Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

safie, w tym roku wydano album o serwisach kawowych zaprezentowanych w muzeum w Szamotułach.


Larish, a ta wystawa jeszcze jest?
Bo jeśli tak, to ja podejdę i spytam kustosza po prostu -bo to w pobliskiej miejscowości jest.
Larish   Pozdrawiam ciepło
13 grudnia 2023 11:46
kotbury, wystawy już nie ma. Został tylko katalog.
Chciałabym po x latach wrócić do układania puzzli. Czy jest jakaś sprawdzona strona z ciekawymi, ładnymi i dość trudnymi puzzlami? Najlepiej jakaś globalna, żebym miała wysyłkę do Holandii. Wpisywałam w google, ale nic do mnie nie trafiło, w stacjonarnych sklepach też mocno okrojony wybór, nie wiem jak i gdzie szukać. I czy ktoś używa może tej maty do puzzli? Faktycznie lepiej niż na podłodze/stole, warto?
flygirl,
https://puzzlepremium.pl/pol_m_Tematyka-puzzli_Zabytki-1348.html

Tu jest spory wybór, masz różne tematyki to może sobie cos wybierzesz.

No i Ravensburger, masz dużo ich w DE to masz wysylkę do NL
flygirl, ja używałam maty do puzzli i fajne jest to, że możesz sobie to potem zwinąć w rulon i schować 🙂 Przy rozwijaniu trzeba było czasami pomóc puzzlom wskoczyć na swoje miejsce, ale ogólnie całość się nie rozlatywała.
Perlica dzięki, już znalazłam idealne. <3

macbeth dzięki, na razie się wstrzymam, bo w nowym mieszkaniu będę mieć ogrooomny stół.😁
madmaddie   Życie to jednak strata jest
17 grudnia 2023 11:59
czy kupię gdzieś masę makową dobrej jakości? ta puszkowana z bakallandu ma 22% maku ;/ zawsze robiłam sama, ale w tym roku nie dam rady.
madmaddie, - ja zawsze korzystałam z masy firmy Helio, w smaku dobra, sporo bakalii, ale przyznaje, że nie sprawdzałam składu 😋
madmaddie   Życie to jednak strata jest
17 grudnia 2023 12:56
keirashara, też 20. Z ciekawości przeliczę ile procent maku jest w takiej domowej. Spróbuję, może uda mi się czasowo ogarnąć zrobienie własnej jednak. Obawiam się że ta puszkowa będzie dość słodka
madmaddie, - a jakieś lokalne ryneczki, sklepy z zdrową żywnością? Może tam będzie taka robiona przez kogoś, nie komercyjna?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
17 grudnia 2023 13:42
keirashara, muszę się zorientować, czy w Sosnowcu są takie rzeczy 😀
Mielony mak i 3/4 roboty z głowy
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 grudnia 2023 10:39
Mam takie durne pytanie, ale jakoś nigdy wcześniej o tym nie pomyślałam, a jak zauważyłam, to zaczęło mnie to nurtować 😅 Dlaczego w łazienkach włącznik światła zakłada się na zewnątrz pomieszczenia, a we wszystkich innych miejscach w środku?
Żeby stary mógł ci gasić w losowych momentach xD
Tak serio to nie wiem, może wilgoć? Choć mało ma to sensu :P Teraz też będę rozmyślać nad tym 😂
Dobra, już nie będę, albowiem zgooglałam:
"If a conventional rocker switch is installed, it must be outside the bathroom to avoid risk electrocution. Switches installed inside a bathroom tend to be a pull cord. This prevents contact of wet hands to live electricity, or even dry hands touching a wet switch."
A ja w rodzinnym domu w obu łazienkach mam w środku.😝
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 grudnia 2023 12:12
budyń, O, dzięki! Swędzenie mózgu ustało 😂
W moim rodzinnym jest w środku 😁 może dlatego, że ojciec elektryk i robi, co chce😅
Żeby stary mógł ci gasić w losowych momentach xD
(..)

