Aktualności:

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Re-Volta.pl  |  Forum główne  |  Konie  |  Wątek: Sposoby trzymania dwóch par wodzy

poprzednia następna
Strony: [1] Odpowiedz Drukuj
Autor Wątek: Sposoby trzymania dwóch par wodzy  (Przeczytany 3984 razy)
Cobrinha

WWW Moje ogłoszenia
«Start : Styczeń 20, 2011, 10:30:07 »
Odpowiedz cytując
Nie znalazłam podobnego tematu uśmiech
Są rożne sposoby trzymania dwóch par wodzy - jakie rodzaje preferujecie? i dlaczego?
Czy różnią się one w działaniu? ogólne uwagi, przemyślenia, wskazówki... rysunki poglądowe uśmiech
#link
Daki... zawsze pozostaniesz w moim sercu i pamięci...23.04.2003 - 5.07.2012

marysia550

« #1 : Styczeń 20, 2011, 12:22:04 »
Odpowiedz cytując
chodzi o jazdę na czarnej wodzy np? 
#link
"Miłość jest tylko jedna skacze koń przez bruzdy,
Słychać wiatr koło uszu, chrząst kąsanej uzdy.
Koń biegnie na przełaj. Zna drogę na pamięć.
Noc płatami po oczach uderza jak zamieć"
J. Wilatowski
repka

« #2 : Styczeń 20, 2011, 13:03:16 »
Odpowiedz cytując
Albo munsztukowej.

Wodza wędzidłowa idzie między małym i serdecznym palcem, a munsztukowa/czarna między serdecznym i środkowym. Trzymanie takie daje możliwość głównego powodowania wodzą wędzidłową a wodza pomocnicza ma słabsze działanie.
Wodze pomocniczą możemy też trzymać pod małym palcem, ale wtedy jej działanie jest mocniejsze niż wędzidłowej wodzy i uważam, że tylko w określonych przypadkach można się posiłkować takim chwytem.
#link
ovca

Per aspera donikąd

« #3 : Styczeń 20, 2011, 13:09:15 »
Odpowiedz cytując
Jazda zaczyna się przy trzech parach wodzy, munsztukowej, zwykłej i czarnej  wysmiewa
#link
branka

« #4 : Styczeń 20, 2011, 13:14:04 »
Odpowiedz cytując
Można też wodze munsztukową trzymać w jednej ręce, a wędzidłową w dwóch - musztukowa służy do ugięć w pionie, więc wystarczy jak trzyma ją jedna ręka, wędzidłowa do ugięć w poziomie.
Tak w ogóle, to teraz sie chyba już tak nie jeździ, dlaczego?
#link
'It's funny how your dreams change as you're growing old,
you don't wanna be no spaceman you just want gold.
All dream stealers are lying in wait,
But if you wanna be a spaceman it's still not too late!!'
Cobrinha

WWW Moje ogłoszenia
« #5 : Styczeń 20, 2011, 13:15:16 »
Odpowiedz cytując
Tu jest chyba jeszcze kolejny sposób trzymania wodzy jeśli dobrze widzę - jedna z wodzy znajduje się pod małym palcem.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2011, 13:21:50 wysłane przez Cobrinha » #link

katija
BEZCZELNY NIENAWIDZER

K&H SQUAD BACK IN THE GAME!

« #6 : Styczeń 20, 2011, 15:36:40 »
Odpowiedz cytując
ja nie jezdze na munsztuku, z "drugiej wodzy" korzystam przy pelhamie lub czarnej. na poczatku pokazano mi sposob repki, ale nie szczegolnie mi to pasowalo. teraz jezdze tak, ze druga wodze trzymam tak jak wedzidlowa, czyli miedzy malym a sedecznym palcem, a wedzidlowa "pietro wyzej" czyli miedzy serdecznym a srodkowym.
#link
guidam zza stodoly wink

