własna przydomowa stajnia

O super, dzięki�
Jak to jest że duży silny koń nie wyjdzie z pastwiska bo widzi sznurek a taki kucyk szetland notorycznie ucieka z pola ogrodzonego 3 linkami pod napięciem. No utrapienie co doradzicie nie chce go wypuszczać na łańcuchu a nie chce go też po zbożu u sąsiada szukać. 4 linke? Pastwisko 0.5ha
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 października 2023 10:54
Sombre, A drut jest? Taśmy i linki kopią o wiele słabiej. U mnie na uciekiniera jedynie drut pomógł.
Mocniejszy elektryzator ? Ja mam mixa szetlanda z hucułem który pierwsze 3 lata życia był właśnie wiązany, u nas wychodzi normalnie i tak jak piszesz teraz wystarczy nawet że postawie go za sznurkiem a on i tak nie przejdzie
Tylko jak mnie moje ogrodzenie kopnie to nie powiem no mnie boli dłuższą chwilę 😀
0.5 to mało. Mam o takiej energii i to jest słabe. od kwietnia do lipca muszę pod dolnym drutem wykaszać. Przy długim ogrodzeniu to jest dużo pracy. I potrzeba mocnej podkaszarki. A mocna jest ciężka, co też ma dla mnie znaczenie. QA od lipca do października biegam z sekatorem i obcinam gałęzie wierzb, bo w wierzby wkręciłem izolatory.
Przy "mocniejszym" elektryzatorze, działa nawet zarośnięty trawą. Ja bym kupił "Elektryzator uniwersalny Matador MTR6000 6J 12V/230V na bydło mięsne, dziki, sarny i jelenie" i do tego akumulator żelowy 12v 20 Ah np "Akumulator bezobsługowy XTREME żelowy 12V 20Ah" razem ok 650 zł i działa.

Dziękuję🙂 w takim razie robię zakupy wg Twojego polecenia🙂
Na ile czasu Ci starcza akumulator przy stałym działaniu?
Aaa i czy da się go ladowac?
jeszcze nie mam takiego zestawu, więc nie wiem na ile wystarczy. Ale myślę, że w lecie na 30 tygodni, a w zimie na 10. da się ładować tak jak aku samochodowy. kup tester elektryzatora. kosztuje od 30 do 300 zł. I będziesz wiedziała kiedy trzeba podładować.
Boje sie dać drut, bo jak w niego wpadnie to może sobie krzywde zrobić. On bierze pastuch z rozpędu i między linkami leci. Może faktycznie za slabo kopie. Mam elektryzator na prądzie stałym nie z akumulatora.
Sombre, moja klacz Iskra, pocięła sobie zadnią nogę do kości zaplątując się w linkę właśnie.
Nie ma przy koniach bezpiecznej taśmy/linki/drutu
Sombre, drut pęknie, wystarczy 1,2mm drut dla koni. Też się bałam. Mówiłam nigdy drutu. Ale, że wzięłam hucula który mial wcześniej gdzieś każde ogrodzenie. W monatarz poszła taśma i drut plus dobry pastuch. Pomogło. Drut daje też ciągły impuls. Taśma czy linka nie.
drut pęknie
Faktycznie przekroj 1.2 i dużo mniejszy opór a zrywanie już przy 40kg. Spróbujemy. Widocznosc bedzie dzięki linkom.
Dzięki
kilka drutów przetestowałem. 1.8 był za twardy. Ale nie wszystkie druty są twarde. Kupiłem przez internet więc nie sprawdziłem jego plastyczności. Następne druty kupowałem w hurtowni. Najlepszy był 1,6mm.
Muszę zamontować drewnianą furtkę 120x130 z belki 7x7 pomiędzy domem a końmi ma ktoś może podobna konstrukcje i podpowie jakie słupki metalowe to udźwigną?
Potrzebuje jakiś budżetowy śrutownik do owsa, czy takie co są z tymi siatkami mają sens czy nawet przy 7mm oczkach zrobią miazge zamiast śrutu?
https://allegro.pl/oferta/mlynek-do-ziaren-srutownik-1-2-kw-sita-wiadro-25l-13747945019?bi_s=ads&bi_m=showitem
Niby fajny, ale potrzebuje jednak coś co będzie samo śrutowało, ja tylko bede dorzucać :P
BUCK   buttermilk buckskin
11 października 2023 16:09
ten śrutownik na wiertarkę robi robotę, koleżanki już kilka lat tak rozdrabniają owies dla 30-latka, ale wymagało to "zbudowania" miejsca gdzie jest osadzony śrutownik plus wiertarka, plus pojemnik, zatem ten drugi śrutownik z linka Piaffallo wydaje się mieć to wszystko w tej samej cenie

