Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

A oto dziadziuś ze stajni gdzie trzymam konia.
Ogier Gordon I. W tym roku stuknęła mu ... 30!
Wiem, że chudzina, ale już niestety wszystkiego nie przyswaja, ale paszy dostaje tyle ile powinien 🙂

Hej, a czyją własnością jest Gordon? bo kojarzę go i chyba stał kiedyś u mnie w stajni 🙂
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
19 września 2011 13:26
a propos przyswajania paszy: zauwazyłam, że ostatnio moja "baba" (20 lat) zaczyna tracić na wadze , nie strasznie i nie szybko, ale jednak. Je dobrze (owies z jeczmieniem + marchewki, no i sianko oczywiście), dostaje tez witaminy, kozieradkę i czosnek, ale widze, że nie jest super. Sprawdzane miała zeby - sa w porządku jak na starszego konia. zastanawiam sie czy nie kupowac jej specjalnej paszy zamiast owsa (zwłaszcza, że neidługo stanie "na moim"😉 i czy nie zrobić jej badań krwi. Kurczę, ma zyć jeszcze z dychę... niech mi jaj nie robi...
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
19 września 2011 13:38
Omnia pierwsze to badania krwi- potem możesz zacząć kombinować z żarciem i to też po konsultacji z wetem. Pytanie jeszcze jak pracuje Twoja seniorka- mój się dla odmiany lekko zapasł, ale to przez fakt, że mam za przeproszeniem 'jobla' na punkcie jego żywienia, a on sam zrobił się wybredniachą więc nie każde siano zje - efekt tego taki, że po 2 tyg. mniejszego obciążenia treningiem połąconego z futrowanie- trochę mu się za dużo przybrało 🙁
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
19 września 2011 13:45
Pracuje jak emerytka 🙂, spacerki 2-3 razy w tygodniu (raczej dwa). Tak, zrobie jej badania krwi. I ogolnie poobserwuję. bo zauwazyłam też że u mojego  konia im starszy, tym KAŻDA  dolegliwosc i każda zmiana jest mocniej widoczna. prawdę mowiąc mam nadzieję, że jak teraz do niej pojadę, to będzie żywotna i zadowolona, a spadek kondycji był chwilowy. Może te spacerki - mimo wszystko 2 godzinne - są już dla niej zbyt powaznym wyzwaniem?
Moja 19 latka to totalny pulpet, właśnie mnie poinformowano że nie produkuje się kwadratowych terlic 😁 je normalnie, owies, marchewki jabłka, uwielbia banany,  witaminy, oraz z przerwami  zioła na sys. oddechowy. Pracuje średnio 3-4 x w tyg, wiec sie nie przemęcza. Zastanawiam sie czy ją odchudzać czy zostawić jak jest, szczególnie że ona zawsze była pampuśna, niezależnie od tego co jadła i ile pracowała.
Watrusia, czy ty możesz wstawić jej zdjęcie?
omnia jesli nie ma jakiś medycznych uwarukowań to nie traktować konia jak emeryta. Ma ruszać się, mówi to włąscicielka prawie 22-letniego ogiera. My normalnie pracujemy, czasem skaczemy. Spacerki po lesie jak najcześciej. Nie wiem jakie masz możliwości czasowe ale im częściej koń będzie chodził tym lepiej. Jak nie 2 godz to godzinę. Ale uważam, że 2 godzinny spacer to nie jest dużo jeśli wysiłek jest dobrze rozłożony.
epk aktualne z lata mam takie.
mój też wygląda jak ciężarny i przestaję wierzyć, że to sie zmieni. może mam za mało czasu i zaparcia ale też na siłę 20 latka nie będę zmieniać bo nie wydaje się nieszczęśliwy czy ospały. jak zmieniłam stajnię, zmieniły się jego warunki życia ale nie ma większych zmian w wyglądzie (może tylko mi się czasem wydaje, że schudł). z padoku 2 godzinnego przeszedł na padok 8 godzinny. z owsa 3 razy dziennie po 1,5miarki na 2 razy dziennie po 0,5. no i chodzi pod siodłem chyba więcej bo 5 razy w tygodniu i dodałam drągi, czasem coś skoczę malutkiego a wcześniej chodził może 3-4 razy w tygodniu i tylko w tereny. dodatkowo już sporadycznie zjada moczoną w poidle słomę bo nie nudzi się w boksie i ma siana więcej.
tak wyglądał tuż przed i po przeprowadzce



a tak wygląda teraz

omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
20 września 2011 12:46
agaEl - niestety nie mam zbyt duzych możliwości czasowych, kon jest po kontuzji ścięgien, więc skakać już nie może. Dodatkowo COPD. Także jednak emerytka 🙂. cieszę się, że mogę na niej jeździć na te spacerki. jasne, wolałabym miec możliwośc codziennego spaceru na pół godziny czy godzinę, bo zdaję sobie sprawę, że to było dla niej zdrowsze. ale nie mogę (PRACA). Może wiec wydolnościowo 2 godziny to już dla niej za dużo.
Sixteen plus D&H super się sprawdza w takich wypadkach, nie widziałam jeszcze konia, który by na nim nie przytył.


