nie wsiadam na nowe/ mlode/ nieznane mi konie bez kasku. Jak to sie mowi: czlowiek na starosc madrzeje. 😉

galopada fajne podrygi!!

smile zadnego lonzowania! Niech kon sie nacieszy dziecinstwem i zdrowiem.
Sankaritarina Dlatego właśnie pytam. Każdy mówi co innego i człowiek zaczyna się gubić .  🤔
Smile, Zaufaj myśleniu. 🙂 Popatrz - 1,5 roczny koń to dziecko. Posłałabyś np. 8 letnie dziecko do liceum, żeby maturę napisało? Chyba nie. 🙂 Z takim koniem jest podobnie. Nie słuchaj tych, którzy mówią, że takiego młodego konia można lonżować albo na niego wsiadać. Tacy zazwyczaj nie mają ani trochę wiedzy na temat. Z resztą, ja też nie jestem mistrzem jeździectwa, a jednak wolę poradzić, żeby z takim młodym koniem jeszcze nic nie zaczynać. Zdrowiej będzie go zostawić aż sobie spokojnie dojrzeje.

Anka, Też jakoś mam awersję do wsiadania bez kasku na nieznane konie. Z resztą, w dzisiejszych czasach robią tak twarzowe kaski, że nie tylko z gołą głową można ładnie wyglądać. 🙂
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
13 września 2011 20:26
Smile a masz możliwośc pospacerowac z nią w ręku np. małą wycieczka po okolicy. Mojego młodego jak widzę że go nosi bo na wybiegu praktycznie tylko stoi biorę na ujeżdżalnie puszczam luzem strzele raz z bata w powietrze młody walnie z krzyża dobrze mu się robi przychodzi do mnie i razem łazimy na uwiązie i albo gdzieś na wycieczkę albo udziwniam ujeżdżalnie, slalomy drągi na ziemi czy opony, ale to od czasu do czasu głównie to czyszczę, pomasuje i daje święty spokój może dlatego nie mam problemu ze złapaniem go a czasem wręcz ciężko się od niego odgonic 🙂
Sankaritarina Tak wielu jest takich którzy tak uważają. Słuchając tego tak przez dłuższy czas naprawde można zwątpić, ale znam równiez takich którzy na takie konie wsiadają. Oczywiście nie jezdzą czy coś . Koń stoi wsiadają na chwilkę i schodzą. Sama czegoś takie juz bym nie zrobiła, ale nie mój koń wtrącać się nie będe. Każdy ma inne zdanie na ten temat.
Biczowa Właśnie z tym jest problem . Niby teren jest , ale kawałek dalej jest lotnisko i bałabym się juz iść sama z takim wypłochem jak mój koń 🤔  Za to uwielbiamy się czyścić i bawić piłką :P Moja jak tylko widzi człowieka (może to być nawet ktoś obcy) w pobliżu to zaraz leci po jakiegoś smakołyka :P
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
13 września 2011 21:00
A spacerek z innym koniem? Hehe ty masz lotnisko ja mam tory i pociągi, mój koń to co prawda nie jest wypłosz ale nie widzi z lewej strony i mnie samej zdarza się go wystraszyc bo się zapominam i klepne go bez uprzedzenia po szyi czy zabije muchę na brzuchu. Ale wciąż zostaje Ci ujeżdżalnia, jak klacz nie kopie chowaj się za zadem mój np. to lubi. O piłce myślałam ale mój nie wykazuje chęci do bawienia się samemu czy innymi końmi, równolatek chce go zagryźc a reszta koni nie jest specjalnie zainteresowana zabawą raczej go odganiają.
Moja biega z matką i wałachem. Wałach zazdrosny o matkę ją odgania ,a sama mamusia zbytnio się nią nie interesuje.
Wypłoch z niej straszny  😲 Jeśli tak będzie aż do czasu zajezdzenia to cienko to widzę  🤔
Anka dziękujemy  :kwiatek:


jeszcze pare:










Smile, Jeszcze nie została odsadzona od matki?
galopada_, Gratulacje skoku. Jak on się do tego zabiera? Lubi? :>
Sankaritarina nie kombinuje, tylko mu sie nie chce i zmula  😁 najeżdżałam z kłusa no wiec troche mało dynamicznie. ale przy jego długich nogach to raczej taka wieksza fula niż skok 😁
Sankaritarina Odsadzona już dawno temu  😉
Kto sie wybiera do Olszy  👀
Przedstawiam mojego młodziaka 🙂
3-letni ogier - Archimedes.

Smile, Aaaaha, ok 🙂 Bo to tak dziwnie zabrzmiało, że jeszcze z matką biega 👀 Btw, czemu sprzedajecie? Ogłoszenia widziałam w temacie.

galopada_, Łiii tam, to nie jest źleee. Jak zaczniesz najezdżać z galopu to pewnie będzie spokojny i opanowany 🙂

merciful, Cosik mało "ruchawy" jak na ogiera 😉 To śpiące oko.... 😉 ale na poważnie, to bardzo ładny zwierzak! Ta lewa przednia noga to brudna czy czymś posmarowana?
Sankaritarina - ruchawy to on jest aż za bardzo 😀 Dlatego jeszcze w tym miesiącu straci jajeczka 😀 A co do nogi to nie jest smarowana. Ma po prostu taką lekko siwą 🙂
O, a to ciekawe. Ma to jakoś w paszporcie zapisane? Interesujący maściowy ewenement! 🙂 Zadnia noga lewa cała czarna?
kujka   new better life mode: on
14 września 2011 20:16
u nas w stajni tez jest taki kon, tylko on ma siwa noge tak gdzies do polowy nadpecia, nie tak wysoko jak Archimedes.
Raven   Dragon Heart & Shadow Hunter
14 września 2011 20:26
galopada super Twój młodzian wygląda! Pracujecie już regularnie?
merciful: Bardzo ładny koń, napisz o nim coś więcej 😉
Lov   all my life is changin' every day.
14 września 2011 23:19
galopada_, ale fajny pączek 😀 ile on ma lat, 4?

A ja mam coś z naszych skoków 😉
Lov ależ z niego luzak 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się