Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

dea   primum non nocere
31 marca 2011 12:56
Arimona- oddechowo torf po 3 miesiącach wyglądał lepiej niż len po 3 tygodniach... Zapach się nie zmieniał.
U mnie trzy konie stały na lnie przez ostatni miesiąc.
Len polskiej produkcji, worki 15kg( najtańszy)
Boksy 3X 3,6 pierwsze ścielenie 6 worków.
Przez pierwszy tydzień pięknie i czysto. Kupy wybierane rano i około 21 ( konie od 7 do 17 na padokach)
U pierwszego konia, ktory jest dość czysty, nie rozgrzebuje ściółki, nie rozwala siana, len się sprawdził.
JEST MATERAC!, nie śmierdzi, kupy są na wierzchu.
Dościelam mu około pół worka raz na trzy dni.
Mokre wybieram raz w tygodniu.
Drugi koń masakra. On cały czas łazi po boksie i szura nogami.
Kupy jak z rozrzutnika, porozpieprzane po całym boksie.
Lotnik dodatkowo moczy sobie siano, rozchlapując wodę i tarza się często w boksie.
Nie było materaca, był sajgon!
Wywaliłam len po dwóch tygodniach.
Trzeci koń, kobyła fryzyjska. W boksie cudnie. Kupki wszystkie w jednym miejscu,
Siki też. Cały boks suchutki, Zużyła przez miesiąc 8 worków 15 kg.
Sprzątanie 2 boksów z lnem zajmuje mi nie więcej niż 10minut.
dea, a polewałaś wodą ten len, żeby nie był taki sypki?
Arimona ja używałam torfu i moge Ci powiedzieć ze kon nie stoi na tym samym przez 3 czy 6 miesiecy gdybyscie zobaczyly na strone producenta lub zadzwonily tam to sie dowiecie ze tor wybiera sie glownie mokry ze srodka bo tam konie sikja i zgarnia sie ten z pod scian do scrodka a posypuje po scianach wiec po pewnym czasie nie ma torfu z pierszego wysypania bo sciolka sie caly czas wymienia z reszta torf jest jalowy i nie wykielkuje Ci na nim owies tak jak na slomie.
zielona stajnia - ja teraz przeszlam na pellets ze slomy zeby sprawdzic jak sie zachowuje w sosunku do torfu i jestem bardzo zadowolona 🙂 materac robi sie automatycznie, wiec sciolka sie nie rozgrania jest jasna i latwo sie w niej sprzata i zuzycie jest male bo 3-4 na miesiac tylko pierwsze wysypanie jest spore bo ok 7 workow na poczatek  (moje konie stoja na tym od lutego)
Arimona- oddechowo torf po 3 miesiącach wyglądał lepiej niż len po 3 tygodniach... Zapach się nie zmieniał.


Nie do końca wierze, ale nic innego nie pozostaje 🙂
Nie przytrafiło mi sie mieć ten sam len 3 tygodnie, dla tego nic nie mogę skomentować.  😉

albo "i tak płaci stajennemu"


I tak placi za pensjonat zeby mieć dobra opiekę, porządnego stajennego, a nie byle szybko ktoś wybrał z boksu.  😉  Ale jak rzeczywiście nie macie kogoś do roboty, to może i wygodniej. Nic nie śmierdzi jak jest dobrze wybierane, ale faktem jest to ze jak stajenny nie potrafi wybierać to kicha - schodzi tego jeszcze więcej, tez mi sie w jednej stajni przytrafiło.

Kami09
producent może rożnych rzeczy napisać  itp. Jestem w stanie uwierzyć ze przez to ze torf ma taki ciemny kolor i nie śmierdzi(?) to nie widać na ile jest brudny, i czy trzeba wywalić całość, mimo tego ze jest stosunkowo suchy.
[quote author=trusia link=topic=791.msg958531#msg958531 date=1301571985]
w stosowaniu wg zaleceń producenta.

