Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Szukam dobrych otrąb ryżowych

Totalnie nie pamiętam wyglądu Max-E-Glo, ale po jednym worku przeszłam na Muehldorfera i efekt był mega.
Dava no właśnie paszę trzymam w takim pojemniku z castoramy, 50 L na 20 kg paszy idealnie mi styka, ale na sieczkę słabo, poszukam czegoś fajnego 😉
Obiecałem opowiedzieć o książce Zalecenia żywieniowe dla koni i tabele wartości pokarmowej pasz
Autor: Franciszek Brzóska, Juliusz A.Strzetelski, Franciszek Borowiec, Dorota Jamroz
oto relacja z lektury:
Fajne kompendium wiedzy, w opisie jak i w tabelkach. W mojej ocenie pasze opisane nierówno - jedne staranniej inne mniej, czasem brak konsekwencji. Sporo odniesień do standardów niemieckich i amerykańskich. Można się dowiedzieć jak zważyć konia bez wagi, jak ocenić jego kondycję (nie mylić z wydolnością). Sporo przestróg i podstaw fizjologii.  Gorąco polecam, ale początkujących zachęcam do szerszego studiowania tematu ze względu na zastosowane uproszczenia i ... skróty myślowe.
A tak z zupełnie innym pytaniem - jak przechowujecie sieczki? W oryginalnym opakowaniu, w jakimś pojemniku zamykanym?

ja mam beczkę taką...yyy.... drewnopodobną, zamykaną, po kablach. Tylko nie przesypuję pasz, ale wsadzam tam po prostu 2 worki obok siebie i bezpośrednio z tych worków wyciągam. Mieszczą się dwa 20-kilogramowe worki.

xxmalinaxx, No nie mów, że to Saracen 🤔 Skarmiłam Show Improvera, właśnie zamówiłam kolejny worek... W ogóle chcemy przejść z Hippolyta na Saracena, ale tu mnie mocno zaskoczyłaś.
Dava   kiss kiss bang bang
26 lutego 2017 08:52
Dava no właśnie paszę trzymam w takim pojemniku z castoramy, 50 L na 20 kg paszy idealnie mi styka, ale na sieczkę słabo, poszukam czegoś fajnego 😉


Dla sieczki taki pojemnij 120l (kosz na smieci z przykrywka) to minimum, bo mimo, ze 20kg to taka Alfa Oil to objetosciowo masakra  😁

xxmalinaxx, No nie mów, że to Saracen 🤔 Skarmiłam Show Improvera, właśnie zamówiłam kolejny worek... W ogóle chcemy przejść z Hippolyta na Saracena, ale tu mnie mocno zaskoczyłaś.


To poczekaj, aż Ci wstawię zdjęcia pozostałych zlepek :/ Bo je mam, muszę się tylko dorwać do kompa by je zmniejszyć.
Karmię saracenem już ładnych parę lat. Raz na setki worków zdarzył mi się problem z paszą, napisałam do dystrybutora i sprawa została załatwiona  😉
Dava   kiss kiss bang bang
26 lutego 2017 10:05
[quote author=Sankaritarina link=topic=25.msg2654113#msg2654113 date=1488098578]

xxmalinaxx, No nie mów, że to Saracen 🤔 Skarmiłam Show Improvera, właśnie zamówiłam kolejny worek... W ogóle chcemy przejść z Hippolyta na Saracena, ale tu mnie mocno zaskoczyłaś.


To poczekaj, aż Ci wstawię zdjęcia pozostałych zlepek :/ Bo je mam, muszę się tylko dorwać do kompa by je zmniejszyć.

[/quote]

Wrzucaj z ciekawości zobaczę i koniecznie pisz i reklamuj.
Obawiam się, że tu problem nie tyle z paszą co z partią albo (bardziej prawdopodobne) z przechowaniem jej.
Tak jak pisałam, nie raz i nie dwa widziałam 'zepsute' pasze i suple przez kurierów i sklepy/dostawców.

Kitty Ja widziałam i dotykałam osobiście też setki pasz z S i sieczek D i ani raz nie spotkałam się z czymś 'nie teges' -> tylko to są worki bezpośrednio z Opti, najczęściej z palety.
Jak czasami widzę jak nawet kurierzy traktują worki z paszą i rzucają np. z wysokości paki na ziemię albo kopią to  🤔
Witam Szanowne Panie 🙂,

Zwracam się z prośbą do Was w celu pomocy w doborze odpowiedniej paszy dla mojego rumaka, aktualnie dostaje Saracen show improver cubes, aczkolwiek szału nie ma. Chodzi mi o to żeby koń nabrał trochę masy i wspomogło go to w nadbudowie mięśni.

