Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

majek   zwykle sobie żartuję
03 grudnia 2009 11:45
poprawka: 9 pustaków. Ale i tak wydaje mi się, że to więcej niż 180cm...
Bicie pokłonów - czemu nie...
No nic, dzięki TomekJ..
Biegnę do casto po pracy
.
ja trochę odbiegnę od tematu.
Konie trzymam w budynku, który był stodołą. Ostatnio wielkie wrota z jednej strony zamurowaliśmy - zostawiliśmy pas okna i dziurę na drzwi.
Chciałabym zrobić takie dwudzielne, żeby latem góra zostawała otwarta na noc.
Jak to zrobić najlepiej? Dechy w ramie metalowej? Ile to może kosztować (ostatnio bida z nędzą).
Zrobić z taką zakładką? Macie jakieś projekty?
Szerokość 140 wysokość 8 pustaków 😉


proponuje zrobić ci drzwi całe drewniane bez stalowych ram

coś na wzór taki

u nas w stajni są podobne też dwu dzielne górą i dołem ale dodatkowo dwuskrzydłowe
okucia można dostać w castoramie jak i również zawiasy potrzeba 4 każda z części musi być zawieszona osobno
rame warto zrobić z porządnych dech a obicie można zrobić nawet i z okorków i też ładnie będzie wyglądało jeśli zrobi się to schludnie a okorki to chyba najtańszy matreiał drewniany bo to odpady często sprzedawane na opał w tartakach 
majek   zwykle sobie żartuję
03 grudnia 2009 12:47
kasiadzi pięknie dziękuję...  :kwiatek:
wysłałam rysunek do męża do akceptu  😡
nie ma za co 🙂
pamiętajcie żeby dobrze sprawdzić wymiary otworu u świetle ściany

pozdrawiam
Ja mam takie drzwiczki, tez w adaptowanym  budynku gospodarczym.
Są w stalowym kątowniku , chroniąc krawędzie przed ogryzaniem - deski ,  ile dobrze pamiętam, to ":podłogówki".

U mnie górne drzwiczki nietypowe, bo  dłuższe od dolnych.
Ale dlatego, że istniejące  okienko zbyt wysokie dla kuca, dlatego ma możliwość wyglądania przy otwartych górnych.



Są zamocowane do starej futryny standardowej, więc  duży koń ma  ciut nisko , ale wie o tym i nigdy nie uderzył się.
Szerokość prawdę powiedziawszy, też mała - ale to kwestia przyzwyczajenia się koni.  🙂

[quote author=Tomek_J link=topic=841.msg394441#msg394441 date=1259843204]
Tomek_J, ja mam stajenkę postawioną na zgłoszenie jako budynek gospodarczy

W takim razie z punktu widzenia urzędów masz budynek gospodarczy, a nie stajnię 🙂 Taki (mały j.w. !) możesz budować na zgłoszenie. Pisałem o tym wcześniej: można mieć formalnie "budynek gospodarczy" a jak się urzędasy przyczepią, to im tłumaczyć, że konie stajni do szczęścia nie potrzebują, i że trzymasz je w chowie bezstajennym, co jest dla nich  najlepiej i najzdrowiej (vide: Zwoliński, Pruski itd.) 😉

[/quote]

To czemu nie zgłosiłeś tego jak rozsądny człowiek jako budynek gospodarczy?
Ja na wiosnę tez planuję budowę nowej stajni. Plan mam mieć gotowy za tydzień. Mam pytanie jak w stajni sprawdzają sie okna plastikowe, ale takie które można otworzyć latem i żeby mógł konik wyglądać przez takie okno. Ciekawa jestem czy takie okna konie też lubią obgryzać. Miałam zamiar montować stalowe , ale ze wzgledu na przemarzanie wolę plastikowe.
Nie wiem jeszcze jaką wybrać podłogę do boksów, czy beton i na to maty gumowe + trociny, czy tak jak mam teraz, beton+drewniana podłoga + trociny. A może jeszcze coś innego?
.
teraz rozumiem
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
04 grudnia 2009 08:42
m4jek u nas jest 9 pustaków (+zaprawa) i to uważam za absolutne minimum.
Ja polecam jednak ramy stalowe, drewno mocno pracuje i może się okazać, że za chwilę nic się nie będzie zamykać (przepraszam ale takie mam doświadczenia 🙁 )
Drewno na tyle pracuje ( no chyba,że jest wewnątrz budynku), że potrafi  nieco nagiąć stalowe ramy nawet...
majek   zwykle sobie żartuję
04 grudnia 2009 12:10
[quote author=ms_konik link=topic=841.msg395054#msg395054 date=1259916134]
m4jek u nas jest 9 pustaków (+zaprawa) i to uważam za absolutne minimum.
Ja polecam jednak ramy stalowe, drewno mocno pracuje i może się okazać, że za chwilę nic się nie będzie zamykać (przepraszam ale takie mam doświadczenia 🙁 )
Drewno na tyle pracuje ( no chyba,że jest wewnątrz budynku), że potrafi  nieco nagiąć stalowe ramy nawet...
[/quote]

