własna przydomowa stajnia

moje okorowały ze 20 małych drzewek 🙁 Na szczęście tylko jedno doszczętnie... Pomalowałam te miejsca okorowane maścią ze sklepu ogrodniczego i zobaczymy... Ogrodziłam też tę część padoku, i trawę tam hoduję. Na dwie duże jabłonie dałam siatkę i jest ok. Na mirabelkę też dałam siatkę ale kobyła zaczęła korować powyzej siatki. To wkurzona poleciałam i popaćkałam drzewko to tu to tam dziegciem, o od tej pory nie ruszyła. Mam nadzieję że drzewku to nie zaszkodzi....
Z małymi drzewkami nie wiem co zrobie bo je by trzeba kilkadziesiąt cm dookoła odgrodzić siatką... A to drogo wyjdzie 🙁 Ale chyba nie będzie wyjścia.

Aha - i dodam ze padokowy paśnik między sosenkami jest SUPER!! Szkoda że u mnie nie ma gdzie takiego zrobić :/ ALe i tak będę coś kombinować. Na razie daję w siatkach zwykłych (do siana takich), do boksu i potem wywieszam na dwór na płot. Ale wkurzają mnie te siatki, strasznie upierdliwie się to ładuje..
Busse Professional duza ok 49 zl, Busse Spezial 25zł, wchodzi CAŁA spora kostka siana, można kupic np. w GNL, Go Horse i czase na Allegro


dzieki
a ta spezial też jest taka duża?
zdecydowanie wolę tą tańszą 😉
[quote author=Centuria link=topic=19013.msg1346174#msg1346174 date=1332405106]
Busse Professional duza ok 49 zl, Busse Spezial 25zł, wchodzi CAŁA spora kostka siana, można kupic np. w GNL, Go Horse i czase na Allegro


dzieki
a ta spezial też jest taka duża?
zdecydowanie wolę tą tańszą 😉
[/quote]
ja obecnie mam Busse Spezial, oczko 5x5 cm to bardzo fajny rozmiar jeśli nie potrzebujemy koniowi siana ograniczać. Niestety moja kombinatorka wkłada w nią nogi, choc wcale tak nisko powieszona nie jest, więc teraz będę brać Professional dla bezpieczenstwa. Do Speziala udaje mi sie wepchać cała sporą kostkę ze sznurkami, choc na poczatku muślałam, że tylko pól bala wejdzie ale nabrałam wprawy 😁
Centuria to nie wprawa tylko siatki sie rozciagaja 🤣 jak kupilam druga siatke pare miesiecy po pierwszej to roznica w wielkosci byla kolosalna, nadal ta pierwsza jest wieksza, a rozmiary kupowalam te same.
hmmm dziwnie z tymi drzewami, też się obawiałam o jabłonki ale ich wogóle nie interesują może dlatego, że mają pełne siaty siana non stop, jedna jabłonka służy kobyłce do drapania się w różnych dziwnych miejscach 😉 z taką precyzją że byłam w szoku  😲  🤣
to moze ja mam takie siatki 😉 tylko to zależy od wielkosci kostek.  🤔
Mam takie kostki które wejdą całe ale mam i takie których za nic tam nie wcisnę. Te drugie uważałam za normalnej wielkości wiec wydawało mi sie że siatka jest mała.To chyba zależy od ustawienia presy.
Teraz pakowałam im z dużego balota -krążka albo z tego co mam luzem.Są dosyć wytrzymałe bo mam je od 6 mieśięcy i używam je praktycznie nonstop
i nic sie nie dzieje ale mają duże oczka i szybko z nich siano schodzi.
Ja akurat tego koniom nie żałuję -niech jedzą do woli
Tu raczej chodziło mi o to aby trochę im to czasu zajeło i miały urozmaicony system pobierania jedzenia -nie tylko z ziemi.
Centuria to nie wprawa tylko siatki sie rozciagaja 🤣 jak kupilam druga siatke pare miesiecy po pierwszej to roznica w wielkosci byla kolosalna, nadal ta pierwsza jest wieksza, a rozmiary kupowalam te same.

