Koń podczas snu

blokowanie stawów skokowych do spania na stojąco... epic!
mój koń jak śpi, to zwykle z którymś tyłem "na luzie" - to znaczy, że jest nienormalny? może jest kuzynem pieca czy coś?

lecę rozwiązywać pierwszy quiz, tylko najpierw zrobię sobie przysmak świętokrzyski. 😉

"w czasie deszczu re-volta się nudzi"...
😜
I znowu prażynki  😜
eee mi wyszło w pierwszym 100%, muszę zrobić drugi  🏇
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
17 lutego 2014 16:30

mój koń jak śpi, to zwykle z którymś tyłem "na luzie" - to znaczy, że jest nienormalny?



sumire masz po prostu zepsutego konia 😜
sumire, pewnie jest ciężko chory jak ma luzy w nogach 🙂, 'mój' kucol też to ma, a kobyła to w ogóle, bo ona śpi na leżąco 🤔
o, u nas też jest taka, co śpi na leżąco. i rży (no, coś w tym stylu...) przez sen. i podpiera się podbródkiem... a raczej zębami, bo jak jej warga opada, to nimi zarywa w ziemię. tylko rusza uszami, jak się coś powie. pierwszy raz jak ją na tym przyłapałam, to przez chwilę myślałam, że jej coś jest - zanim zaczęła chrapać. 😉 teraz już wiem - to wszystko wina stawów skokowych, pewnie z nimi coś nie tak...

dobra, skoro jesteśmy przy głupich pytaniach: czy koniom się coś może śnić, jak śpią?

edit: znalazłam na dysku filmik z tą klaczą 😉
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
17 lutego 2014 17:58
Myślę że tak
dobra, skoro jesteśmy przy głupich pytaniach: czy koniom się coś może śnić, jak śpią?


Wydaje mi się, że tak, bo moje nie tylko gadają przez sen, ale i leżąc całkiem na płasko potrafią "łazić" - tj. ruszać nogami  😉
aa też mam popsute konie, bo leżą na śpiąco, lub śpią na leżąco  😉
dobra, skoro jesteśmy przy głupich pytaniach: czy koniom się coś może śnić, jak śpią?


W ciekawej książce o zachowaniach koni przeczytałam, że ogiery prawdopodobnie miewają sny erotyczne, ponieważ obserwowano jak zrywały się nagle z głębokiego snu i próbowały pokryć pierwszą z brzegu klacz (ogiery dziko żyjące w stadach).
jestemzlasu co ty za ksiązki czytasz o snach erotycznych koni  😂 

A tak ogólnie tociesze się że temat się przyjął 😀
Facella   Dawna re-volto wróć!
17 lutego 2014 19:11
Jak koty śnią (mój na pewno), to konie pewnie też.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 lutego 2014 19:14
Źrebaki bardzo często biegają i rżą przez sen. Jednego widziałam jak tak zasuwał szkitami i wołał głośno, że aż się obudził  😁  Przez dobrych kilka sekund wyglądał jakby nie wiedział gdzie jest  😉
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
17 lutego 2014 19:23
Mojemu młodemu też się zdarzy robić kilometry we śnie, jak często nie wiem, rzadko mam okazję zobaczyć jak śpi, ale strasznie potrafi chrapać 😁. Mój pies z kolei intensywniej śnił kiedy na spacerze spotkał sukę, którą lubił albo miał dużo wrażeń w ciągu dnia, biegał, szczekał, warczał.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
17 lutego 2014 21:20
[quote author=_Gaga link=topic=94050.msg2014584#msg2014584 date=1392639998]
Swoją drogą nie przyło mi do głowy, że Hiszpańska Szkoła Jazdy może być w Hiszpanii   😂
[/quote]

Hiszpańska Szkoła Jazdy istnieje od 1973 roku i znajduje się w Jerez de la Frontera (w Andaluzji) a jej pełna nazwa to Fundación Real Escuela del Arte Ecuestre. Byłam na pokazach zarówno w Jerez jak i w Wiedniu i oba miejsca są bajeczne, choć muzyka w Jerez nadaje całemu pokazowi nieziemski klimat 😉

