DROŻDŻE W ŻYWIENIU KONI

famka   hrabia Monte Kopytko
18 września 2014 10:37
Ramires, mogę polecić
http://www.marcmedic.pl/drozdze-piwowarskie.phtml
cena za 5 kg 42 zł , zapas średnio na 100 dni, w zalezności ile chcesz dawać
czy ja wiem... 3 kg opakowanie Equinoxu starczyło mi na 6 miesięcy, co wyszło 30 zł/msc. co prawda dawkowałam odrobinę mniej niż zalecane na opakowaniu, ale efekt jest.
No mi właśnie powiedziano ze lepszy efekt dla koni mają drożdze hodowane na tłuszczach? a nie na piwie. Dlatego tego Equinoxy są polecane.
Mój koń po nich super poprawił sierść, ja polecam.
Equinox 3kg to 180zł. Dawkowanie dla konia 600kg to 48g/dzień. Zaokrąglając do 50g to zapas na 60dni, czyli 90zł/miesiąc, więc ile tego famka podawałaś? Czy ja coś źle liczę?
btw sierść mamy w porządku, chodzi mi głównie o wspomaganie układu trawiennego

xxagaxx dlaczego są lepsze?
nie famka tylko Kahlan. 🙂

ja podaję około półtorej miarki do kolacji. jak był w gorszej kondycji podawałam dwie-dwie i pół.
famka   hrabia Monte Kopytko
18 września 2014 10:52
Ramires, minimalną dawkę czyli  50 gram, tyle potrzebował mój koń, dlatego napisałam że w zależności ile chcesz podawać
Ramires, nie wiem, nie znam się na tym. Osoba która polecała mi drożdżę wyraźnie zaznaczyła ze mają być na tłuszczach.
ja faktycznie pisałam do Kahlan, sorki za zamieszanie 😉
Nie wiem ile to jest miarka, wiem jakie jest zalecane dawkowanie, i wtedy wychodzi prawie stówka za miesiąc, dla mnie to trochę dużo jednak, dlatego szukam taniej. Te drożdże, które poleca famka wychodzą faktycznie bardzo korzystnie, jednak ciekawa jestem dlaczego dla koni mają gorsze efekty
xxagaxx to szkoda, to w sumie dość ciekawy temat. Zależy też kto polecał 😉
jak ważyłam to chyba wyszło coś koło 25 gram (?) musiałabym zważyć jeszcze raz. zalecane dawkowanie zawsze jest wyolbrzymione. tak samo z paszami, każą dawać po dwa kilo minimum, więc worki by starczały na niecałe dwa tygodnie. 😁

dla mnie ważny jest efekt końcowy. a skoro na jednej miarce dziennie tak koń wygląda, to po co mam dawać więcej i przepłacać? 🙂
famka   hrabia Monte Kopytko
18 września 2014 11:03
Ramires, nie gorsze, to jest kwestia tego co koń ma w brzuchu i co przyswoić potrzebuje
najlepsze drożdze dla koni to te drożdże piwowarskie (piekarnicze), czyli różne szczepy gatunku Saccharomyces cerevisiae, inną sprawą jest przyswajalność danych drożdzy, i tu sobie pozwolę zacytować do poczytania 😉