hmmm... no może masz rację 🙂
w każdym razie wpakowanie całej kostki jest o wiele łatwiejsze niz upychanie siana luzem, wiec jak dla mnie mniejsze siatki nie wchodzą w grę
hmmm dziwnie z tymi drzewami, też się obawiałam o jabłonki ale ich wogóle nie interesują może dlatego, że mają pełne siaty siana non stop


Moje przez dwa lata tez nie ruszaly jabloni, wolaly brzozy😉 A teraz sie na nia uwziely, a siano tez maja non stop :/ Ciekawe czy to korowanie drzew zwlaszcza na wiosne jest zwiazane u koni z jakimis brakami albo z pasozytami, bo co chwile slysze, ze w innych stajniach tez konie teraz koruja 😉
Przypuszczam, że uzupełniają jakieś braki w żywieniu. Wiosną zaczyna się wegetacja drzew i kora posiada więcej soków, z brzozy teraz aż kapie 🙂
Dzisiaj zbudowałem agregat do równania padoku i łąki skuteczność rewelacja.
Cena trzy godziny roboty materiał dwie stare opony ciągnikowe i pięć samochodowych oraz linki łańcuchy do połączenia zestawu.
Rozsiałem nawozy w części gdzie trawa na siano i potem całość przeleciałem .
Jest pięknie zginęły kretowiska końskie kupy i wszystkie nierówności a trawa pozostała nieuszkodzona.
Ja swoich nie wypuszczam na sad dopóki trawa nie urośnie.
Pozdro.
ja bym bardziej podejrzewała nudę niż braki w żywieniu....
CHociaż faktycznie - kobyła ktora przoduje w korowaniu drzew została odrobaczona (oczywiście nie tylko ona, ale ona skutecznie!) i dziś rano mało nie zwymiotowałam sprzątając boks. Naliczyłam ze 20 ogromniastych, zdechłych glizd :| 

A teraz zmiana tematu - sezon komarowy czas zacząć!! Otóż odkrylam dziś na koniach niemałą (jak na tę porę roku) ilość komarów -mutantów. Jeśli w marcu jest ich już tyle i są takie duże to strach się bać. Obeszłam posesję i znalazłam za moją działką rów z wodą - myślę, że tam się mogą lęgnąć. Znacie jakieś preparaty które można by tam wrzucić żeby je unicestwiło? Konie nie mają dostępu do tej wody, to taka "smródka" więc śmiało można tam wrzucać trutki!!
odnośnie rąbania kory i różnorakich badyli to ja to wiążę z linieniem - od kilku lat swoim koniom w tym okresie tacham z lasu gałęzie sosnowe bo zauważam że zawsze na wylinkę szamią toto na potęgę. Może to jakieś faktycznie niedobory wiosenne, ale wszystkie moje koniowate dostawały witaminki, marcheweczki etc a zawsze szamały sosnę i brzozę więc coś jest na rzeczy 😉
Hmn, ja spróbuje, bo to ciekawe. Zobaczę, co na to mój koń.
ja bym bardziej podejrzewała nudę niż braki w żywieniu....


Tez prawdopodobne, bo siedza teraz glownie na wybiegu piaszczystym, a trawiastemu daje czas odrosnac. Jutro skoncze grodzenie takiej starej, niewykoszonej laki to beda mialy co robic 🙂
wkurzona poleciałam i popaćkałam drzewko to tu to tam dziegciem, o od tej pory nie ruszyła. Mam nadzieję że drzewku to nie zaszkodzi....

