kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić

marysia- Skoro dostałaś antybiotyk, to znaczy, że błędem było to, że wybrałaś steryd.

Z tymi sterydami jest tak, że:
---- są to leki które hamują stan zapalny skóry. Zadziałają nawet wtedy, kiedy na skórze siedzą bakterie. Sterydy powstrzymują skórę przed zareagowaniem stanem zapalnym na drobnoustrój. Co w sumie nie jest dobre, jeśli jednocześnie nie zabijamy drobnoustroju. Bo stan zapalny przy infekcji drobnoustrojowej, to rodzaj walki organizmu z najeźdźcą. A my sterydem nie dajemy mu walczyć, a najeźdźcy nie zabijamy. Dlatego nie wolno podawać sterydów w stanach zapalnych drobnoustrojowych, kiedy nie walczymy jednocześnie z drobnoustrojem. Więc trzeba umieć zdecydować kiedy dać antybiotyk, kiedy antybiotyk ze sterydem, kiedy krem przeciwwirusowy, a kiedy sam steryd ( i dlatego dla bezpieczeństwa zaleciłam wiorek, żeby dołożyła tribiotic)

----  sterydy stosowane długotrwale na skórę, zwłaszcza na uszkodzoną długo skórę stanem zapalnym, powodują, że zmienia się ta skóra. Może dojść do tego, że pojawią nam się poszerzone naczynka krwionośne, ścieńczy nam się skóra, przebarwi się i ogólnie skóra zrobi się słabsza i brzydsza. Ale to się dzieje przy przewlekłym stosowaniu sterydów i nie u wszystkich osób. Smarując kilka dni plamkę na twarzy, bez histerii, nic się złego nie stanie.
A biegać z taką plamką do dermatologa, to gruba przesada. Spokojnie rodzinny sobie poradzi.
Jeśli wiorek smaruje i działa, to znaczy, że dobrze trafione. Jeśli zejdzie do 3 dni, to super. Jeśli się jeszcze coś będzie utrzymywać, to spokojnie do tych 5 dni. Ja osobiście nie miałabym oporów, żeby smarować i do 7 i dłużej. Tylko patrzyłabym, czy jest pozytywna odpowiedź skóry. Steryd cieniutką warstewką, 2 razy dziennie.
Scottie   Cicha obserwatorka
15 stycznia 2017 07:57
Dziewczyny (tunrida?) podpowiedzcie mi trochę, bo ja pipa jestem- od 8 roku życia leczę się w zasadzie prywatnie. Jak długo ważne jest skierowanie na USG? Ma jakiś termin ważności? Jeśli zapisywałam się na badanie telefonicznie, to do kiedy muszę donieść to skierowanie?
Nie mam pojęcia, ale google twierdzi, że jest ważne do momentu realizacji, czyli tak jakby bezterminowo. Aby chyba tylko rok się zgadzał? Ale osobiście to - nie wiem.
Tak jak pisze tunrida, ważne jest do momentu realizacji. Na doniesienie jest 14 dni, później skreslaja z listy
Czy ktoś z Was używał NALTREKSONu LDN w leczeniu czegokolwiek? Albo ma wiedzę, jak to działa?
https://ktoredyprosto.wordpress.com/2015/05/27/podstawowe-informacje-o-terapii-niskimi-dawkami-naltreksonu-ldn/
espana, jakaś część ludzi chorych na SM korzysta z LDN. Ja nie, i chyba nie znam żadnego użytkownika osobiście – ale gdybyś była zainteresowana, mogę Cię pokierować do grupy na FB, gdzie jest dużo esemowców i część właśnie na LDN.
W SM to nie jest standardowe leczenie, nie jest w "programie esemowym". Część ludzi decyduje się na tę terapię, bo nie chce wchodzić w interferony (albo alternatywne lekastwa), albo już brała interferony i je odstawiła (skutki uboczne?). Z tego, co ogólnie słyszę, to są dwie wersje: albo na kogoś zupełnie nie działa, albo działa całkiem dobrze. Jakoś o pośrednich stanach nie słychać (może za nudne 😉).
No właśnie ja jestem przeciwna medycynie niekonwencjonalnej, homeopatia to ściema, a sam przymiotnik holistyczny działa na mnie jak płachta na byka, niemniej sam LDN to nie woda z cukrem.
Pisząc o "alternatywnych lekarstwach" miałam na myśli inne z leków dostępnych w programach leczenia SM (czyli dziś na początek stosowane są interferony lub octan glicameru), nie medycynę alternatywną 🙂 Chociaż nie wiem przecież, jakie poszczególni ludzie mają motywacje 🙂

Naproxen to lek normalny, "konwencjonalny" – niekonwencjonalne akurat w tym, o czym piszę, jest to, że nie ma we wskazaniach esemu. A jednak części ludzi pomaga. I przecież muszą mieć jakichś lekarzy, którzy im ten preparat zapisują, bo to nie witaminy z apteki.
Dokładnie, jest lekiem stosowanym w uzależnieniach, ma substancję czynną znaną medycynie konwencjonalnej, były prowadzone na niej jakieś badania. Problem w tym, że nie było przeprowadzonych żadnych badań przy terapii tym lekiem w innych schorzeniach, a lista, do którego poleca go medycyna holistyczna, jest imponująca. No nie może pomagać na wszystko  😉
Wg ulotki z doz.pl ma taką listę wskazań:

"Reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie ścięgien i kaletek maziowych. Napad dny moczanowej. Można stosować również jako lek przeciwbólowy w bólach o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu, np. w bolesnym miesiączkowaniu."