"Drożdże paszowe są dodatkiem o bardzo wysokiej zawartości białka (ok. 50%) i wysokiej zawartości witamin z grupy B. U koni podawanie drożdży oddziałuje bardzo korzystnie podczas zaburzeń trawiennych oraz upośledzenia składu flory jelitowej, ogólnego osłabienia i spadku wydolności.
Drożdże są probiotykami, czyli działają korzystnie w układzie pokarmowym. U koni wspierają mikroflorę jelita ślepego i jelita grubego (bakterie celulolityczne i pierwotniaki). Bakterie celulolityczne i pierwotniaki rozkładają włókno (główny składnik pasz objętościowych) oraz trudno strawne białko, ponadto dokonują syntezy witamin z grupy B i wit. K.
U koni, wysokowyczynowych,  których dawka pokarmowa obfituje w pasze treściwe i zawiera niską zawartość włókna, dochodzi do rozwoju „niekorzystnych” bakterii w jelicie ślepym, kosztem tych korzystnych. W związku z tym trawienie jelitowe zostaje ograniczone a zwierzę nie może w pełni korzystać ze składników odżywczych. W takiej sytuacji zaleca się podawanie drożdży, które uzupełniają niedobory białka i witamin z grupy B, a w połączeniu z prawidłową podażą włókna przywracają prawidłową jakość i ilość mikroorganizmów. Drożdże w paszach podnoszą strawność składników pokarmowych w niej zawartych.
Na rynku są dostępne suplementy, w których głównym składnikiem są drożdże  oraz pasze pełnoporcjowe zawierające dodatek drożdży. Do mieszanek paszowych dodaje się je w ilości nawet do 5%."
Może komuś się przyda - moje spostrzeżenia po 8 miesiącach codziennego podawania - drożdży equinox-  u moich dwóch koni w dawkach :
Duży koń ok.650 kg w dawce ok. 50 gr
Kucyk ok. 400 kg w dawce 30 gr
U dużego konia na pewno poprawił się apetyt  Jest to koń który nigdy nie należał do żarłoków – można powiedzieć że zawsze był mega wybredny. Przekonanie go do jedzenia drożdży również nie było łatwe.
Również przez ten czas koń się ładnie zaokrąglił – nawet bardzo i przestał wybrzydzać przy jedzeniu. Bywa nawet głodny i zaczął co ciekawe jeść jabłka  - czego nie robił od 7 lat kiedy go posiadam.
Jednak - łapie infekcje jak łapał, włos ma dalej bardzo delikatny, gruda nam się przypałętała jak co roku, grzywa i ogon jakoś bardzo się nie poprawiły. Kopyta fakt bardziej przyrastają – ale jakościowo bez efektu wow.
Kucyk na pewno zyskał na kondycji. A jest to starsza Pani z RAO więc cieszy mnie bardzo że wygląda dobrze i ma bardzo dużo pozytywnej energii. Jednak tak samo jak u rudego efektów w jakości włosów i kopyt nie widać.
Dodam tylko że oprócz drożdży żadne inne czynniki nie uległy zmianie. (ta sama dieta, stajnia itd.).
Myślę że zjedzą zakupione ostatnio opakowanie i zakończę podawanie. W tedy zobaczę jak utrzyma się apetyt rudego – bo to jest moja najciekawsza obserwacja .
Na pewno ogromny minus to cena.  Opakowanie 3kg –  dla rudego to niecałe dwa miesiące - czyli roczny koszt dla jednego dużego konia to więcej niż 1000 zł.
Kahlan, zalecane dwakowanie nie są zawyżone ani w przypadku pasz, ani w przypadku suplementów - nie wiem czemu tak uważasz. Zawartość witamin i minerałów w paszach jest zawsze obliczona na skarmianie pełnoporcjowe. Wiele razy było tu wałkowane - dawanie jakiejkolwiek paszy "po miarce dziennie do obiadu" jest wywalaniem pieniędzy w błoto i nie daje żadnego efektu poza poprawą samopoczucia właściciela.

anty-atos, Skarmianie drożdży cukrolubnych nie reguluje podaży skrobii w diecie, bo one przetwarzają cukry proste, a skrobia takim nie jest 😉 Za to różnią się istotnie od tłuszczolubnych własciwościami i zawartością składników odżywczych, w tym jakością aminokwasów. Być może dlatego są bardziej polecane dla koni.
Famka, wiec czy jest sens stosować ten Equinox, czy lepiej poszukac innego produktu drożdżowego, który ma w składzie Sacharomyces? Jeszcze raz pozwole sobie zacytować tekst ze strony producenta Equinox, który jak na moje oko, ma zapewne zniechęcić klientów do Sacharomyces, po to by kupowac jego produkt. Ja, tak jak i Ty slyszalam, ze Sacharomyces jest najlepszy dla koni. Oto co znajdziemy na stronie Equinoxa, co wzbudzilo moja ciekawość i rozbudzilo zainteresowanie tematem: "Produkcja istniejących obecnie na rynku produktów drożdżowych oparta jest głównie na szczepie drożdży przetwarzających cukry. Specjalnie wyselekcjonowany szczep drożdży Yarrowia lipolytica wykorzystuje, w przeciwieństwie do Saccharomyces cerevisiae, tłuszcze jako źródło węgla i energii, gwarantując w ten sposób wysoką dostępność zawartych w nich składników odżywczych."
Dobra, tekst przeczytany. Wynika z niego, ze Sacharomyces jest ble, a koń sam nie potrafi trawić i wykorzystać tluszczow bez Equinoxa?
PEŁNOPORCJOWE. ja nie bazuję tylko na danej paszy więc dawkowanie pełnoporcjowe nie jest mi potrzebne, bo pasza jest DODATKIEM. a suplementy...  cóż, jednak u mojego konia dały efekty w takiej ilości.  🤣 trudno, mój koń jest dziwny.  😀 gdyby tylko były "poprawą samopoczucia właściciela" to koń nadal by wyglądał jak w momencie kupna, czyli źle.
A potrafisz w ogóle wytłumaczyć po co dajesz pasze? Jakiego efektu się spodziewasz?

