COPD

Sankaritarina, a to nie jest tak, że lepiej sterydem wziewnym zaleczyć stan zapalny zanim rozsieje zniszczenia? Te wziewne nie mają aż tylu skutków ubocznych co ogólne.🤔
Katasia, No, tak, jest tak jak mówisz, niemniej jednak steryd wziewny to ciągle steryd - chociaż bardziej bezpieczny.
Jak się poczyta skutki uboczne takiego np. budezonidu, no to też się można zmartwić.

Ja znalazłam ostatnio opracowanie dotyczące zastosowaniu immunoterapii w inhalacji dla koni
nanocząsteczkami Cpg GNP - w testach mają bardzo dobre wyniki po inhalacjach kilka razy w odstępach dwudniowych poprawa utrzymuje się nawet 8 tygodni
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9405334/
może wreszcie będzie jakaś alternatywa dla sterydów podawanych dwa razy dziennie

ewelin_n, No, ciekawa sprawa.... jeśli by się terapia okazywała skuteczniejsza niż obecne....
Nie jest to czasem na podobnej zasadzie, co terapia biologiczna u ludzi....? W Polsce droga, choć jest refundacja przypadków ciężkich i podobno działa, ale chyba też tylko przy postaci astmy eozynofilowej....
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
14 kwietnia 2024 15:22
Kiedy jest najlepszy czas diagnostycznie na zrobienie BALu? Wiosna, jesień, brak objawów czy zaostrzenie?
Sankaritarina, wolę nie wczytywać się za mocno, bo przy każdej inhalacji dziecka bym siwiała :P
Katasia, Tak, czasem lepiej się nie wczytywać :PP

Pati2012, W tym wątku ktoś pisał, że BAL można kiedykolwiek robić, byleby koń był 3 miesiące bez leczenia, bo można wtedy uzyskać sfałszowane wyniki.
W sumie brzmi logicznie...
No to nie wiem, czy jest sens w tym, że mam wetkę umówioną na ten czwartek, skoro moja na sterydzie domięśniowym cały czas, odkąd się ciepło zrobiło + inhalacje. No ale cóż, zobaczymy co powie, skoro już umówiona... W ogóle ta astma to masakra jest. Już bym wolała mieć kulawca na wszystkie nogi.
Poncioch, ja pisałam o BALu
robienie badania na lekach zwłaszcza sterydach nie ma kompletnie sensu i kasa wyrzucona w błoto
leki nawet jeśli nie działają w pełni zawsze zafałszują wynik

nie wiem co za vet będzie u Ciebie - czy randomowy czy zaufany ale nie daj się naciągnąć na BAL na sterydach bo to nie tanie badanie a nie wyjdzie wiarygodnie i trzeba będzie powtórzyć a po co męczyć konia i portfel

ja kilka razy miałam problem z umówieniem badania bo ciężko było wytrzymać bez leczenia 3 miesiące (mój vet mówił nim. 8 tyg, pozwalał w tym czasie inhalacje z soli i srebra ale sami wiemy ze w zaawansowanym stanie to g... pomaga także gimnastykę miałam z terminem nie raz )
Poncioch, A będziecie robić BAL? Niech przyjedzie i daj nam potem znaka jak sytuacja. Może jednak się te BALe robi...
Sterydy swoim działaniem poprawiają BAL - tj zmniejsza się ilość neutrofili więc bez sensu robić bal na sterydach. My nawet wziewne w małej dawce odstawialiśmy na dwa tygodnie przed badaniem.
Jeśli chodzi o wdrażanie sterydów, to mi Dr Biazik ostatnio polecała zacząć inhalacje w sezonie zaostrzenia jak najwcześniej nawet zanim zacznie się dziać coś więcej niż delikatne pogorszenie. Ja zacznę w tym roku jak tylko zauważę jakieś objawy.

Na razie kobył dyszy po galopie, bo miała przerwę przez zęby, ale oddech w spoczynku ok i szybko wraca do spokojnego oddechu po wysiłku.


No do nas tym razem dr Blanka Wysocka przyjedzie. Od razu jej powiedziałam, że koń na sterydzie, chciałam robić BAL, ale w sumie dopytam.
Poprzednio koń był bez sterydu specjalnie pod robienie BAL, ale dr Biazik się nie podjęła, bo stan był taki, że by się koń udusił w trakcie badania...

