Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Sankaritarina,

Mea culpa, mialam na mysli ze chodzi 4x na plasko PLUS jeden teren PLUS skoki 😅 czyli w sumie 6, zle sie wyrazilam 🙃

Tak, robimy kolo 20min stepa, pozniej okolo 25min klus/galop plus step na koniec. Nic szalonego, robimy przejscia, dodania, skrocenia, ustepowania, cofanie, drazki w galopie, cwiczymy duzo wyginania na kole.
Haha rozumiem! Ja nie twierdze ze my ciezko pracujemy, tzn myslalam ze "pracujemy" ale okazuje sie ze troche sie lenimy 😋 wiec zwiekszymy robote!

Energii nie ma za duzo, on jest bardzo leniwy. Skoki go pobudzaja troche bo bardzo lubi skakac, w terenie tez chetniej idzie do przodu.

Jesli chodzi o plywanie, to latem go plywam 1-2 razy w tyg, bo jest goraco i ani jemu ani mi nie sluzy jazda w upale.😩 wiec jako alternatywe dla paru treningow pod siodlem, robimy basen
Zalaczam fotke z plywania 🙂


ewelin_n,
Niestety nie ma u mnie spillersa dostepnego ani lokalnie ani z wysylka 🙁
Jestem dalej ciekawa czy moze otreby ryzowe by byly dobrym pomyslem dla niego?

Katasia,
tak! Pracy w galopie robimy pewnie kolo 5min na kazda strone, teraz za sugestiami zaczne zwiekszac, do docelowych 40min pracy w sumie, zamiast 25 💪
Dokladnie, my nie robimy wysokich elementow ujezdzenia, nic co by go wykanczalo, wiec widocznie dla niego jest to po prostu za malo
bombel basen.jpg bombel basen.jpg
Plamkakochanie, - ale zazdro takiego basenu! Super to wygląda. Mój też słabo znosi upały, ja również za nimi nie przepadam i zmieniłabym się w kreaturę nocy najchętniej w lecie, no ale ktoś musi na niego zarabiać 😅

Co do otrębów ryżowych to ja bym spróbowała 🙂 Widzę po moim taką prawidłowość, że dobre białko w diecie, w rozsądnych ilościach oczywiście, go nie tuczy, a znacznie poprawia wydolnościowo (szybsza regeneracja po treningu) i od jakiegoś roku również mięśniowo. Jak odcinam paszę to zaraz mu górna linia leci. Te mięśnie akurat to obstawiam wiek (21 lat w tym roku). Generalnie mam wrażenie że to białko nie robi mu w masę-masę, ale w kompozycję ciała tak.
No i też nigdy nie byłam fanką cięcia energii w żarciu do zera przy odchudzaniu, bo koń do roboty jednak musi mieć chęci. Jak mu się chce ruszać to i ten trening taki bardziej składny się robi.
Plamkakochanie, też zazdroszczę basenu bardzo! Marzy mi się taki!
Plamkakochanie, Eeeeejjjjjjj, no w życiu bym nie wpadła, że mówisz o basenie 😀 ale czad! No to musi być mega sprawa treningowa! O matko, zazdro 600!

Co do otrębów ryżowych, to nie mam zdania, pewnie bym spróbowała, jeśli koń nie może jeść owsa, ale, no, ja akurat dawałam ryżowe "szczypiorom".... ale one były w treningu, więc całościowo się "poprawiały", chociaż ile te otręby miały opcji "tuczenie" to nie mam pojęcia. Może otręby pszenne? Chyba, że pszenica mieści się w tych alergiach...
Jeszcze wpadł mi pomysł jakiegoś po prostu suplementu białkowego.... no ale jak znaleźć coś, co nie będzie miało zbóż i soi. No chyba, że dasz coś lucernowego...
BUCK   buttermilk buckskin
28 marca 2024 09:05
Plamkakochanie a konopie ? wysoka ilość białka dobrze przyswajalnego
Plamkakochanie pytanie poza tematem, co ile jest wymieniana woda w basenie ?
Basen jest super! Wyrabia miesnie, a jednoczesnie "oszczedza" sciegna i wiezadla w nogach. No i jest super alternatywa dla treningu w upale 😓

keirashara,
Tak zrobie w takim razie, mam otreby ryzowe i tak na stanie, bo drugiego konia nimi karmie, to zaczne temu tez po trochu dodawac.

Sankaritarina,
Jesli chodzi o lucerne to dostawal wczesniej siano z domieszka lucerny jak stal z moim drugim koniem, teraz dostaje siano z tymotki, ale moge wrocic do tego z lucerna?
Ciezko jest mi znalezc cos bez zboz i soi, ale rozejrze sie jesli te otreby ryzowe nic nie zmienia.
Otreby pszenne powinny byc ok, ale wtedy je trzeba czyms balansowac, z tego co kojarze?

