Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
24 października 2011 11:16
a moja starszuka ostatnio, po zmianie raz na zawsze (tfu, tfu) stajni odżyła jak nigdy. Okazało sie, że zdrowa, zeby w porządku. mam wrażenie, że potrzebowała ciszy, spokoju i karmienia ustawionego pod nią, a pod inne konie w stajni (częściej, a mniej).
i odkryła niesamowity smak gryki z miodem. Odlot. Myślałam, że wygryzie dno żłobu 🙂.
natomiast takie pytanie mam bo się zastanwiam: przestawić ja na granulat całkowicie, czy wciąz dawać z owsem?
w większości sklepów oczywiście wszyscy stwierdzaja, ze granulat, musli jak najlepiej dla staruszka, ale tak zapytam ogolnie.
Horciakowa   "Jesteś lekiem na całe zło..."
24 października 2011 11:26
galopada_, niezła kondycha po tylu źrebakach. Tylko pogratulować 🙂

Azbuka, ja poszłam na łatwiznę - ugotowałam płatki owsiane z jęczmiennymi, dodałam trochę kukurydzianych i glutka z siemienia. Przepis bardzo prosty, ale moja kobyła to uwielbia i prawie garnek zjadła 😀 Do tego dodałam już w żłobie pokrojone jabłka i marchewkę.
A w prezencie zamówiłam jej granulat dodsona i suplementy z cynkiem i selenem.

omnia, jak przygotowujesz tę grykę?
A odnośnie owsa to wydaje mi się, że jeśli nie ma problemów z zębami i daje radę go odpowiednio podgryźć to możesz jeszcze dawać. Nie mam jednak wielkiego doświadczenia ze staruszkami (jedyny z jakim mam do czynienia to moja kobyłka), wiec może niech się jeszcze wypowiedzą bardziej doświadczone osoby.
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
24 października 2011 11:32
kupuję grykę, gotuję normalnie (tylko dosalam tak bez szału), mieszam z miodkiem i ziółkami Zuzali na wzmocnienie i wrzucam do żłobu. Pierwszego dnia trochę mlaskała, bo miód mocno skleja 😉, ale teraz wsuwa bez problemu.
z owsem śmiesznie, bo w poprzedniej stajni nie trawiła porządnie, tutaj chciałam jej gnieść, ale okazało się, że nie ma jednego ziarnka w kale  😲.
prawdę mówiąc w okolicy jest mało owsa i dlatego tez myślałam na przerzucenie na granulaty i musli. Biorąc pod uwagę ceny dowozu wychodzi podobnie cenowo, a przynajmniej wiem, że jakość jest stała.
Horciakowa i jeszcze śmiga w rekreacji  😉


Azbuka, ja poszłam na łatwiznę - ugotowałam płatki owsiane z jęczmiennymi, dodałam trochę kukurydzianych i glutka z siemienia. Przepis bardzo prosty, ale moja kobyła to uwielbia i prawie garnek zjadła 😀 Do tego dodałam już w żłobie pokrojone jabłka i marchewkę.
A w prezencie zamówiłam jej granulat dodsona i suplementy z cynkiem i selenem.


O dziękuję, zrobię podobnie tylko dodam jeszcze miodu  🙂 Juz mi krążą po głowie pomysły na urodzinową sesję zdjęciową z czerwoną wielką kokardą no i z tym tortem  😉 Oby pogoda 28 była piękna.
A zamiast kwiatka dostanie swój syropek na stawy  😀
popieram koncepcję tortu dla ludzi  😜i syropku dla solenizanta :kwiatek: ja wystrzegam się granulatów, bo starsze konie nie gryzą dokładnie i to ustrojstwo może spęcznieć w brzuchu, no chyba że moczony.
Starsze konie łatwo spadają z wagi, a trudno się je odbudowuje. Małopolanka dostaje do owsa(-1 1/2 miarki x3) po pół miarki gniecionego jęczmienia, wieczorem + miarkę grassmixu, ziółka, olej ryżowy, biotyna od Podkowy, syropki na stawy itd Siano w tym roku jest w naszej stajni -cudne 🙄 i jeszcze trawa na pastwisku. Gryka to super pomysł też wprowadzę, bo zimno się robi tylko gdzie się w nią zaopatrujecie?
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
25 października 2011 11:50
To i ja dorzucę Babcię - Anatolia, rocznik 1985, w pełni sił i pełnej krasie 😉 :