Będę dawała znać, jak się czegoś dowiem
ewelin_n, a czym bedziecie inhalować w takiej sytuacji?
Co na rozrzedzenie gluta oprócz acc? Acc nie działa, glut tak gęsty, że to co wyleci można praktycznie podnieść z ziemi jak galaretkę. Koń zawalony-steryd nie ma jak zadziałać i robi się nieciekawie
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 kwietnia 2024 07:17
Equigrav, Jeden wet mi mówił, że na niektóre konie o wiele lepiej działa bromheksyna (we Flegaminie jest), niż acetylocysteina (acc). Do tego nebulizacja solą, dużo, ja dawałam po 30 ml ma inhalację i ruch potem, a na koniec trawa, żeby pospływało.
Exflow?
Equigrav, miodunka, ambroksol i tak inhalacje i ruch
sweetie, a ile mniej więcej podajesz tego syropu Ambroksol?
U nas wprawdzie w ruch poszedł inhalator, ale zastanawia mnie na przyszłość to rozwiązanie 😉
Milla, tego co pamiętam to było 50ml tego mocniejszego (bo są dwa stężenia) dziennie
Dzięki!
Kiko22,
Spróbuję w tym roku budezonit. Mi najlepiej inhaluje się z babyhalera.
Jest nowy steryd w areozolu tańszy od flixotide - Budiair ma 200 dawek po 200 mcg i kosztuje bez refundacji 67 zł, Flixotide 250 - 120 dawek kosztuje ok 100 zł
ewelin_n, a nie inhalowałaś jeszcze budezonidem? Z moich doświadczeń wynika, że działa.

Tak z ciekawości, stosujecie jakieś "gotowce"? w stylu "końskich" syropów na kaszel czy innych ziółek etc. Działa wam to? Ma szanse działać?
a jak Hempqualizer? Ktoś to stosuje właśnie?
Tak pytam, bo się szarpnęłam na "koński" syrop i.... no, mój koń jakoś tak dobrze oddycha. Albo podawanie się zbiegło z "ogólną sezonową poprawą", pracą i tym innym "pierdyliardem" rzeczy, które koń zjada😉
Sankaritarina, u nas robotę robi Pulmostim. To proszek ziołowy, pachnie mocno, konie chętnie jedzą w paszy. Pięknie glut po tym schodzi i kaszel się odrywa.
ewelin_n, a nie inhalowałaś jeszcze budezonidem? Z moich doświadczeń wynika, że działa.

Tak z ciekawości, stosujecie jakieś "gotowce"? w stylu "końskich" syropów na kaszel czy innych ziółek etc. Działa wam to? Ma szanse działać?
a jak Hempqualizer? Ktoś to stosuje właśnie?
Tak pytam, bo się szarpnęłam na "koński" syrop i.... no, mój koń jakoś tak dobrze oddycha. Albo podawanie się zbiegło z "ogólną sezonową poprawą", pracą i tym innym "pierdyliardem" rzeczy, które koń zjada😉

Sankaritarina,
pytałam kilka razy ale bez większego odzewu- kupiłam właśnie hempqualizer+ i na dniach zacznę podawać - w końcu sama się dowiem czy warto i czy coś działa to dam znac
u nas na razie stan słaby w kierunku do marnego 🙈
Albo podawanie się zbiegło z "ogólną sezonową poprawą", pracą i tym innym "pierdyliardem" rzeczy, które koń zjada😉

Ja mam tak właśnie z Hempqualizerem. Zaczęłam podawać jakieś 1,5 miesiąca temu i koń nie ma w tym roku żadnych objawów poza okazjonalnym glutem z nosa. Do tego zaczął jeść wszystko, co dostanie pod dziób (wcześniej wyjadał tylko to, co mu bardziej smakowało) i rusza się tak jakby mu gnaty odmłodniały o 5 lat. Nie wiem, czy to magia tego preparatu, czy zlepek innych czynników. Ważne, że jest dobrze. 😀
https://www.essenz.pl/collections/dla-koni/products/hempqualizer?variant=41751943774366

To jest ten hempqualizer? Jak go podajecie? Na język czy do żarcia?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 kwietnia 2024 09:48
marchewkowa, Ja dawałam do pyska, to bardzo mocno pachnie ziołami. Nawet chyba smaczna ta pasta, bo się Blondas nie wzbraniał jakoś szczególnie. Myślę że i z żarciem by poszło, tylo to jest tak mała ilość, że miałabym obawy, że akurat ten kawałek wypluje czy coś.
Przede wszystkim w instrukcji jest że to ma być podane do pyska a nie do jedzenia.
Ja dostałam dodatkowo po zakupie maila z zastrzeżeniem żeby podawać do pyska a NIE do paszy
Przede wszystkim w instrukcji jest że to ma być podane do pyska a nie do jedzenia.
epk, Tak, też pamiętam taki zapis.

Altiria, A coś jeszcze specjalistycznego dajesz? 🙂
No ciekawe bardzo na ile Hempqualizer wpłynął na "stan ogólny"...

Evka, O, dzięki, zawsze to jakiś namiar. I cena całkiem, całkiem.
My zjedliśmy Pulmo Equine Powder. I chyba coś działał, bo koń odkasływał, ale czy była z tego jakieś spektakularne działanie, to cięzko powiedzieć.
Jakoś ciężko uchwycić CO faktycznie działa na te Raowce, no.

izkadul, Koniecznie daj znać 🙂 Też właśnie byłam bliska zakupu, ale że nam nastąpiło ozdrowienie, to się wstrzymam, niech dopije ten Equipower i zobaczymy...
Sankaritarina, od sierpnia zeszłego roku dostaje Artuvetrin. Z tym, że ja mam przypadek z lekką albo wczesną astmą, zdiagnozowany rok temu, może po prostu w tym roku coś mniej pyli. �‍♀️
Altiria, czyli być może zasługa odczulania, nie hempqualizer
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się