GNIADY B/O !!!
Jesteś prawie jak ten ludzik co zapala światełko w lodówce!
asior

-nothing but eventing-

« #7 : Styczeń 20, 2011, 15:44:20 »
Odpowiedz cytując
Ja za to trzymam zwykla wodze miedzy palcem serdecznym a malym, a czarna pod malym palcem.
#link
marysia550

« #8 : Styczeń 20, 2011, 20:29:40 »
Odpowiedz cytując
ja już kopę czasu na czarnej nie jeździłam, ale też zwykła przekładam piętro nizej , a czarna nad nią.
#link
"Miłość jest tylko jedna skacze koń przez bruzdy,
Słychać wiatr koło uszu, chrząst kąsanej uzdy.
Koń biegnie na przełaj. Zna drogę na pamięć.
Noc płatami po oczach uderza jak zamieć"
J. Wilatowski
Magdzior

WWW Moje ogłoszenia
« #9 : Styczeń 20, 2011, 22:12:55 »
Odpowiedz cytując
jak ja jeździłam na pelhamie na dwóch wodzach to zwykłą miałam między palcem serdecznym a małym, a drugą między środkowym a serdecznym i tak mi jest najwygodniej:)
#link
"Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód." /P.Coelho/
ciemny pastuch

« #10 : Styczeń 21, 2011, 03:02:30 »
Odpowiedz cytując
Ja za to trzymam zwykla wodze miedzy palcem serdecznym a malym, a czarna pod malym palcem.
Tak trzymać kocham
 Taka sama zasada powinna obowiązywać przy munsztuku- wodza wędzidłowa wyżej (wędzidło podnosi) a munsztukowa, wzgl czarna wodza niżej(munsztuk lub czarna wodza obniża)
 Fillis trzymał wodze wędzidłowe od góry(pomiędzy kciukiem i wskazującym palcem), a wodze munsztukowe dołem (pod małym palcem). Ten sposób pozwala na najlepsze rozdzielenie działania wodzą wędzidłową i munsztukową, wymaga jednak wyćwiczenia dla kogoś, kto zawsze trzymał wodze od dołu.
#link
busch

Mad god's blessing.

« #11 : Styczeń 21, 2011, 03:38:16 »
Odpowiedz cytując
ciemny pastuch - nie rozumiem geniuszu trzymania wodzy wg. Fillisa. Po pierwsze - przestawianie się z jednego do drugiego to musiałby być jakiś koszmar dla jeźdźca  wink Po drugie - jedyny plus takiego trzymania wodzy, czyli rozdzielanie działania na wodzę wędzidłową i munsztukową przez ruchy nadgarstkiem też jest średnio fajne. Wykręcanie nadgarstka jest słabe już z tego powodu, że w momencie gdy mamy skręconą rękę, to dramatycznie spada czucie czegokolwiek w koniu. A w dodatku, żeby zadziałać samą wodzą munsztukową, trzeba pozwolić wodzy wędzidłowej zwisnąć na chwilę - a wtedy gdy koń zareaguje na munsztuk odpuszczeniem w potylicy, to napotka zamiast kontaktu na ciszę w eterze, a jeszcze jeździec z opóźnieniem wróci ręką bo niewiele ze skręconym nadgarstkiem poczuje.

Ale może coś źle rozumiem bo w zasadzie to nie jeżdżę na munsztuku  oczy2
#link
repka

« #12 : Styczeń 21, 2011, 07:53:37 »
Odpowiedz cytując
busch, też myślę, ze to bez sensu z punktu widzenia delikatności i prawidłowości działania ręka. I jako taki miałaoby sens tylko przy położonych nadgarstkach.
#link
Koniczka