Kawusia, zupełnie nie wygląda na swoje lata 🙂
Kawusia chodzi pod siodlem? w pierwszej chwili pomyslalam, ze pomylilas watek a to jakis 2latek 😜
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
25 października 2011 12:13
Dzięki. Chodzeniem pod siodłem bym tego nie nazwała 😉, czasem powozi mojego synka a tak to się padokuje/pastwiskuje całymi dniami ciesząc nasze oczy 🙂 - typowa emeryturka.
Kawusiu miała babeczka szczęście, że trafiła do Ciebie-pamietam w jakiej kondycji była. a teraz 😍 ...jaka emeryturka ?? nieustające wakacje- SPA, spacery ...czyli to co każdy kon robic powinien 😜
ash   Sukces jest koloru blond....
25 października 2011 13:25
Kawusia  👍 👍

marzę, aby mój koń w takim wyglądał właśnie tak!!! 😍
omnia ja swoją 26 letnią babcię skarmiam pół na pół-owies+granulat+ odpowiednie suplementy; myślę, że póki stary koń dobrze trawi (kilka-kilkanaście ziarenek  owsa jak u mojej w kale nie jest niczym nieprawidłowym) można skarmiać owsem, a na pewno ma to wpływ na lepsze ścieranie zębów. Moja Luba ma w miarę dobry stan uzębienia jak na swój wiek i dobrze rozciera ziarno i myślę, że  dużej mierze to zasługa jedzenia pełnego ziarna.
Kawusia wow! To Anatolka zawędrowała do Ciebie 🙂
Nawet ostatnio myślałam, czy jeszcze żyje, a tu proszę - wygląda super, nawet lepiej niż parę lat temu!

edit. - Anatolka ok. 7 lat temu



governmenthorse   więcej sprzętu, niż talentu...
25 października 2011 19:10
My się tutaj nadajemy.
Belora , rocznik 1991 😀
kobita w pełni sił, LL na czysto jedzie, a na treningu na metrówkach daje czadu jak nie jeden młodziak.
kobyła w połowie folblut, a w połowie wlkp. po torach. no i te tory zostawiły ślad na jej psychice xD
w terenie ruuuuuuura, konia zatrzymać się nie da. na hubertusach 4-latki z lisem goni.
cud, nie koń !  😍




i tu jeszcze pyszczolek 😀
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
25 października 2011 19:17
Endurka, dzięki za foty, aż mi się łezka zakręciła! Widać, że czas się dla Babci zatrzymał 🙂. Ty ją jeszcze z Marynek pamiętasz?
Kawusia Anatolia to rocznik naszego Samara. Bardzo dobry rocznik, jak widać  😀
.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
25 października 2011 21:03
Ale fajnie oglądać tutaj konie z rocznika '8x  😀

Glanek, Kawusia wielki respekt  👍
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
26 października 2011 10:17
RioBrawo
to będę dawać owiez poki bedzie gryzła 😉.