drzewku nie zaszkodzi, tylko jak kon zawziety, to skutecznosc slaba 😉 mialam kobyle, co wracala udziegdziowana na pysku, a drzewko i tak ogryzione.
jak jest koń inteligenty to nie będzie podgryzać drzewka posmarowanego dziegciem .. no ale różnie to bywa  😉
niewatpliwie, gdyby byla haflingerem, to by nie ogryzala wcale, nawet bez dziegdziu, bo to takie madre konie.
ale to bylo sp i najwidoczniej calkiem glupie, bo ogryzalo pomimo dziegdziu.
katija, albo arabem ...  Zapomniałaś o nadkoniach.  😀
Dzisiaj zbudowałem agregat do równania padoku i łąki skuteczność rewelacja.
Cena trzy godziny roboty materiał dwie stare opony ciągnikowe i pięć samochodowych oraz linki łańcuchy do połączenia zestawu.
Rozsiałem nawozy w części gdzie trawa na siano i potem całość przeleciałem .
Jest pięknie zginęły kretowiska końskie kupy i wszystkie nierówności a trawa pozostała nieuszkodzona.
Ja swoich nie wypuszczam na sad dopóki trawa nie urośnie.
Pozdro.
   My to samo ale lekkimi bronami -dzieki czemu trawa rośnie nam lepiej bo sie troche ziemię napowietrza  😉 ,kretowiska i reszta wyrównana. Na ten nasz zdeptany padok też musimy ciągnikiem wjechać ,przynajmniej sie wszystko wyrówna ale jutro już do siewu sie zamierzamy.
A mam jeszcze pytanie do siejących trawę -jakie gatunki są najlepsze na siano?
Mam do zagospodarowania 2 ha ziemi i chciałam wysiać może inną trawę niź tą którą mamy na łąkach do wypasu (mamy mieszankę traw i zioł pastwiskowych) ale jakich to juz nie pamiętam bo to jeszcze wuja siał. My to tylko nawozimy i regularnie strzyżemy  😉 .
Ale miałam okazję skarmiać konie sianem zupełnie innego gatunku i powiem ,ze im to bardzo smakowało. Jaka to trawa? nie ma pojęcia ale jutro jak uda nam sie podskoczyć po kolejny balot to zapytam z cieakwości ale wydaje mi sie że to jeden gatunek trawy -jasna i bardzo pachnąca.Duże kłosy.
Ale moze ktoś z Was jest w tym na bierząco ? i podpowie mi co by można było wsiać aby i przy okazaji urozmaicić dietę koni.?


Angela a jak ten kłos wygląda?

Może tak ?
[[a]]http://pl.wikipedia.org/wiki/Tymotka_%C5%82%C4%85kowa[[a]]

Albo tak?

[[a]]http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBycica_wielokwiatowa[[a]]

Co do zjadania kory o tej porze roku. Ja bym to przypisała jednak walorom smakowym, jest teraz wyjątkowo soczysta i słodka, a więc bardzo smaczna. 😉

,
Ha. A ja mam nadkonie. Nie ruszają posmarowanego dziegciem. Pewnie któryś ma w rodowodzie haflingera....   😀iabeł:

Przypuszczam, że uzupełniają jakieś braki w żywieniu. Wiosną zaczyna się wegetacja drzew i kora posiada więcej soków, z brzozy teraz aż kapie 🙂

No, to jest całkiem logiczne. Dokładając do tego fakt, że siano zeszłoroczne o tej porze już nie ma tylu dobrych składników...
Ciekawe czy istnieje szansa, że jak dołożę witamin, to nie będą ogryzać... 👀

Ale fakt faktem - nie ogryzają powapnowanych i podziegciowanych drzewek. I ogryzają zawzięcie gałęzie sosny wrzucone wczoraj na padok.

Btw, kiedy pryskać mury tymi przeciwmuszaczami typu agita? Teraz? Czy to nieważne i nie ma specjalnej pory na psikanie?
siux81 gratuluję rewelacyjnego pomysłu, chyba go kupię, tylko opony muszę sobie jakoś skołować, bo takich ciągnikowych nie mam  🙄

Moje baby nie ruszają sosen, mimo że rośnie ich u nas mnóstwo i są na wyciągnięcie pyska. Za to zniknęły wszystkie brzózki i dzikie śliwki. A ostatnio coś zeżarło do połowy żerdzie na ogrodzeniu. Część musiałam wymienić. Potem pomalowałam całość spalonym olejem silnikowym, a najczęściej zjadane fragmenty posypałam suto zmielonym, czarnym pieprzem  😲 w zeszłym roku to świetnie zadziałało. Olka tylko powąchała i uciekła, Azja upaprała sobie końcówkę języka i też miała dość  😜 Zobaczymy jak będzie teraz. Zastanawiam się tylko jakie witaminy są w tych starych żerdziach, nie mają nawet kory, dziwne  🤔