Pasza nie może być wysoko energetyczna ponieważ jest to ogier i jest w treningu sportowym.

z góry dziękuję za pomoc 🙂
https://animalia.pl/hilight-horse-pony-mix-20kg/szczegoly/26536/#opis

Highlight horse and pony

Miałam okazję zobaczyć ją u mnie w stajni. Garść przykleiła mi się do rękawiczki! Tam jest melasa z melasą, jakby ktoś całość miodem polał.
Dla mnie na NIE.
Epikea ja dlatego zrezygnowałam z obu pasz hilight. Dla mnie najbardziej melasowane ze wszystkich pasz.
To do Kuba111  (jakoś dziwnie się zacytowało)


Witam Szanowne Panie 🙂,

Zwracam się z prośbą do Was w celu pomocy w doborze odpowiedniej paszy dla mojego rumaka, aktualnie dostaje Saracen show improver cubes, aczkolwiek szału nie ma. Chodzi mi o to żeby koń nabrał trochę masy i wspomogło go to w nadbudowie mięśni.

Pasza nie może być wysoko energetyczna ponieważ jest to ogier i jest w treningu sportowym.

z góry dziękuję za pomoc 🙂
[/quote]
Dobry wpływ na budowę masy mięśniowej mają otręby ryżowe np.
http://pro-linen-shop.pl/mobile/pl/p/Pro-Linen-Rice-Boost
http://podkowalinypl.shoper.pl/mobile/pl/p/Otreby-ryzowe


Dava widziałam dziś w biedrze plastikowe kosze na śmieci, okrągłe, 90L, za niecałe 50 zł, tylko wali to plastikiem okrutnie i tak myślę, czy to aby na pewno dobry pomysł na przetrzymywanie jedzenia..?
Dava   kiss kiss bang bang
26 lutego 2017 20:40
Ja kupowalam jakies w Casto czy Obi i walily troche na poczatku ale wietrzylam je i pierwsza pasze dawalam w worku. Pozniej przesypywalam.
Pojemniki zalatwiane przez nasza stajnie nie smierdza w ogole (niemieckie jakies) i z ikei tez bez zapachu. U nas od wielu (7-8lat) to dziala i nic sie nie dzieje ani z konmi ani z paszami (konie sportowe, monitorowane przez wetow, zywieniowcow, badania krwi itd.).
Jak masz watpliwosci to mozesz zawsze kupic jakies beczki do kiszenia, one musza miec odpowiednie atesty  :kwiatek:

Kuba111 -> dziwne, bo to kaloryczna pasza. Konsultowales podawanie z kims? Moze koz dostaje za malo siana albo czegos mu brakuje (badania krwi jak)?
Dava dzięki  :kwiatek:
Ja też polecam otręby ryżowe - dodałam miesiąc temu do diety młodziaka na odkarmieniu i po miesiącu mam efekt wow (daję serio pół miarki dziennie).
Temat: sieczka z lucerny. Jest jeszcze gdzieś na rynku (poza Pro Linen)?
Sukcesu nie ma od dawna. Czekam od 15 lutego na Marstalla i tracę nadzieję na sukces tego zamówienia
Jakieś inne propozycje? :/

ps/ nie mieliśmy wątku o sieczkach? Bo nie mogę go wynaleźć a wyszukiwarka... no sami wiecie 🙁
Ja karmię tą, tylko jest z dodatkiem oleju, więc nie wiem czy Ci będzie pasować
http://optifeed-sklep.abstore.pl/sieczki-dengie-alfa-a-oil-20kg,c34,p11,pl.html
tulipan, kurcze ja właśnie celuję we wszystko low energy
Mam konie, które czerpią energię ze słońca (z deszczu również 😉 )
Ale bardzo dziękuję, rozważę producenta jeśli się na Marstalla nie doczekam  :kwiatek:
Gaga ja kilka dni temu kupiłam Baileys Light Chaff, jest bardzo ładna, nie ma melasy, ale nie pyli, ma odrobinkę oleju sojowego, ale w ogóle się nie lepi, jest taka "nawilżona" tym olejem.
Tak właśnie sądziłam  😉 To jedyne co mi przychodzi do głowy to
żółta Dengie, ale z melasą, 10 MJ
http://optifeed-sklep.abstore.pl/sieczki-dengie-alfa-a-oryginal-20kg,c34,p7,pl.html
fioletowa, 8.5 MJ, ale już nie sama lucerna
http://optifeed-sklep.abstore.pl/sieczki-dengie-hi-fi-mol-free-20kg,c34,p50,pl.html
4.9 MJ, ale z zielonym owsem
https://sklep.hippovet.pl/pl/p/Luzerne-15-kg/249
https://sklep.hippovet.pl/pl/p/Luzerne-15-kg/249

