kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

taggi   łajza się ujeżdża w końcu
21 marca 2017 20:29
anil -jeśli pysk jest szeroki, ale mały to kup cieńsze wedzidlo. 14,5 to tylko szerokość. A drugim parametrem, na który powinnaś zwrócić uwagę to grubość
Właśnie nie pamietam teraz jakie kupowałam 🤔 Ale ogólnie jest dość masywne więc nie wiem 16mm 🤔
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
21 marca 2017 20:41
16 nie jest masywne. 16-18 to taki standard (chyba najczęściej spotykane). 20 to jest masywne 😉
Poniżej 16mm to już są cieńkie, tylko też trzeba pamiętać, że im cieńsze tym mocniejsze działanie. Ja już poniżej 16 bym nie używała chyba, że na jakiś konkretny rodzaj konia i z konkretnym zamiarem.
18 mm to jest już masywne wędzidło, standard to 16 mm  😉 Nie koniecznie im cieńsze wędzidło tym mocniejsze działanie bo działanie zależy od ręki. Ja przez długi czas jeździłam na 14 mm bo mój koń mimo sporej głowy ma bardzo mało miejsca w pysku i masywny język. Grubość wędzidła przede wszystkim dostosowuje się do ilości miejsca w pysku, a to rodzaj wędzidła odpowiada naszym potrzebom i pomaga korygować ewentualne problemy.

anil porównaj to swoje wędzidło do jakiegoś innego w stajni, którego grubość znasz. Jeżeli masz 20 mm to spokojnie możesz spróbować zmienić na 18 lub nawet 16. Mój Kary ma ogłowia full i generalnie należy do dużych koni, a w pysku miejsca jak u kucyka  😉
Czy koniom podaje się korzeń lubczyku? 
Kupiłam 1 kg dla świnek morskich i nie chcą chrupać🙁 teraz zastanawiam się czy wyrzucić czy da się go jakoś spożytkować.
P.s. Na mężu nie będę testować  😉
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
22 marca 2017 09:41
A to mnie zaciekawiłyście. Naprawdę istnieje Rasa hunterów?



Istnieje 😉 Oficjalnie nazywa się ta rasa irlandzki koń sportowy, potocznie mówi się na nie huntery irlandzkie (irish hunter). I jest to rasa, a nie koń każdej innej rasy przeznaczony na huntingu.
Hodowane są głównie w Irlandii, ale również w Wielkiej Brytanii. Mało popularne w innych krajach, wręcz nieznane. Są mieszanką koni pociągowych z folblutami. Są masywne, wytrzymałe i dosyć skoczne. Na wyspach są używane jako konie policyjne i właśnie do polowań.
JARA, wygląda na to, że może i rasa nieznana, ale kilka znanych koni się z niej wywodzi
Np Custom Made, który pod O'Connorem zdobył m.in. złoto olimpijskie + miał kilka (sic) zwycięstw w CCI****
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
22 marca 2017 10:00
Nie mogę się nie zgodzić z tym, zapewne nie jeden koń ma coś wspólnego z hunterem, są świetnymi końmi terenowymi, jednak nie są tak popularne w dużym sporcie, folbluty w wkkw czy hanowery w skokach biją je na głowę. 😉 Są hodowane trochę w innym celu.
JARA, z tym że folblutów już w WKKW raczej nie ma. Lub inaczej: jest coraz mniej.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
22 marca 2017 10:17
Takich czyściochów nie, ale są konie z dużym dolewem 😉
Wałsnie chodzi mino to co pisze tulipan. Wydaje mi sie, ze on ma mało mieksca w pysku. Musze sprawdzic jak wezsze wedzidlo by lezalo.
JARA, ta rasa, jak sama napisałaś, to irlandzki koń sportowy, a potocznie mówi się na nie raczej irlander/irlender, dopiero "w drugim rzucie" irlandzki hunter.
Właśnie o to mi chodziło. Że nie można wykluczyć istnienia  konkretnej rasy z nazwą Zawierającą "hunter".
A skoro pytanie wyraźnie dotyczyło rasy a nie typu - dobrze byłoby wiedzieć o jaką rasę chodzi, konkretnie.

