Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Siano do oporu oczywiście ma, mesz też podaję dość często, a raczej gluta z siemienia 🙂
Koń przez wakacje raczej nie pracował, bo sprzedałam siodło (uciskało lędźwie) i czekałam na nowe. W tym tygodniu ma się u Nas pojawić, więc wracamy do pracy, raczej niezbyt obciążającej. Wyjazd w teren raz w tygodniu, poza tym jazda " ujeżdżeniowo-rekreacyjna" na ujeżdżalni, a tak to padok  🤣
Mojej koleżance wet ostatnio absolutnie odradził wysłodki dla jej konia który ma wrzody.
Mnie też jeden wet absolutnie odradzał wysłodki, twierdząc, że one zakwaszają żołądek. 😉 Drugi za to wręcz zalecił włączenie ich do diety. Wysłodki to przede wszystkim włókno, które jest bardzo wskazane w diecie konia, szczególnie wrzodowego. W wątku o wrzodach było już to kilkukrotnie wałkowane. Ważne jest aby bilansować wysłodki z otrębami w celu zachowania równowagi wapń-fosfor. Otręby zakwaszają a wysłodki neutralizują wydzielanie kwasu. Jeśli myślę źle to niech mnie ktoś poprawi  😡

Mój wrzodowy jedzie już ponad rok na wysłodkach hippolitowskich i wygląda i czuje się bardzo dobrze.

marti2186 a jak teraz dokładnie wygląda jego dieta, co dostaje i ile razy dziennie?
SparkHope  jeśli siano jest rzeczywiscie słabej jakości to lucerna jest dobrym rozwiązaniem.
Jeszcze na Twoim miejscu zainwestowałabym w dobrej jakości witaminy (mieszanka wit-mineralna z aminokwasami) lub pasze balancer lub koncentrat dzupełnienia tego co teraz podajesz. BEz odpowiedniej ilości minerałów (siano, owies, wysłodki, otręby nie mają ich wystarczająco i w odpowiednich proporcjach) koń może mieć problem z przybraniem na wadze.
Czy koń ma lizawkę? Ile jej spożywa?


Ma lizawke ale jej nie chce, dostaje Dolfos z Calmvet-u (?) o ile nazyw nie przekręciłam. 8 kopiastych łyżeczek-pani wet powiedziała że to starczy. Boje sie o te sieczke ze go moge przebiałkowac hmm stąd tez mój post 😀 😡
Blondek, do tej pory praktycznie od początku wakacji jedzie na trawie 24/h, kiedy pada lub jest nieprzyjemnie, wszystkie konie schodzą do stajnie gdzie dostają tak samo siano do oporu+ owies.Jako że rozpoczął się sezon wrzodowo-szpatowo-bólowy, zaczęłam podawać omeprazol, mieszanke na stawy i drożdże, a że nie chciał tego z niczym zjadać to wsypywałam mu to do niewielkiej ilości gniecionego owsa+glut z siemienia, to była opcja na chwilę. Obecnie dotarły do mnie już wysłodki z lucerną Pro-linen, no i podając suplementy mieszam je teraz z wysłodkami i ciutką gniecionego. Tyle że chodzi cały czas po łąkach (pomimo to zaczął już niestety chudnąć), więc ta mieszanka jest tylko po to żeby podać z tym leki. Za jakieś 2 tygodnie zabieram go z pastwisk, i dlatego muszę dobrać mu odpowiednią dietę. Będzie karmiony 3x dziennie +siano cały czas.
Zajrzyj do wątku o paszach, tam dziewczyny wczoraj podały kilka przykładów paszy dedykowanych koniom wrzodowym. Mój dostaje musli Hovelera All in One ale będę przechodzić na Puritan tej samej firmy, zobacz sobie, może coś podpasuje.
Myślę, że na wysłodkach powinno już coś ruszyć do przodu. Z treściwym musisz uważać żeby nie przesadzić jak koń za wiele nie pracuje, coś niskoenergetycznego się Wam przyda i zwróciłabym też uwagę na zawartość cukru  🙂
O tak wygląda moja chuda ruda kalarepa, zdjecie z 14 sierpnia

ogólnie srednio to widac ale ma prześwity zeberek - i to mnie martwi bo na te ilosc jedzenia do dostaje powinnien  byc w ciąży spozywczej.