spoko, moje konie to kurduple 🙂

na razie robimy ze starych wrót - tzn. drewno weźmiemy stare, bo niestety zaciskamy pasa mocno teraz. Najwyżej, jak już będzie za co, zrobimy sobie nowe wypaśne z ramą.

pochwalę się jak skończymy.... dziekuję wszystkim za dobre rady  :kwiatek:
Ja właśnie jestem po przerobieniu drzwi do stodoły, którą zamieniliśmy na stajnię. Ale wyszły wypaśne. Mamy na ramie. Koszt drzwi z dwóch stron - 5 100. Liczyliśmy na 3000  😵 Czyli standard, jeżeli chodzi o remonty. Ale nasze drzwi są wieeeeelkie, pomiędzy drewno jest wsadzony styropian, tak, że są grube bardzo. Gość nam je robił pół roku, tak się guzdrał, ale zrobił je idealnie, co do milimetra, wszystkie połówki i okienka otwierają się i zamykają tak perfekt.
No i ładne są bardzo 🙂

Widzę, że ktoś też ma zielony dach  😎
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
04 grudnia 2009 13:57
Nie no, Pokemon, a foto?
Widzę, że gość od drzwi ma podobną prędkość jak mój tata 🙂

Zrobiłam zdjęcia.
To są drzwi z przodu stajni, okienko po lewej na górze ma być zostawiane otwarte w ciepłe dni, jak nas nie ma w domu (bo jak jesteśmy, to cąła połówka jak widać jest otwarta:

A tu drzwi z tyłu stajni:

Jeszcze, jak widać trochę doróbek trzeba zrobić, ale drzwi mi się bardzo podobjaą 🙂
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
06 grudnia 2009 11:48
Niezły kawał drzwi 🙂
Bardzo porządnie wyglądają 🙂

pokemon, strasznie duzo te drzwi kosztowały cię
Faktycznie dużo. Po zamknięciu całości wyszło, że taniej i szybciej pewnie można było w jakiejś fachowej firmie zrobić.
A koszty wyglądały tak:
1200 - drewno z obróbką (heblowaniem itp)
1500 - materiał "żelazny"
2000 - czysta robocizna (co uważam za skandal)
400 - jakieś drobne pierdoły typu śrubki
Do ceny nie są doliczone farby, silikony i jakieś tam pierdoły. Jak widać farby zabrakło, ale i tak będziemy je jeszcze raz malować.

Najbardzej w kolejnych etapach przerabiania stodoły na stajnię boję się teraz montowania stropu nad końmi. Cały czas mam wizję, że ten strop się wali. Niestety część miejsca, gdzie składujemy siano i słomę jest przeznaczona na część mieszkalną i w związku z tym zabraknie nam miejsca na siano, dlatego musi być strop nad końmi.
.
Czy ktoś z was widział/słyszał o stajni i innych zabudowaniach typu hala itp. ale wykonanych jako budynki ekologiczne?? Może ktoś ma jakieś foty takich stajni? A i nie mam na myśli stajni typowo drewnianych 🙂
[quote author=Tomek_J link=topic=841.msg397135#msg397135 date=1260142295]
[Metr sześcienny (!) drewna to 600 zł, a śrubki za 400 zł to musiałyby być chyba z platyny...
[/quote]

