własna przydomowa stajnia

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 marca 2024 13:20
Muchozol2, Dziękuję!
Ze względu na trudnodostępny, a raczej bardzo problematyczny transport piasku kwarcowego, poszukuję alternatywy.
Widziałam wielokrotnie mułek z flizeliną na ujeżdżalniach, czy na prawdę zachowuje sie on podobnie do kwarcu, tzn jest elastyczny, a jednocześnie nie kopny jak żółty?
Co Wy macie na ujeżdżalniach? Tak jak mówię, kopny żółty odpada
Piaffallo, z piachem największy problem jest z parametrami i nazewnictwem, więc nawet jak ktoś Ci powie jaki ma to nie znaczy, że w "twojej" kopalni to będzie ten sam piach... Dwa lata temu zjeździłam kilkanaście kopalń, w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. W każdej patrzyli na mnie jak na kosmitę, jak mówiłam o moich wymaganiach. Znalazłam numer do pana co zawoził piach do jednej ze stajni gdzie wiem, że mają fajne podłoże. Pytałam tego pana, czy jest mo w stanie jakoś nazwać ten piach żebym podobny mogła znaleźć u siebie. Powiedział, że to generalnie normalny piach, ale z jakiegoś konkretnego miejsca "pani ze stajni ten odpowiadał, ale dla mnie to zwykły piach". Powiedział też że nawet jakbym chciała wziąć z tego samego miejsca, to po upływie czasu to też już może nie być ten sam piach.
Koniec końców stanęło u mnie na piachu "który się zagęszcza " (taką ma nazwę na kopalni .0245627520171E+34😉 i faktycznie jest ostry, ale nie tak drobny jak kwarc. Natomiast zachowuje się podobnie, jak jest mokry jest fajny.
NowaJa, masz może zdjęcia tego podłoża? Albo coś więcej żeby móc go bardziej zidentyfikować?
Może jak cenowo wychodzi?
marchewkowa, zdjęć takich dokładnych nie mam, ale zrobię. A cenowo, to już średnio pamiętam, chyba koło 15 zł za tonę.
Proszę o pomoc. Czym najlepiej potraktować podłoże, które wygląda w ten sposób by nadawało się do jazdy? Na jesień najprawdopodobniej zostało przeorane, z początku podłoże dobrze się zapowiadało, jednak po zimie wyszły cudowne muldy z trawy…
IMG_1888.jpeg IMG_1888.jpeg
IMG_1889.jpeg IMG_1889.jpeg
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
24 marca 2024 16:10
patkahm, poproś rolnika po sąsiedzku, żeby przygotował pole
jak pod siew (on będzie wiedział, co zrobić) a potem zaproś kogoś z ciężkim
wałem 🙂 . I voila, można będzie plumkać...
Dziękuję, czyli najlepiej zrobić wycieczkę po składach, pomacać co mają i jak mnie zainteresuje coś to powiedzieć, że to chce 😅
Piaffallo, tak dokładnie, innego wyjścia, niż pomacać i palcem pokazać który piach chcesz, chyba nie ma 🙈 ale jednak same ścinki też robią dużą robotę, da się nimi "poprawić piach" no i trzeba pamiętać że każdy piach jest kopny jak jest suchy- kwarc też. Różnice widać dopiero na mokro. Ostry piach (w tym kwarc) się ubije od wody i będzie git, a inny będzie się przelewał pod butem.
Macie może jakieś ciekawe pomysły i rozwiązania na moczenie siana do boksu? Jednemu koniowi muszę moczyć, dopóki miałam kostki było mi łatwiej, ale kostki się skończyły i teraz luzem z balota muszę siano brać i szukam sposobu żeby jak najmniej się przy tym narobić 😅😅
Napakować do siatki i zamoczyć z siatką
Dokładnie. Też tak robię.
W mojej sytuacji to mi niestety nie odejmie pracy 🤔 bo akurat ten koń nie musi jeść z siatki, bo ładnie wyjada, nie rozgrzebuje. Teraz ładuje do pojemnika w którym moczę, a tak będę musiała ładować do siatki, więc na jedno wyjdzie raczej...
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
28 marca 2024 12:00
NowaJa,
ja moczę w takiej dużej plastikowej taczce i potem odlewam wodę
i jadę z tym do boksu, sprawnie to idzie.
