Rosliny doniczkowe

Pewka, radość z takiego wykiełkowanego zielonego kumpla jest bezcenna  🙂

Ja muszę policzyć ile mam obecnie roślinek.
Mam takie latarenki z IKEI i zamierzam posadzić szczepki scindapsusa i tam włożyć. Brakuje mi tylko małych, śliczniusich doniczek. Jutro pojadę do LM i pochwalę się dziełem.

Czy ktoś mi powie jak hodować ten zakichany jaśmin z OBI (taki na okrągłym druciku)??? Co robić, żeby nie sechł.....
A ja mam pytanie o gardenię. Kwiatek też z nieszczęsnego Obi. Nie wiem, czy wszystkie kwiatki stamtąd są tak samo słabe, czy to ze mnie taki słabeusz-ogrodnik. Co kupię lub dostanę, to zaraz mi padnie w doniczce. Teraz posiadam gardenie - kwiat piękny, ale podobno bardzo wymagający. Czy ktoś wie, jak się z nim obchodzić, by przeżył dłużej niż miesiac? Niestety już kilka listków mu ciemnieje - jaki może być powód??
Meise, no dokładnie 😉 próbujemy czegoś takiego z papryczkami z nasionek, więc może i awokado się uda.

czy ma ktoś tutaj doświadczenie z tą roślinką z ikei, clusia? internet podpowiada mi sprzeczne informacje, a chodzi mi o takie brązowe plamy na łodygach, są jakby wzdłuż łodyg, poniżej rozgałęzień. liście są ładne, czyste, zielone, nic się z nimi nie dzieje. polskie forum straszy jakąś infekcją, a amerykańskie twierdzi, że to normalne  👀
Kastorkowa   Szałas na hałas
27 marca 2019 14:48
Z racji porządków pstryknęłam dziś swoim zdjęcia.
Moja największa miłość (od czerwca zeszłego roku jak ją przyniosłam ze sklepu tak urosła dwa razy tyle plus wypuściła mnóstwo nowych liści, tylko tym momencie rozwija się 5 nowych  😍

Cordylina,Yukka i Dracena (u mnie od roku i wypuszcza ciągle liście jak szalona)

Najnowszy nabytek Scindapsus

Moje najstarsze bo około 20 letnie Gasterie brodawkowate w tym roku wypuściły mnóstwo maluszków

tu cały stojak gdzie są sukulenty, bluszcz, szlumbergera, szczepka scindapsusa i dracena na stoliku


plus w salonie taka trójeczka(niestety zdjęcie się obróciło)


Więc stan na ten moment to 14 tylko w moim pokoju plus 3 w salonie  🙂
Kastorkowa, ale piękne te rośliny! Zazdroszczę takiej wielkiej draceny 😀

Tak się naoglądałam waszych zdjęć w tym wątku, że też kupiłam scindapsus 😉 Nie licząc kilku małych dracenek z Ikei (tych sprzedawanych w probówkach), jest to moja pierwsza roślina inna niż cytrusy lub awokada wyhodowane z pestek 🤣
Dwa pytania...
1. Jak się nazywa ta "rureczkowa" roślina (ostatnie zdjęcie)?
2. Wypatrzyłam plamki na liściach benjaminka – co to może być?
Kastorkowa   Szałas na hałas
27 marca 2019 17:33
Fin dziękuje  :kwiatek:
Znalazłam Dracene z dnia kupna, taka była małolistna
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
27 marca 2019 21:58
Teodora, patyczak 😉
JARA, dzięki, pewnie coś w ten deseń (nie wiem, czy to dokładnie to, bo moje rosną bardziej do góry niż przykłady z googloobrazków – ale zasadniczo się zgadza). W każdym razie u mnie rozrastają się jak wściekłe. Zastanawiam się właśnie, czy można toto trochę podciąć.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
28 marca 2019 08:10
Teodora, patyczak jest nazwą potoczną i zaliczają się do niego różne odmiany. Dokładny rodzaj Twojego to hatiora salicornioides 🙂
Kastorkowa, ta monstera zacna  💘 Ja też mam dracenę wyhodowaną od maleńkości (dostałam lata temu na początku pracy w byłej firmie od kolegi, który wzgardził darmowymi roślinkami, które nam rozdawali w raczkującym wtedy korpo 😉)
Teraz jest wielka i cudna. Zrobię zdjęcie potem, bo nie chce mi się leźć na górę  😁

Ja byłam przedwczoraj w LM i była dyskusja - brać wielką pachirę w której się zakochałam, czy nie brać. Ale stary się nie chce zgodzić na wyeksmitowanie awokado z giga betonowej donicy, więc w końcu nie wzięliśmy, bo nie ma dla niej innego miejsca...