Ponieważ czuję się zaszczuwana na tym forum (dobra, załóżmy kwitnącą życzliwość koleżanek, ale tak się czuję, i to jest fakt; koleżanek, bo od strony kolegów nie czuję się zaszczuwana) jestem wielce ciekawa co miałam napisać.
Napisałabym: "Hunter to jest typ użytkowania konia". natychmiast by było coś takiego, co napisałaś. Dociekałam czy jest rasa i o jaką może chodzić - jestem uszczypliwa.
To jest klasyczna wczesnoszkolna gra w bambuko.

To jeszcze zacytuję samą siebie, na ten sam temat:
LatentPony, twoje pytanie brzmiało... bezzasadnie, jeśli miało dotyczyć typu konia. Ale to nie jest takie proste, bo są na świecie rasy, które swoją nazwę wywodzą z typu (użytkowania) konia np. Irish Draft.
Może istnieje rasa (któż zna wszystkie rasy na świecie?), która w swojej nazwie ma "hunter", może spotkałaś się z koniem właśnie takiej rasy. To trudno wykluczyć.


anil22, krótka szpara wargowa/pyska niekoniecznie łączy się z małą ilością miejsca w pysku. Co ciekawe, są podzielone zdania co do tego, czy krótka szpara jest pożądana czy nie. Warto zwrócić uwagę  na to, że krótka szpara utrudnia obserwację objawów żucia wędzidła. I to jest haczyk, bo niekiedy może utrudniać żucie wędzidła, w ogóle przyjęcie kiełzna, a niekiedy jedynie obserwację.
Z krótkiej szpary wynika jeszcze coś. Pomiędzy wędzidłem a nasadą języka jest Dużo miejsca. Jeśli konia drażni nacisk na język - może przekładać język nad wędzidło. Jeśli drażni nacisk na żuchwę lub na kąciki pyska  (a tego trudno uniknąć) - będzie językiem dociskał kiełzno do podniebienia. Jeśli język jest zdecydowanie silny (zawsze jest silnym mięśniem, ale niektóre konie mają język potężny) - jeździec, cóż, będzie miał mało do powiedzenia. Przy krótkiej szparze trudno uniknąć "zabawy" w dobór profilu kiełzna. Warto rozważyć kiełzna o nowoczesnych profilach, różnie wyginanych. Trzeba obejrzeć pysk konia wewnątrz, zastanowić się jak co może działać. Jeśli akurat twojego konia drażni nacisk na kąciki warg, to zmiana wędzidła na cieńsze może pogorszyć sytuację, nawet przy niewielkiej zmianie grubości. Warto wniknąć w to, co się naprawdę dzieje w pysku.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
22 marca 2017 14:34
JARA, ta rasa, jak sama napisałaś, to irlandzki koń sportowy, a potocznie mówi się na nie raczej irlander/irlender, dopiero "w drugim rzucie" irlandzki hunter.

W moim poście nie było nic z czepialstwa do Ciebie, po prostu przeczytałam Twój post, bardzo pobieżnie czytając odpowiedzi innych użytkowników.
Ponieważ mieszkałam kilka lat w Irlandii i mój szef był właścicielem hodowli krów i koni także pozwoliłam sobie na wypowiedź w tym temacie, ponieważ znam go z bardzo bliska.
Nie wiem jak nazywa się te konie w Polsce, z określeniem irlander spotykam się po raz pierwszy, hodowcy i właściciele koni na wyspach nazywają je hunterami. Dokładnie tak samo jak xx nazywa się anglikami, folblutami czy konie achał-tekińskie tekińcami czy innymi.

Także nie doszukuj się wszędzie krucjaty przeciwko sobie.
halo Ja mam wrażenie, że mu nie leży to wędzidło. A że na takim chodził, to kupiłąm mu takie samo. Podwójnie łamaną oliwkę. No właśnie ciężko mam mu zajrzeć do pyska bo nie chętnie go otwiera  🙄 Wędzidło też nie chętnie bierze. Jeśli ma stały kontakt to jest ok, ale czasem mam wrażenie że kombinuje coś z tym wędzidłem. Nie wiem jakiego spróbować z tych nowszych? Mam tu spory wybór sprengerów, bussa.
anil22, pysk można dokładnie obejrzeć przy okazji wizyty dentysty. Ale i przy pomocy jabłka można oszacować niejedno. Można się przyjrzeć grubości i szerokości warg - tu można domniemywać, że koń z grubymi i szerokimi będzie słabo reagował na grube kiełzno. Można dojrzeć jak mocny jest język. Z ilością miejsca do podniebienia trudniejsza sprawa, ale też rzadko ma znaczenie, o ile nie potrzebujemy kiełzna z portem. Spróbuj zerknąć z boku gdzie kończą się wargi (szpara) a gdzie na języku koń chciałby/powinien mieć łącznik. Zapewne chodziłoby o kiełzno tak wyprofilowane, żeby łącznik mógł być cofnięty względem kątów warg. Może też sprawdzić się french link, czyli łącznik w postaci płytki.