Ja niestety widziałam - mojego Rencistę  🤔 - krew ok, zeby ok, efektów brak.
A piszę o tym tak "do ogólnej wiadomości" i chęci podzielenia się wrażeniem 🙂
Lets-go, zmieniłaś niedawno stajnię, dobrze kojarzę? Daj mu trochę czasu  😉
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
20 września 2011 14:23
merciful
koniecznie poklep ode mnie konisko- toż to chodząca historia,
nie wiedziałam, że On żyje...
Poklepie 🙂
Mimo swojego wieku trzyma się nieźle. Nie wygląda za łądnie, ale... jak na 30latka tragedii nie ma.
Kuśtyka powoli sobie na padoku.
I to prawda, że chodząca historia 🙂
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
20 września 2011 18:07
lets-go, tak z ciekawości, ile dziennie dostawał?
o rany tata Drapka!!
gdzie Gordon teraz stoi? czy mogłabym go odwiedzić?
Stoi koło Bydgoszczy 🙂
Horciakowa   "Jesteś lekiem na całe zło..."
25 września 2011 20:30
Odwiedziłam dzisiaj moją emerytkę i w końcu mam jakieś wspólne foty - baffinka dzięki  :kwiatek:
Tegoroczne lato była dla nas bardzo łaskawe - obyło się bez masakrycznego napadu duszności. Niestety znów straciła sporo na wadze mimo zwiększonej dawki jedzenia, dużej ilości trawy, siana lub sianokiszonki i dogadzania jej przez Kopyciak  :kwiatek: :kwiatek:
Lato się skończyło i zaczęła w końcu pomalutku przybierać na wadze, więc mam nadzieję, że niedługo zadek znów jej się zaokrągli.
No i dzisiaj zajarzyłam, że moje konisko za miesiąc skończy 20lat!








Nasze senior, ponad 30-letni, odszedł wczoraj. Jeszcze miesiąc temu wyglądał bardzo dobrze:

jakkolwiek już wtedy mnie martwiło, że nie przybiera na wadze i nie zaokrągla się przed zimą. W ciągu ostatnich dwóch tygodni raptownie schudł. Wczoraj w południe położył się na swojej ulubionej piaskownicy w rogu pastwiska - i już nie wstał. Pewnie moglibyśmy go jeszcze podtrzymać dzień lub dwa, ale w dłuższej perspektywie nie miało to już sensu. I miejsce i czas wybrał sobie "po pańsku" - pięknie i z godnością.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
26 września 2011 17:26
jkobus przeczytałam Twój wpis na blogu i łzy same kapią na klawiaturę. Piękny dzień wybrał sobie Gluś na zaśnięcie i z pewnością galopuje już po wiecznie zielonych pastwiskach.
jkobus jakbym miala wybierac to wlasnie taka smierc wybralabym dla mojego...  😕 mimo wszystko smutno czytac, ze konik odszedl
jkobus, wbrew przykrym okolicznościom to była piękna i spokojna śmierć... oby jak najwięcej ogonów mogło doczekać tak sędziwego i pięknego wieku w spokoju.
smutno, ale piękny wiek i piękne odejście... 😕
Przestańcie, bo znowu robi mi się mokro w oczach...
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
27 września 2011 22:21
Smutno się tutaj zrobiło 🙁

Nasza Wadera skończyła dziś 26 lat... a tydzień temu bardzo poważnie nas wystraszyła...
to ja wprowadze troche optymizmu
wczoraj bylam u Jedrusi...i zyczylabym kazdemu posiadaczowi konia by 20latka wygladala tak jak Jedrusia🙂 do tego by koni wkkw te mlode choc w polowie mialy taka wydolnosc,zdrowie i ruch jak babcia🙂
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
30 września 2011 18:43
Już kiedyś obiecalam wrzucić zdjęcia seniorki, ale dopiero niedawno dostałam coś co się nadaje do pokazania szerszej publiczności.

ta dam:


a teraz ide wrzucac do galerii resztę zdjęć 🙂

[na koniu nie siedze ja 😉 wszystkie zdjęcia by Karolina W  :kwiatek:]
Edytka
To na pewno to sama klacz?! Jestem pełna podziwu, co u Was w ogóle słychać ?
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
30 września 2011 19:00
Ta sama 🙂
Teraz ma 19 lat, 7 miesięcy i 5 dni 🙂

Od jakiegoś czasu nie miewamy już większych problemów zdrowotnych co bardzo mnie cieszy 🙂
Dobra lekko pracuje 4-5 dni w tygodniu, ja w weekendy chodzę z nią na spacery w ramach poprawiania relacji ja-Dobra  🙂

jeszcze jedno zdjęcie, które voltowa galeria cały czas przekęca na bok  🤔
http://re-volta.pl/galeria/foto/49362
edit. kolejne http://re-volta.pl/galeria/foto/49384
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się