Dopasowanie siodła

Starsze nie mają na bank - słowa przedstawiciela Prestiga, chyba od 2001 albo 2002 była szyfrowana data 🙂
No ja mam na pewno siodło wyprodukowane po 2000 roku. Dzięki dziewczyny  :kwiatek: Jutro sobie sprawdzę 😀
caroline   siwek złotogrzywek :)
27 marca 2010 21:30
ciekawy artykuł, więc dorzucam: http://www.oliwet.com.pl/UserFiles/275_1.pdf 🙂


epikea, robiłam już parę podejść, żeby coś takiego sklecić, ale nie czuję się na siłach. myślę, że to co bywało w tym wątku już linkowane - poradniki, prezentacje, strony, filmiki, etc. dostatecznie wszystko wyjaśniają.
Dzięki za link, fajne to. Ja będe brała masazystkę, która robi termowizje, do Branki, ciekawa jestem co nam wyjdzie. Czy rzeczywiście te bezterlicowk lepszych firm rozkładają dobrze ciężar.
Tylko musze te bezterlicówkę w końcu kupić, w przyszłym tyg Freeforma próbuje, może mi podpasuje 🙂
morwa   gdyby nie ten balonik...
28 marca 2010 06:20
Na zeszłotygodniowym wykładzie na którym byłam, dr Kulesza pokazywała zdjęcia termograficzne po jeździe w barefoocie - rozkład temperatur był bardzo równomierny (chyba najbardziej, ze wszystkich pokazywanych zdjęć).
Branka jak będziesz miała wyniki termowizji to się pochwal - jestem bardzo ciekawa, co wyjdzie.
Zastanawiam się jaka powinna być prawidłowa odległość pomiędzy ławkami czy też poduszkami siodła tak by nie uciskały na kręgosłup konia.Ja mam siodło które ma ok 12 cm szerokości miedzy ławkami ale mam też takie które ma tylko 3, 8 cm .
Pisałam już w "siodłach ujeżdżeniowych" , ale się nic nie dowiedziałam.
Jestem właścicielką siodła Daw-Mag Ibis, kupiłam je parę lat temu trochę w ciemno, ale okazało się nieźle pasować na "mojego" konia. Od tamtej pory obejrzałam je kilkakrotnie z każdej strony szukając jakichś cyferek które cokolwiek powiedzą mi o rozmiarze łęku. I nic  🙄 Stąd moje pytanie czy na siodłach Daw Maga są jakieś numery seryjne/rozmiary tylko gdzieś bardzo dobrze schowane? A jeśli nie to jak je zmierzyć. Siodło to jest jednotybinkowe więc ukrycie pod tybinką odpada 😉
Z góry dziękuję za odp  :kwiatek:
Mi bardziej chodzi o rozstaw ławek patrząc na siodło leżące na koniu od zadu czy jak kto woli tylniego łęku. Nie wiem jak to wytłumaczyć  😕
Aktualnie mam sporo za ciasne siodło Prestiga (6,5 cm od kłębu do łęku chwilę po osiodłaniu to chyba dużo za dużo, prawda? A a poza tym dłoni za nic nie wsunę 🤔). No i do tego konia ze sporym brzuszyskiem 🙄 No i siodłam dośc mocno z tyłu, a i tak siodło na końcu jazdy jest już na łopatkach. No i w związku z  tym ma pytanie: Czy jak siodło będzie już poszerzone (jak wszystko dobrze pójdzie to w przyszłym tyg. wyślę jego poprawy) to też będzie się zsuwac?
Andre   I am who I am
31 marca 2010 23:44
Zuź jeśli źle mówię to wyprowadźcie mnie z błędu ale czy czasem to siodło właśnie nie jest za szerokie? Zbyt szerokie siodła często wędrują do przodu, czasem wystarczy dopchać czymś i po problemie.
Mój Prestige też wędrował do przodu, a koń z budowy jest dość potężny, zrobiłam test z ręcznikiem (podwyższyłam przód)- siodło leży stabilnie i nie leci na łopatkę.
caroline   siwek złotogrzywek :)
01 kwietnia 2010 00:07
jak siodło jest w jakiś sposób niedopasowane, to z reguły gdzieś sobie leci 😉

Zuź, biorąc pod uwagę powyższe - jeśli siodło po poszerzeniu będzie pasować, to przestanie podróżować po koniu. jesli nadal coś będzie nie tak z jego dopasowaniem - to niestety nadal może coś się z nim dziać.



Zastanawiam się jaka powinna być prawidłowa odległość pomiędzy ławkami czy też poduszkami siodła tak by nie uciskały na kręgosłup konia.Ja mam siodło które ma ok 12 cm szerokości miedzy ławkami ale mam też takie które ma tylko 3, 8 cm .