I nic więcej nie znam  🙁
Dava   kiss kiss bang bang
28 lutego 2017 09:41
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2654800#msg2654800 date=1488274133]
tulipan, kurcze ja właśnie celuję we wszystko low energy
Mam konie, które czerpią energię ze słońca (z deszczu również 😉 )
Ale bardzo dziękuję, rozważę producenta jeśli się na Marstalla nie doczekam  :kwiatek:
[/quote]

Może Dengie ALFA- A Oryginal, Dengie ALFA-A Mol.Free albo Dengie Meadow Grass with Herbs (ale to nie sama lucerna choć sieczka moim zdaniem super)  :kwiatek:
Też u nas kilka osób ma problem z dostępnością Marstalla ;/

Fokusowa ta sieczka jest super jako niskokaloryczny zapychacz, bo to słoma jest nie lucerna ani trawa  :kwiatek:

edit: pisałam równocześnie z Tulipan  🤣
Dava to lucerna, słoma owsiana i mięta, wiem co kupiłam 😉 z mowy o low energy zrozumiałam, że ma właśnie wypełniać żłób, a nie "dawać inne skutki" 😉
Dava   kiss kiss bang bang
28 lutego 2017 09:49
Aaaa tak, faktycznie jest w składzie lucerna choć dla mnie więcej tam było słomy. Nie analizowałam całego worka, bo mój koń nawet nie chciał powąchać 😁
Bardzo bardzo dziękuję za nakierowanie. Kurcze co ja bym bez Was?  😡
Jak się człowiek zafiksuje na 2 producentów, to mu się klapki robią na oczach  😡
Fajne te sieczki  :kwiatek: :kwiatek:

Ma wypełnić żłób , bo stajenny ma za dobre serce i jak daję tylko miarkę granulatu, to owsem uzupełnia  😵
Poza tym mam konie łakome, sieczka spowalnia jedzenie 🙂 a lucerna bilansuje mi dietę uzupełniając wapń.
Dava Zrobię dziś fotę, to mój pierwszy worek, więc nie mam porównania, może coś się zmieniło, ale ta sieczka serio wygląda bardzo ładnie, jest zielona, lekka i pachnąca, mój je bez problemu, a próbek kilku sieczek nie chciał tknąć.


edit. Gaga widzę, że na stronie zabookuj jest sieczka sukcesu.

edit2. Dava teraz widzę, że w tej samej cenie jest Meadow Grass, Dengie - potrzebuję sieczki dla konia bardzo, ale to bardzo dobrze wykorzystującego paszę, jako wypełnienie żłobu, spowolnienia jedzenia, co byś sugerowała? Dostałam niedawno próbkę Dengie i jadł podobnie jak Baileysa, więc akurat tu chyba nie ma problemu.
Dava   kiss kiss bang bang
28 lutego 2017 10:07
Gaga   :kwiatek:

Fokusowa dla mnie było dużo tam takie 'słomy', ja mam super słomę w stajni i nie potrzebuje tego w żłobie ale ja dawałam Baileysa wiele lat temu, może coś się zmieniło.
Nie sugeruj się, że mój koń nie chce jej jeść, bo ona raczej mało co ma ochotę wsysnąć, a jeśli chodzi o sieczki to już w ogóle jest  😁 😁 😁
Mój je bez probemu, ale myślałam, że Dengie jest droższa i z wysyłką problem, a okazuje się, że jeździecki w drodze do stajni ma, w tej samej cenie co Baileys, więc mnie naszło na rozmyślania co jest korzystniejsze. Wstawię dziś ta fotę Baileysa 😉
edit. Gaga widzę, że na stronie zabookuj jest sieczka sukcesu.

Ale tylko na zamówienie. A nie ma jej u producenta ani u większych i mniejszych dealerów , generalnie brak na rynku i tyle 🙁
Tak, czy siak wiem czego szukać 🙂
Dava   kiss kiss bang bang
28 lutego 2017 10:41
Fokusowa ale taki typ co 'tyje z powietrza'?
Ja daje tą sieczkę (na zmianę z 2 innymi bo mój koń nie je 2 worków pod rząd😀)  i jestem mega zadowolona, tylko trzeba pamiętać, że jest ona dość kaloryczna.
A ile podajesz sieczki na karmienie? Na każde?

Jeśli chodzi o spowolnienie jedzenia to ja mam takiego tipsa, że daje dużą lizawkę (sól himalajska) do żłobu. Musi jeść wolniej i przesuwać sól ale przy okazji coś liźnie  😁
Dawniej dawano koniom do żłobów kamienie rzeczne (gładkie) i to też jest jakiś sposób.
Sieczkę daje tak czy siak, bo uważam, że to dobre sprawdzone włókno i dla konia lepiej. Moja np. mimo tego, że leży jej siano przed posiłkiem treściwym go nie je (dopiero po posiłku ze żłobu) więc wolę, żeby zawsze tego włókna miała pod dostatkiem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się