Dlaczego westowcy wzbudzają tyle kontrowersji?

A przykład? WRTC Furioso.
W telefonie nie mam edycji.
Redukcja transcenentalna – w fenomenologii modyfikacja świadomości polegająca na tym, że zawieszeniu ulegają treści odnoszące się do wszystkiego, co istnieje poza świadomością. Redukcja taka polega na "wykluczeniu", "wzięciu w nawias" tzw. naturalnego nastawienia poznawczego, łącznie z przekonaniem o samym istnieniu zjawisk pozaświadomościowych - nawiązując do tradycji sceptycyzmu starożytnego Husserl określa takie zawieszenie sądów jako epoché. Redukcja transcendentalna prowadzić ma do odsłonięcia czystej świadomości, na którą skłają się takie akty poznawcze, w których treść nie można wątpić.

Ale ja nie mówię o jednym koniu w ośrodku sportowym, wiem że takie są. Ja mówię o miejscach gdzie może przyjść osoba z ulicy, zapisać się na "naukę jazdy w stylu west". A z tym jest kiepsko w sumie.
Ile może być szkolnych koni westernowych we Wrocławiu? Dostępnych dla osoby z ulicy?
Bo ja wiem może o ... jednym?
A jest w mieście jakiś ośrodek nastawiony na naukę rekreacji w stylu west?


Sory, że zacytuję samą siebie.
Tania:we Wrocławiu!
Czy Rolescy są we Wrocławiu?
Jedna jaskółka wiosny nie czyni
żeby była nie wiem jakiej jakości.
Poza tym to jest przecież przede wszystkim ośrodek SPORTOWY a ja pisałam o REKREACJI WE WROCŁAWIU.
Gdzie ci się udało przeczytać że ja napisałam że RR to prowincja, co?
Ja piszę o masowej dostępności, o ludziach z ulicy w miastach. Którzy chcąc zacząć jeździć konno trafiają do ośrodków nazwijmy to klasycznych, bo westernowych nie mogą znaleźć.
A taki początkujący człowiek jest właśnie najbardziej otwarty, najłatwiej go przekonać, że west może być fajny. Bo jest przyjazny dla jeźdźca i konia, bo jest łatwiejszy w początkowym etapie nauki, bo lepiej nadaje się do spacerowego bujania po lesie.
I z masy takich rekreantów, z ich dużej ilości bierze się potem większa ilość zawodników!
Bo jedna na dziesięć z tych osób stwierdzi, że bujanie się stało się nudne i zechce nauczyć się jeździć, zechce nauczyć się jazdy sportowej. I taki zawodnik poczatkujący ale już z jakimiś ambicjami może i będzie jeździł po ośrodkach i się szkolił i pojedzie w razie potrzeby nawet 400km. Ale nie osoba z ulicy!


A to Furioso jest we Wocławiu???
Gdzie, to pędzę 🤣
Redukcja transcenentalna – w fenomenologii modyfikacja świadomości polegająca na tym, że zawieszeniu ulegają treści odnoszące się do wszystkiego, co istnieje poza świadomością. Redukcja taka polega na "wykluczeniu", "wzięciu w nawias" tzw. naturalnego nastawienia poznawczego, łącznie z przekonaniem o samym istnieniu zjawisk pozaświadomościowych - nawiązując do tradycji sceptycyzmu starożytnego Husserl określa takie zawieszenie sądów jako epoché. Redukcja transcendentalna prowadzić ma do odsłonięcia czystej świadomości, na którą skłają się takie akty poznawcze, w których treść nie można wątpić.
no to już wiesz, ze to czy byłem kiedykolwiek na zawodach west nie ma żadnego znaczenia? naprawdę nie rozumiesz, że nie trzeba ścinać drzewa, żeby poznać jego wysokość?...w każdym razie, nie musi robić tego człowiek inteligentny co najmniej przeciętne.
To ja nie doczytałam, że pytasz o Wrocław. Przepraszam. Inne przykłady to BB Ranch, Campoverde, Janiowe Wzgórze i masa innych. Na wwr jest katalog. Przecież wiesz.
wrotki kiedy pojawi się Twój filmik? 🙂



nigdy... wrotki nie ma czasu na głupoty - musi pisać na forum  😅
[quote author=A+A link=topic=12828.msg843236#msg843236 date=1294435199]
wrotki kiedy pojawi się Twój filmik? 🙂