budyń, 😀 😀 😀 😀 Zapisuję... :P

zembria, a masz na myśli nowe budownictwo? W hotelach chyba wszędzie widziałam na zewnątrz... natomiast w domach czy mieszkaniach - różnie.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 grudnia 2023 15:00
Sankaritarina, Raczej nowe wszędzie, ale tak jak pomyślę po znajomych i rodzinie to chyba jedynie ja mam w małej toalecie światło w środku, ale już w dużej łazience na zewnątrz.
W pracy mamy "przechodzone" łazienki, czyli jest najpierw wejście do pomieszczenia z lustrem i umywalka a następne drzwi i toaleta. Włączniki na zewnątrz, ale jaki jest sens robienia włącznika do światła w toalecie tam gdzie jest umywalka czyli serio lejąca się woda ?
Bezpieczniej jak dla mnie, jakby ten włącznik był jednak w toalecie.
Moon   #kulistyzajebisty
20 grudnia 2023 07:12
I pewnie też dlatego, że w większości łazienek nie ma okien, więc na logikę, lepiej najpierw zapalić światło i wejść, niż wchodzić do ciemnego pomieszczenia i dopiero szukać włącznika światła 😉
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
20 grudnia 2023 08:25
ja mam włącznik na wewnątrz i zewnątrz łazienki więc możemy ze starym robić dyskotekę jak zechce mi zgasić 🤣

Za to wiem że np. w UK nigdy się nie montuje włączników ani normalnych gniazdek w środku łazienki, takie są normy budowlane chyba. Jeśli już to włączniki są na sznurku, a gniazdka są o obniżonej mocy (?) bo tylko można podłączyć tylko niektóre urządzenia z taką specjalna wtyczka typu golarka/szczoteczka do zębów.
donkeyboy, - Londyn płonął tyle razy, że w UK są ciutkę przewrażliwieni 😝 Przepisy odnośnie bezpieczeństwa antypożarowego mają zaostrzone względem reszty świata.
Ma ktoś (albo zna kogoś i chciałby się wywiedzieć) czarne wyposażenie łazienki - mianowicie WC i umywalki? Jestem na etapie projektowania sobie łazienki i strasznie mi się podobają, ale jednak nie wiem jak to się zachowa pod względem utrzymania w czystości (zacieki czy osady z dość zwapnionej wody).
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 grudnia 2023 13:02
Sayu, Nie polecam, będziesz każdą niewytartą kroplę wody widziała na tym. Kurz też jest zdecydowanie bardziej widoczny.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
20 grudnia 2023 13:36
keirashara, teraz tak myślę w sumie wtyczki i włączniki nie, ale za to elektryczny prysznic to jest popularny w pytę xD sama miałam, zajęło mi trochę czasu żeby się przekonać bo trochę tak niekomfortowo, widziałam kilka razy gdzie prąd leciał w wodzie albo podłodze/ścianie, a poziom wykonania zleceń budowlanych (zwłaszcza w wynajmowanych obiektach) to jest zwykle jakiś żart.

Sayu mam ale w kuchni. Zależy od powierzchni moim zdaniem - mam zlew i armaturę w czarnym macie i tak jak mówi zembria widać każda kropelkę. Aczkolwiek wtarcie oleju w sucha powierzchnię zlewu pomaga z tym problemem. A mamy bardzo twardą wodę.
donkeyboy, - wiesz, przepisy a rzeczywistość to dwie różne rzeczy wszędzie 🤣
Facella   Dawna re-volto wróć!
20 grudnia 2023 14:23
Sayu, nie rób sobie tego. Każda kropla wody, każdy najmniejszy kamień widać, ja miałam wokół umywalki fakturowany czarny blat i czarną baterię i nienawidziłam tego sprzątać, blatu nie szło domyć, a z baterii od kamienia zaczęła schodzić czarna farba. Może i to jest ładne, ale tylko jak się nie używa, a i to do czasu. Jak nie upilnujesz, żeby na bieżąco wycierać do sucha praktycznie po każdym użyciu, to wszystko będziesz mieć w plamach. Pół biedy jak mieszkasz sama i pretensje możesz mieć tylko do siebie, gorzej jak trujesz innym domownikom, po czasie wszyscy mają dość. Nie ma w życiu nic gorszego niż frustrujące otoczenie codzienne, jak się wyprowadziłam z tamtego mieszkania to okazało się, że sprzątanie i utrzymanie porządku nie musi być udręką...
Czyli tak jak się spodziewałam - skórka niewarta wyprawki. Dziękuję za odpowiedzi!
Sayu, ja mam czarną armaturę i WC. I o ile na armaturę ultra pomogło po prostu zamontowanie filtrów zmiękczających wodę, tak WC musiałabyś mocno popatrzeć czy ceramika jest czarna czy może malowana. Ja niestety o tym nie wiedziałam i od czyszczenia kołnierz mam w zasadzie biały. Mam też ciemny zlewozmywak i baterię w kuchni i tam w sumie styka, żeby przetrzeć ściereczką z mikrofibry (w dobie zmywarek nie jest to jakieś ultra kłopotliwe). Natomiast bardzo ciemne zlewozmywaki lubią sie odbarwiać i matowieć i potem to już tylko przecieranie olejem je ratuje.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się