własna przydomowa stajnia

miał być teoretyczny, bo wiadomo, że okres wegetacji jest różny w różnych częściach kraju.

Jeśli chodzi o ekonomię, to u nas teraz się kosi pierwszy pokos, bo zostały 3 dni do dopłat :P
Moje konie dzięki koszeniu w czerwcu mają teraz około 20 cm trawę do wygryzienia... Niby szału nie ma na tym moim ugorze, ale zawsze to coś  😎

Edit: i popraw proszę byki  😁
rozumiem, że przerażający gatunek, to dominujący?  😎

Błędy już poprawione.
Mieszkam w pomorskim. Przeważnie w kwietniu sypię Amofaskę i w czerwcu koszę pierwszy pokos nigdy nie musiałam kosić drugi raz więc później łąka była jako pastwisko, aż do tego roku, bo trawożerców zrobiło się ciut więcej i musiałam skosić. Nie sypałam na pole już nic tylko poczekałam aż sama wyrośnie. To z I koszenia miałam ok 360 kostek z 2 ha a przy II koszeniu ok 200 Jest różnica ale może dlatego, że nie podsypywałam już nawozu to wyrosła słabsza. No nie wiem test zrobię w przyszłym roku i drugi raz także podsypię zobaczę co z tego wyjdzie. U mnie konie chodzą cały rok na pastwisku bez względu na rasę i wiek. Przy bardzo brzydkiej pogodzie są zamykane, a zimą wiadomo zamykam na noc i przy złych warunkach pogodowych. A tak to chodzą ile chcą.
Falabana mam od kilku dni posadzkę w boksie w stajni angielskiej, pod betonem żółty piach + 3t żwiru (boks wymiary 3x3,40) póki co jest słoma, sprząta się znośnie, zdązy wyschnąć przez 8h jak koń jest na dworze, a boks pusty bez ściółki. Słoma obecnie jest tylko na chwilę, bo czekam na pellet Equi Straw. Mam jeszcze do wymiany drzwi i ocieplenie ścian, tylko boję się cokolwiek ruszać bo stajnia calutka z drewna niczym nie impregnowana stoi już 8 rok  😡
ettma - dzięki za wypowiedź. Napisz jak będzie się sprawdzał pellet Equi Straw bo sama rozważam, a ze słomą  u nas po tych deszczach tragedia.  Czemu chcesz ocieplać drewnianą stajnię?
Falabana ja używam Equi straw teraz w jednym boksie, a jak nie było słomy to wszędzie. Mi bardzo odpowiada, tworzy grubsza i bardziej zwartą warstwę niż trociny. Trzeba pilnować wynoszenia kup, tzn gdy zauważysz to lepiej od razu sprzątnąć. Pózniej jest po prostu łatwiej. Niektórzy lubią sprzątać pelet, inni nie. Ja dość lubię, mój mąż szczerze nienawidzi.
Koniowi wygodnie, kładzie się itd. 
zet - no właśnie kilka osób się tutaj pozytywnie wypowiadało tylko boję się trochę czy koszt tego mnie nie przerośnie. słomę mogę załatwić w belach ale takiej nie mam gdzie przechowywać.
Kupowałam 2 tony kwiecień - maj jakoś. Na początku był używany w 6 boksach teraz w jednym. Nadal mamy na dwa ścielenia, czyli na kilka tygodni.
Falabana mam od kilku dni posadzkę w boksie w stajni angielskiej, pod betonem żółty piach + 3t żwiru (boks wymiary 3x3,40) póki co jest słoma, sprząta się znośnie, zdązy wyschnąć przez 8h jak koń jest na dworze, a boks pusty bez ściółki. Słoma obecnie jest tylko na chwilę, bo czekam na pellet Equi Straw. Mam jeszcze do wymiany drzwi i ocieplenie ścian, tylko boję się cokolwiek ruszać bo stajnia calutka z drewna niczym nie impregnowana stoi już 8 rok  😡


Mam tak jak ty: stajnia drewniana, tegoroczna wylewka. Zastanawiałam się nad ociepleniem, ale zrezygnowałam. Ściele tylko słomą nie wiem jak będzie się to sprawiało w zimie, teraz sprzątam codziennie całość, na dwa konie mogę sobie pozwolić. Widziałam ocieplenie domku letniskowego drewnianego pianką poliuretanową taką jak się uszczelnia okna. Cena podobna do innych ociepleń, nie sypie się, docinają na równo, wygląda świetnie tylko zastanawiam się nad oparami czy od tego nie będzie się utleniać? Może ktoś się zna?

Widziałem taki ocieplenie u dr Przewoźnego - wyglądało dobrze, nie narzekali.
Czyli zostawiali gołe ocieplenie wew. stajni? Ja Rozważałam w przyszłości tak ocieplić dach ale z tego co się orientowałam koszt wychodził droższy niż inne formy ocieplenie.
Na tą piankę kładli w domku deski błazeryjne, ale w stajni może to być płyta osb lub inna. Za metr chyba 35zł gr.10cm bo takie były słupy. To chyba nie drogo jak na pół dnia roboty na czysto. 
Nie wymaga podbitku, to obniża koszt i chroni przed gryzoniami. Estetyka zależy od staranności i umiejętności wykonawcy.
Nie wymaga podbitku, to obniża koszt i chroni przed gryzoniami. Estetyka zależy od staranności i umiejętności wykonawcy.


