Króliki oraz gryzonie

Kami   kasztan z gwiazdką
26 stycznia 2012 09:56
Ona ma pół łapek czarnych a pół białych  😂 ale czad  😜
Czadowy prosiak. Do pyszczka jej z zielonym  😀
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
26 stycznia 2012 12:11
Nuna to samiczka?
co dajecie swoim królikom karłowatym do jedzenia oprócz mieszanki i siana, bo ja swojej daję marchewkę i jabłko i zastanawiałam się ostatnio co by tu jeszcze można, sałata odpada bo po tym nigdy nic nie wiadomo, a wapno jakie polecacie?
ja sadziłam pszenice na wacie (jak rzeżuchę) i taką młodą dawałam. Jeszcze mocno wysuszone bułki do chrupania  😉 Z warzywami i owocami ostrożnie...
Dyra, dodatkowego wapna nie ma sensu podawać królikom, nie jest im potrzebne, a nawet może być szkodliwe (królik wydala nadmiar wapnia z moczem, przy nadwyżkach mogą pojawić się piasek i kamienie nerkowe). Niezbędny wapń pobiorą sobie m.in. z siana i warzyw.
Oprócz marchewki i jabłka w sezonie zimowym można podawać m.in. cykorię, pietruszkę, natkę pietruszki, koperek, brokuły, kawałek buraka, sałatę rzymską (nie kumuluje azotanów). Można też jak radzi Idrill posadzić trawkę w doniczce. Z owsa rośnie szybciej niż z pszenicy 😉 Można dawać czasem kilka listów bazylii, mięty, tymianku, generalnie popularnych ziółek doniczkowych.
Mieszankę lepiej zmienić na granulat (np. Cuni Complete Versele Lagi). Królikom ziarno nie jest potrzebne, ba!, nie są przystosowane ewolucyjnie do jedzenia ziarna. Królik powinien jeść jak najwięcej rzeczy zielonych i włóknistych (przede wszystkim siano, trawa, zioła).
Firmy typu Zuzala czy Herbal Pets mają cały asortyment różnych suszonych zdrowych przysmaków np. babkę lancetowatą i szerokolistną, suszony mniszek, suszone warzywa.
Jeśli chodzi o warzywa i owoce, to trzeba je dawać stopniowo, jak wprowadzamy coś nowego to tylko jedna rzecz naraz.
Polecam stronę http://www.miniaturkabeztajemnic.com/ Trochę fanatyczna  😎 ale jest masa przydatnej wiedzy 🙂
Edit:
W ramach smakołyku, nagrody można dać królowi np. kawałek banana. Zobaczysz jak rozkosznie ciamla  😉
miss_misery ja swojej podaję granulat Versele Lage Cuni Junior Nature, do tego oczywiście sianko, marchewkę i jabłko, ale muszę spróbować kupić natkę pietruszki w zieleniaku dobrze umyć , wysuszyć i jej dać zobaczymy czy będzie szamać 🙂 aaa widzisz nie wiedziałam że można jej dać kawałek banana, też muszę wypróbować na początek dam jej malutki kawałek.
Dyra natka i koperek to największe królicze przysmaki - mało kaloryczne, zdrowe no i baaardzo lubiane  😜
miss_misery poczytałam stronkę, więc teraz wiem że mogę dawać natkę pietruszki i banana raz na jakiś czas bo jest bardzo kaloryczny, tylko też mam pytanie jak szczepiłam moją to pytałam weta czy obetnie jej pazurki na co on stwierdził że nie trzeba i w sumie to się nie powinno bo szybciej rosną itp i teraz się zastanawiam, ona nie ma bardzo długich fakt faktem ale może będzie warto za około 2 tygodni wybrać się do kontroli? i jej podciąć je?
Oczywiście, że powinno się podcinać pazury. Żyjący w domu królik nie ma jak ich ścierać (nie kopie w piachu itd.) i zawsze będą rosły. Jeśli Twoja króliczka ma jasne pazurki i widać, gdzie zaczyna się miazga, możesz spróbować obciąć je sama okrągłymi cążkami/gilotynką dla kotów czy królików. Jeśli pazurki są ciemne a nie mamy wprawy, najlepiej iść do weta.
Ja generalnie obcinam wtedy, gdy zaczynają się robić na końcach ostre i "wychodzą" nieco przed łapki. U jednej króliczki to tak raz na 2 miesiące wypada, u drugiej mniej więcej co 3, bo jej wolno rosną (jest już starsza).
Sama to ja obcinam psu ale jej to wolę nie, ona ma takie małe łapki nie chcę jej nic zrobić więc pójdę do weta z nią i wsio.
Kami   kasztan z gwiazdką
26 stycznia 2012 18:39
Z dostępnych teraz warzyw to moje jeszcze seler naciowy wcinają  🙂 wszelkie suszki herbal petsu też kochają. A co do pazurków to zaopatrz się w nożyczki-gilotynki, naprawdę łatwo nimi obciąć pazurki  🙂
" Najbardziej uczula kontakt ze świnką morską.   🤔 Wśród osób z objawami chorobowymi ze strony układu oddechowego narażonych na kontakt ze świnką morską, aż 59% ma dodatnie testy skórne na to zwierzę . U osób eksponowanych na inne zwierzęta odsetek ten wynosił dla kota - 56%, dla szczura - 32%, myszy - 24%  i
psa - 17%."
Dramka, to jest bardzo prawdopodobne.
Moja mama na nic nie jest uczulona, poza właśnie świnkami.
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
26 stycznia 2012 20:14
Dramka, dokladnie, moja siostra dostawala pokrzywki po przytuleniu swiniaka - na zadne inne zwierze nie reagowala alergia skorna.
Mielismy swinki i mała nie była uczulona, a jest na szczury  🙁
A oto moja Zofia 🙂 z dzisiaj


