Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Ok, a jak to rozróżnić? To jest napisane na opakowaniu? Już niestety nie mam opakowania od tego, którego używam tutaj, ale dobrze by było wiedzieć na przyszłość, na co patrzeć.


Większość musisz. Siemię zawiera cjanowodór, który w połączeniu z wodą daje kwas pruski.
Udało mi się znaleźć paszę o której wcześniej pisałam. Okazało się, że to coś producenta tej całej Chrupki:
https://chrupka.eu/mpu-golden-fiber-plus-200g,3,12190,7489
Ktoś może miał z tym styczność? Warto zakupić jako taki gotowy półprodukt, będzie to dobrze zbilansowane jeśli chodzi o wysłodki/otręby?
Obiś, - to jest ekstrudowane, oni mają takie... chrupki 😉 we wszystkich paszach. Średnio to rozmięka na mokro. Dla mnie ich pasza pachnie turbo sztucznie.
Czy ktoś może wie czy w Polsce dostępne są pasze firmy Allen&Page? Rewelacyjne pasze w dobrej cenie a ciągle ich poszukuje na naszej ziemii.
Gillian   four letter word
05 listopada 2019 10:02
draskaeb, nie widziałam.
keirashara, jak woda jest ciepła to rozmięka na papkę 🙂
kotbury to mi nadal nie rozjaśniło, czym się kierować przy wyborze meszu, żeby wiedzieć, czy mogę go zrobić z zimną wodą. 👀
Instrukcja od producenta ;]
keirashara Jakąś jedną paszę Chrupki widziałam i zdecydowanie nie wyglądała super bo miała właśnie jakieś kolorowe chrupki i wyglądała bardziej jak płatki śniadaniowe dla dzieci  😁Tutaj natomiast niby jest tylko makuch lniany, otręby pszenne i wysłodki buraczane. Stąd mnie to zaciekawiło, ale jak się dobrze nie rozmacza to odpada na pewno.

Gillian Ale wygląda to faktycznie jak połączenie otrębów z wysłodkami? Czy papka niewiadomego pochodzenia  😁

Generalnie pomyślałam o tym właśnie jako o bazie do meszu (zalałabym wrzątkiem ale oczekiwała, że w jakaś godzinę się zrobi) mogłybyśmy z tego korzystać ze znajomą i każda by dodatkowo mogła sobie dorzucić to co dany koń dostaje. Ale jeśli sam w sobie produkt jest nie wart uwagi to nawet nie będę kombinować.
Obiś, - ja mam to same skojarzenie ze słodkimi płatkami 😁 I właśnie jak wrzuciłam to do meszu (wygrałam, zużywam to mieszając ze swoimi rzeczami), to nie chciało rozmakać, ale wrzucałam do zimnego już.
Obiś za całe 5 zł masz próbke z przesyłką i sprawdzasz czy ci pasuje 🙂 ja bym tak zrobiła i plus dla firmy za taką mozliwość, nie trzeba kupować całego wora a potem ewent martwić sie co z tym zrobić,  moje konie z pasz Chrupki zadowolone.
kotbury to mi nadal nie rozjaśniło, czym się kierować przy wyborze meszu, żeby wiedzieć, czy mogę go zrobić z zimną wodą. 👀


A byś mogła siemię lniane musi być poddane wcześniejszej obróbce termincznej...
Z tym, że jak dla mnie taki produkt (w wypadku konkretnie siemienia lnianego) jest wtedy do dupy - bo oleje się po prostu szybko utleniają. A żeby tego nie robiły trzeba je powiązać chemicznie- czyli zrobić z nich margarynę🙂
I albo masz produkt, gdzie całe dobro "uciekło" albo bzdury na opakownaiu typu "mieszanina olei tłoczonych na zimno"... tylko nie napiszą nigdy, że potem utwardzonych.


Ja nie jestem zwolennikiem wszelkich pasz z "olejami" czy olejowanych sieczek z tego powodu.
Do tego uważam, że łączenie białek z tymi olejami metodami ekstruzji jest długofalowo szkodliwe w żywieniu. Tak jak u ludzi jedzenie takiego jedzenia.