nigdy... wrotki nie ma czasu na głupoty - musi pisać na forum  😅
[/quote]nie masz racji jak zwykle i jak zwykle nie będzie cie stać na to żeby odszczekać swoje głupoty. 🤔
[quote author=A+A link=topic=12828.msg843236#msg843236 date=1294435199]
[quote author=grzesiek.1993 link=topic=12828.msg842925#msg842925 date=1294426043]
wrotki kiedy pojawi się Twój filmik? 🙂

nigdy... wrotki nie ma czasu na głupoty - musi pisać na forum  😅
[/quote]nie masz racji jak zwykle i jak zwykle nie będzie cie stać na to żeby odszczekać swoje głupoty. 🤔
[/quote]

hmmm, jakby Cię tu objaśnić - jak mnie pies na ulicy obszczeka to też nie reaguję  😍
Taniu...jak by ci to powiedzieć...
w katalogu na wwr otwiera się wyłącznie Janiowe Wzgórze.
Właśnie sprawdziłam.
A ośrodków klasycznych (lub pretendujących do bycia klasycznymi) jest w samym Wrocławiu pewnie ze 20.
Zresztą nie chodziło mi o sam Wrocław. Chodziło mi po prostu o to że stajni west REKREACYJNYCH jest dużo mniej w skali całego kraju. I siłą rzeczy jest też dużo mniej koni szkolnych, wykorzystywanych na co dzień do nauki.
Nie może być inaczej z tego powodu, że westernowa jazda zagościła do nas niedawno i patrząc z perspektywy np skoków to tu wszystko jest nowe.
I tak jak sport na mój gust ma się całkiem nieźle tak z rekreacją, nauką, nie jest moim zdaniem zbyt różowo.

Jakaś baza ośrodków jest natomiast tu:
http://www.western.one.pl/nowa/index.php?action=mapa
i popatrz na dolnośląskie:
[[a]]http://www.western.one.pl/nowa/index.php?action=baza&war=wojewodztwo/dolno%B6l%B1skie[[a]]
10 ośrodków. I żaden nie jest w mieście!
Nawiasem mówiąc właśnie odkryłam, że nas tam nie ma 😡
Za wyjątkiem Mety i nas pozostałe ośrodki to albo Kotlina Kłodzka, albo okolice Jeleniej Góry.
A więc nie ma nic koło Wrocławia.
A Jack City rekreacji nie prowadzi zasadniczo...

Dlatego stwierdziłam:nisza rynkowa 😀
A miastem jakby nie patrzeć jest on sporym...
Magda, dlaczego do Rzeszowa??? Zapewniam cię, uczniów, koni w treningu jest tyle ile należy. A ja tylko kwestionuję to co piszesz że " nie ma koni do szkolenia" bo to nie jest prawda. A w west Roleski Ranch to wiodący ośrodek a nie prowincja jak to przedstawiasz.

Taniu, odpowiadasz tak, jakby wszechświat kręcił się wokół RR a nasz kraj miał rozmiar Luksemburga i każdy chętny mógł podjechać rowerem do wiodącego ośrodka lub 3 pozostałych bo są w pobliżu😉
Niestety Magda ma rację, ośrodków porządnie szkolących jest mało, koni też mało. Campoverde dopiero się otwiera. Gdzie jest ta "masa" o której wspominasz? Nie ma żadnej masy.
Z masą przesadziłam racja. Tak jak Magda z tym, że nie ma wcale. Jest być może tyle na ile są chętni. I znowu nie rozumiem: piszesz o nauce czy rekreacji? Dla mnie to dwie różne sprawy. Odezwę się jutro bo źle w tym telefonie pisać
Jak zaślepionym trzeba być w swoich wypowiedziach, by nie zauważyć, że są czytane bo można się z nich pośmiać. Agresja i głupota bardzo podnoszą czytalność wątku. Elementy zbędne wyrzucam poza świadomość i idę do stajni.
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
08 stycznia 2011 08:26
[quote author=Magda Pawlowicz link=topic=12828.msg842847#msg842847 date=1294423124]
Dużo łatwiej o konia do nauki w porządnym ośrodku reiningowym niż np skokowym, gdzie zazwyczaj trzymane są tylko konie "profi"-przynajmniej z moich doświadczeń tak wynika.
bo na dobra sprawę, byle śrup włóczący ledwie nogami, może uchodzić za reiningowego "profesora", a w skokach, nawet tych najmniejszych, koń musi się jednak jakoś oderwać od ziemi 😂
[/quote]

Ta wypowedź pokazała jakie Wrotki masz pojęcie o Weście.  :wysmiewacz22: Chciałbym zobaczyć jak robisz Spiny, Sliding Stop, Koła.