Kupiłam owies dla koni i jak otworzyłam worek to okazało się, że nie jest to do końca sam owies, a ma domieszkę jęczmienia i pszenicy. Przeważa ilość owsa, a reszty jest tak na moje oko z 30%. Nie mam gniotownika i teraz nie wiem co z tym zrobić bo kupiłam 300 kg ma dwa konie 😐 zalewać czy podawać jak jest na sucho?
ms_konik, czyli chyba nie znajdę lepszej metody na moczenie niż tej której używam 😉 twój pomysł fajny, ale musiałabym kupić specjalnie drugą taczkę 😉😉
ms_konik, oddać. Ciężko będzie to zbilansować nie znając składu...
Inna opcja: moczyć.
anetakajper   Dolata i spółka
31 marca 2024 11:48
doloruu, na sucho zjedzą. Na pewno będziesz miała trochę więcej w kupach niestrawionego.
Jestem rolniczym laikiem, konia mam w pensjonacie gdzie nie ma pastwisk. Mam pomysł wysiać trawę na części padoku, odgrodzić i niech rośnie a potem zrobić parę kwaterek i niecce się pasa. Czy jak kupię mieszanke pastwiskowa traw, wysieje ręcznie coś z tego urośnie? Ma to sens w ogóle?
anetakajper, pszenica na sucho niebezpieczna jednak... jęczmień się nie strawi.
kivik, sens ma, ale jesienią nie teraz... i samo wysianie trawy to mało. Trzeba by przebronować chociaż, nawieżć, zasiać, zwałować i raz skosić...
_Gaga, Nawet na dosianie nie przejdzie? Na którejś mieszance (z tych opisanych jako "dla koni"😉 widziałam informację, że się sieje w kwietniu.
Też rozważałam po prostu dosianie najbardziej "poturbowanych" padoków... jakaś trawa tam majaczy, ale nie widzę szału, jak na razie. Chyba, że to ogólnie nie jest zbyt mądry pomysł.

Sankaritarina, dosianie owszem. Warto podsypać saletrą (min 4 najlepiej 6 tyg karencji wtedy!!). Co innego dosianie, co innego założenie pastwiska na padoku.
Czy jest tu ktoś, kto ma swoja stajnię i prowadzi jakaś mała szkółkę? Jest sens iść w coś takiego? Czy raczej odpuścić i trzymać konie dla siebie? Myślę, czy jest sens stawiać więcej boksów na jakieś konie rekreacyjne, czy zostawić na konie tylko dla siebie.
Ja mam gospodarstwo agroturystyczne i konie. Chętnych brak.Ale to nie znaczy, że gdzieś indziej nie będzie chętnych.😉
doloruu, ja mam 4 kucyki, z czego dwa udostępniam dla dzieci na lekką rekreację, z dwoma mniejszymi prowadzę zajęcia z elementami hipnoterapii (ogólnie mówiąc). Na siano zarobią😉
doloruu, ja mam 4 kucyki, z czego dwa udostępniam dla dzieci na lekką rekreację, z dwoma mniejszymi prowadzę zajęcia z elementami hipnoterapii (ogólnie mówiąc). Na siano zarobią😉
Evka, wiem, że autokorekta ale wyobraziłam sobie tą hipnoterapie jako głębokie spoglądanie kucykowi w oczy i "rzyganie tęczą" ze słodkości tego właśnie kuca 😂
19tedei, aaaaa nawet nie zauważyłam 🤣 a kupiłam takiego słodkiego izabela teraz, że tylko tęcza i brokat 😂😂
Słownik to jednak wie lepiej od nas, co w duszy gra 🤣
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 kwietnia 2024 10:20
Ogłaszam koniec zimy! Nie ważne, że za oknem pada deszcz ze śniegiem właśnie. Umarła mi wczoraj kurtka zimowa, robocza. Nie mam w czym po pracy do koni iść padok sprzątać wiec już musi być ciepło 🤣
doloruu, Ja mam 6 koni rekreacyjnych i 4 swoje semi-sportowe 😉 Na ten moment jest duże zainteresowanie - zaczynałam z 3 końmi, w ciągu dwóch miesięcy musiałam dokupić kolejne 3 😁
Witam!
Gdzie znajdę listwy do tego typu wiadra? Nigdzie nie mogę znaleźć! Czy moze macie jakieś pomysły na samoróbkę?
big_zlob-zielen.jpg big_zlob-zielen.jpg
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się