Obiś jak chcesz sama zrobić mesz to wejdź sobie na stronę agrovital i kup komponenty. tam masz i sam len i wytłoki jabłkowe i otręby i wszystko inne. Więc sobie skomponujesz jaki chcesz... i chyba jednak ci wyjdie taniej niż 10pln za 200gram!!!
Znowu musimy zmienić pasze i jestem załamana ile tego na rynku 😵
Byliśmy na Hilight Improver Conditioning Mix, koń wyglądał na niej na prawdę świetnie, ale niestety energetyczność kiepska. Przed nią był na jakiejś paszy, którą przez rok sprowadzałam z Belgii (nie pamiętam już jak się nazywa), wyglądał super, energetyczność nawet bym powiedziała trochę za duża, ale niestety nie mam możliwości aby znowu móc ją sprowadzać. 
Zastanawiałam się nad:
Masters - Białkowo-energetyczny granulat dla koni na rozbudowę mięśni – Spier-Plus lub musli Kern-Fok
do granulatu zawsze byłam sceptycznie nastawiona, bo nie widzę dokładnie co tam jest.
Jeszcze myślałam o Olympic Show Mix od proline oraz Reformmusli G od st hippolyta.
Nie jest wrażliwy na białko, więc może być coś wysokobiałkowego na rozbudowę, ale co daje kopa energetycznego. Koń w intensywnym treningu skokowym, bez paszy spada mi tak z masy, że jeszcze trochę i powrócimy to formy z przed dwóch lat kiedy wyglądał jak szkapa ze szkółki.
Jakiekolwiek otręby ryżowe, wysłodki buraczane odpadają. Może ktoś byłby w stanie pomóc, doradzić? Byłabym bardzo wdzięczna.
I skoro jesteśmy już w temacie meszu to wszędzie widzę mesz z siemieniem lnianym, którego mój koń nie może dostawać, więc na razie dostaje same trawokulki zmieszane z lucerną w granulacie z otrębami pszennymi. Jednak same trawokulki i lucerna to 300 zł na miesiąc, więc dużo oszczędniej wyszedłby mesz  😂
Behemotowa, A show improver saracena? Jest i musli i pelet.
Behemotowa, - a może Brandon XP? Na Reform stoi koń mojej koleżanki ze stajni i wygląda aż za dobrze 😉 ale nie jestem pewna jak z energią. Brandon mojemu dawał fajnego kopa do pracy, dobrze mi się też sprawdzał Struktur E.
Czemu nie może siemienia? Pytam z czystej ciekawości.
Lov   all my life is changin' every day.
05 listopada 2019 21:21
Behemotowa, a Hartog Energy Special? Mojemu dawał fajną energię, ale taką z głową, nie rozsadzającą. Gdyby nie aspekty funkcjonowania firmy, od której zamawiałam, to stałby na tym dalej 😉
Puma, sprawdzę, dziękuję. A wiesz czy jest w miarę wydajna?
keirashara, właśnie przeglądałam Brandona przed chwilą i myślałam o niej, dzięki, przyjrzę się bliżej. Co do siemienia lnianego to koń jest specyficzny, jest sierotą, nie dostał siary tylko był od początku karmiony krowim mlekiem przez co (najprawdopodobniej, niestety nie do potwierdzenia na 100%, a tylko takie przypuszczenia weterynarzy) ma kiepsko wykształcone kosmki jelitowe i siemię powoduje u niego efekt przeczyszczający. Wszystko trzeba u niego bardzo powoli wprowadzać, bo jakiś błąd i mam krowie placki co 5minut na jeździe.
Lov, hmm, nie widziałam jej jeszcze nigdy, przypatrzę się. Możesz rozwinąć coś na temat tych aspektów funkcjonowania tej firmy? Koń nie jest kompletnie "gotujący się", nawet mocno energetyczny dodatek czy pasze, które rozsadzały inne konie to mój sobie ją spokojnie uwalniał. Tylko ta z Belgii powodowała u niego, że potrafił podnieść nogi do brykania i sam był zdziwiony, że tak potrafi 😀
blucha To jest akurat faktycznie bardzo duży plus. Już wielokrotnie musiałam coś komuś oddawać, bo jaśnie księżniczka Obereczek nie reflektował na to co mu się w żłobie pojawiło  😵

