Maści i odmiany

Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
03 stycznia 2013 16:58
Znalezione w necie. Co to za maść?
becia1989, w USA wykonuje się tatuaże wokół oczu. Mają za zadanie, jak się domyśliłaś, chronić oczy. W tym wątku pojawił się już link do artykułu na ten temat (w formacie pdf o ile dobrze pamiętam).
chyba go mam  😡 jeśli był anglojęzyczny. jednak mam tyle do nadrobienia książek, artykułów i nie dałam rady przetłumaczyć...  🙇
bardzo dziękuję za odpowiedź  :kwiatek:
emptyline   Big Milk Straciatella
03 stycznia 2013 21:35
Przeglądając zdjęcia, przypadkiem natknęłam sie na takie nasze magnuszewskie ziemniaki.



hej , mam pytanie co do maści karej i skarogniadej , z czystej ciekawości. http://ogloszenia.re-volta.pl/konie/szczegoly/4589
link do ogloszenia, jest zdjęcie konia,  i podpisana maść jako kara, ale ma trochę brązu a na słabiźnie  , nie jest to przypadkiem juz kolor skarogniady?
Bischa   TAFC Polska :)
03 stycznia 2013 23:20
Albo błąd w opisie, albo wyblakł i powoli wraca do swojej maści 😉
albo to karosz latem.
Konie skarogniade mają przecież brąz nie tylko na słabiźnie ale i na pachwinach i na chrapach. chyba kwestie skarogniadości- ciemnogniadości i karości najłatwiej się zimą rozstrzyga ^^ wtedy widać wszystko. U mnie na byłej stajni jest kobyła, która w lecie wygląda na karą ponieważ w ramach redukcji owłosienia na lato "łysieje" w okolicach pachwin, słabizny i nozdrzy, jest całkowicie czarna za to mój Kary płowieje i wygląda jak ciemno gniady. Na zimę za to zaraz się role odwracają bo kobyle zarastają na brązowo te szczególne miejsca a mój koń robi się kruczo czarny. Koń ciemno gniady wygląda mniej wiecej cały rok tak samo. Tak z moich obserwacji.
też niekoniecznie. mój ciemnogniady latem jest jaśniejszy, tylko szyja pozostaje ciemna.
może być jaśniejszy to fakt ale chyba różnica nie jest tak kolosalna?
spróbuję poszukać zdjęć do porównania

edit
zima

lato (ten z lewej)
No jak dla mnie to ona cały czas jest ciemno gniada tylko raz jaśniejsza raz ciemniejsza, nie do pomylenia. Kare czy ciemno gniade łatwiej pomylić.
to ja wkleję ponownie moją Orchideę licząc na to ze mi ktoś rozjaśni
jakiej maści jest ten koń





z końcem lata wygląda tak


w paszporcie ma że c.gniada
a wiem że jeśli się opisuje maść konia to powinno się tego dokonać tuż po zmianie sierści z zimowej na letnią
wyczytałam w mądrej książce o dziedziczeniu maści
to jakiej maści jest moja orchidea ?
A jak wygląda w zimie? bo w zimie maść ma największe nasycenie IMHO. Dla mnie albo kara albo ciemno gniada.
Mój gruby z "zimowym" futrem

i "letnim"
dodatkowo kolor to wynik nie wystarczającej ilości miedzi w paszy. Teraz po suplementacji tak bardzo nie płowieje.
777 🙂 moim zdaniem Twoja klacz jest ciemno gniada. napisz proszę jaką maść mają jej przodkowie, to może ułatwić sprawę 🙂
swoją drogą piękny koń  💘
Koń ciemno gniady wygląda mniej wiecej cały rok tak samo. Tak z moich obserwacji.

chodziło mi o to, że według mnie nie każdy koń  ciemno gniady wygląda cały rok tak samo. przykładem są wstawione przeze mnie zdjęcia.
Słowo klucz "mniej wiecej" różnica w odcieniach nie jest tak duża jak w przypadku karych koni. Tj czy patrzysz latem czy zima ciągle "widac" ze to ciemno -gniady koń- o to mi tylko chodzi.
Bischa   TAFC Polska :)
04 stycznia 2013 14:50
albo to karosz latem.


To właśnie miałam na myśli, pisząc, że wyblakł i wraca już do swojej maści 😁
już rozumiem 🙂
becia dziękuję - orchidea wdała się w dziadka araka a przodkowie maści gniadej c.gniadej lub siwe 
Z ciekawości, czy ten konik - og. Sabat oo- po prostu 'tak wyszedł' na fotce- srebrzyście paskowany jakiś- czy to jakaś specjalna odmiana kasztanowatej maści? http://www.janow.arabians.pl/pl/oferta/ogiery/oo/opis.php?knr=9894&rok=2012
Patrząc po naszej kucowatej Sabat wygląda mi na zupełnie standardowego deresza.
Ona też w wakacje, przy krótkiej, letniej sierści dorobiła się pionowych prążków. Gdy się bliżej przyjrzeć pręgi wychodziły w miejscu gdzie sierść nachodziła na siebie gdy koń się zginał, niemniej jednak różnica w pigmentacji była na tyle wyraźna, że można było dostrzec je z daleka.