surowego nieobrobionego i zależy gdzie 😉

cena jak za dwie pary drzwi w tych rozmiarach na takich okuciach wcale nie jest wygórowana
widać, że drzwi porządnie zrobione
Weźcie też pod uwagę, że drewno jest jakby podwójne, bo pomiędzy dwie warstwy drewna jest jeszcze wsadzony styropian (zwróćcie uwagę, jakie są grube) - czyli idzie warstwa drewna, styropian i druga warstwa drewna.
400 zł to nie za same śrubki, jest wyraźnie napisane, że też inne pierdoły, a to są rzeczy typu silikony (edit - nie silikony, tylko pianki montażowe i farby, już w pewnym momencie zaczynam się gubić) itp, itd.
Moje też są na solidnych metalowych profilach zamkniętych, tylko jest to tak zrobione, żeby za dużo tego żelaza widać nie było(widać na tej otwartej połówce, że w środku jest rama).
My mamy stajnię połączoną z domem, więc aspekt wyglądu też był dla nas bardzo ważny.
Poza tym cena dotyczy dwóch sztuk dużych drzwi.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
07 grudnia 2009 11:33
Hmm, ja nie uważam, że wyszło obłędnie drogo a jedynie nieco drogo...powiedzmy o ten tysiąc.
Nam jedne drzwi do stajni angielskiej z ramą  wyszły ok. 500-600 zł (bez robocizny, bo ojciec robił) na co złożyło się: stal, drewno, wszelkie zawiasy, śruby itp.
majek   zwykle sobie żartuję
07 grudnia 2009 12:05
no to ja chyba zacznę wątek o budowaniu stajni z recyklingu...
U mnie nie tak ładnie jak u Ciebie, Pokemon. Strasznie fajne te drzwi...
U mnie na razie wygląda to tak:
w casto w piątek wydaliśmy 180 zł. na zawiasy (obawiam się, że trochę za krótkie kupiliśmy), rygle, śrubki i wkręty z kołkami.
Drzwi z tej strony są z desek z wrót, jakie tu były dotychczas. Z drugiej strony nabiliśmy (tzn nie ja, Piotrek nabijał, ja podawałam wkręty  :love🙂 dyktę z palet (możemy sobie brać z pracy). na pół przetniemy na wiosnę. Przez zimę zostaną całe (ja tam bym rozcięła, ale cóż, może mają rację). Drzwi są wysokości 213 cm. Szerokości 140... 
Jak widzicie nad nimi także okna z odzysku. Niestety każde inne, no ale uparłam się, żeby było dzienne światło w stajni.  Jeżeli mogłabym cofnąć czas o te dwa lata, to chyba uparłabym się, żeby budować stajnię od zera (angielską) a nie przerabiać stodołę...

No nic, w przyszły weekend będę malować...
Marzę o otynkowaniu całej stodoły...

Fajne te Twoje drzwi. Trochę im zrobić "pimpmajrajd"  😉 i będą wyglądać ładnie. Pomalować, podszpachlować.
Ja też marzę o otynkowaniu. Jeszcze też do końca chcę ocieplić styropianem. Elewacja zaplanowana na wiosnę.
m4jek
naprawdę dobrze wyszły wam te drzwi 🙂 a to co ze drewno ze starych wrót, póki drewno samo nie wychodzi bo dostaje nóżek to może służyć jeszcze długo, jak chlapniesz jeszcze przy jakiejś okazji farbą będzie naprawdę miodzio 😀
majek   zwykle sobie żartuję
09 grudnia 2009 10:26
wielkie dzięki, Też mi się podobają...
Malowanie w weekend, mam nadzieję...
majek   zwykle sobie żartuję
11 grudnia 2009 10:09
chłopaki, możecie mi przybliżyć zagadnienie przewodu grzewczego?
kabel grzejny to coś w rodzaju drutu w którym jego oporowość powoduje powstawanie ciepła ( taka grzałka) oplata to się wokół np rur z wodą co podtrzymuje temperaturę powyżej zera i nie zamarza woda w instalacji.
stosuje się to często przy podgrzewaniu wpustów w dachy przy odwodnieniu żeby lud nie zalegał i nie rozsadzał instalacji. A podłączać się to do prądu oczywiście, można dostać całe zestawy w składach budowlanych z długością kabla taką jaka jest potrzebna plus reszta oprzyrządowania. No i oczywiście warto jeszcze instalacje obłożyć dodatkowo np wełną mineralną lub gotowymi kołnierzami żeby to ciepło nie szło w powietrze tylko trzymało w miarę jak najdłużej.
.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się