Zapiaszczenie

No my mamy nadzieję że nie skończy się to w klinice. Koń co prawda nie jest mój tylko pensjonatowy ale martwię się o nią jak o swojego konia.
Fazo a czy Bajka wcześniej miała jakieś objawy? Nie wiem, powiększony brzuch, biegunkę etc?
Odpiaszczasz po sezonie pastwiskowym czy w dowolnym czasie?
Apropos skuteczności odpiaszczania chyba ten sam wet przekazał nam informacje - podobno wiele koni mimo regularnego odpiaszczania ląduje na stole..
nie , nie było wczesniej żadnych objawów. Bajka nagle połozyła sie na pastwisku, nie chciała wstać. Gdy już wstała to zachowywała sie jak przy typowej kolece. Rozglądała sie na boki, kopała sie w brzuch i znów chciała leżec.
Moje konie sa pod opieka dr Landsber i dr Samsela.
A odpiaszczam zawsze jesienią. Ale kuracja jest droga dlatego odpiaszczam tylko Bajkę.
A czym odpiaszczasz jeśli mogę zapytać jeszcze? Z tego co piszesz skutecznie bo od dwóch lat jest spokój. I też od razu zapytam czy na mokro czy na sucho bo w wątku zdania są podzielone.

A odpiaszczam zawsze jesienią. Ale kuracja jest droga dlatego odpiaszczam tylko Bajkę.
A czym odpiaszczasz? bo jeśli firmowymi preparatami to tanio nie jest, jeśli babką płesznik z apteki lub innego źródła (działanie to samo bo i tak wszystkie środki na odpiaszczenie ją mają w podstawowym składzie), to da się przeżyć.

[quote author=marta__sz link=topic=4001.msg2168089#msg2168089 date=1409042776]
I też od razu zapytam czy na mokro czy na sucho bo w wątku zdania są podzielone.[/quote]
Bo to zależy czy się stosuje anty kolkowo czy profilaktycznie...
W zależności od tego działa albo przeczyszczająco albo nie.
Pectosylium więc tanie to, to nie jest. Lekko skraplam i podaje z paszą.
kaloe ja wzielam nasiona bo dzialają delikatniej podobno, a mój tez troszke kolkowal. podawalam do paszy (otreby na mokro plus jęczmien) i mieszalam. z koniem nic sie nie dzialo po tym

OBIBOK czy na początku odpiaszczania pojawiały się u twojego konia  jeszcze kolki?
Ja na odpiaszczanie sprowadzałam ze stanów preparat. Po 3 miesiącach stosowania zostało mi go jeszcze ponad połowa, czyli wydajność dobra. U mojego zaczęło się kolką, po szybkim podaniu leków kolka ustąpiła i szybko zamówiłam preparat. Gdy robiłam "test" na zapiaszczenie przed i po stosowaniu preparatu, różnica była kolosalna, także bardzo polecam. Gdyby ktoś był zainteresowany preparatem mogę jutro sprawdzić nazwę, bo zapomniałam.
to ja bardzo poproszę o nazwe tego preparatu.
Iluzjonowaaa, możesz podać nazwę tego preparatu na odpiaszczenie?
Jak się robi ten test na zapiaszczenie?
Sprawdzanie obecności piasku w odchodach:
• Zebrać jednen pełen stolec. Upewnić się, że wraz z próbką z ziemi nie jest zbierany żaden brud ani piasek.
• Umieścić próbkę w dużym wiadrze i zalać do pełna wodą, następnie dokładnie rozpuścić próbkę.
• Po chwili odlać 3/4 górnego płynu oraz rozpuszczonych odchodów, następnie dolać wodę celem ponownego rozpuszczenia. Powtórzyć proces kilkakrotnie do czasu, gdy na dnie wiadra zostanie sam piasek.
• Jeżeli próbka zawiera więcej niż połowę łyżki stołowej piasku na jedną próbkę stolca, oznacza to, że koń ma w swoim organiźmie znaczną ilość piasku i wymaga leczenia. Niewielka ilość piasku jest zjawiskiem normalnym
Odpiaszcza sie konie profilaktycznie? Jeśli tak, to co jaki czas i czym najlepiej?
kaloe nie, zupelnie nic 😉
ash   Sukces jest koloru blond....
10 września 2014 13:17
Caira, a przeczytałaś chociaż co tu użytkownicy pisali?
Caira ja polecam sand out albo pecto syllium Over Horse. I zdecydowanie trzeba odpiaszczać profilaktycznie. Nie kosztuje to fortuny, a można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i oszczędzić zwierzakowi rewelacji jelitowych. Widziałam dwa konie, które padły z zapiaszczenia, to na prawdę nie jest zabieg placebo jak czasem z witaminkami
Hej,
a co sądzicie o jakiś ziołach lub meszu na odpiaszenie PROFILAKTYCZNE? Od jakiegoś czasu trwa zjadanie korzonków z pastwiska a przecież nie zamknę konia w boksie "bo się zapiaszczy"... Słyszałam właśnie o meszu i o jakiś ziołach, ale czy jest to skuteczne?
@ Caira - u mnie w stajni dziewczyny odpiaszczały Sandxpell z TRM. Z tego co wiem podawaly po 140g dziennie przez tydzień. To dosc duza puszka jakieś 4-5kg wiec sporo koni mozna by "wypiaskować" za jednym zamachem 🙂 Cena też podobno przyzwoita ale ile dokladnie to nie wiem...
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
18 listopada 2014 21:20
konio,
a Ty to jesteś dystrybutorem TRM? Tak Ci jakoś mało dyskretnie ta reklama wychodzi :/

Nature,
mesz ze względu na zawartość gluta siemieniowego, ma działanie podobne do odpiaszczaczy.
Całą zimę podaję regularnie koniom, z przesadną ilością gluta, czasem glutem zalewam też wysłodki.

co do TRM to trochę się nie dziwię, że  Konio je reklamuje.
To świetne preparaty i dośc długo nie było ich na polskim rynku.
Dobrze, że znowu są dostępne.
Na stronie jest napisane
"70 g  dwa razy dziennie przez 7 kolejnych dni w każdym miesiącu".
Chcę odpiaszczyć profilaktycznie, rozmawiając z wetem mówił mi o 2 powtórzeniach, a tutaj wychodzi, że przez cały czas mam to dawać?
Na miesiąc wychodzi 980g, więc jedna pucha starczy na 4 miesiące.
Dobrze mysle?
Takie pytanie. Chciałam kupowac odpiaszczacz, ale robiąc porządki odkopałam w pace całkiem nowe opakowanie OVER HORSE Pectosylium tyle, że "najlepiej wykorzystać przed 09.2014r.". Wyrzucić ? Mozna podać, ale z wątpliwym działaniem ? Czy powinno byc ok ?
Klami powinno być ok, witaminy miały by mniej wartości przeterminowane, musli mogło by być niezdatne, ale to jest suche bez dodatków typu olej, melasa.
Ja bym tylko powąchała i spróbowała  😉, jeżeli jest normalne to na 99% będzie działające
Louisa, uff... Dzięki za radę. 😉
pamiętam ,że ktoś pisał o nim w tym wątku 😉
Ja używałam Cortaflexu kiedy pierwszy raz odpiaszczałam. Działanie takie samo jak reszta a cena x4 😉
Burza nie znasz się tam jest ptasznik! 🙂

Skład:
Psyllium ( Babka ptasznik ) 99%, bentonit, propionian sodu jako konserwant.

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 grudnia 2014 11:09
Babcia pająka na bank odpiaszcza lepiej niż wszystko!  😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się