Widzę, że ty musisz udowadniać sobie swój poziom inteligencji, tocząc potyczki słowne z użytkownikami i jak nagadasz głupot i to takich zupełnie bez sensu to uważasz że wygrałeś. 🤦 Gratuluje poziomu.
I znowu nie rozumiem: piszesz o nauce czy rekreacji? Dla mnie to dwie różne sprawy.

Piszę o nauce jazdy konnej, po której delikwent może zdecydować czy będzie to hobby, sport czy wraca do warcabów, nie o turnusowym wożeniu tyłka po górach, czego i tak jest sporo w wydaniu westowym i jeszcze więcej w klasycznym.
Ale turnusowe wożenie tyłka po górach, jeśli jest dobrze prowadzone to jest świetna sprawa i rewelacyjna promocja. Oczywiście nie jest to raczej oferta dla osoby całkowicie nie jeżdżącej, ale wystarczy się jako tako trzymać na koniu. I tu konie west zdecydowanie wygrywają, bo nie ulega dyskusji że są "łatwiejsze w obsłudze" dla słabszego jeźdźca. Są świetne do jazdy turystycznej.
A taka osoba, pozytywnie zainteresowana, to potem potencjalny klient jakiegoś bardziej ambitnego ośrodka.

Przy czym jeszcze chcę wytłumaczyć o co mi chodziło z tymi ludźmi z ulicy, bo chyba się wysłowiłam niejasno.
Otóż: osoba nie jeżdżąca konno przyjmie taki styl jazdy jakiego zostanie nauczona, w ośrodku który wybierze. Gdyby było trochę więcej ośrodków typowo rekreacyjnych, zwłaszcza położonym w wielkich miastach lub w ich bezpośredniej bliskości to dużo więcej osób zaczynałoby od jazdy west. I wtedy nie byłoby takich kontrowersji i nie byłoby takiej niewiedzy w środowisku ludzi już jeżdżących. Bo każdy by mógł pójść i sobie zobaczyć na własne oczy: o proszę bardzo, tak wygląda rekreacja w stylu west, a tak wygląda sport!

Ja to przedstawiam ludziom początkującym tak: tu macie siodło west a tu klasyczne. Można jechać w tym i w tym. Konie sa takie i takie, do wyboru. I większość ludzi sobie eksperymentuje, część stwierdza że west im nie pasuje i zostaje przy klasyce, część dziwi sie potem jak można pojechać w teren w siodle bez kuli 🤣

Na pewno łatwiej jest zacząć zwłaszcza osobie starszej i ludziom o niezbyt dużej sprawności fizycznej.
Ale są też ludzie którzy stwierdzają, że siodło west jest... niewygodne 🤣
Chodzi o to, żeby ten wybór był, żeby klient mógł sobie wybierać, mógł się zapoznać z jednym i z drugim stylem jazdy. Świadomie!
Ta wypowedź pokazała jakie Wrotki masz pojęcie o Weście.  :wysmiewacz22: Chciałbym zobaczyć jak robisz Spiny, Sliding Stop, Koła.
ta wypowiedź pokazała jakim fałszem jest ten cały west podszyty...już widzę jak west-rekreant robi spiny i sliding stop...chciałbym zobaczyć je chociaż w twoim wykonaniu "zawodniku" 😂
Chodzi o to, żeby ten wybór był, żeby klient mógł sobie wybierać, mógł się zapoznać z jednym i z drugim stylem jazdy. Świadomie!
chodzi o to żeby ludzie wiedzieli, że wybierając kapelusz i siodło z rożkiem, nie uprawiają żadnego jeździectwa, tylko wozidupstwo. chodzi o to żeby wybierali takie wozidupstwo świadomie, a nie myśląc że uprawiają jeździectwo!
Wyleciałby z siodła przez głowę i powiedział, że koń się popsuł.
Westowców powinno się palić na stosie.
P.S.
Trzeba ostrzec kolarzy, żeby się nie ubierali kolorowo, bo to cekiniarstwo i cyrk. Obowiązuje tweedowa marynarka i kaszkietówka.
edytuj posty  😤
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
08 stycznia 2011 18:38
[quote author=Green Grass link=topic=12828.msg843514#msg843514 date=1294475187]
Ta wypowedź pokazała jakie Wrotki masz pojęcie o Weście.  :wysmiewacz22: Chciałbym zobaczyć jak robisz Spiny, Sliding Stop, Koła.
ta wypowiedź pokazała jakim fałszem jest ten cały west podszyty...już widzę jak west-rekreant robi spiny i sliding stop...chciałbym zobaczyć je chociaż w twoim wykonaniu "zawodniku" 😂
[/quote]