Wydałam za to 80 zeta na inne roślinki, jedna to wiem, że fitonia (Mount Blanc), a dwie pozostałe to nie wiem co to, ale lubię taką zieleninkę, więc też wzięłam. Może mi pomożecie 🙂

W ogóle to wpadłam na pomysł, żeby.... tą fitonię wsadzić u podnóża awokado.... niezły pomysł??? Ona podobno w słoikach nieźle rośnie 🙂

Jeżeli zaś chodzi o stare awokado to odbiło i puszcza mnóstwo malutkich pędów  😍 😍

Zielonka:





Moon   #kulistyzajebisty
28 marca 2019 09:43
Meise, super pomysł z tym kwietnikiem na karniszu!  😍

moja kolekcja jest póki co i tak skromna, przy Waszych, ale i tak najbardziej jestem dumna z moich wisielców, uhodowanych od kilku pędzików z Biedry:





i 'sama-nie-wiem-co-to' kupione rok temu przed Wielkanocą też w biedrze, miało być sezonowe, a się 'deko" rozrosło i dalej rośnie  🤣

To Chamedora  😀

Rośliny uzależniają ^^

U nas ostatnio po raz pierwszy byli dziadkowie Tż. Prości ludzie ze wsi. Wiedzieli, że mamy m.in. króliki pasztetowe (identyczne jak oni co roku hodują na pasztet). No i babcia tż mówi w końcu tak (a jest to kobieta wielce powściągliwa): "Ja to sobie to mieszkanie zupełnie inaczej wyobrażała. Że tu żadnych roślin, jak tu króle luzem latajo. Z Ciebie to nie tylko taka laleczka do wyglądania, a gospodyni prawdziwa...."

BANG  🤣 🤣 🤣

Także moje kwiaty doprowadziły do wzbudzenia szacunku u babci i w jej oczach nie jestem już tylko blond laleczką  😁
Moon   #kulistyzajebisty
28 marca 2019 09:52
Meise, o widzisz, dzięki za info 😉

Babcia pozamiatała!  😁
Noo, słowo "laleczka" odbieram dość pejoratywnie (zwłaszcza, że później powtórzyła to jeszcze do kilku osób), ale miło, że uważa mnie też za dobrą gospodynię, co piecze pyszne torty (byli na urodziny tż)  😉 (gdyby wiedziała jeszcze, że wegański był  :lol🙂

edit.

ZROBIŁAM TO!  😀



Musiałam przenieść pestki w inną część donicy i zauważyłam, że już popękały także drzewka pojawią się lada moment (o ile im nie zaszkodziłam tym expressowym przesadzaniem...)

Co jeszcze mogę tam posadzić co lubi wilgoć  😍 Chcę zrobić kompozycję w tej donicy, bo mega mi się to spodobało  😍
Mała paproć będzie ok?
Potrzebuje z 3-4 gatunki, które lubią półcień/rozproszone światło i wilgotną glebę  😁  😍

Kastorkowa, piekna monstera i jaka gęsta! Ten kwietnik tez super 🙂

Meise, jak widze Pachirę to myślę o Tobie 😀 były w Ikei jak byłam. Ładne okazy.

Moon, dobre początki, ale na tych się nie skończy 😁

Meise, z babciami tak jest, mojego męża babcia skomentowała, że u nas białe ściany i nawet telewizora nie ma 😀 Ale wtedy akurat niewiele mieliśmy i kwiatów i obrazków i zdjęć, bo wprowadziliśmy się do zupełnie pustego mieszkania 😀
Paproć będzie ok do tej kompozycji 🙂

Ja ze swoimi nowościami zrobiłam porządek:
begonia rex


Tu z sansami, mają tu dość ciemno, oby zdrowo rosły 😉


Przesadzona peperomia, którą dostałam od szefowej:


Kolejna peperomia


I dwie takie zielistki:


Kupiłam też nowego zamio 😉
I posadziłam bratki na balkonie! I miętę 🙂
Cri, widziałam te pachiry w IKEI i zakochałam się  😍 ale kupiliśmy wtedy meble do drugiego pokoju i superb był zapakowany po dach, także chyba na dachu by mogła tylko jechać do Rze  😁

Ty tam szalejesz na grupie fb, cały czas mi się powiadomienia wyświetlają  😁

Piękne są te morskie doniczki, gdzie je kupiłaś? Jednak kwiat MUSI jak dla mnie mieć ładny domek. Nieraz ktoś ma ładne kwiaty, ale w brzydkich doniczkach i tracą 40% uroku...