Tylko tam jest zgniatane zboże co jest na wiertarkę a to co ja wstawiłam bardziej go mieli mam wrażenie. Temu szukam jakiś informacji by nie zmarnować takiego hajsu by se mąkę robić 😆
gnieciony owies ma ponoć 3% lepsza przyswajalność. i to przez kilka dni. później cos tam się utlenia
Potrzebuje mniej żucia. Mniej śliny koń wydziela.
Zadna korzyść i narobić się trzeba
3% to masa ziaren jaka przedostaje się do kału w całości. Co do utleniania się czy też innych destrukcyjnych procesów w dłuższym przedziale czasu to tu pełna zgoda. Co do strawności to robiłem takie obserwacje: ilość zużytego zboża całego i gniecionego w okresie 3 miesięcy. Rożnica dość istotna przy niepogorszonej kondycji koni - ok 15% na korzyść gniecionego. Możliwe, że to kwestia odmierzania porcji, chociaż próbowałem na początku kalibrować miarkę wg wagi i objętości. Rożne zboża różnie się gniotą : owies wychodzi w postaci płatków i łuski, pszenica w postaci raczej zbliżonej do śruty, jęczmień coś pośredniego.
BUCK   buttermilk buckskin
12 października 2023 09:18
LSW 🙂 pogadaj z właścicielami koni bez zębów, dla wszystkich to podstawowa alternatywa dla pełnego ziarna, czyli płatki, śruta, gdy się konia owsem karmi

i tak, narobić się trzeba, koleżanki co 2, co 3 dzień siedzą i wiertarkują, koń skończył 30 i ma siłę do szaleństw pod siodłem
Potrzebuję oświetlenie na ujeżdżalnie. Myślałam o lampach solarnych, czy ktoś takie ma? Jak się sprawdzają? Ile potrzeba takich za 20x40? Żeby dało się jeździć. Na ilu metrowych słupach je zamontować?
doloruu, poczytaj tutaj https://ogloszenia.re-volta.pl/forum/topic/36538/3/ masz tam o solarach
Kochani ja nie szukam wytycznych co do owsa gniecionego czy całego, potrzebuje info co do śrutownika i tyle 😉 Nie ma opcji innej, tylko śrutowany mój musi jeść i taka opcja wchodzi w gre
Kochani ja nie szukam wytycznych co do owsa gniecionego czy całego, potrzebuje info co do śrutownika i tyle 😉 Nie ma opcji innej, tylko śrutowany mój musi jeść i taka opcja wchodzi w gre
Piaffallo, ty potrzebujesz gniotownik a nie śrutownik zapewne.
Śruta może wymagać podawania na mokro, a i tak jest ryzyko przytkania się.

Najtańszy niestety ręczny to np.
https://allegro.pl/oferta/gniotownik-walcowy-srutownik-do-slodu-zboza-14188919028

Co do "strawności, lepszości itd.". Ziarna się gniecie aby otworzyć łuski i w mniejszym stopniu ziarno aby mogło ono zostać lepiej strawione w pierwszych odcinkach przewodu pokarmowego, żeby potem nie zalegało w dalszych.
Konie, które mają "śrubę we łbie" po owsie niegniecionym (często mylnie odbieraną jako nadmiar energii) najczęściej mają objawy irytacji jelita.
BUCK   buttermilk buckskin
13 października 2023 11:11
dla zainteresowanych, koleżanki użytkujące ten gniotownik "wiertarkowy" podały opis produktu po użyciu: ziarno zgniecione/spłatkowane wymieszane w małym procencie z ziarnem przeciętym w pół w poprzek
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 października 2023 12:09
Jakie macie doświadczenia z wilkami? U nas w okolicy chodzi 6-7 sztuk. W ubiegłym tygodniu u mnie we wsi weszły przez płot na podwórko i zabiły i wywlokły do lasu sporego kozła 🙄 Fakt, że kozioł był na łańcuchu więc "podano do stołu". Moje konie na noce chodzą na pastwisko, ogrodzone jedynie pastuchem (2x taśma, pomiędzy drut). Mam trochę stracha teraz 😒 Teoretycznie wilki na konie się nie zasadzają, bo za duże są, no ale nie wiem co im do łbów strzeli jednak. Boje się też, że jakby zaczęły konie ganiać, to te pójdą w ogrodzenia i sobie coś zrobią. Sama nie wiem. Konie chodzą tam od lat, wilki też w okolicy od lat, ale jakoś tak mnie to uderzyło, że "tuż obok" tego kozła z podwórka zabrały.
A dać więcej drutu? Dosyć gęsto, aby nie przeszły i mocny pastuch włączyć?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się