Rozmawiać z Tobą Wrotki, to czysta.. "przyjemność". Odpowiadasz tak jakbyś miał sklerozę i nie pamiętał co mówiłeś przed chwilą.

West rekreant nie musi robić spinów, ale WEST REKREANT nie mówi tak jak ty że do Reiningu trzeba byle jakiego powłóczącego nogami konia Panie Specjalisto.

Wrotki ty się znasz na wszystkim na świecie a wiesz jak to jest - Jak coś jest do wszystkiego to jest do d... Niczego...  🤦. 

PS: Może pomóż planować budżet rządowi na nowy rok, przecież ty wiesz wszystko.. 🙂
Rozmawiać z Tobą Wrotki, to czysta.. "przyjemność". Odpowiadasz tak jakbyś miał sklerozę i nie pamiętał co mówiłeś przed chwilą.
natomiast rozmowa z tobą przyprawia o mdłości...może zamiast odpowiadać na tekst którego nie byłeś w stanie zrozumieć, poproś kogoś o wytłumaczenie, zamiast zarzucać komuś sklerozę .
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
08 stycznia 2011 20:38
Dobrze Wrotki w takim razie o co mnie pytałeś? Bo z tego co widziałem nie miałeś pytań do mnie, a ja odpowiedziałem na twoje denne stwierdzenie, że do reiningu wystarczy byle jaki koń.
Chciałbym zobaczyć jak właśnie na takim wystartujesz i zrobisz chociaż podstawowe elementy w Reiningu (wszystkich nie wymagam bo i tak nie masz o tym pojęcia, żeby nie było ja też nie mam, ale przynajmniej nie udaje tak jak ty). Startując takim koniem rzeczywiście otarłoby się to o cekiniadę, cyrk i co tam jeszcze. Jesteś trochę jak Lepper który najpierw nie chciał UE a potem pobierał/pobiera dopłaty. Gadasz, pleciesz że coś jest złe, nie jest jeździectwem a guzik o tym wiesz.

Odpowiedz mi co złego jest w Westernie (tak w pkt,to na każdy pkt Ci odpowiem ja lub ktoś kto będzie miał pojęcia np o Reiningu - bo ja np nie mam)? Przeciętnie inteligenty człowiek zanim stwierdzi, że coś jest złe to sprawdzi czy rzeczywiście jest. Zasłaniasz się osobami, które bawiły się w łestern i na ich podstawie oceniasz cały styl - trochę to płytkie Panie Specjalisto.

Przypominam proszę o wymianę w PKT całego zła w Weście, żebyś plując jadem nie zapomniał o mojej prośbie.

