Dziwny odruch ...

Co może znaczyć u konia odruch odrzucania głowy w bok szybkim, gwałtownym ruchem, tak jakby chciał się obejrzeć za siebie? Koń ma ten odruch w karuzeli i kiedy biega luzem po obwodzie hali (w stępie i w kłusie), przy czym po kilku minutach ruchu przestaje tak robić. Pierwszy raz odruch pojawił się przy okazji bardzo lekkiej kolki, więc myślałam, że to jeden z objawów. Tymczasem kolka minęła, a odruch pozostał. Dodam, że poza tym koń zachowuje się normalnie, ma apetyt, chętnie się rusza. Czy ktoś spotkał się z podobnym zachowaniem?
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
23 lutego 2009 21:55
http://sklep.horses.pl/projector.php?product=4672&affiliate=linka
znalezione w sklepie, moze akurat komus ułatwi zycie
W Cortaflexie też ejst taki suplement.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
31 marca 2009 09:50
Tyle, że opis Olivii w żadnym wypadku nie przypomina objawów headshaking
Bischa   TAFC Polska :)
31 marca 2009 10:04
Na wyścigach znałam takie dwa chyba pasujące do opisu , na jednym nawet jeździłam , zdarzało mu sie takie cos raz na jakiś czas niemal na każdej jeździe . Drugi okropny nerwus robił to niemal non stop podczas jazdy , chodzenia na karuzeli .
Mam pytanie czy ktoś stosował te środki i czy dały jakiś efekt? który lepszy cortaflex czy naf?
czy to jest headshaking?
Kon strasznie macha głowa i na dodatek nieraz podnosi ją do góry przechla w bok. Ostatnim razem jechałam na niej w teren na czołowa. Była tak przejeta otoczeniem, ze nie machała. Headshaking czy cos innego?
u nas w stajni jest kobyła która miała tak jak była młodsza (miala 4 lata) na ląży i luzem co jakiś czas gwałtownie odrzucała głowę w bok. w obejściu i pod siodłem objaw nie występował wogóle.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
08 kwietnia 2009 08:56
Wiorek za mało napisałaś, ważne jest jak koń macha głową, kiedy i czy robi coś poza tym. Chociaż jeśli w terenie tego nie robiła to wątpię, że to HS, bo koń z HS skupia się głównie na swoim machaniu głową.
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
08 kwietnia 2009 09:06
jeździłam kiedyś na klaczy , która miała taki odruch (pod siodłem) jakby spoglądała co kilka kroków za siebie ale nigdy nie myślałam że może to być HS, wydawało mi się że to takie zwykłe zerkanie .
jeździłam kiedyś na klaczy , która miała taki odruch (pod siodłem) jakby spoglądała co kilka kroków za siebie ale nigdy nie myślałam że może to być HS, wydawało mi się że to takie zwykłe zerkanie .


Mój koń (8 letni folblut) właśnie tak ma - póki jeżdżę sama, jest ok (nie przypominam sobie, żeby zerkał, ale nie twierdzę że nigdy tego nie było 🙂😉 ale w terenie, lub na ujeżdżalni z innym koniem... Odwraca się, zerka. Nie oczywiście przez całą jazdę, ale kilka razy się zdarza.
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
08 kwietnia 2009 12:33
Klacz na której jeździłam miała tak tylko w terenie tak sama jak i w zastępnie i robiła to  często . Wyglądało to jakby sprawdzała czy ją jakis stwór  nie goni .
Wiorek za mało napisałaś, ważne jest jak koń macha głową, kiedy i czy robi coś poza tym. Chociaż jeśli w terenie tego nie robiła to wątpię, że to HS, bo koń z HS skupia się głównie na swoim machaniu głową.



musze bardziej poobserwować konia
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
09 kwietnia 2009 20:03
Olivia7 mój koń robi tak samo, jak puszczam go na padok czy halę. Ale na jeździe nigdy tak nie robi. Ma to dziedziczne po matce, która robi dokładnie tak samo. Nie zwalczam tego, taka jego uroda 😉
Koń macha głową góra- dół,  nieraz tez na padoku
vissenna   Turecki niewolnik
09 maja 2009 21:45
Z czymś podobnym widziałam kobyłkę kiedyś.
Okazało się, że miała wypadek przy dyszlu i uszkodziła sobie jakiś nerw.