Komarzyce faktycznie ruszyły na łowy, wieczorem było ich całkiem sporo na grzbietach koni, chlerstwo lęgnie się na okolicznych stawach. U nas to walka z wiatrakami. Zima była lekka, więc spodziewam się plagi  😕
Angela ja też do tej pory robiłem to lekkimi bronkami ale drażniło mnie to,że wyrywały się kępki trawy i potem były w sianie.
Jeśli chodzi o trawy to wysiej mieszankę traw z motylkowymi są gotowe zestawy.(byle nie zawierały kupkówki).
ranczolodziez przejedź się po wiosce każdy rolnik ci da jeszcze będzie sie cieszył ,że pozbył się śmieci.
Ewentualnie zakład wulkanizacji tam też zawsze leży kupa uszkodzonych.
Pozdro.
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
23 marca 2012 13:47
Myślicie, że nie jest jeszcze za późno wsadzać kijki wierzbowe, żeby się ukorzeniły? Marzy mi się ogrodzenie z wierzb głowiastych w przyszłości...
Angela a jak ten kłos wygląda?

Może tak ?
[[a]]http://pl.wikipedia.org/wiki/Tymotka_%C5%82%C4%85kowa[[a]]

Albo tak?

[[a]]http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBycica_wielokwiatowa[[a]]

  raczej zdecydowanie ta druga bo tymotke mam w ogrodzie i to zupełnie co innego.

Angela ja też do tej pory robiłem to lekkimi bronkami ale drażniło mnie to,że wyrywały się kępki trawy i potem były w sianie.
Jeśli chodzi o trawy to wysiej mieszankę traw z motylkowymi są gotowe zestawy.(byle nie zawierały kupkówki).
-ja nie zauważyłam kupek trawy w sianie.Moje brony mają juz z 20 lat i tych zębów prawie wcale nie widać  😉 więc może dlatego. Myślałam o mieszance ale tak pachnie ta trawa że zastanawiałam sie czy akurat na tym kawałku nie wysiać własnie tej.Tylko nie wiem co to za trawa.? ale może rzeczywiście to bycica  😡 Ale w tym roku chyba wogóle  będzięmy obsiewać wiecej ziemi trawą ,więc i na mieszankę pewnie miejsce sie znajdzie 😉
Zastanawiamy sie nad tym czy warto tyle przeznaczac na zboże skoro i tak bardziej potrzeba mi siana.
Dzięki wam za podpowiedź.
Chyba czas ruszyć do nasiennego 😉
Myślicie, że nie jest jeszcze za późno wsadzać kijki wierzbowe, żeby się ukorzeniły? Marzy mi się ogrodzenie z wierzb głowiastych w przyszłości...


Mehari wierzby moga chyba znacznie osuszyc teren, wiec nie wiem czy to dobry pomysl na pastwisku, chociaz tez mi sie takie ogrodzenie marzy 🙂
Mam nadzieje, ze sie myle i ze jednak wierzby zdadza egzamin 🙂
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
23 marca 2012 16:59
Mehari- kiedy byś ich nie wsadziła to one sobie poradzą 🙂, byle woda była 🙂

Ja się zabieram do ogławiania wierzb jak do jeża :/,
a mam w planie pociąć to co obetnę i powbijać na gęsto,
taką zieloną ścianę chcę zrobić, zagęścić to co już urosło 🙂 
ms_konik pochwalilabys sie ogrodzeniem z wierzb?🙂 ich obecnosc nie wplywa negatywnie na trawe? Bo one wodolubne przeciez sa 😉
To może lepiej wierzbę energetyczną tworzy wspaniały gęsty żywopłot  i szybko rośnie.
I co wazne wystarczy powsadzać krótkie patyki w ziemię a się przyjmie.
Pozdro.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się