Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Pavo Cerevit (+ czasem dosypka Pavo NatureBest) + Biotyna + Magnez
No i oczywiście sianko 🙂
Mój koń musi trochę przytyc, 6 mieś temu wet nakazał mi go odchudzic  i podawac tylko 2x po 1 miarce=0.5kg owsa, ja dawalam jeszcze musi ziołowe 1 kg, mniej siana. no i koń schudl zbyt mocno  😕, więc od 2 tyg. dostaje:

rano:owies gnieciony 4 miarki = 2kg, lucerna suszona (garśc), czosnek, siano ok 3kg
południe: 1kg musli Hoveler EF + 1miarka= 0.5kg owisa gniec. + biotyna+ 3 kg marchwi+ siano /ten posiłek daję sama bo u nas konie jedzą tylko 2 x dziennie/
wieczór: 4 miarki = 2 kg owsa gniec. + witaminy /Bestermine/+ siano ok 3kg
Pastwisko tylko 2 godz. dziennie  🤔

Nie przesadzam??? już widac lekką poprawę w wyglądzie, ale nie czuję po siodłem, aby miał za dużo energii  😉
Moze byc taki schemat karmienia? Podpowie ktos  :kwiatek:

Ja muszę obczaić jakąś w miarę tanie muesli, które nie przytyje mi konia i nie da jej energii... 🤔

Może Hartog Balance
Chociaż nie wiem czy suma ok 70 zł to tanio.
Z pewnością jednak apetycznie  😉
In.   tęczowy kucyk <3
27 października 2009 23:17
szemrana, danke :kwiatek: biotyna mnie drożej kosztuje ; )
Lecę poszperać więcej nt tego Hartoga 👀
In Pasze Equi First są tanie(Classic Club w granicach 55 zł i jest to dobra pasza), mój koń super na nich wyglądał, nie byl ani chudy ani opasły, nie miał też za dużo energii. Ale nie polecam ich sieczki, jest jakaś taka nieciekawa, konie nie  jedzą jej zbyt chętnie poza tym.

W ogóle jeśli szukasz paszy, na której koń nie będzie miał za dużo energii, ale nie będzie też za gruby, to szukaj takie z niską zawartością cukrów i tłuszczy, a z wyższą włókna i białka. Ja bym sięgnęła po coś w rodzaju mieszanki sieczki z paszą treściwą - coraz więcej jest pasz tego rodzaju na rynku. (E: z tymże im wyższa zawartość białka tym i wyższa energii, ale jest to energia wolno uwalniana).


W ogóle moja kobył je już chętniej to Fibergy, ale wciąż nie widać po niej, żeby to był dla niej jakiś szczególny przysmak 😉
Mąka z lucerny to może być susz. O większych wartościach odżywczych niż sieczka.

😉
Ja też polecam Equi-Firsta. Dawałam Classic Mix musli i nie narzekałam 🙂
Ja podawałam Hartog Balance (musli) i Concept (granulat) - byłam bardzo zadowolona, w szczególności z musli - mój "osiołek" dałby się za nie pociąć heh
Pięknie pachnie, smakuje... aż kusiło żeby samemu do mleka wrzucić hehe
Ja też wróciłam do Hartoga Balance, Jak dla mnie najlepszy. Tani, a wygląa i pachnie jakby 3 razy tyle kosztował.

Nie testowałam jeszcze tylko Hovelera więc jak kiedyś będzie okazjato sprawdzimy,
Klami - Hoveler Krautermusli świetne! A jak pachnie, mmmmm 🙂 dzięki! Cenowo średnio, ale ważne, że Księciunio wcina aż miło, to jedyna pasza, na którą nie kręci nosem! I jak mu ją pół na pół z Balancem wymieszam, to też wsuwa, więc super 🙂 (względy ekonomiczne :P )
Dobrze, że Siwa nie jest wybredna i od półtora roku wcina z apetytem mojego ulubionego z resztą Hartoga Balance 🙂
Ada   harder. better. faster. stronger.
28 października 2009 22:42
A Hartog Balacne przytucza czy nie ma wpływu na brzuszek ?
Jesteśmy na etapie zrzucania brzuszka po kontuzji.
Dawałam owies z sieczką ale nie widziałam żadnej różnicy.
Obecnie dostaje sam owies (+ olej) ale wolałabym podawać jakąś pasze do tego.

