kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić

PonPon, na pkt. 1 nic nie odpowiem.

Co do 2:
Nie wiem, jak się u Ciebie objawia problem z wątrobą, ale np. podwyższony cholesterol jest bardzo częsty przy nieuregulowanym Hashimoto. Do tego masz przypadki H. w rodzinie. Plus wyszły Ci przeciwciała (niby mało - jaka była granica dla wyniku pozytywnego w labie?). Plus masz chyba [url=http://www.chorobytarczycy.eu/test#0]objawy[/url], skoro badałaś tarczycę?

Czy trafiłabyś na endokrynologa, który uzna, że warto podrążyć (np. dobadać FT3 i FT4, zrobić USG, drugie z przeciwciał, tzn. aTG), trudno powiedzieć. Jakaś szansa jest, pewności brak.
Czy zwykły rodzinny lekarz przepisze mi Euthyrox? Wyjeżdżam za tydzień z Polski na 3 miesiące a za późno się chciałam do swojego endokrynologa zapisać, nie ma już miejsc.
Coś muszę zanieść rodzinnemu, żeby mi przepisał? Wyniki wcześniejszych badań czy coś?
Euthyrox jest na ryczałt. Czyli ze zniżką.
Rodzinny, żeby być krytym przed funduszem, powinien mieć od endokrynologa zaświadczenie, że powinnaś być leczona tym lekiem. I takie zaświadczenie ważne jest 3 miesiące.
Jeśli nie ma takiego zaświadczenia, to mimo iż będzie miał twoje wyniki badań i będzie widział, że lek ci potrzebny, pisząc lek ze zniżką "R-ryczałt" naraża się, że podczas kontroli funduszu sam zapłaci za tę twoją zniżkę plus odsetki.

Na 100 % wypisać zawsze może! Fundusz ma w nosie leki przepisywane na 100%.
Lekarz również może wyjść z założenia, że " w nosie ma ten fundusz i te kontrole" i może lek przepisać ze zniżką, ale ryzykuje- jego sprawa.

Więc jeśli nie masz odpowiedniego zaświadczenia i jeśli twój rodzinny nie jest z tych co "w nosie mają kontrole i fundusze", to poproś o lek na 100%. Zwłaszcza, że nie jest to cena jakaś zabójcza.
powinien mieć od endokrynologa zaświadczenie, że powinnaś być leczona tym lekiem. I takie zaświadczenie ważne jest 3 miesiące.Kiedyś było ważne przez rok, to się zmieniło? Przewiduje się, że pacjent będzie 4 razy do roku odwiedzał specjalistę tylko po zaświadczenie???
edit- dopytałam kumpelę- ważne 6 miesięcy a nie 3. na pewno już nie rok. Rok- to było kiedyś.  🤔
Miałam wczoraj założone 2 szwy, pielęgniarka kazała tylko zmieniać opatrunki, nic nie mówiła a jakimś przemywaniu/czyszczeniu rany (a ja w emocjach odmóżdżona byłam totalnie i nie zapytałam). Jednak mam tam resztki krwi- czym mogę to miejsce przetrzeć?
możesz, tylko nie zdrap strupka od tego przemywania
Tylko czym to obmyć/przemywać?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
21 marca 2013 09:55
rochnar,
opsikaj octeniseptem (woda utleniona też nie powinna zaszkodzić), poczekaj aż rozmięknie i delikatnie wytrzyj.
Naprawdę nic Ci nie powiedzieli jak to traktować?

Mój paluch już pięknie zarósł 🙂, wrzucę fotkę jak rozwinę 🙂.
Wizyty u chirurga chyba nie uniknę, chyba, że będę łazić w usztywnieniu samorobnym jeszcze ze 2-3 tygodnie.
W święta będę się widziała z chirurgiem, pokażę palucha, zobaczymy co powie 🙂 
Ja ostatnio ściełam sobie opuszek palca wskazującego.
Też mi chirurg nic nie powiedział co z nim robić w domu. Ja delikatnie zmywałam krew wodą utelnioną i patyczkami do uszu, później smarowałam trochę maśćią z wit a.
I dostałam 'wielkie' odszkodowanie w wys.320zł😉 Ale... zawsze to coś😉
[quote author=ms_konik link=topic=2915.msg1722579#msg1722579 date=1363859751]
rochnar,
opsikaj octeniseptem (woda utleniona też nie powinna zaszkodzić), poczekaj aż rozmięknie i delikatnie wytrzyj.
Naprawdę nic Ci nie powiedzieli jak to traktować?

[/quote]
Nie ruszaj wody utlenionej, ona rozpuści to, co zdążyło się już zagoić w strupki 😉
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
21 marca 2013 10:27
rtk, dzięki za sprostowanie, zapamiętam!
No właśnie nic nie powiedzieli prócz zmiany opatrunku... Powiedzieli, że traktować jak każdą ranę szytą (cokolwiek to znaczy), a ja zamroczona emocjami nie zapytałam  🤦 tylko słuchałam dalej kiedy na zdjęcie szwów itp

Wodą utlenioną to domyśliłam się żeby nie ruszać, myślałam żeby ciepłą wodą zwykłą obmyć i później rivanolem, ale nie wiem czy tak można.