Jest ktoś na tym forum kto może odpowiedzieć mi na moje pytanie.
a to nie zależy od szerokości kręgosłupa?? Zmierz palcami jak jest szeroki potem zobacz jak sie to ma do ławek.
Domyślam się że szerokość ławek odnosi sie do szerokości kręgosłupa konia. Wydaje mi się  jednak że konie mają szeroki kręgosłup a odległość między ławkami niecałe cztery centymetry to chyba trochę mało  🤔
Gdzieś w tym temacie ktoś wstawiał linki do kilku częściowego filmiki na temat dopasowania siodła. I tam facet pokazywał jak dobrać rozstaw ławek. Poszukaj, wszystko tam jest idealnie pokazane.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
01 kwietnia 2010 08:29
pewno chodzi o ten filmik
😉
Edytka wielkie dzięki za ten filmik 💘. Już teraz wiem dlaczego moja klaczucha ma bóle grzbietu . To siodło które mam  dla niej ma za wąski rozstaw ławek. Ona ugina grzbiet dokŁadnie tak jak ten koń na filmiku.
A jeżeli po zdjęciu siodła w okolicach koło kłębu/nad łopatkami, troszkę w bok (ale wytłumaczenie  :hihi🙂 są suche placki podczas gdy reszta powierzchni pod siodłem jest mokra (koń po treningu) to znaczy, że siodło jest za szerokie, czy za wąskie?
Mniej więcej w tym miejscy gdzie czerwone koło na fotce.
Ja mam ten sam problem co tajnaa. Tylko, że u mnie te suche placki są trochę bardziej do tyłu, tak mniej więcej po środku siodła. Koń to 3,5 letni wałach, jeszcze raczej bez rozwiniętych mięśni. Dodam, że problem z suchymi plackami występuję i w przypadku ujeżdżeniowego Kieffera z Mattesem jak również pod Winteciem 2000 ze zwykłym czaprakiem. Koń pomimo tego, że mokry po treningu na szyji, klacie i pod siodłem to tam w środkowej części zostają symetrycznie po dwóch stronach suche placki. Nie mam żadnych innych problemów z tymi siodłami. Leżą bardzo dobrze nie przesuwają się, czapraki nie wyjeżdżają (nawet nie przypięte do siodła pozostają na swoim miejscu), kón nie pokazuje żadnych oznak złego dopasowania siodła.Może ktoś ma jakiś pomysł??
tyle, że u mnie siodło jest opadające troche wprzód (podejrzewam, ze jest zbyt szerokie), zakupiłam mattesa correction z wymiennymi wkładkami, zobacze.
kiedyś była rozmowa o poszerzaniu Stubbenów. Rozmawiałam z nimi na temat poszerzenia, powiedzieli, że to zależy od modelu. Nie wszystkie da się poszerzyć.
Moje się da poszerzyć nawet o dwa rozmiary, tylko Pani stwierdziła że koń w tym wieku nie jest w stanie się rozbudować o dwa rozmiary  🤔wirek: W tej chwili ma 30.
Jak sie im da do serwisu, to maksymalnie zabiera to dwa miesiące.
_kate, to jakaś masakra! 7 tys za nowe siodło i max. możliwości zmiany rozstawu o 2 rozmiary?... ups...
i to nie każde siodło możesz poszerzyć. Ona mi tłumaczyła, że to zależy od tego jak się układa na grzbiecie konia. Nie do końca zgłębiłam temat, bo się skupiłam na tym, czy moje da się poszerzyć.

O ile się nie mylę, to Stubben ma własną filozofię na temat poszerzania. Ponoć poszerzanie ma wpływ na trwałość.
Mnie bardziej zastanowił fakt, że koń w pewnym wieku już nie da rady bardziej się rozbudować. TZN. wiem, że hanowera z niego nie zrobię, ale...
caroline   siwek złotogrzywek :)
02 kwietnia 2010 00:16
[quote author=_kate link=topic=95.msg539182#msg539182 date=1270163402]
Mnie bardziej zastanowił fakt, że koń w pewnym wieku już nie da rady bardziej się rozbudować. TZN. wiem, że hanowera z niego nie zrobię, ale...
[/quote]
z tego co wiem to od pewnego wieku (pewnego - bo to zależy od kondycji konia, sposobu użytkowania przeszłego i obecnego, etc. - więc nie jest to "ustalone" z góry, tylko indywidualna kwestia osobnicza) jest trudniej odbudowywać muskulaturę, tak jak i ja rozbudowywać. nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe, jedynie trudniejsze, bardziej czasochłonne, wolniej przychodzą efekty.

polecam jednakże i to waszej uwadze:
Ja dla odmiany lekko się załamałam, bo mój dziadek raczył wyrosnąć z mojego ukochanego siodełka 🙁 pocieszeniem jest fakt, że chłop na plecach nabiera mięśni a po oględzinach okazało się, że dobór siodła nie będzie bardzo kłopotliwy bo trochę tego mięsa przy kręgosłupie ma...