Przepraszam za wtrącenie, ale musiałam 😉
Jeszcze się gdzieś spotkałam z teorią, że jak koń tak głęboko przy kimś zaśnie (a nie tylko drzemie), to znaczy, że się bezpiecznie czuje przy tej osobie. Zweryfikuje ktoś? 😉
Mojego mi się nigdy nie udało "przyłapać" na spaniu (ew. jak się tarzał i zostawał w pozycji półleżącej i sobie odpoczywał, czasem przysypia na stojąco przy czyszczeniu czy innych zabiegach). Wiem, że się kładzie do spania w nocy, ale w dzień mu się nie zdarzyło. No ale może to wynika z tego, że on się czuje przewodnikiem stada i musi wszystko kontrolować. 😁
vissenna   Turecki niewolnik
17 lutego 2014 21:45
sumire na moje, to koń się kładzie i śpi kiedy jest zmęczony i ma do tego warunki.
Teraz jestem na zawodach i mamy 10 koni, które podróżowały trasą: 4h samochodem, 4h promem, 1h samochodem. Wszystkie po wyładunku i pościeleniu w boksach spędziły całą noc śpiąc na leżąco. Czy czuły się bezpieczne w obcej, namiotowej stajni do której zostały wprowadzone o 4 w nocy? Raczej nie sądzę. Zwyczajnie były zmęczone i było im wszystko jedno...
sumire, pewnie jest ciężko chory jak ma luzy w nogach 🙂, 🤔


kiedys na rajdzie zrobilismy sobie przerwe na piwo i konie (10 sztuk) sztalo rowniutko przywiazanych przy plocie, wszystkie drzemiace na 3 nogach. jakis starszy pan z wnuczką chyba przechodzac kolo nich powiedzial do dziecka z oburzeniem- zobacz, wszystkie kulawe, jak tak mozna!

🥂
Czytam to wszystko z lekkim zadziwieniem. Mnie uczono, że sprawne działanie aparatu ustaleniowego konia i chętne korzystanie z niego przez konia jest wskaźnikiem zdrowia i formy (jednym z). Mój koń też chętnie na leżąco, i chętnie spoczywa jedną - a nawet opiera się zadem o ścianę, ale wiem DLACZEGO, jakie są przyczyny, że ma takie tendencje. Zdecydowanie wolałabym, żeby tak nie robił, żeby kładł się tylko na solidny odpoczynek i NIGDY wyraźnie nie odciążał jednej z nóg. Koń w pozycji "spocznij" to nie jest norma, nawet gdy tych koni multum.
Hiszpańska Szkoła Jazdy istnieje od 1973 roku i znajduje się w Jerez de la Frontera  (...)

Pytanie było o dworską szkołę jazdy
Najsłynniejszą wydawała mi się być ta w Wiedniu...
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
18 lutego 2014 07:23
i podpiera się podbródkiem...


skoro już o tym mowa  🙂

chwilę wczesniej cała trójka spała na leżąco zupełnie 😉
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
18 lutego 2014 07:29
świetne 🙂

czyli nie tylko mój jest "inny".

I jeszcze co do leżenia - ja zauważyłam, że mój koń kładzie się jak świeci słońce. A tarza się podobno prawie codziennie (babcia patrzy z okna  :wysmiewa🙂 - w sumie jak później przychodzę to widać...
aa i jeszcze dodam, że 2 dni temu przyszłam sobie do konia, usiadłam na stołku, z którego wsiadam, nie minęła minuta a koń zaczyna się tarzać.
Oczywiście gdzie telefon? Ładował się w domu  😵
Czytam to wszystko z lekkim zadziwieniem. Mnie uczono, że sprawne działanie aparatu ustaleniowego konia i chętne korzystanie z niego przez konia jest wskaźnikiem zdrowia i formy (jednym z). Mój koń też chętnie na leżąco, i chętnie spoczywa jedną - a nawet opiera się zadem o ścianę, ale wiem DLACZEGO, jakie są przyczyny, że ma takie tendencje. Zdecydowanie wolałabym, żeby tak nie robił, żeby kładł się tylko na solidny odpoczynek i NIGDY wyraźnie nie odciążał jednej z nóg. Koń w pozycji "spocznij" to nie jest norma, nawet gdy tych koni multum.