Ktoś poleca jakąś pasze przy wracaniu do formy po kontuzji-zrzucaniu brzuszka ?
Ja sobie przygotowuję taką mieszankę co dwa tygodnie w plastikowej beczce w proporcjach: 2 miarki gniecionego jęczmienia (czyli ok 1 kg), miarka granulatu condition (teraz pavo) i miarka Hartoga Balance. Koń dostaje dwie miarki dziennie tej mieszanki i do tego 4 miarki owsa też na dzień i całkiem całkiem się to spisuje (od sierpnia).
Podobnie przygotowuję mojemu młodemu jedzenie, o czym już pisałam wyżej😉

Zauważyłam, że przez takie przygotowywanie jedzenia musli mi starcza na dłużej 😅
Wojenka   on the desert you can't remember your name
29 października 2009 09:33
Hartog Balance to jedyna pasza na której udało mi się utuczyć anorektyka 😉
darolga, ciesze sie, ze pasza odpowiada.  😉 Paczusia karmilam wczesniej innymi, ale zaczal marudzic. A Krautera wcina niesamowicie.
Mój koń jest niesamowicie wybredny - traciłam kase na kupowanie worków musli, a ona i tak nie jadła. Przetestowałam cały asortyment pasujący do jej wymagań firm: Marstalla, Pavo, Spillersa i klika worków innych firm. Efekt był taki, że oddawałam lub odsprzedawałam w głupich cenach prawie całe worki, więc teraz robię musli sama🙂 Dodam,że je granulat condition extra z pavo, ale tylko jak jest pomieszany z czymś i w małych ilościach. Musli mogłam sobie mieszać i mieszać, a ona i tak nie jadła.
Podaję zatem przepis na moje musli - na jeden posiłek:
-1 miarka owsa
- garść sieczki - stosuje sieczkę z Marstalla
- garść pestek słonecznika
- garść kukurydzy gniecionej
-garść gniecionego żyta
-garść gniecionego jęczmienia
-czosnek
- dwie garści granulatu condition extra z pavo
- garstka mięty suszonej
- garstka echinacei
- garstka liści malin

- witaminy - stosuje force z Marstalla
-dodatek na kopyta - hoof-regulator z marstalla
-całość polewam olejem lnianym lub słonecznikowym i przyozdabiam marchewkami, burakami lub jabłkami

Konik dostaje taką porcję trzy razy dziennie, wymieniam tylko witaminy i ten hoof-regulator np. na płyn z msm. W końcu nie można trzy razy dziennie dawać witamin🙂
                       
Liderbud, mój młody też tak miał. Na wszystko kręcił nosem, worki też musiałam oddawać. W końcu się zdenerwowałam i pożyczyłam od koleżanek po garstce pasz (różnych) żeby dać mu na spróbowanie. Na tylko jedną paszę zwrócił uwagę był struktur equichamp egerssmanna - i ta pasza została nam do dziś, mimo że teraz już większość pasz zjada 😉
dziewczyny na ile Wam starcza worek max eglo?

Podajecie codziennie?


edit: przepraszam za post pod postem - z rozpędu  🙄
dziewczyny na ile Wam starcza worek max eglo ?


Efce na bardzo krótko  bo myślała, że dołaczona miarka jest .....miarką stworzoną specjalnie na jedną porcję dla Ritka   😀iabeł: 🤣 🤣
I futrowała koninę jak prosiaka  😉

Co do dawkowania

Źrebięta, roczniaki, kuce 80-120 g na 100 kg wagi
Konie dorosłe
Rekreacja 240-400 g
Sport 400-480 g
Sport wyczynowy 480-800 g
Klacze hodowlane (ok. 500 kg wagi)
Ciąża / Laktacja 240-480 g
Ogiery hodowlane (ok. 500 kg wagi)
Sezon krycia 240-640 g

Zalecane jest codzienne podawanie ale.... przecież można róznie w zależności od potrzeb.
Czyli worek tak na ok. miesiąc starcza...

Wyczytałam na stronie producenta, że jeden sklep w Szczecinie ma te otręby - jutro podjadę, mam nadzieję, że będą😉
a ja mam pytane 🙂
Co dawać 3,5 letniej klaczy, chodzącej co drugi dzień pod siodłem?
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
31 października 2009 18:17
[quote author=m0niSka link=topic=25.msg367073#msg367073 date=1256926341]
dziewczyny na ile Wam starcza worek max eglo ?