BUCK,
Dobry pomysl z tymi konopiami, widze ze sa dostepne w pelecie albo w "proszku", tylko kurcze wszystko daleko odemnie, i wysylka by mnie drugie tyle kosztowala 😩
Jak bede miala extra 💲, to moze na zime kolejna mu zafunduje te konopie 👀

blucha,
Caly basen jest oprozniany i czyszczony dwa razy do roku. Poza tym jest dwie ogromne pompy ktore non stop filtruja wode, no i co tydzien przychodzi pan ktory zajmuje sie jakoscia wody, PH itp.
Plamkakochanie, Na szybko nie pamiętam jak z otrębami pszennymi, ale wygugluj, tu na forum pewnie było poruszone.
Z resztą możesz spróbować od otrębów ryżowych, skoro je masz pod ręką.
Wspomniałam o tej lucernie, bo to jednak jest źródło białka, ale, no, to też objętościówka, a nie treściwe, więc hmmm.....
Z białkowych ekstrasów sa też Agrobs Myoprotein Flakes, może coś takiego?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
29 marca 2024 12:01
Plamkakochanie, O ile nie macie na lucernę alergii, to granulowany susz (!) z lucerny będzie dobrym pomysłem. Możesz mieszać razem z dodatkiem otrębów. Jest szansa, że faktycznie macie niedobory aminokwasów ezogennych i takie rozwiązanie się sprawdzi.
Jest jeszcze aminokwasowy suplement z Dromy
https://dromy.pl/DROMY-AMINO-FLEX-E-6000-G-p270
zembria,
Nie mamy alergii na lucerne!
Hmm, to by mialo sens... Zastanawiam sie, moze dodac jakis suplement stricte z aminokwasami w takim razie? Czego moze mu brakowac? Kiedys dostawal dodatkowo lizyne, ponoc miala pomagac z jego bardzo wrazliwa skora 👀
Pelet z lucerny zbalansuje otreby? To by mi w sumie bardzo pasowalo, bo i otreby i lucerne mam latwo dostepna 😁
Zalaczam zdjecia, skladu i analizy, tego co kon dostaje obecnie, do wgladu

Fokusowa,
Fajny pomysl tylko sprawdzilam internety i u mnie nie ma nigdzie go dostepnego 🙁


Sankaritarina,
Jak nie zdecyduje sie na lucerne + otreby pszenne, to zobacze ryzowe najpierw, bo tak jak mowisz, mam je pod reka, no i od razu sa zbilansowane.
ingredients.png ingredients.png
balancer.png balancer.png
Plamkakochanie, - ja bym szła w ryżowe, bo raz, że nie musisz balansować, dwa i tak je masz, trzy są lepszym źródłem białka i aminokwasów, cztery pszenne musisz dawać z czymś, bo jest ryzyko zatkania (przynajmniej mi zawsze tłuczono do głowy, żeby nie dawać pszennych solo).
Suple z aminokwasami to też nie głupi pomysł 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
29 marca 2024 13:40
Plamkakochanie, lizyna, metionina, cysteina to są 3 (w kolejności) których najczęściej brakuje. To czy musisz bilansować, to zależy jakie masz siano. Nikt Ci nie odpowie na to pytanie. Ostatnio kumpeli sprawdzałam Ca:P u wysokoźrebnej klaczy i z obliczeń były duże braki P, ale po badaniach się okazało, że mają i w sianie i w zielonce więcej niż statystycznie i wszystko było cacy 🤷
keirashara, Nie wiem skąd wzięłaś taką informację. To czy trzeba jakiś składnik zbilansować innym, zależy od wszystkich innych rzeczy które koń je i pije. Nie można tak powiedzieć, że tego nie trzeba, a to trzeba, bo to zależy.
zembria,
Hmm siano mam z tego samego sklepu, ale to jest setki tysiecy hektarow skad oni kosza te siano, wiec pewnie co dostawa to moze sie roznic. Jedna "dostawa" siana starcza nam na okolo 2 tyg, wiec testowac raczej nie ma sensu.