Czyli problem z immunologią się załapał do spisu (czyli esemowcy mają jakieś podstawy). Ale w sumie nie wiem, jaka choroba Ciebie interesuje 🙂
lista listą...co do uzależnień... żaden z moich znajomych lekarzy psychiatrów nie miał okazji używać tego leku. Więc lista, listą....
Mi chodzi o używanie w niskich dawkach w chorobach autoimmunologicznych.
no to właśnie te choroby autoimmunologiczne na liście są. Trzeba by teraz znaleźć kogoś, kto to z powodów właśnie takich brał i jego pytać.
Wypytałam o grupę LDN-ową u fejsbukowych esemowców. Jest taka grupa na FB i nazywa się LDN (low dose naltrexone) PL. Może się do nich zgłosisz, espana?
Dziękuję  :kwiatek:
Widzę w podglądzie grupy, że są w niej dwie spośród moich znajomych (z zupełnie innego klucza), więc w razie czego jeszcze tak mogę być łącznikiem.
Już mnie przyjęli 🙂
Help  :kwiatek:
Byłam u okulisty, stwierdził wadę  -0,25, powiedział, że mogę nosić okulary do czytania i siedzenia przy kompie. Tyko ja nie rozumiem, skoro jestem krótkowidzem i źle widzę z daleka to takie okulary nie mają pomóc przy np. jeździe samochodem, na zajęciach kiedy trzeba czytać coś z rzutnika ? Po co je ubierać do patrzenia z bliska skoro z bliska widzę dobrze ? Dr się pomylił czy ma to jakiś cel, ćwiczy mięsień czy co ?  😁
Scottie   Cicha obserwatorka
19 stycznia 2017 13:44
Dziewczyny (tunrida?) podpowiedzcie mi trochę, bo ja pipa jestem- od 8 roku życia leczę się w zasadzie prywatnie. Jak długo ważne jest skierowanie na USG? Ma jakiś termin ważności? Jeśli zapisywałam się na badanie telefonicznie, to do kiedy muszę donieść to skierowanie?


Sama siebie zacytuję i sama sobie odpowiem, bo pewnie kiedyś w przyszłości zapomnę i będę tu szukać odpowiedzi 😉
Termin na dostarczenie skierowania do lekarza specjalisty- 14 dni od daty zapisu
Termin na dostarczenie skierowania na USG- przynieść na wizytę
Tak mi powiedzieli w mojej przychodni specjalistycznej.

Czyli uff, udało się, termin nie przepadł.
chomcia, ja mam minusy i ściągam okulary właśnie do czytania, do patrzenia w dal muszę je zakładać, więc przypuszczam, ze coś się panu doktorowi pomyliło.
Znacie jakiś SKUTECZNY - może być najbardziej obrzydliwy,drogi,nieprzyjemny,ale ma działać - sposób na ból gardła? Jestem na antybiotyku,leczę anginę,czuję się dobrze poza tym bólem gardła na który żadne tabletki nie działają :/
DeJotka mi zawsze pomaga płukanie mocno osoloną wodą, ale taki naprawdę mocny roztwór.
DeJotka, miałam napisać to samo co blucha. Smak tego roztworu jest obrzydliwy, ale zawsze robię tak kilka razy dziennie i mi pomaga
DeJotka, mi pomagają te spraye typu Tantum Verde, są już tańsze polskie odpowiedniki. Tylko trzeba tego naprawdę dość sporo wpsiknac (4-6) psikow, długo nie przełykać i chwile nie jeść, nie pic, aby składniki znieczulające miały czas zadziałać. Można bodajże 4 x dziennie.
blucha, vanille dzięki, spróbuję 😉
kenna Tantum Verde już nie daje rady :/
Moon   #kulistyzajebisty
19 stycznia 2017 21:55
DeJotka, a neoangin? Jest przepaskudny, ale działa skubaniec, przynajmniej, na moje gardło 😉
Glimbax- do płukania. Zawiera w sobie niesterydowe p/zapalne, które działają przeciwbólowo. Jako JEDYNA rzecz działa autentycznie na ból gardła. I to nie tylko moje zdanie.
Z domowych/babcinych sposobów na ból gardła to ja znam i stosuję taki: na patelni podgrzewamy ok pół szklanki soli, jak już będzie gorąca to przesypujemy ją do dłuższej skarpety (potem ją wiążemy), woreczka i dokładamy w bolące miejsce (od zewnątrz oczywiście). Zawijamy to wszystko szalikiem i tak sobie leżymy, aż do wystygnięcia. Trzeba uważać, aby się nie oparzyć, nie można przesadzić z temperaturą soli. Do płukania używam roztworu wody z Aromatolem (tańszy odpowiednik Amola).
tunrida Twój płyn zapisuję do notatek, bo z gardłem mam czasem przeboje  🤔
Glimbax zawiera diclofenac, więc po prostu MUSI dawać efekt. Hm...to tak jakby płukać gardło rozpuszczonym w wodzie ketonalem czy ibupromem.
Mamy laryngologa na sali? Lub zatokowca? W związku z planowanym prostowanie przegrody nożowe robiłam ct zatok. Chodziło głównie o zobaczenie co w nosie się dzieje bo był złamany 2 razy i żeby nic nie zaskoczyło lekarzy w czasie zabiegu. Opis: przyśpieszenie zgrubienie śluzówki  w zachyłku zębodołowym prawej zatoki szczękowej do ok. 7mm. Owalna zmiana miekkotkankowa 16x10mm związana z przednią ścianą lewej zatoki szczękowej... No właśnie... Co z ta zmianą?  Robi się coś z tym? Mogą zrobić jednocześnie, czy w ogóle się nie rusza? Wiem że pewnie zależy od danego przypadku, ale tak ogólnie.
I pyt 2 jak szybko po prostowaniu przegrody mona wrócić do pracy?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się