Efce na bardzo krótko  bo myślała, że dołaczona miarka jest .....miarką stworzoną specjalnie na jedną porcję dla Ritka  😀iabeł: 🤣 🤣
I futrowała koninę jak prosiaka  😉

[/quote]

już się poprawiłam 😉 ale energia i forma nie spadła 😉
Hartog Balance zdecydowanie nadaje się do tuczenia 😉 A już meszyk zrobiony na nim to w ogóle 😉
Mój wcina od dłuższego czasu i wygląda świetnie na nim, a cena jest bardziej niż miła 😉

Długi czas jedliśmy Musli Beta Havensa i też byłam bardzo zadowolona z efektów 😉
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
02 listopada 2009 12:42
[quote author=zen link=topic=25.msg322295#msg322295 date=1251151034]
zamowilam chudemu wlasnie te otreby- mam nadzieje, ze i u nas bedzie sie czym pochwalic. na razie chudy je 3 razy tyle co skary- a wyglada jak jego cien 😵 🤔

Zen, Z Naf'u jest bardzo fajny suplement Pink Powder.
Miałam kobyłe która żarła,ogrome porcje, paszy otrebów i td a nie szło ni cholery jej utuczyć, dostawała do jezdzenia właśnie to i normalnie  😲 bardzo dobry efekt. Przybrała, i wkońcu zaczeła być do konia podobna, a nie taki szkielet.
[/quote]

juz o tym kiedys pisałam - kolezanka dawała pink powder swojemu folblutowi... teraz to tylko pyskiem i lichą grzywą folbluta przypomina jeszcze 😁



Dziewczyny ile tego Pink Powder trzeba dawać, żeby był efekt ❓

Bo tuczenie gluta - łykacza prędzej przyprawi mnie o depresję i zrujnuje finansowo, niż przyniesie jakikolwiek efekt, nawet mały, maleńki, tyci-tyci 🙄
Nie działają:
olej, otręby, kukurydza, słonecznik, kozieradka, sieczka do owsa, pasze tuczące, lucerna, daktyle, bananowe czipsy, pestki dyni, suchy chleb moczony w wodzie, nic nie działa  ❗ ❗ ❗ 😵

Ostatnia nadzieja w Pink Powder 👀

Tylko, czy rzeczywiście, jak piszą w dawkowaniu, te 8 gram na 2/3 dni wystarczą ❓ 👀
Czy ktoś z was dodaje dla swoich koni do paszy słonecznik?
Ja osobiście zastanawiam się nad dodawaniem słonecznika do paszy tylko nie wiem czy powinien on być wyłuskany czy z łuską. 🤔
kaloe, ja daję, do paszy, do meszu, z łuską. Głównie dla smaku.
El Madziara...a jak z sianem i dostępem do niego? Koń dostaje siana "do woli", czy ma odgórnie wyznaczone porcje w pensjonacie? Bo z tego co wiem, to pasze i dodatki są dobre do tuczenia, ale na pierwszym miejscu jest jednak dostarczenie odpowiednio większej ilości siana. I jeśli koń dostaje za mało siana, to samymi paszami.....możemy sobie.  😉
Ponia   Szefowa forever.
02 listopada 2009 16:58
El Madziarra, ja dawałam tak jak jest na oppakowaniu podane, tak jest miareczka i wg przepisu dajesz😉
Elmadziara a badania mu robiłaś? Zawołaj weta zrób krew, kał. Może być jakaś ukryta przyczyna tego że nie przyswaja składników z pasz.
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
02 listopada 2009 18:54
Siano 3 razy dziennie - duuuuużo, naprawdę dużo

W sezonie zielony do tego trawa, trawa, trawa

Do tego stoi na słomie i też ją namiętnie wtranżala

My go nazywamy "Pan Żołądek" i mamy spiskową teorię, że on wszędzie ma żołądek - w uszach i kopytach też 😵

Nie robiłam mu żadnych badań, bo teoretycznie jest zdrowy. Może rzeczywiście trza by zainwestować w analizę krwi 🤦


U nas w stajni prawie same poślązakowe SP z rozłożystymi tyłkami , okrąglutkie koniki polskie, brzuchaty hucułek i moja chudzinka 😂
No i wyglądamy w tym towarzystwie jak z innej bajki 👿

El Madziarra, ja dawałam tak jak jest na oppakowaniu podane, tak jest miareczka i wg przepisu dajesz😉


Oki Ponia dzięki :kwiatek:
Zobaczymy, czy na Pana Żołądka to podziała 👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się