Edytuj posty!
IMO to ten koń nie jest chudy - zwyczajny niepracujący koń w okresie szybkiego wzrostu
IMO to ten koń nie jest chudy - zwyczajny niepracujący koń w okresie szybkiego wzrostu


Tylko że on na ten moment "przystopował" i od dwóch miesięcy nie ma juz tego wzrostu.. moze dwa centymetry urósł wiec..gdzie jest masa?!😀
SparkHope on nie jest chudy. Wygląda normalnie.
W dodatku zapasienie konia może spowodować znacznie więcej problemów niż nawet lekka niedowaga. Spokojnie, dorośnie, zacznie konkretniej pracować, nabierze mięsa i będzie wyglądał lepiej. Dwulatki zazwyczaj są takie średnio-wyględne 😉
Marti2186 a moze jakas niskoskrobiowa pasza plus otręby ryżowe?
Gniadata   my own true love
01 listopada 2017 16:49
Pomocy - moja kobyła kształtem zaczyna przypominać wyjątkowo dorodnego ślązaka, a generalnie jest raczej mniejszych i szlachetniejszych gabarytów, no tylko ma genialne zdolności do tycia. 🙁 A to trochę niedobrze bo ma i szpata i COPD i ogólnie widać że średnio jej to służy. Co mogę jeszcze zrobić skoro: a. żre tylko siano z siatki z małymi oczkami (i sieczkę w ramach "posiłków"😉, b. stoi na trocinach, c. niby jeszcze śmiga po pastwisku ale tam to już raczej się trawą nie nażre i d. ja totalnie nie mam czasu żeby ją ruszać, stoimy daleko od miasta to dzierżawcy/opiekunowie raczej nie walą drzwiami i oknami, no i nie mamy hali - więc generalnie wiedzie życie emeryckie? Czy jest w ogóle jakiekolwiek pole manewru? Siana na pewno obcinać nie chcę, szczególnie, że ona raczej żarłokiem specjalnym nie jest - jak się jej da za dużo, to zostawi, nie zje na zaś. Może jest jakaś pasza odchudzająca która faktycznie ma sens (czy wymagam zbyt wiele? :hihi🙂?
Można jeszcze namaczać siano żeby straciło trochę wartości odżywczych np.
Gniadata   my own true love
01 listopada 2017 17:44
Moczone (COPD) :kwiatek:
Z tym, że w sumie bardziej polewane niż moczone, może czas zainwestować w kastre i wymaczac z godzinkę. Gorzej, że ona średnio chce takie siano tykać.
Gniadata, - są pasze przyśpieszające metabolizm, znajomej kobyła na takiej stoi i działa, mogę podpytać. Poza tym ruch, więcej ruchu i ostrożnie z łąką i trawą - jeśli trzeba to kaganiec lub obcinać czas na łące na rzecz piaskowego wybiegu. Mój na trawie tyje jak popaprany, odkąd ma limitowaną problem znikł.
Gniadata   my own true love
02 listopada 2017 12:25
keirashara oo jakbys mogla podpytac bylabym bardzo wdzięczna  :kwiatek: chociaz nie wiem czy bez ruchu taka pasza ma sens - a z ruchem obecnie lipa po całości, bo ja studiuje i trochę pracuję, a do dzierżawy konia z ograniczonym zakresem uzytkowania, daleko i bez hali nikt się nie garnie🙁  właśnie trawy teraz za bardzo juz nie ma - wiec ograniczanie tej resztki nie wiem, czy ma sens - a w wakacje trochę ją ruszałam więc eskalacja problemu byla dużo mniejsza.
My pracujemy bo zlewanie woda nie pomagało(IAD). Generamnie podobno przy dłuższym namaczaniu traci na wartości.
Gniadata, - znam system, bo też pracuje i studiuje, na szczęście konia mam dość blisko 😉 Możesz też przyszlosciowo ograniczać jedzenie w końcówce sierpnia i we wrześniu - dużo koni wtedy zaczyna magazynować na zimę i kończy jako pączki. Podpytam dziś i dam znać.
Sama myślę o współdzierżawię, ale choć mam halę i dojazd, to ciężko kogoś znaleźć. Koń już chodzi to P/N na całkiem fajne wyniki i szkoda mi, żeby ktoś to zaszarpal, bo dużo pracy włożyłam w jego zaufanie i ujeżdżenie... miałam chwilę fajna babeczke, to wyjechała za granicę do pracy, a ciężko znaleźć kogoś rozsądnego, kto zadba o konia, sprzęt, nie zrobi krzywdy.
Gniadata   my own true love
02 listopada 2017 13:51
drabcio dzięki, w takim razie będę to mieć na uwadze i poproszę w stajni żeby wymaczali siano :kwiatek:

keirashara no ja właśnie niestety mam +/- godzinę do stajni, jak wracam o 17/18 z uczelni to ta trasa juz jest awykonalna, a poza tym bez hali to co najwyżej konika pomiziam 🙁 Ja właśnie chciałam dać już nawet nie w dzierżawę a w układ jazda za opiekę, ale generalnie 40 km od miasta i dość kiepskie połączenie dla niezmotryzowanych nie pomogło. No i pewnie fakt że kobyła ani do skoków, ani do żadnego sportu, pod siodłem ogarnięta też tak sobie.
Za rok na pewno ogarnę się pod koniec wakacji z jej szamką :kwiatek: bo jak tego nie zgubi i za rok jeszcze jej przybędzie to już się chyba zacznie toczyć 😁
Czy otręby ryżowe należy moczyć przed podaniem? 🙂 dokładnie te: Otręby Ryżowe Rice Boost Pro Linen.
Gniadata, - koncentrat shape-up optifeedu. Ja też już pomijam pieniądze, po prostu chciałabym kogoś fair i w miarę jezdzacego 😉
anea nie trzeba.
Potrzebuję przytyć i nakręcić trochę moją śpiącą królewnę. Na ten moment dostaje:

Rano 2.5 kg owsa

Na obiad 1.2 kg owsa plus 1kg paszy wysokoenergetycznej sukces

Na kolację 3 kg owsa, wysłodki (około 0.75 kg suchych, nie wiem ile ważą po zalaniu), 0.75 kg lucerny granulowanej, 1kg otrąb ryżowych, drożdże paszowe i 100 ml oleju

plus siano do każdego posiłku, razem około kostki dziennie

Koń pracuje 6 razy w tygodniu, z czego 1-2 razy lekki terenik, reszta to treningi ujeżdżeniowe i lonża. Jest niegolona i stoi w derce, więc na ogrzewanie się nie pownna tracić dużo energii. Wychodzi codziennie (chyba ze leje) na wybieg na 5-6 h. Jakieś pomysły? Bo moje się skończyły  🤣
karolina_, twój koń je prawie 9kg paszy treściwej? Serio?? Może tego jedzenia jest po prostu za dużo? I źle dobranego. W życiu nie uwierzę, że koń potrzebuje prawie 9 kg treściwego + wysłodki + lucerna + olej + siano. Chyba, że jest ostro wykorzystywanym ogierem kryjącym...
Tak wychodz wagowo, chociaż nieco ponad 6kg owsa niegniecionego to 2 miarki na posiłek (miarka ma 1.2 kg), plus granulat i otręby. Niestety, paksuda nie dość że jest chuda, to jeszcze zamulona.
Gniadata   my own true love
05 listopada 2017 17:33
keirashara dzieki!! :kwiatek:
[quote author=karolina_ link=topic=727.msg2727231#msg2727231 date=1509900891]
Tak wychodz wagowo, chociaż nieco ponad 6kg owsa niegniecionego to 2 miarki na posiłek (miarka ma 1.2 kg), plus granulat i otręby. Niestety, paksuda nie dość że jest chuda, to jeszcze zamulona.
[/quote]

a zdrowy ten koń? nie ma aby wrzodów?
Albo problemów metabolicznych?
Albo przyswajalności za 1/4 normalnego konia?

Może probiotyk na poprawę przyswajalności? Probiotyk najczęściej sprawia, że koń przybiera, nawet przy niezmienionej dawce żarcia. A co dopiero tej ilości żarcia.

Jesteś pewna, że na tej ilości owsa się po prostu nie spala w boksie lub na padoku? Nie szaleje, nie stresuje się? Znam ogiery, których właściciele uparcie starali się utuczyć owsem, a konie tylko coraz bardziej szalały, w efekcie chudnąc.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się