tak ogolnie: grykę kupuję w hipermarkecie.  Normalnie. Jak ktos wie, gdzie można kupić w wiekszych ilościach - tak żeby wyszło taej niz w sklepie 😉, to proszę o info 🙂
omnia ile tej gryki dajesz? dajesz codziennie? fajny pomysł, ale czy gryka nie ma za dużo białka? tak się zastanawiam...
co do granulatu,to też bym nie dawała, chociaż jest wersja dodsona dla seniorów,ale i tak mam wrażenie, że granulat jest gorszy do pogryzienia. Mój koń nie tknie granulatu, jakiegokolwiek, więc nie mam problemu..
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
26 października 2011 12:01
Moja kobyła za to zre wszystko. Granulaty uwielbia, wszelkie 😉 i mam wrażenie, że jej służą.
może są dla niej lepiej zbilansowane? (w koncu każdy koń jest inny). Gryki podaję raczej do smaku co drugi trzeci dzień, dwie szklanki. Bardziej traktuję ja jako przysmak dla babci niż cokolwiek innego, zwłaszcza, że mieszam z miodem.
omnia, na rynek bałucki zapraszam. dostaniesz duzo taniej grykę 😉

Kawusia tak, z Marynek.
Tych sprzed jakichś 16-nastu lat jak była w kwiecie wieku i tych sprzed 7 🙂 jak już tylko zołzowała na padoku  😉
słuchajcie, kobylek chodzi teraz troszkę intensywniej, zaczyna skakac powolutku szeregi gimnastyczne, ale mam wrazenie ze w stępie ma sztywnawe tylne nogi, w kłusie calkiem luzno, elastycznie, ale w stepie wyglada to gorzej.

rozgrzewac po wysilku, chlodzic? cos polecicie? tak profilaktycznie. zeby miec czyste sumienie 🙂
owijki magnetyczne
albo zwykłe ocieplacze na noc
Horciakowa   "Jesteś lekiem na całe zło..."
27 października 2011 10:40
galopada_, no to nieźle. W sumie to znałam kiedyś kobyłkę, rocznik 82 lub 83, która jeszcze w 2001roku dała źrebaka. Rodziła praktycznie rok w rok, pod siodłem chodziła rekreacyjnie, a kondychę miała praktycznie do końca. Jedyne co to jak dłużej postała w boksie to puchły jej tyły.
Najlepsze jest to, że była tylko na owsie i sianie, no i cały dzień na pastwisku. Żadnych witaminek, suplementów, dodatkowych pasz itd. Fotkę wstawię, tylko muszę poszukać.

governmenthorse, jakbym o swojej czytała 🙂 Gdyby nie COPD to byśmy jeszcze ze spokojem śmigały w tereny, skakały itp. Motorek w dupce jest nadal, tylko serducho i płucka już nie dają rady.
Z drugiej strony gdyby nie COPD to nie byłaby moja.

Kawusia, glanek, nieźle wyglądają, nieźle 🙂 Pogratulować.

Moje konisko też wszystko wcina, chyba nie ma czegoś takiego czego by nie zjadła 🙂 Nawet leki zjada z ręki, bez niczego 😉
Teraz zamówiłam jej granulat z dodsona, właśnie dla staruszków. Zobaczymy jak na niego zareaguje i jak wpłynie to na jej wagę. W sumie to tak do końca nie wiem co ona teraz je, bo forumowa Kopyciak ma jakieś swoje receptury. Wiem, że granulat, otręby, kukurydza chyba, oczywiście siano do oporu no i witaminki i suplementy. A co jeszcze  👀 Kopyciak zdawaj relację 🙂

omnia, grykę to taką w nasionach kupujesz? Jakie ona właściwie ma właściwości?
Paszą tucznikową dla świniaka ją dokarmiam  😎  :emota2006092:  a tak poważnie to dobre efekty u starszaków mamy podając (oczywiście na mokro) śrutę z owsa, jęczmienia, z dodatkiem kukurydzy i pszenicy + otręby pszenne + olej + Horsemix z Dolfosu oraz dodatkowo gotowy granulat. Do tego siano lub sianokiszonka, w sezonie trawa- również koszona, na noc do boksów. Niestety 20-latki z COPD co roku w lecie mocno tracą wagę  😵 Czasami dokupuję też witaminy Horse Vital Plus Eggersmanna.
kopyciak, a czy taka dawka trawy, plus kukurydza, i inne zboża nie przebiałkują konia?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się