Czy da rade jakos zbadac te aminokwasy, juz "w koniu" ? Jak robilam mu krew i pierwiastki to wszystko bylo w normie ale nie kojarze zeby byly tam aminokwasy 🤔
Po jakim czasie od rozpoczęcia "tuczenia" zauwazyliście efekty? Koń starszy, 21-letni więc to może nie być hop-siup, ale zawsze wyglądał dobrze. Już równo miesiąc próbuję go odpaść i jest minimalnie lepiej, ale wciąż bardzo źle. Zastanawiam się kiedy pora na jakieś dalsze badania, gdyby nie tył nadal.
Dzionka, a z zębami wszystko ok? Bo u kilku znajomych koni, to właśnie problemy z zębami były przyczyną takiego nagłego schudnięcia.
NowaJa, przyczynę znam, nie posłużył tryb wolnowybiegowy i bardzo schudł. Od miesiąca jest w stajni już, je wszystko co dostaje, ale przybiera trochę wolno właśnie :/
Dzionka, u mojej Siwej to zazwyczaj do dwóch tygodni. Jeżeli w tym czasie nie widzę żadnej zmiany to znaczy, że coś nie działa...
U mnie to samo. Po dwóch tygodniach już pierwsze zmiany. Po trochę ponad miesiącu koń przytył ok 70kg i to już było zauważalne.
Na początku wyeliminowane przyczyny zdrowtne-zęby robione regularnie wiec mi odpadły, potem badanie kału na obecność robaków(koszt 80zł), dopiero potem zmiana diety. U mnie przyczyną był wyjałowiony przewód pokarmowy po lekach. Ładowałam w tego konia worki pasz i praktycznie nic. Tak przytyła od omegi fiber i lucerny. Mi bardzo pomógł niezależny dietetyk. Do tej pory uważam że to najlepiej wydane pieniądze na konia
FB_IMG_1706631305967.jpg FB_IMG_1706631305967.jpg
Moon   #kulistyzajebisty
31 marca 2024 05:51
Dzionka, tak jak Ci pisałam wcześniej - skonsultuj z wetem porządne odrobaczanie (jeśli nie miał / miał dawno temu), potem pobierz krew do badań i jak nie wyjdzie nic szczególnego, gastro.
Po miesiącu, przy zmianie trybu życia i dostawaniu dobrego żarełka, coś jednak powinien odbić, mimo wszystko…
Dzionka, jeśli zdrowotnie wszystko ok, i wcześniej nie miał problemów z masą to po miesiącu już powinno być widać poprawę. Jeśli nadal słabo to ja bym się jednak przyjrzała zdrowiu bardziej, tym bardziej u seniora.
Dzionka, A mnie się wydaje, że miesiąc to nie jest znowu jakoś długo jak na starszego konia. Skoro jest minimalnie lepiej, to już bardzo dobrze.
Jedyne co ja zauważyłam w kontekście starszych & chudych koni, to czasami przydają się po prostu granulaty albo jakieś takie "bardziej przetworzone" rzeczy (soja, otręby ryżowe).
Ofc weterynarz & gastro można sprawdzić.

Ossesmayer, Jak sprawdzaliście to wyjałowienie przewodu pokarmowego?
Dzionka, starszego konia warto też zbadać w kierunku cushinga. U nas taka zmiana w niecałe 5 tygodni, ale dużą zmianę było widać już po 3 tygodniach. Koń lat 22.
IMG_62201.jpg IMG_62201.jpg
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
31 marca 2024 15:37
ajstaf, a co zmieniłaś w diecie/leczeniu?
Pati2012, stanął w stajni wolnowybiegowej, siano ma do oporu i przede wszystkim zaczął chętnie jeść zarówno to siano jak i treściwe, bo wcześniej było z tym różnie. Może to kwestia miejsca, w którym stoi i tego, że dobrze się tam czuje. Może też rezygnacja z trawokulek, których nie chciał jeść też ma znaczenie. Na Służewcu polecili nam też masters subli atleet i dostawal tego jakieś 450 gram dziennie, teraz zeszliśmy do połowy. Z pasz treściwych je około 2.4 kg spillersa digest conditioning cubes, 500-800g owsa, jakieś 600g sunny mashu nuby, trochę wysłodków i otrąb pszennych i to chyba prócz witamin i jakiś supli wszystko. Zapomniałam jeszcze o oleju lnianym w ilości jakiś 240 ml dziennie.
Dzięki dziewczyny. Miał badaną krew i ma dobre wyniki, odrobaczany był regularnie. Zbadam może pod kątem cushinga faktycznie. Wrzucę jutro fotki porównawcze, może obiektywny obserwator lepiej zobaczy czy przybrał czy nie.
Moon   #kulistyzajebisty
31 marca 2024 21:20
Dzionka, właśnie tak teraz pomyślałam. Nie pamiętam dajesz konkretnie, ale jeśli stan uzębienia na to pozwala to może serio jakiś granulat?
Swojego czasu zwykłym hodowlanym granulatem Pavo utuczyłam jednego szkolkowego ciapka, ze stanu, yhm, opłakanego do pączka w maśle. Acz koń młodszy no i pracujący w szkółce.

No i Dzion zawsze był z tych dobrze wykorzystujących pasze, dobrze pamiętam? No i pokaż fotki, może faktycznie jesteś w gorącej wodzie kąpana i coś tam jednak widać więcej niż ci się wydaje 😉
Chyba nie przesadzam, przyjechałam wczoraj do stajni, w której stał kilka lat i co go ktoś zobaczył to się za głowę łapał, że taki chudy 🙁 Ok, mniej niż był miesiąc temu, ale naprawdę widać, że jest bardzo daleko do stanu wyjściowego. Dostaje teraz wysłodki buraczane, otręby ryżowe, sieczkę z lucerną plus witaminy i biotynę. Plus dużo siana. Ale jak to skończy to pomyślę nad czymś jeszcze innym. Liczę, że trawa tu pomoże, on na trawce zawsze mocno przybierał, aż za mocno :> Więc jeśli będzie lipa kolejne parę tyg to się uśmiechnę o propozycje granulatów czy czegoś.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się