rozdęcie stawu pecinowego- krówka czy krzywica?

zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
26 grudnia 2009 10:41
Ktoś mi może dokładniej wytłumaczyć co to jest rozdęcie stawu pęcinowego i jak to się objawia?
Słyszałam że dotyka to młode konie dotknięte krzywicą. Czy jest jakaś możliwość wyprowadzenia z tej choroby takiego  źrebaczka? czy ktoś z was miał z czymś takim styczność? Proszę o opinię, foty

Znajomi mają konia z takową wadą i  jeśli ich nie przekonam  ( racjonalnie lub nie) że nic złego dziać się nie będzie to go sprzedadzą do handlarza 🙁

Kolejne pytanie jak rozróżnić rozdęcie stawu pęcinowego od postawy krowiej? Czy strychowanie jest wyznacznikiem tylko postawy krowiej?
Czy przy rozdęciu stawu można korygować kowalem?


No i wybaczcie mi ten nowy wątek... nie wiedziałam gdzie umieścić to pytanie byle dostać jak najwięcej fachowych odpowiedzi.
Mazia   wolność przede wszystkim
29 grudnia 2009 08:30
Rozdęcie stawu pęcinowego to OBJAW a nie konkretna choroba, może być od uszkodzenia mechanicznego, może byc od wadliwego ułożenia kości w stawie lub przekazywane genetycznie (osteochondroza), nie jestem wetem i nie mam doświadczenia w tej sprawie, jednak ja uważam że jest to do wyleczenia. Schorzenie to objawia się głownie "napuchnięciem", "nalaniem" stawu. Należy wezwać dobrego ortopedę, zrobić rtg i wtedy okaże się co w tym stawie tak naprawdę się dzieje. On oceni czy koń będzie się nadawał do użytkowania wierzchowego, czy wystarczy kucie korekcyjne czy konieczna będzie większa ingerencja (a może wystarczy podac odpowiednie suplementy żywienowe i zapewnić max ruchu...)
Postawa krowia to cały wyraz postawy tylnych nóg konia, od stawu biodrowego aż po kopyta, polega na tym, iż nogi w stawie skokowym są za bardzo zbliżone do siebie a później rozchodzą się na zewnątrz, dlatego konie o tej postawie nie strychują się (stawy pęcinowe sa oddalone od siebie), strychowanie się jest wyznacznikiem głównie postawy zbieżnej kiedy to osi nóg od góry stopniowo zbliżają się ku sobie.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
29 grudnia 2009 10:36
a czy ktos ma konia z tą wadą?  Mazia dziekuję


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się