A w ogóle jak miejsce zszycia jest czyste i goi się normalnie to czymś się psika/smaruje/odkaża? Czy ma się dalej spokojnie goić i lepiej nie ruszać żeby nie "popsuć"?
To będzie zagadka dla fachowców (ew. doświadczonych migrenowców).

Są w UK tabletki Migraleve. Zawierają paracetamol i kodeinę (odpowiednik do kupienia w Polsce). Jet też wersja "pink" z dodaną buclizine przeciw mdłościom. Takiego miksu nie ma w kraju. Buclizine też nie. Ale może jest jakiś odpowiednik? Coś na migrenowe mdłości?
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
21 marca 2013 15:16
I dostałam 'wielkie' odszkodowanie w wys.320zł😉 Ale... zawsze to coś😉


To jeszcze dużo. Moja znajoma za obcięcie palca wskazującego prawej ręki (przyszyto jej go, ale jest praktycznie niesprawny) dostała AŻ 100zł...

Teodora- W Polsce kupisz tabletki ibuprofen + kodeina (nurofen plus). Osobiście po tym leku spałam i byłam nie do życia (w dzień ledwie coś zjadłam i szłam dalej spać).
Teo, nie cierpiałam nigdy na migrenowe mdłości, ale na moich pacjent świetnie działa metoclopramid. Daje dożylnie, ale ssa też wersję w tabletkach. Ludziom niemal od razu przechodą mdłości. Tylko trzeba uważać ć, bo daje objawy pozapiramidowe u młodych kobiet. Pogadaj ze swoim lekarzem o tym 😉
co to znaczy jak ciało pulsuje? 🤣 :kwiatek:
zdarza mi sie co jakis czas, najczesciej oko (ale to brzmi 🤔wirek🙂 i ręce/nogi
nie cale oczywiście :P
Facella   Dawna re-volto wróć!
21 marca 2013 17:36
A to nie są zwykłe drżenia mięśni z niedoboru magnezu? Nie wiem co masz na myśli pisząc "pulsuje".
no wlasnie, drży :P zabraklo mi slowa  😵
Facella   Dawna re-volto wróć!
21 marca 2013 17:42
Kawę pijasz albo płaczesz dużo? Kup sobie jakieś suplementy z magnezem.
kawy nie pijam a płacze jak mam powód 😉
jutro udam sie do apteki, moze dostane jakąs podpowiedz odnosnie suplementów :P
Dementek, zestaw znam, właśnie o ten trzeci składnik chodzi...
rtk, ja od dawna, tfu, tfu!, nie miałam migreny, podpowiem migranatyczce 🙂 Dziękuję za podpowiedź, niech rozmawia z lekarzem.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
21 marca 2013 20:36
Nie tylko kawa wypłukuje, ale też herbata, coca cola, napoje energetyczne.

Teodora- W Polsce kupisz tabletki ibuprofen + kodeina (nurofen plus). Osobiście po tym leku spałam i byłam nie do życia (w dzień ledwie coś zjadłam i szłam dalej spać).


one są bez recepty ?
Kinia, nie wiem czy ten lek jest bez recepty, ale na pewno sam ibuprofen i sama kodeina sa bez recepty
tabletki musujące Sopladeine są z paracetamolem, kodeiną i kofeiną. u mnie działają bez zarzutu. są dosyć tanie i bez recepty 🙂
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
22 marca 2013 08:58

Teodora- W Polsce kupisz tabletki ibuprofen + kodeina (nurofen plus). Osobiście po tym leku spałam i byłam nie do życia (w dzień ledwie coś zjadłam i szłam dalej spać).


one są bez recepty ?


Bez recepty. Ale niedługo może już będą na receptę, bo ludzie to kupują, żeby się naćpać (kodeina). Podobnie jak Sudafed - na razie bez recepty, ale coś tam chcą zmienić.

edit:
Czy 3-krotnie przekroczony TSH to bardzo źle?  👀
Poza tym granulocytów mało i w ogóle jakieś dziwne wyniki badania krwi wyszły... A zrobiłam je, bo półtora tygodnia temu miałam nieprzyjemny incydent.

Czy 3-krotnie przekroczony TSH to bardzo źle?  👀



To znaczy ile dokładnie? Prawidłowe stężenie to 0,4-4,0. Powyżej 10 uważa się za duże. Robiłaś FT4?


Czego mogę użyć na jęczmień na powiece? Mam 3 maleńkie białe "guzki", dwa od wewnętrznej strony powieki. Rady w internecie są bardzo ciekawe (potrzeć obrączką, posmarować śliną, zawiązać czarną nitkę na środkowym palcu u dłoni - o ile dwie pierwsze jeszcze jako tako rozumiem, bo złoto i ślina mają niewielkie, bo niewielkie, ale jakieś tam właściwości antybakteryjne), a wolałabym chyba jednak coś aptecznego (ewentualnie jakieś ziołolecznictwo). Problem jest taki, że nie bardzo wiem, co mogę aplikować pod powiekę, żeby sobie jeszcze bardziej nie zaszkodzić. Tribiotic nie zaszkodzi?
Facella   Dawna re-volto wróć!
22 marca 2013 18:30
Ale z tą złotą obrączką to nawet prawda jest, przynajmniej w moim przypadku 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się