Odpada podbitka na suficie w boksach, ale ściany trzeba wyłożyć. Ale wygląda naprawdę przyzwoicie i myślę, że świetna alternatywa dla wszelakich styropianów czy wełen.
Przeważnie jest też niepalna a nawet samogasnąca.
zet - . słomę mogę załatwić w belach ale takiej nie mam gdzie przechowywać.

przedstawię tani i skuteczny sposób przechowania bel siana i słomy 🙂 (i żubrów)
pod spód daję palety.
LSW piękne 😉 skąd masz żubry?
Kryptoreklama i to piwa ! Idziesz po bandzie! I nie to żebym nie lubił onego napitku , ale na forum to przegięcie.
Poradźcie, czym można posmarować, zaimpregnować świeże deski w boksach ? wykonawca zrobił boksy, ale deski ciemnieją - sinizna. Zwykłym drewnochronem chyba nie wolno ? zna ktoś bezpieczny dla koni impregnat desek ?
Niby dlaczego nie impregnatem? A tak w ogóle, to stosować się powinno deski modrzewiowe, trochę pogryzą i Ochota im odejdzie
nie chodzi o gryzienie...tylko jak zapobiec siniznie świeżych desek i belek ? odnośnie typowego drewnochronu, mam obawy czy jego opary przy malowaniu, a potem ewentualnie dostanie się do przewodu pokarmowego konia, jak nadgryzą deski czy belki, nie zaszkodzi. nie wiem, dlatego pytam. może ktoś przerabiał ten temat i zna jakiś bezpieczny dla zdrowia koni, impregnat.
desire   Druhu nieoceniony...
05 września 2016 19:11
to ja z innym pytaniem  - czy Wy zgłaszaliście  w urzędzie postawienie 'budynku gospodarczego nie przytwierdzonego do gruntu' (no bo 'jak coś' to rozbierze sie stajenke/wiate i po 'problemie' 😉 ) czy nie jest to konieczne? u mnie zdania podzielone - jeden z znajomych postawił sobie gołębnik ponad 20m2 i nic nie zgłaszał, inni twierdzą że zgłosić raczej trzeba.. 😉
A jak chcesz zrobić stajenkę nie przytwierdzoną do gruntu?
anyann, ja mam wiaty nie związane z gruntem. Belki konstytucyjne leżą na bloczkach z betonu.
desire   Druhu nieoceniony...
05 września 2016 20:24
anyann, o właśnie, mniej więcej o to mi chodzi, o czym wspomina bera7, - da sie. 🙂 i w takim razie musze to zgłaszać?  👀  niby od 28 czerwca 2015 nie trzeba, ale licho tam wie, co urzędasy wymyślą..  👀 😉
Związanie z gruntem nie ma tu nic do rzeczy. Stajni postawić na zgłoszenie nie można, ale budynek gospodarczy tak. Trzeba pamiętać, aby w opisie zawrzeć wyłącznie definicję zawartą w rozporządzeniu ministra o warunkach technicznych budynków i budowli. Natomiast wiatę można zbudować bez zgłoszenia, alo o pow zabudowy do 50 m. O rozmiarach budynku gospodarczego proszę sobie poczytać i przygotować referat.
poza tym mylicie pojęcia  "zgłaszania budowy" i "pozwolenia na budowę"...

(edit): ogólnie rzecz biorąc, budynek gospodarczy do 35 m2 na zgłoszenie można postawić. Stajnia to budynek inwentarski więc teoretycznie trzeba starać się o pozwolenie ale u mnie urzędnik jak wstępnie pytałam o stajnię wspomniał, że przecież do 35 m2 na zgłoszenie się stawia 😉.
Bera, a mogłabyś wrzucić zdjęcie takiej wiaty położonej na bloczkach?
Falabana: a tak w szczegółach to jak to wygląda, bo chyba nie to nie wszystko.
Anyann: nie stawiał bym wiaty na uliczkach, raczej zabetonował bym kotwy i do nich umocował słupy.
nie chodzi o gryzienie...tylko jak zapobiec siniznie świeżych desek i belek ? odnośnie typowego drewnochronu, mam obawy czy jego opary przy malowaniu, a potem ewentualnie dostanie się do przewodu pokarmowego konia, jak nadgryzą deski czy belki, nie zaszkodzi. nie wiem, dlatego pytam. może ktoś przerabiał ten temat i zna jakiś bezpieczny dla zdrowia koni, impregnat.

U nas zwyczajowo deski wokół jednego z padoków "malowane" były przepalonym olejem silnikowym, a koniom wcale to w obgryzaniu nie przeszkadzało 🙁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się