kotbury Agrovital też mi przez myśl przeszedł  🙂 . Wszystko w jednym miejscu i fajnych cenach więc może faktycznnie to jest dobra myśl  🏇. Teraz daje mesz gotowy, właściwie super sprawa ale jak sobie pomyślę, że te meszowe wersje "bezzbożowe fit" to płacenie głównie za jakieś sieczki/trawokulki tylko drożej, to hm... Prawdę mówiąc przy wersji gotowej trzyma mnie zwyczajnie wygoda i fakt, że Oberek sam po prostu jest na tyle ekonomiczny, że nie bardzo miało sens komponowanie czegoś samemu. Ale sytuacja się zmieniła wraz ze zmianą stajni bo mam jeszcze jedną chętną paszczę na meszyk, czyli schodziłoby jakieś 3 razy szybciej (jako, że ta klaczka sporo więcej je). Normalnie życiowe rozterki  😁
Lov   all my life is changin' every day.
05 listopada 2019 22:07
Behemotowa, a po prostu "lekkie" opóźnienia w dostawie i trochę olewanie stałego klienta 😉 ale pasza bardzo fajna, jeśli nie zależy Ci na super zniżkach, to śmiało można ją kupić w innych sklepach 😉
darolga   L'amore è cieco
05 listopada 2019 22:25
Behemotowa - na Specialu będzie trzymał na pewno masę, ale nie wiem czy wystarczy Ci energii, aczkolwiek produkt fajny i wart rozważenia tak jak Lov sugerowała. Sprawdzała mi się u wielu klientów i ich koni, nawet tych trudniejszych na wzór Twojego. Aczkolwiek nie wiem czy nie powinnaś rozważyć trzymania swojego konia na dwóch totalnie różnych produktach. Jednym, który będzie trzymał masę i będzie rezerwą oraz drugim, podawanym jako posiłek przedtreningowy, który będzie stricte paliwem. Taki mix mógłby się sprawdzić u Ciebie.

Lov - oj nie martw się, przecież już ułożyłyśmy mu dietkę na innych produktach, będzie śmigał jak na Specialu 😉 😎
Witam, mam pytanie czy ktoś się spotkał z otrębami ryżowymi ale nie granulki, a postać sypka? I podaje się sypkie tak samo?
angelika95 jakieś 10 lat temu kupowałam sypkie otręby ryżowe, nie pamietam jakiej firmy ale były jak na tamte czasy strasznie drogie 150zł za worek, do podania na mokro były.

Czy macie jakiś przepis na fajny mesz robiony samemu z komponentów, np dostępnych na AgroVital?
To właśnie otręby Max-E-Glo były też w proszku. Tylko one już chyba całkiem niedostępne?
No właśnie mam możliwość kupienia tanio otrębów ryżowych właśnie sypkich, wodą ciepłą zalewam czy zimną? I ile otrąb i ile wody? Sypkie podaje się tyle samo co granulatu?
Ktoś podpowie  :kwiatek:
[...] Aczkolwiek nie wiem czy nie powinnaś rozważyć trzymania swojego konia na dwóch totalnie różnych produktach. Jednym, który będzie trzymał masę i będzie rezerwą oraz drugim, podawanym jako posiłek przedtreningowy, który będzie stricte paliwem. Taki mix mógłby się sprawdzić u Ciebie. [...]


Ja też mam właśnie przypadek konia leniwca i zastanawia mnie to co napisałaś, możesz rozwinąć? Ile przed treningiem powinno się podać taki posiłek i jakie pasze nadają się w tym celu? Słyszałam o podawaniu glukozy, widziałam energy boostery z miodem i żeń szeniem do podawania przed treningiem (obie opcje jak dla mnie nie do przyjęcia w dłuższej perspektywie), ale o takiej opcji nigdy nie słyszałam.
Katasia, ja tak trzymam - na sieczce, mebio i otrebach ryżowych, plus owies do sniadania i obiadu (zwykle jezdze wieczorem). Jest ok, ale i tak przydaloby mi sie cos na zawody, zwlaszcza latem, bo trzeciego dnia albo drugi przejazd tego samego dnia przy 30 stopniach juz mam flaka a nie konia.
Katasia, - to proste, jak chcesz strzała energii na trening to podajesz pasze na posiłek przed treningiem. Pasza energetyczna, np ja tak podawałam struktur e. 🙂 Na posiłek po treningu podajesz białko, żeby koń skorzystał z tego co podajesz, nie spalał z mięśni.
karolina_, - ja bardzo polecam wprowadzenie struktur E, test na zawodach w 30 stopniach i słońcu, bo dwa czworoboki, koń 16 lat i potrafił skapcieć, a tu przez 3 dni miał równą, fajną energię do pracy 🙂 Mimo paskudnych warunków.
ja bardzo polecam wprowadzenie struktur E, test na zawodach w 30 stopniach i słońcu, bo dwa czworoboki, koń 16 lat i potrafił skapcieć, a tu przez 3 dni miał równą, fajną energię do pracy 🙂 Mimo paskudnych warunków.


A jak to podajesz i ile? Jako dodatek na zawody czy stale?
karolina_, - zaczynam podawać na tydzień przed zawodami, na same zawody daje więcej. Zaczynam od 1/3-1/2 miarki, na zawody daje miarkę.
I to do każdego posilku czy bezpośrednio przed treningiem?
karolina_, - do posiłku przed treningiem, czyli np. jak wsiadłam o 10, to do śniadania, jak ok. 16 to do obiadu. Generalnie chodzi o to, żeby dostał w przedziale od 2 do 0,5h przed treningiem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się