Profilaktycznie 1saszetka przez 28dni. Ja planuje wystartować w połowie października jak trawa na pastwiskach nie będzie juz taka sycąca o ile wczesniej nie zacznie być markotny.
Moim zdaniem trochę za wcześnie, ale to też zależy oczywiście od danego konia. Mój we wrześniu jest jeszcze okazem zdrowia, problemy zaczynają się koło listopada i wtedy też najbardziej chudnie i przez cala zimne aż do kwietnia wyglądał jak kościotrup. Czyli tak naprawdę jak juz zaatakuje go "jesień" to później nie może pozbierać się, atakuje go "wiosna" i dopiero wtedy do lata zaczyna się ogarniać. Oczywiście mam nadzieje, że z pomocą omeprazolu tego unikniemy w tym roku. Bo kuracja na wiosnę fajnie zadziałała.
Cały czas jeszcze można się zgłaszać. Jutro porozsyłam nr konta i zacznę zbierać kasę. Max na początku przyszłego tygodnia chciałabym zrobić zamówienie, bo tam z czasem realizacji i przesyłki nie jest ostatnio za fajnie i omeprazol pewnie przyjdzie za miesiąc.
Ile jest gram w jednej saszetce? Nie wiem ile mam wziąć... W zaleceniach mam napisane 2,1 g raz dziennie przez 4 tygodnie, potem przez 3 następne połowa dawki. I ile moze leżeć to w saszetkach? Brać jakis zapas?
Ja bym sobie to najchętniej narysowała na czole, bo już mam dość słuchania, że koń nie może jeść dużo siana, bo dostanie kolki/zgrubnie i ogólnie siana tylko trochę... 😵
ja też słyszę takie rzeczy na co dzień w szczególności że "koń szportowy" nie może jeść siana bo jest gruby ociężały i leniwy, i ni chuchu nie wytłumaczysz że wystarczy zmodyfikować dietę na "mniej a częściej" i "szportowy" nie musi stać o suchym pysku 😉
Dokładnie... byleby mój miał siano cały czas, a reszta trudno... świata nie zbawię. Szkoda tylko, że takie herezje często słyszy się od właścicieli pensjonatów, więc prawda taka, że tylko konie w na tym najgorzej wychodzą.
Jaka pasza dla wrzodowca po operacji kolki? Musi byc delikatna dla żołądka, ale i bardzo mało energetyczna,bo dwa miesiące stania, a jednocześnie cos zeby z konia nie zostały skóra i kości? Myślałam nad https://animalia.pl/dodson-horrell-convalescent-diet-20kg/szczegoly/10991/ ale czy jest odpowiednia na te wrzody? Oczywscie bedzie siemię do tego oraz leczenie omeprazolem. Ktoś ma jakies podpowiedzi?
Przyszłam się poradzić. Wiem, że pewnie panikuję ale doświadczenie z wrzodowcami mam delikatnie mówiąc żadne. Moja Ruda stoi na kwaterce oddzielona od stada bo uszkodziła jednego konia dość konkretnie i ma definitywny zakaz chodzenia ze stadem. Dziś zaczyna 6 dzień kwaterowania. Denerwuje się jak konie przychodzą pić albo jak widzi człowieka. Podkasała się i generalnie je siana mniej - mniej niż zwykle. Na kwaterce ma dużą siatkę z sianem. Nigdy nie była koniem jedzącym mniej. Moja pytanie jest następujące - jak długo, mniej więcej, rozwijają się wrzody? Zakładając, że sytuacja stresowa się utrzyma a koń nadal będzie w ciągu dnia jeść mniej. Nie je owsa, więc to już coś. Dostaje sieczkę z lucerny i siano ile chce plus marchewki i jabłka (powinnam zabrać jabłka?). Pewnie panikuję, ale wolę poradzić się teraz niż płakać później. 🤔