Może koń podczas kolki gdzieś się tarzał mocno, uderzył lub rzucał na ziemię?
To może być podłoże neurologiczne (właśnie np. przy zgięciach).
Gillian   four letter word
09 maja 2009 21:50
u nas w stajni jest kobyłka, która robi głową młynki. I nie ma reguły kiedy to robi i jak często, tak samo latem i zimą - czyli nie na muchy. Po prostu. Chodzi i nagle energiczne kółko głową.
Nikt tego nigdy nie badał, "tak ma" i koniec. Ale fakt faktem, dziwne to jest.
U mnie w stajni jedna kobyła robi tak samo jak koń opisywany przez Gillian . Też nikt z tym nic nie robi, bo koń tak ma...
A mój koń jak go zawołam to postoi chwilke, popatrzy gdzie jestem, zlokalizuje, machnie głową ze dwa razy ( w bok) i idzie.
Macha też czasami jak ma za duzo energii, albo widzi inne (obce) konie.
Koń panijantarowej ma HS. Jantar ma to najprawdopodobniej na tle alergicznym. Dlatego noszą maske. Jest maska, nie ma machania, nie ma maski jest.
Chociaż bardzo trudno stwierdzić HS. I wielu właścicieli tylko się domyśla.
szalonakobyła,  ale ta osoba nie wypowiada sie w tym watku. co ma twoja wypowiedz do tematu??
Hm. To że napisałam, że nosi maskę???
Może jej koń też ma to na tle alergicznym....??
A co zabolało Cię??
nic mnie nie zabolalo, tylko piszesz wogole od czapy, nie na temat. czyj kon tak ma, bo pytania zadalo pare osob, wiec nie wiadomo do kogo piszesz. w dodatku dziewczyny raczej wykluczyly HS. i nie jest to jedyny kon forumowiczow, ktory to ma. daleko szukac nie trzeba w tym watku tez wypowiadala sie Koniczka, ktora o HS wie chyba tyle ile da sie wiedziec.
Dobrze ale akurat pomyślałam o panijantarowej
Zwracam honory koniczce i bardzo ją przepraszam, że o niej nie napisałam.  :kwiatek: :kwiatek:
jezu, ale co panijantarowa ma do tego tematu??????
Wiesz co, jak nie rozumiesz, że dałam jej konia jako przykład HS to trudno, nie zmaierzam robić  🚫
A czy z moim koniem wszystko w porządku?..  🤔
Dodam że podczas jazdy to nie występuje, na lonży też nie. Zawsze uważałam to za objaw zdenerwowania. Robi tak gdy zobaczy klacze-do których "nie ma dostępu" lub przed karmieniem kiedy przez długi czas "słyszy owies"  😉 Koń ma 4,5 roku, ogier.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
20 sierpnia 2010 21:15
moja tez tak robi jak zaprasza mnie do zabawy na padoku kiedy jesteśmy same ;] chyba zdrowy odruch 🙂 Po tym zaczyna się brykanie , szaleństwo i zabawa 🙂
Moja arabka robiła okrężne ruchy szyją i głową szczególnie jak się denerwowała, nie wygląda to sympatycznie, ale widziałam wiele arabów wykonujących takie ruchy. Moją mamę to przerażalo 😉 a ja bylam przyzwyczajona.  Pod siodlem pracowała spokojnie, ale i tak zakładalam wytok.

MR36 - a Twój koń to wygląda całkiem normalnie 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się