ale co znaczy dla ciebie WYRAŹNIE odciazał nogę i dlaczego wg ciebie nie jest to normalne?  👀
No właśnie ja też nie wiem, czemu. Tzn. co jest nie tak w delikatnym odciążaniu jednego tyłu (na zmianę z drugim, a nie tak, że tylko jeden stale). Rozumiem, że odciążanie przodu jest niepokojące... Ale mnie z kolei uczyli, że układ ustaleniowy w kończynach miednicznych jest dużo słabszy i mają prawo się męczyć o wiele szybciej niż kończyny piersiowe.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
18 lutego 2014 20:27
Mój leżał jak pies  😎
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
18 lutego 2014 20:30
Czytam to wszystko z lekkim zadziwieniem. Mnie uczono, że sprawne działanie aparatu ustaleniowego konia i chętne korzystanie z niego przez konia jest wskaźnikiem zdrowia i formy (jednym z). Mój koń też chętnie na leżąco, i chętnie spoczywa jedną - a nawet opiera się zadem o ścianę, ale wiem DLACZEGO, jakie są przyczyny, że ma takie tendencje. Zdecydowanie wolałabym, żeby tak nie robił, żeby kładł się tylko na solidny odpoczynek i NIGDY wyraźnie nie odciążał jednej z nóg. Koń w pozycji "spocznij" to nie jest norma, nawet gdy tych koni multum.


No ale halo jak ma inaczej? Przecież w kończynie miednicznej w skład układu ustaleniowego nie wchodzą jedynie ścięgna, bierze też udział mięsień i on się męczy, dlatego koń tyły odciąża a układ ustaleniowy działa dobrze.
no wlasnie. dlatego jestem ciekawa co halo miala na mysli, bo to by oznaczalo ze wszystkie 60 koni jakie u siebie łacznie mialam bylo chorych  🥂
[quote author=_Gaga link=topic=94050.msg2015076#msg2015076 date=1392662595]
Wydaje mi się, że tak, bo moje nie tylko gadają przez sen, ale i leżąc całkiem na płasko potrafią "łazić" - tj. ruszać nogami  😉
aa też mam popsute konie, bo leżą na śpiąco, lub śpią na leżąco  😉 [/quote]
Ja nawet znam konie co śpią na biegnąco.
Raz mi taki jeden przysnął w galopie i się przewrócił. 😁
Np. mój odciąża bo ma/miał słabe mięśnie (oba "pośladki" + jedno kopyto). Konia w formie trudno zobaczyć w pozycji "spocznij" (a kładzie się na total relaks). "Spocznij" zapewnia też ulgę kręgosłupowi.
vissenna   Turecki niewolnik
18 lutego 2014 22:11
Konia w formie trudno zobaczyć w pozycji "spocznij"

Halo, mam w stajni 4 konie klasy GP i około 10 do średnie rundy, więc są w formie wyczynowej i wszystkie odpoczywają odciążając jedną zadnią nogę (zmieniając ją co jakiś czas), trzy z nich często odpoczywają opierając dupska o ścianę a jeden wręcz lubuje się w siadaniu na żłobie. Każdy z tych koni jest pod opieką dobrego, uznanego weta, kowala i chiropraktyka oraz masowany po ciężkich zawodach i ma do dyspozycji solarium.
Coś mi się nie zgadza z Twoją teorią.  👀 🤔
Mnie się też ta teoria nijak nie widzi. Układ ustaleniowy w kończynach miednicznych jest zbudowany tak, że no nie ma bata, żeby się nie męczył. Niepokojące jest, kiedy koń odciąża zawsze tą samą nogę (lub dużo częściej, niż drugą). Ew. jeśli z jednym i drugim tyłem zrządzeniem losu jednocześnie jest coś nie tak i nasilenie dolegliwości jest podobne - to może i odciąża z podobną częstotliwością, ale przecież to są pojedyncze przypadki...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się