Edit:
Dodam jeszcze, że Wrotki jesteś przykładem zacofania kulturowego części społeczeństwa starego kontynentu. Jakbyś żył w średniowieczu to polowałbyś na czarownice i palił je na stosie z czarnymi kotami. Inteligencja nie polega na niszczeniu wszystkie w płytki, bezsensowny sposób, inteligencja to m.in. wyrażanie opinii w sposób godny, ludzki - nie obrażający nikogo. Nie dziwię się że mamy takich polityków jak: Lepper, Giertych, Ziobro, Kaczyński - w końcu tacy jak ty też muszą mieć swoich przedstawicieli w Parlamencie.
Ja natomiast nie mogę zrozumieć dlaczego wrotki ma specjalne względy u modów?
Dlaczego wycieczki osobiste i chamskie odzywki i innych osób wywołują jakąś reakcję a wrotkom wszystko wolno?
Przecież w jego wypowiedziach pełno jest wycieczek osobistych, chamówy itd... W końcu to wrotek pisał pierwszy o Żydach i fenomenologii stosowanej. I nawet się nie dowiedział, że to offtop!
Pomału zaczynam miec dość takiej postawy modów!
Green Grass- chyba rzeczywiście nie potrafisz czytać ze zrozumieniem 😜 Przecież wiadomo dobrze dlaczego styl western jest zły:
Po pierwsze nie jest on stylem angielskim
Po drugie uprawiają go w USA które są jak wiadomo krajem bez historii i kultury
Po trzecie konie westernowe to nie konie tylko kucyki
Po czwarte koń do pleasure albo do reiningu nie porusza się jak koń ujeżdżeniowy ( ciekawe, że koń do skoków też)
Po czwarte jeździ się na munsztuku (w klasycznym jeździectwie a już szczególnie w ujeżdżeniu to pewnie niedopuszczalne :wysmiewa🙂
Po piąte koń westernowy potrafi galopować nie trzymany dwumetrowym fule, a przecież w skokach to powinno być minimum 3.5 m)
Po szóste westernowcy się na zawody przebierają w kapelusze, a taki klasyk chodzi po ulicy w białych kalesonach, czerwonej marynarce, wysokich butach i śmiesznej okrągłej czapeczce 😅
Po siódme publiczność na zawodach westernowych się wydziera w trakcie przejazdów a np na turfie siedzi cicho jak w operze.
I ostateczny argument- "Kamienie nie spadają z nieba ponieważ w Niebie nie ma kamieni" (A.L.Lavoisiere)
Wróćmy do tematu:
Dlaczego westowcy wzbudzają tyle kontrowersji?
Proszę o przedstawienie konkretnych zachowań kontrowersyjnych, a spróbuję wyjaśnić.

Przy okazji-
w stajniach, w których bywam, są klasycy i westowcy. Nie skaczemy sobie do gardeł. Czasem jedziemy w teren, czasem się integrujemy, czsem podpatrujemy wzajemnie nasze poczynania.
Dodam jeszcze, że Wrotki jesteś przykładem zacofania kulturowego części społeczeństwa starego kontynentu. Jakbyś żył w średniowieczu to polowałbyś na czarownice i palił je na stosie z czarnymi kotami. Inteligencja nie polega na niszczeniu wszystkie w płytki, bezsensowny sposób, inteligencja to m.in. wyrażanie opinii w sposób godny, ludzki - nie obrażający nikogo. Nie dziwię się że mamy takich polityków jak: Lepper, Giertych, Ziobro, Kaczyński - w końcu tacy jak ty też muszą mieć swoich przedstawicieli w Parlamencie.
skoro jesteś na tyle tempy ze nie rozumiesz słowa pisanego, to co dało ci legitymację do wnioskowania, kto był/jest moim przedstawicielem w parlamencie...wyobrax sobie , ze ostatni raz miałem swojego przedstawiciela w Sejmie w roku 1993. 😤
ps. chetnie cię spotkam i dowiem sie kto jest twoim przedstawicielem w Sejmie...poseł Drzewiecki? 😎
Dlaczego westowcy wzbudzają tyle kontrowersji?
Proszę o przedstawienie konkretnych zachowań kontrowersyjnych, a spróbuję wyjaśnić.[/b]
bo west to estetyczny syf i jeździecka karykatura...a szerzej i nie w punktach, jest to opisane w całym tym wątku- wystarczy cofnąć się do początku i poczytać.
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
09 stycznia 2011 10:25
Wnioskuje po twoich wypowiedziach - są takie same jak w/w Panów - pełne nieuzasadnionej nienawiści.

Nie poseł Drzewiecki nie, raczej daleko mi do Platformy.

To, że coś Ci się nie podoba to nie znaczy że jest estetycznym syfem i jeździecką karykaturą, bo jeżeli ktoś jeździ West to to wygląda dobrze, a jeżeli ktoś jeździ Łest, którego naoglądałeś się za dużo to nic dziwnego że masz takie mniemanie o całym stylu. Niestety to samo mamy w klasyce - są osoby jeżdżące zgodnie z kanonami i te klepiące tyłkiem po siodle z zerową równowagą, widząc takich też móglbym określić klasykę estetycznym syfem, ale ma coś czego ty nie masz. Szersze spojrzenie na świat i wiem że wszędzie znajdą się pseudoklasycy, pseudowestowcy, pseudokibice itd. Ja po prostu Ci współczuje, życia w czarnym świecie bez bieli i szarości.