ja mam 3 koszatniczki z bardzo oryginalnymi imionami Miśka Misiek i Mała  🤣
w 2010 roku na Dzień Kobiet urodziły się takie maluchy:
[url=https://picasaweb.google.com/108412440545986536005/ZdjeciaNaForum#5702060197473131586]
https://picasaweb.google.com/108412440545986536005/ZdjeciaNaForum#5702060197473131586[/url]

po pewnym czasie zaczęły jeść suchą karmę:  ( miska średnicy 7 cm) 😉

[url=https://picasaweb.google.com/108412440545986536005/ZdjeciaNaForum#5702059832103877378]https://picasaweb.google.com/108412440545986536005/ZdjeciaNaForum#5702059832103877378[/url]
Dyra Zofia jest boska, uwielbiam takie króliki  😍
Widać, że lubi końskie zapaszki 😉
miss_misery dziękujemy bardzo :kwiatek: tak ona uwielbia włazić na czapraki, pady i derki  😉

ulcia_jg ja też mam koszatniczki, ale niestety w tamtym roku musiałam uśpić jedną  😕, zostały mi dwie jej siostry, zrobię im fotki to wstawię 🙂

Ej. ktoś ma koty i świnki morskie?
Ja cem świonkę 🙁
Ja mam kota, ale nie mam świnki tylko koszatniczki i królika i psa  😀
Ja mam 2 króle, a kota czasem na przetrzymanie dostaję. Króliki leją kota po pysku  😀 Generalne nic nie ma do powiedzenia w tym układzie.
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
27 stycznia 2012 11:34
wistra ja mam koty i świnki. Jedna kotka zupełnie nie zwraca na maluchy uwagi, a druga żyje z nimi w zupełnej symbiozie i często zasypia u nich na wybiegu. Wszystko zależy od tego jak bardzo łownego masz kota. Moje to lwy salonowe, które tylko leżą i mruczą 😉
Nie wiem jak są łowne, moje koty nie widziały innych zwierzaków poza kotami i psem 🙁
Mój kot czesto spał w klatce u świnek  🤣
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
27 stycznia 2012 16:41
Też to przerabiałam, ale kotka zaczęła sikać do klatki i od tamtej pory jest stamtąd wyganiania 🙂
Dyra - Ja mojemu daję kapustę pekińską, jabłka, marchewki, buraczki, pietruszkę, pomidor, i jako przysmak rodzynkii 😀
Sadzę też owies w doniczce i potem daję mu do wyskubania taki zielony 🙂
W lecie to na trawkę puszczam jak jest ciepło.
Poczytaj na forum.kroliki.net
🙂
monisiaxp ostatnio dałam mojej właśnie pietruszkę najpierw obserwowała co to takiego, potem wąchała i na końcu chyba się przekonała i całą wszamała 🙂
Nowy hamak u szczurów wzbudził ogromne zainteresowanie  😀

Ulubione miejsce szynszyla..
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się