Wybierane na czysto co 6 miesiecy? Tak zalecil wet?
[/quote]

Tak, na bieżąco usuwa się siki i kupy, dosypuje wg producenta 2 razy po pół worka na tydzień, my dla uproszczenia sypaliśmy caly worek na tydzień, raz na pól roku wywala się całość.  Nigdy moczem nie cuchnęło, ale fakt, że niektórych kolor odrzucal - pytali, dlaczego ten koń ma tak brudno.
wiesz ja używalam torfu ponad 2 lata (i sama sprzatalam boks) ty chyba nie skoro masz takie podejscie, gdybys go używala to bys wiedziala ze sa trzy odcienie (jak torf jest w boksie wysypany) i zawsze wiadomo w ktorym stadium jest juz mokry i brudny i trzeba go wyrzucic, wiesz ja robie jak producent i mi sie sprawdza nawet mam nizsze zuzycie niz zalecaja wiec uwazam ze na ich stronie nie klamia i nie ma bledow. tak torf nie smierdzi jak jest barzowy czy czarny, dopiero jak ktos by nie sprzatal jakis czas w boksie to tam gdzie jest nasikane pod spodem zmeinia kolor na buraczkowy (no cos w tym stylu) ze sloma jest tak samo ale to i tak nie smierdzi az tak bardzo zeby w oczy szczypalo albo cos  wtym stylu jak na slomie.wiec jest naprawde ok.
dea   primum non nocere
31 marca 2011 14:31
Dokładnie, torf też ma odcienie. Widać który jest czysty, a który nie, wybiera się siki, ściółka z czasem się wymienia, wszystko prawda.

Na len próbowaliśmy lać wodę i nie lać, tak źle i tak niedobrze, my już nie wrócimy do niego 🙂 Będzie więcej dla was 😉
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
31 marca 2011 17:14
ja tam z czystym sumieniem polecam i będę polecać torf. Mam konia siwego - jak stał na słomie i trocinach to był non stop brudny  😵 oddechy skakały, cuda - wianki... na torfie jest wszystko ok i o dziwo ... nie zmienił umaszczenia na odcień brunatny  😎
jaki torf polecacie i gdzie go kupić?
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
01 kwietnia 2011 18:33
jaki torf polecacie i gdzie go kupić?

ja kupuje o tutaj www.rsprodukter.pl
dea   primum non nocere
01 kwietnia 2011 20:33
Ja też tu, to chyba jedyny dostawca torfu ściółkowego - nie mylić z ogrodniczym, który większości wymienianych tu plusów nie ma...
Dziwne to co opowiadacie, zwlaszcza ze na torfie oddechowo lepiej, ale ok - niech będzie 🙂
Mi tez niby kiedyś wet zalecala torf, ale z czasem zweryfikowała poglądy (miala konia z COPD wlasnego) i zaleca juz cos innego.
Będzie więcej dla was 😉

Fuuf no i dobrze 🙂😉)
Czy możecie polecić mi producenta ściólki lnianej??
chodzi mi o przyzwoity produkt ale też nie tragiczną cenę. Może jakaś stronka www?? :kwiatek:
Torf dostarczali za darmo od 18 worków, nie pamiętam który sklep, może mi ktoś przypomnieć?

Chyba, że to był www.rsprodukter.pl  i się coś zmieniło?
może mi ktoś powiedzieć więcej o ściółce eco dry?  :kwiatek: bo się zastanawiam nad namówieniem taty: oszczędność około 2/3 w stosunku do trocin. ale widziałam też tutaj jakieś głosy niezadowlone... ja się zdziwiłam z tym polewaniem aż tak obfitym na tą ściółkę.
z góry dziekuje  :kwiatek: :kwiatek:
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
22 maja 2011 11:14
u mnie jeden koń stoi na takiej ściółce.
Zasada jest taka - wysypujesz około 7 worków na boks taki standardowy, polewasz całość wodą  - spokojnie wszystko ładnie wsiąknie 😉 i czekasz aż napęcznieje a później rozgarniasz.
zalety : nie pyli, łatwo się sprząta ( widać kupy i mocz )
Wady : ?  🙂
Według mnie ściółka się sprawdza - chociaż ja jestem wielką miłośniczką torfu  😉
tutaj masz szczegółowy opis http://www.rsprodukter.pl/acrobat/granulat_swierk_jodla.pdf