Podobają mi się te peperomie, one by się nie nadały do mojej kompozycji? Jakie lubią warunki?
Meise, te morskie to akurat na szczęście doniczki (bo reszta to osłonki z porobionymi przez nas dziurami...), kupiłam w moim ulubionym sklepie, ale w Warszawie 🙁 Ja tez lubię ładne domki dla kwiatków, dlatego kupowałam ceramiczne, plastikowe są ok, ale jak mają ładne kolory. nie lubię też każdej doniczki z innej parafii, u mnie się musi to jakoś zgadzać kolorystycznie 😉
Na grupie od kilku dni nic nie pisałam! :P
Peperomie nie lubią dużej wilgotności ziemi, one magazynują wodę w liściach, więc mogą gnić jak będą za często podlewane. A bluszcze?
Cri, ale jak piszesz na fb to mi zawsze wyświetla :P

Tak myślałam, że te mięsiste liście się nie nadadzą, no nic 🙂 Na razie zapakuję tam małą odratowaną paprotkę i zobaczę co ona na to (-:

W tej dużej donicy jest non stop wilgotno, bo muszę dużo podlewać, gdyż stare awokado jest baardzo mocno wkopane w ziemię i korzeń jest nisko i głęboko pod ziemią, więc żeby woda dochodziła, to muszę obficie podlać, inaczej schnie i oklapuje...
Cricetidae, cudne te morskie doniczki 😜

A co to za roślinna grupa na Fb? Podrzućcie namiary :kwiatek:
fin, nazwa grupy: KWIATY/ROŚLINY DOMOWE/POKOJOWE/DONICZKOWE

🙂

I did it  😜



Po raz kolejny musiałam przesadzić pestki, jedna ma już ogon  😍 boże, oby im tylko to przenoszenie nie zaszkodziło...

Mam nadzieję, że się ta ekipa przyjmie i za chwilę do tego będę miała jeszcze 3 nowe drzewka awo  💃
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
28 marca 2019 14:46
Kastorkowa, piękne okazy, zwłaszcza monstera!
fin, ja polecam trzy: kwiaty/rosliny domowe/pokojowe/doniczkowe oraz plants of poland i polish jungle - polska społeczność miłośników roślin.


Ja też choruję na pachirę, właśnie reanimuję jedną w mojej kancelarii. Bardzo chciałam dmuchnąć szczepkę, ale nie mam pojęcia jak, grupa mi nie pomogła, internet też ciężko. W Obi widziałam jedną sztukę, ale w bardzo kiepskim stanie. I wzięłabym ją gdyby nie to, że cena była prawie 50zł, więc odpuściłam. Lubię te półki z przecenami, lubię ratować roślinki, ale nie w takiej cenie. Jak oglądałam tę pachirę to kupiłam za 2zł żywe kamienie i generalnie już dziś widzę jak super odbijają 😍
Kurcze ja takiej pachiry nie mam gdzie postawić, smuteczek 😉
borkowa.   silesian team
28 marca 2019 21:35
słuchajcie, mam bambusa, już prawie dwa lata, wyrósł mu taki jeden długi pęd, co z tym dalej zrobić? ciachnąć to czy zostawić? czytałam gdzieś kiedyś, że z jednego bambusa można zrobić więcej bambusiątek, ktoś wie jak się za to zabrać? 😁 generalnie nie znam się na roślinach nic a nic, natomiast wszystkie u mnie żyją i mają się całkiem dobrze, a że w pokoju dość pusto, więc chciałabym czymś zapełnić tę pustkę🙂
borkowa., a to prawdziwy bambus jest czy tak jak mój "bambus", który okazał się być draceną :P?
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
29 marca 2019 06:54
Ja chyba kupię sobie nasiona pachiry (na allegro za 5-8zł/szt) i spróbuję sama wyhodować. W Ikei są za stówkę, ale już duże okazy (nie tak duże jak w naturalnym środowisku :hihi🙂, a ja chce od bejbika wychować 🙂


borkowa., zapewne masz tzw lucky bamboo czyli dracenę sandera 🙂 Jeśli chcesz ją rozmnożyć to musisz odciać dół rośliny, podzielić na kawałki i ukorzeniać w wodzie. Jak puści korzenie to do ziemii. 🙂

edit:

Kupiłam nasiona pachiry na aliexpress  😁
Kupiłam nasiona pachiry na aliexpress  😁


To trzymam kciuki aby wyszło z nich to, co wyjść ma, a nie jakaś trawa :P
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
29 marca 2019 07:57
Zamawiałam sporo nasion na alie, od kwiatów poprzez kaktusy kończąc na pomidorach i ostrych papryczkach. I powiem Ci, że wszystko wyrosło tak jak na aukcji, no może nie wszystkie kaktusy, bo zgubiłam gdzieś większość nasion 😁 ale moja mama od dwóch lat hoduje już swoje pomidory i papryki, które pierwotnie przyszły z aliexpress. 🙂
Nie daje się nabrać na te niebieskie pomidory, truskawki-kiwi czy inne nienaturalne rośliny i póki co (odpukać) wszystko poszło zgodnie z planem 🙂
No to super 🙂 Bo jak czytam czasami na grupie co ludziom z nasion powyrastało, to dalekie od wyobrażeń i zdjęć było 😀
A jak zapleciesz jej łodygę? Da radę to samemu zrobić?  🙂

Na grupie kwiatkowej gównoburza, gdyż w regulaminie pojawił się zapis, że zabrania się KRYTYKI KRADZIEŻY SZCZEPKI  😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się