Latam, gadam, pełny serwis! :D

Moje ogłoszenia
« #13 : Styczeń 21, 2011, 08:50:34 »
Odpowiedz cytując
Ja trzymam wodzę wędzidłową pomiędzy małym a serdecznym, a munsztukową/czarną pomiędzy serdecznym a środkowym. Tak mi się dobrze jeździ więc nie kombinuję, ale sposobów trzymania wodzy jest wiele i każdy ma jakieś swoje plusy i minusy, oraz swoich zwolenników.
#link
“Choose a job you love and you will never have to work a day in your life.”
- Confucius.
lostak

raagaguję tylko na Domi

« #14 : Styczeń 21, 2011, 09:22:08 »
Odpowiedz cytując
jak jezdzi slynna para...wink

trzymanie wg Fillisa w praktyce, ostatnio probowalam tak wziac wodze, kompletnie inne uczucie, rzeczywiscie trzeba by tak chwile pojezdzic, zeby sie przyzwyczaic, odpuscilam.

trzynamie pomiedzy palcami ale bez krzyzowania

mysle, ze to wszystko zalezy od naszego sposobu pracy reka oraz od konia.
#link
"Nie idź za tłumem.  Bo nigdzie nie dojdziesz... " - Margaret Thatcher
Cobrinha

WWW Moje ogłoszenia
« #15 : Styczeń 21, 2011, 10:36:24 »
Odpowiedz cytując
Może głupie pytanie.... ale czy stosuje się odwrócone trzymanie wodzy wg Fillisa? tzn. pozycje wodzy są zamienione.
#link

Nalle

Klapiasty & Mała Cholera

« #16 : Styczeń 21, 2011, 10:41:46 »
Odpowiedz cytując
No oczywiście, zostało to już pokazane tutaj na co najmniej dwóch zdjęciach. Tyle, że wtedy to już nie jest wg. Fillisa.
#link

Już wiem, jak daleką trzeba odbyć podróż, by wrócić do domu...
halo

« #17 : Styczeń 21, 2011, 12:24:49 »
Odpowiedz cytując
Gdzie?  ke  oczy2  oczy2  oczy2
busch, a jeździłaś kiedyś "po meksykańsku"? I skąd pomysł, że cokolwiek "robi" nadgarstek?

Ja jeżdżę przeważnie tak jak asior, czasem trzeba (gdy koń nieco "surowszy" albo coś tam) tradycyjnie (jak pierwszy wpis), a gdy mam okazję pracować dłużej, to uwielbiam fillisowy sposób.
#link
Człowiek kulturalny musi dojść do najwyższego artyzmu w trzech rzeczach: chodzeniu po mieście, ujeżdżaniu konia i elokwencji.
L. Alberti.
Dużo, dużo łatwiej wyrządzić krzywdę człowiekowi czy zwierzęciu niż ją Naprawić.
Nalle

Klapiasty & Mała Cholera

« #18 : Styczeń 21, 2011, 12:31:04 »
Odpowiedz cytując
Mnie pytasz? Trzecie zdjęcie w wątku.

Edit: nie wyraziłam się całkiem jasno - nie miałam na myśli totalnego rozdzielenia (munsztukowa pod kciukiem), tylko standard z wędzidłową pod małym palcem.  wink
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2011, 12:33:03 wysłane przez Nalle » #link

Już wiem, jak daleką trzeba odbyć podróż, by wrócić do domu...
halo

« #19 : Styczeń 22, 2011, 04:56:15 »
Odpowiedz cytując
Nalle, ale Cobrinha nie o to pytała.
#link
Człowiek kulturalny musi dojść do najwyższego artyzmu w trzech rzeczach: chodzeniu po mieście, ujeżdżaniu konia i elokwencji.
L. Alberti.
Dużo, dużo łatwiej wyrządzić krzywdę człowiekowi czy zwierzęciu niż ją Naprawić.
Strony: [1] Odpowiedz Drukuj 

Re-Volta.pl  |  Forum główne  |  Konie  |  Wątek: Sposoby trzymania dwóch par wodzy

poprzednia następna
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
Strona wygenerowana w 0.075 sekund z 18 zapytaniami.