a mowa o koniu...
edit: jak na 21-latka paskudniak rzeczywiście trzyma się nadzwyczajnie dobrze i o dziwo mam wrażenie, że w chwili obecnej jest w życiowej formie -już pisałam wcześniej, że on chyba z bardzo-późno-dojrzewających koni



więc jakby to ująć... zdaje mi się, ze być może słusznie zastanowiła cię ta ciekawa wypowiedź 😉
Pooglądałam wszystkie części filmiku o dopasowaniu siodła i mam w związku z tym dwa pytania.
Po pierwsze: czy ja dobrze rozumiem że szerokość łęku (kąt) dobieramy biorąc pod uwagę wędrująca łopatkę? To by oznaczało że faktycznie nie ma wpływu na szerokość łęku umięśnienie grzbietu bo łopatka i tak wystaje bardziej a skoro ona decyduje...
Po drugie: omówione jest sporo aspektów, czy ktoś sie spotkał z firmą w której naprawdę można dobrać wszystkie parametry? Łęk (w sensie kąta) tak, dopychanie poduszek ok, rozstaw ławek w nowych Kiefferach podobno da rade zrobić na zamówienie, ale np ta szerokość wokół kłębu?

No i właśnie... jak się ma do tego wszystkiego siodłanie? Łopatka ma wchodzić pod siodło i się mieścić czy przesuwamy siodło w tył i nie dotykamy łopatki?
no właśnie. Tak się zastanawiam, o ile poszerzyć siodło, bo jeszcze jest mnóstwo miejsca na plecach, gdzie można je zbudować. Zawsze można wsadzić jakąś podkładkę.
Ale myślę, że rozegram to inaczej. Poszerzę teraz o rozmiar i poczekam, czy mi się rozbuduje. Jeśli tak to wyślę raz jeszcze. Choć średnio mnie cieszy wysyłanie i bycie bez siodła ponad miesiąc.
edit : juz nieaktualne wszystko wiem 😉
A jeżeli po zdjęciu siodła w okolicach koło kłębu/nad łopatkami, troszkę w bok (ale wytłumaczenie  :hihi🙂 są suche placki podczas gdy reszta powierzchni pod siodłem jest mokra (koń po treningu) to znaczy, że siodło jest za szerokie, czy za wąskie?
Mniej więcej w tym miejscy gdzie czerwone koło na fotce.


tez chetnie przeczytam odp na powyższe
Odnośnie mięśni i ich przyrostu. U ludzi jest tak, że budując mięśnie na samym początku idzie stosunkowo łatwo tzn, przy jakiejkolwiek regularnej pracy jakieś mięśnie się budują. Przyjmijmy, że trening jest prawidłowy i budują się mięśnie prawidłowe. Po jakimś czasie, kiedy osiągnęło się zadowalające efekty, mięśnie do rozbudowy potrzebują trochę więcej pracy i w pewnym momencie efekty przychodzą w o wiele wolniejszym czasie, są mniejsze i potrzeba więcej by w ogóle jakieś efekty były, ale to nie jest tak, że mięśnie w pewnym momencie przestają się budować. Przychodzi tutaj jeszcze kwestia utrzymania tej sylwetki po prostu. Jak przestanie się pracować - mięśnie zaczynają zanikać. U koni jest pewnie dokładnie tak samo.
caroline   siwek złotogrzywek :)
02 kwietnia 2010 09:09
tutaj najwięcej o "dry spots" doczytacie: http://www.spinalvet.com.au/saddles.htm

a w skrócie:

Dry patches under saddle represent damaging saddle pressure.


czyli, tajnaa, oznacza to, że siodło jest niedopasowane. w jakiś sposób (szerokość, balans, etc) i to dość mocno niedopasowane.


dureithel,
pierwsze - umięśnienie grzbietu a umięśnienie w okolicy kłębu, to dwie różne sprawy - to są przeceiż różne grupy mięsni. (wydawało mi się to oczywiste...) nie bez powodu w tym wątku wielokrotnie była już mowa o tym jak istotne jest aby siodło nie leżało na łopatce i aby było tak dopasowane aby umozliwić jej swobodną pracę. zdaje mi się, że była tutaj też mowa o tym, ze dopasowanie siodła, a nawet samo osiodłanie ma bezpośredni wpływ na motorykę konia.
jeszcze inna sprawa to siodła, które bywają tak skonstruowane żeby pozwolić łopatce na swobodny ruch (ostatnio coraz częstsze w siodłach ujeżdżeniowych)
drugie - praktycznie w każdej jest taka możliwość. przecież własnie na tym polega indywidualne dopasowanie siodła do konia, po to ogląda się konia w ruchu w nowym siodle.


_kate, myślę, ze jak kon dostanie poszerzone siodło to skorzysta z możliwości i "wypełni" je 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się