anty-atos, edytowałam post u góry, przeczytaj, może coś rozjaśni?
nie "spodziewasz", bo efekt już uzyskałam. teraz go utrzymuję. koń był skórą i kośćmi, ciężko przybierający na masie, z dużą huśtawką wagową. został przebadany, sprawdzone zęby, odrobaczony solidnie, wrzody wykluczone. mimo solidnie dawanego jedzenia koń wciąż był trudny do utrzymania masy.

po dodaniu paszy (DODANIU, nie w ilościach zalecanych i pełnoporcjowych) i drożdży (też DODANIU, nie w ilościach zalecanych, pełnoporcjowych), koń zaczął wyglądać jak KOŃ i zakończyły się huśtawki wagowe.


famka   hrabia Monte Kopytko
18 września 2014 12:54
wiecie co cały problem polega na tym że na żadnych "prawie żadnych" drożdżach nie ma podanego pełnego składu w wartościach i proporcjach jednego składnika do drugiego i w jakich związkach występuje i ciężko jest ocenić które lepiej zadziałają, możemy się posiłkować wytycznymi które dała ekhem, i własnym wyczuciem
 
dawałam yarowię dla mnie koń bez zmian (może za krótko ? )
dawałam marmedic i po dłuższym okresie stosowania widziałam pozytywy w sierści w kopytach w przybraniu masy
dawałam także makanę
http://www.mksklep.pl/makana-drozdze-piwne-bt-1500-g-p-8209.html , te same odczucia co po marmedicu ale lepiej smakują i pachną
dawałam dość długo Emy w płynie, które dla mnie wpływu na konia nie miały żadnego 
dawałam Digest Aid odczucia i moje konia dobre  (ale tu też składu konkretnego nie ma )
dodam tylko że mam konia wrzodowego więc wszystko co dostaje musi się sprawdzać lub nie i ja to widzę

edit: dawałam także biogen k - ale tu żadnych zmian na plus nie zauważyłam

to tyle jak sobie coś jeszcze przypomnę to dopisze
Kahlan, mnie w zasadzie nie interseruje twój konkretny przypadek. Interesuje mnie, że napisałaś "ZALECONE DAWKOWANiE JEST ZAWSZE WYOLBRZYMIONE". Ktoś przychodzi, czyta to i uważa, że dorzuci koniowi do owsa miarkę paszy dziennie i będzie super. A nie będzie.
ok, może faktycznie wyszłam przed szereg.  😡 zwłaszcza ze słówkiem "ZAWSZE". przepraszam, kajam się :kwiatek:
ale napisałam to też na podstawie tego, co kiedyś dziewczyny mówiły o sieczkach.  😡 że też nie dają zalecanej ilości napisanej na opakowaniu, tylko mniej.
No z sieczkami jest trochę inna bajka, bo daje się je głównie jako smaczne wypełnienie żłobu i podniesienie zawartości włókna w diecie. A w sumie to co zrobiłaś z suplementem ma sens, skoro podajesz jeszcze pasze, która też ma ileś tam witamin i minerałów, więc przy całej zalecanej dawce czegoś mogłoby być za dużo  :kwiatek:
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
05 października 2014 14:01
Czy ktoś podawał drożdże firmy Leiber, i czym różną się Leiber BT i Leiber BM? 🙂
A czy są jakieś drożdże, które nie zawierają żelaza?
arivle, drożdże Leiber BT sa dla  chłopaków a BM dla klaczy.
Averis   Czarny charakter
04 marca 2015 05:50
Chcę zacząć Karsonowi podawać drożdże i tu moje pytanie - z czym je podajcie? No i ile to te 50 g. Nie mam wagi kuchennej, dlatego będę wdzięczna za informację, czy to łyżka, łyżeczka czy kubek 😁 
A próbował ktoś dawać drożdże instant jak do ciasta?
Averis, w moim przypadku miareczka była dodawana do drożdży i z niej korzystałam. a podawałam je normalnie dosypując do owsa, lub gdy dołożyłam paszę i ją moczyłam, to drożdże mieszałam z nią, żeby nie zostały przypadkiem wydmuchane ze żłobu. 😉 tylko, że mój koń akurat je wszystko, dlatego nie musiałam ich jakoś specjalnie przemycać.
Averis   Czarny charakter
04 marca 2015 09:22
Znalazłam już na ileważy.pl 😁 Dziękuję!
a stosował ktoś drozdze z pro-linen? z jakims fajnym efektem? bo poki co ja juz 3 miesiac jade na yarrowie no ale majac do wyboru cene z pro-linen wychodza raz taniej a w sumie czy jakies mega efekty po tej yarrowi widze ? - moze i jest cos lepiej ale az tak szalu nie ma
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się