Vaquero - bo na tym polega życie w społeczeństwie, jeden lubi pomarańcze a drugi jak mu nogi śmierdzą i wszyscy mają prawo żyć i normalnie funkcjonować. Niestety Wrotki ma zapędy do dyktowania ludziom co jest dobre a co złe, i wścieka się i pieni bo go nikt nie słucha i jeszcze się z niego śmieją.
Coś mi się wydaje, że życie samo zatrze złe emocje. Popatrzcie jak było we Wrocławiu. Pokaz reiningu organizatorzy urozmaicili superpokazem w wykonaniu Anky van Grunsven, która w Kentucky startowała w Reiningu. Sam tego niestety nie widziałem, ale w niedzielę Anky pojechała west w stroju pingwina. Ludzie opamiętajcie się. Konie są kochane w każdym stylu i trzeba je szanować również przez szacunek do jeźdźców bez względu na sposób uprawiania jeździectwa.
Wrotki!
W języku polskim nie ma słowa "tempy", tylko "tępy".
Polak powinien posługiwać się poprawną polszczyzną.
Ewentualnie można skorzystać z możliwości sprawdzenia ortografii przed wysłaniem wiadomości.
Polak powinien posługiwać się poprawną polszczyzną.
dodaj jeszcze "prawdziwy" Polak, enumeratywnie wymień jeszcze pozostałe literówki z tego postu i zgań dziwną manierę rozpoczynanie zdań z małej litery 🤔wirek:
a przebieranie się za kowboja, to zwyczajny obciach i żadne jeździectwo, podobnie jak śmierdzące nogi to zwyczajny smród, a nie "zapach o szczególnym rodzaju" 😁
może mam ograniczone horyzonty, ale jak ktoś śmierdzi, to mu to mówię i naprawdę mało mnie obchodzi co o mnie może pomyśleć osoba, która nie potrafi zadbać o swoja higienę osobistą- podobnie jest z westem, fajans to fajans i żadne tego słowa nie zmienią.
Ale turnusowe wożenie tyłka po górach,
Magda, ale ja nie o wożeniu, tylko o nauce. Oferta wożenia konno jest w Polsce tak obfita, że nawet klasycy mają problem ze znalezieniem fachowca mimo istnienia tylu ośrodków na wyciągnięcie ręki.

I tu konie west zdecydowanie wygrywają, bo nie ulega dyskusji że są "łatwiejsze w obsłudze" dla słabszego jeźdźca.
No wiem, tak się mówi, chociaż ja kompletnie nie rozumiem dlaczego. Wszystko zależy od przygotowania konia i instruktora i odpowiedniego dobrania zwierza do bieżących potrzeb i zdolności klienta.

A taka osoba, pozytywnie zainteresowana, to potem potencjalny klient jakiegoś bardziej ambitnego ośrodka.
Tylko gdzie te ośrodki? aaa wiem, RR, a jak RR za daleko to Furioso 😉
przepraszam, musiałam sobie trochę pojechać 😉 [dla niezorientowanych: te 2 ośrodki są brama przy bramie]

Ja natomiast nie mogę zrozumieć dlaczego wrotki ma specjalne względy u modów?
Po pierwsze: ściganie koniarek i podwójnych postów to ciężka praca i pewnie są zmęczone.
po drugie: trzęsą dupami, żeby Wrotki nie przeniósł się do wątku ujeżdżeniowego i nie zaczął uświadamiania, że podłoże łatwiej ubić maszynowo niż koniem 😂
po trzecie: łatwiej im przysrać Guli, ona się nie odwinie.
[quote author=vaquero link=topic=12828.msg845084#msg845084 date=1294575426]
podobnie jest z westem, fajans to fajans i żadne tego słowa nie zmienią.

Będę to sobie często powtarzał.
Onegdaj powtarzano mi, że socjalizm będzie dla mnie najlepszy. O ile pamiętam, coś im nie wyszło.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się