Chyba że nie jest to normalne i nasza dereszka też zalicza się do jakiejś pręgowanej grupy dereszów xD

Chętnie poczytam opinie bardziej zaznajomionych z tematem 😉
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
09 stycznia 2013 22:52
Może macie konisko maści brindle? 😁
Paczajcie, jaki śmieszny tarant, z całowicie bladą dupką 😉





Farbowana grzywka? 😁

emptyline   Big Milk Straciatella
09 stycznia 2013 23:10
MsCarmen, tarant przepiękny.

PS: fotkę zmniejsz. 🙂
Z ciekawości, czy ten konik - og. Sabat oo- po prostu 'tak wyszedł' na fotce- srebrzyście paskowany jakiś- czy to jakaś specjalna odmiana kasztanowatej maści? http://www.janow.arabians.pl/pl/oferta/ogiery/oo/opis.php?knr=9894&rok=2012

U koni arabskich występuje tzw. robicano, podobne do dereszowatości, ale zasięg mniejszy. Cechą charakterystyczną w pierwszym rzędzie jest białe włosie u nasady ogona, mogą występować siwe włosy w okolicy pachwiny, czasem zachodzące trochę dalej na kłodę. Jednak nigdy tak jak u deresza aż po głowę. Te białe włosy mogą tworzyć linie/pasy.



Podejrzewam, że Sabat na tym zdjęciu oprócz tego, że pewnie go dobrze wyczyścili i spryskali jakimś nabłyszczaczem do zdjęcia został jeszcze ogolony (linia przy ganaszach), bo na innych zdjęciach tak nie wyglada.






Dodatkowo oprócz robicano, posiada plamy na brzusznej stronie ciała może to jeszcze sabino gdzieś się kryje. Zwłaszcza, że córka jego brata posiada widoczne robicano i także plamy plus wysokie odmiany🙂




A, że tego nie opisuja to inna sprawa, w końcu arab może być tylko kary, gniady, kasztanowaty lub siwy🙂 to sie tego trzymają....jak kary to kary siwizny nie opisują.. jak to powiedzieli w Michałowie..nam do opisu na zajęcia  przyprowadzili kasztanowata klacz z pręgowaniem🙂 na grzbiecie mocno widoczna, a na nogach mniej trochę ale było 🙂
Super, dzięki za szczegółową odpowiedź🙂

w końcu arab może być tylko kary, gniady, kasztanowaty lub siwy🙂

Taa, a hucuł nie może kasztanowaty, a ślązak siaki, przeraża mnie cała ta idea 'zakazanych maści'...koń to zwierzę użytkowe, żaden kolor nie powinien tych walorów użytkowych przesłaniać...Fajnie, ze przynajmniej u arabów to jakoś obchodzą, póki co😉
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
12 stycznia 2013 12:55
Mazazel, chcesz mieć konia o konkretnych walorach użytkowych, kolorowego, wyglądającego jak rasa X to sobie kup sp. Z jakiegoś powodu są zrobione wzorce ras a według wzorca dozwolone są konkretne maści. Moglibyśmy w ogóle nie mieć podziału na rasy tylko wszystko opisane by było jako "koń" ale tak nie jest więc po co się czepiać, że arab nie może być srokaty? Chcesz, skrzyżuj araba z jakimś lekkim łaciatkiem i może ci wyjdzie "arab" w łaty ale rasowy to on nie będzie. Nie rozumiem czepiania się idei "zakazanych maści" 😉
Nie czepiam się, stwierdzam fakt. Maści są zakazane, mimo, że się normalnie w rasie pojawiają, i niezależnie od walorów użytkowych konia- wide kasztanowate hucuły.

Z jakiegoś powodu są zrobione wzorce

Niechęć osoby trzymającej konkretny stołek w związku do konkretnej maści nie powinna być wystarczającym powodem, raczej przywodzi na myśl czasy kiedy np ten czy inny siwy arab nie był używany w hodowli' bo naczelnik nie lubi siwków', (a inny gniadków, a inny jeszcze czegoś) tak samo jak niechęć do kasztanów wzięła się z kojarzenia ich z 'chłopskimi końmi'.

chcesz mieć konia o konkretnych walorach użytkowych, kolorowego, wyglądającego jak rasa X

Chce konia o konkretnych walorach użytkowych- i możliwości tych walorów powielenia, full stop. A nie zakazu używania dobrego konia w hodowli bo komuś odcień nie pasi. To dobre dla hodowców kanarków, a nie koni.
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
12 stycznia 2013 16:40
Ale te wzorce istnieją od wielu lat a taki dajmy na to kasztanowaty konik polski zdarza się rzadko. Ja np. nie chciałabym żeby został dopuszczony do rozrodu w rasie. Dla mnie konik polski jest myszaty i koniec- w tym jego urok i nawet jeśli kasztanek ma dobrą budowę, dobrą głowę i wyniki w sporcie (na tyle na ile kn w sporcie może mieć wyniki) to jestem na NIE dla użycia go w hodowli koników. 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się