JARA, to chociaż mogłabyś zerknąć na wszystkie wypowiedzi na dany temat cytowanej osoby. Czepialstwo zafundowali mi inni.
Nadal jestem ciekawa, czy istnieje rasa, która W Nazwie ma "hunter". Irlandzki koń sportowy taką nie jest, choć nie da się wykluczyć, że właśnie o nią chodziło LatentPony.
vissenna   Turecki niewolnik
22 marca 2017 19:01
anil22 najprostsza metoda. Weź konia na kantarze i uwiązie (najlepiej w boksie) i zwyczajnie włóż palec w miejsce gdzie leży wędzidło. To już da Ci pierwsze informacje jak dużo miejsca jest pomiędzy dziąsłami jak gruby język ma koń.
halo  vissenna postaram sie go jutro obejrzec. Nie wiem czy to kwestia mlodego konia czy nie dopasowanego wedzidla. Cos mi nie gra. Zeby na pewno zrobimy, ale sprzet swoja droga. Pierwszy raz jezdze konia z tak mala szpara wargowa i zaliczylabym to do wady poki co.
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
23 marca 2017 12:04
Czy mogę wypastować ogłowie przezroczystą pastą do butów? Czy lepiej się wstrzymać i kupić jakąś specjalną?
majek   zwykle sobie żartuję
23 marca 2017 12:07
lepiej nie. Jak nie masz nic pod reka to juz lepiej zwyklym jadalnym olejem
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
23 marca 2017 12:27
Dzięki, tak zrobię :kwiatek:
HALO masz dużo racji , przez większość czasu  historii hodowli koni , konie klasyfikowano  na typy użytkowe np,  mierzyny , podjezdki , destriery  itp . Rasa jest pojęciem stosunkowo młodym z końca 18 wieku , a jak ma się do rzeczywistości to proponuję przejrzeć sobie eksterier koni rasy Wielkopolskiej . Hunter jest typem konia  , a nie rasą , coś jak nasz 17wieczny podjezdek .
mils   ig: milen.ju
23 marca 2017 13:20
CzarownicaSa tak na przyszłość, bo może się przyda. 🙂 Jak nie mam pod ręką smaru do skór, to smaruję tłuszczem ze sklepu obuwniczego. 🙂 Fajny jest bardzo zarówno do butów, jak i sprzętu. Przez niego używam pasty do butów bardzo rzadko, do niektórych wcale. Jedno kilkuletnie ogłowie smaruję od nowości tylko nim i skóra jest w bardzo dobrym stanie. 🙂
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
23 marca 2017 13:44
O, super! Dzięki :kwiatek:
Smar do skóry muszę zamówić online, trochę potrwa zanim przyjdzie więc na razie posmaruję po prostu olejem jak mi Majek doradziła.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
23 marca 2017 15:58
Czy jest możliwość ponownej bonitacji ogiera?
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
23 marca 2017 19:39
Nie znalazłam podobnego pytania, czy kon, w dniu szczepienia nie moze mieć nawet delikatnej jazdy? Wiem, ze na drugi dzienn kon powinien miec luz, ale jak to sie ma na dzien szczepiania? :kwiatek:
Można normalnie trenować i w dzień treningu i następnego dnia
Hermes, mi weterynarz zawsze mówił, żeby dzień odczekać. Po jednym naszym koniu zdecydowanie widać, że był szczepiony bo robi się odrobinę osowiały i zdarza mu się po szczepieniu nie zjeść kolacji. Przedwczoraj koń koleżanki po szczepieniu wyszedł na padok i ją przewiało, w efekcie czego od dwóch dni jest na lekach, bo nie mogła się swobodnie poruszać. Ja bym pochuchała na zimne 😉
Hermes, to indywidualnie zależy od konia. Jeden na sto źle reaguje na szczepionkę, wtedy warto dać te 2 dni przerwy. Jeśli nic się nie dzieje - nie ma powodu do odstawienia od pracy.
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
24 marca 2017 10:06
Czy irlandzkie "mug fever" to gruda?
CzarownicaSa, mud fever 😉 tak, gruda.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się