łatwo policzyć jak to w miesiącu wychodzi cenowo : na pierwszy rzut 7 worków potem dościelasz za 2 tygodnie a później wedle potrzeby. ( 1 - 2 worki ). Tworzy się fajny materac a z trocinami to wiadomo jak jest ...
jak byś miała jakieś pytania to pisz śmiało - postaram się pomóc.
Ściółka ogólnie fajna, ale nie jest tak ekonomiczna jak miała być. Miało być od 1 do 4 worków na miesiąc (4 przy syfiarzu). Ja mam konia raczej czystego, a przy 4 workach na miesiąc miał syf.
a boks masz duży? bo ja np mam mały boks: na oko 2,5 na 3,5 m... konio się mieści, ale jest mały😉
a do torfu jakoś nie bardzo umiem sie przekonać;P a skoro ja nie umiem, to taty tym bardziej bym nie namówiła ^ ^
Musiałabym zmierzyć, ale min.3x3
Mam pytanie - czy któryś z revoltowiczów byłby w stanie odsprzedać mi trochę ściółki lnianej ?
Chciałabym wypróbować dla szynszyli, niestety one są wybredne i może się okazać, że im się nie spodoba (a ja kupię worek 15kg 😉 ).
Nie wiem jak duża objętościowo ta ściółka jest - 1kg to sporo ?
a jak u Was kopyta po torfie - mojej jakoś on nie służy, potwornie wbija się w rowki i podgniwają jej trochę
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
07 czerwca 2011 07:54
a jak u Was kopyta po torfie - mojej jakoś on nie służy, potwornie wbija się w rowki i podgniwają jej trochę


oj - a to dziwne co piszesz, bo u mnie jest odwrotnie. Na słomie Callisto miał non stop przegnite strzałki - a odkąd stoi na torfie wszystko ładnie wygląda.
to już sama nie wiem, codziennie, wygrzebuję kopystką dosłownie torfowy kamień z podeszwy :/
dea   primum non nocere
07 czerwca 2011 11:56
To jest plus, że się wbija torf w strzałki. U naszych jak się czysty torf nawbija, to akurat dobrze (nic nie gnije), gorzej jak sie na padoku w kupsko wdepnie. Strzałki ładne. Może za mokro jest w boksie? Może dosypać troche suchego? U nas aż za sucho ostatnio przy tych upałach, pylić się trochę zaczęło przy grabieniu/dościelaniu.
może trochę tego za mało dają... a i ten torf może za wilgotny no nie wiem, w każdym razie często znajduję pod tym kamieniem kupę albo szyszkę :/
dea   primum non nocere
07 czerwca 2011 13:07
To akurat problem tego co się z padoku nawbijało pewnie, nie torfu... Najlepiej wyczyścić koniowi kopyta przed wejściem do boksu. Wtedy sobie napakuje torfu własnie i nic nie powinno gnić - o ile torf jest sprzątany porządnie.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
07 czerwca 2011 14:03
Endurka zwróć uwagę czy w boksie kobyła ma sucho ... dbać o czystość i wystarczy ! Torf ma właściwości wysuszające ale tak jak napisała dea może problem tkwi na padoku ? ale w sumie teraz takie upały i suchości...  🙄 btw. nadal stoisz w Ojrzanowie ?
Tak Zduśka, Endurka nadal stoi w Ojżanowie. Ale jak ktoś nie rozpoznaje zgniłej strzałki od wyrośniętej, to trudno. Torf w boksie jest czysty i wilgotny na tyle, by się nie kurzyło. A z właścicielami stajni zawsze można pogadać jak się coś nie podoba a nie gadać za plecami. U nas stoją konie i na torfie -jest świetny- i na słomie.Kiedy poprosiłam o zmianę torfu na słomę jednemu z moich koni, nie było problemu. Z resztą na stajni, gdzie jest tylko torf jest lepszy klimat. A kopyta u wszystkich koni są super.Wolę również, by koń miał w strzałkach kamień torfowy jak gówniany.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się