Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Perlica,
Tak, sklady sa inne na USA.
W Polsce te pasze dla koni sa slabe jakosciowo, tez bym ich nie rozwazyla.

Sankaritarina
Jedna z tych ktore karmie (Senior) tez ma wyslodki w skladzie ale ja akurat celowo wzielam taka pasze teraz, no i pasze dla seniorow zazwyczaj maja skladnniki ktore sie powtarzaja pomiedzy firmami tez.

Ciekawostka, Purina to jeden z najbardziej "powazanych" producentow psich karm tutaj tez 🙂 Jako jedna z 5 firm spelniaja wymogi/wytyczne miedzynarodowej organizacji zajmujacej sie prawidlowym zywieniem.
Czy macie jakiś sposób na spowolnienie pobierania paszy treściwej? Moja klacz pochłania paszę. Dosłownie włącza tryb „odkurzacz” i po chwili już nie pamięta, że coś w żłobie miała.
patkahm, Ja swoim dawałam kamienie do żłoba gdy przesadzały z szybkością jedzenia. A w przypadku jednego specyficznego egzemplarza pomogło powieszenie wiadra na głowie - koń chyba potrzebował takiej pewności, że nikt inny nie ma dostępu do jedzenia🤷

A i jeszcze duże ilości sieczki z siana, które normalnie jedzą.
Jakie macie doświadczenia w treningu koni, które większość dnia spędzają na bogatym pastwisku? Jak z energią? Czy dobrym pomysłem jest wówczas zostawienie tylko balancera jako treściwego? Zbliża się sezon pastwiskowy, a pierwszy raz mam konia w pensjonacie, który dysponuje takimi łąkami i konie faktycznie siedzą tam ponad 12h.
patkahm, sieczka z trawy bez melasy, u nas Hartog Grass Mix. Ona jest bardzo zbita, można zrobić "nadmuchane" żarcie mała ilością sieczki, tylko trzeba ładnie rozbić płaty sieczki i dobrze pomieszać.

Churros najpierw to zobacz bez zmieniania żarcia co koń robi, bo są takie, że jak im zamiast hektara otworzysz 4 to tylko patrolują perymetr, a sd takie co te 4ha zjedzą. Może być tak, że utyje. Może być, że będzie miał małe kolki z obrzarstwa parę dni, ale długofalowo nie utyje. A może schudne bo będzie nerwowo przemierzał nowe tereny a nie żarł.
karolina_, właśnie niedawno wprowadziłam sieczkę z traw ale nie wpłynęło to na spowolnienie. W boksie stoi sama od odsadu także nie było szans by ktoś jej wyjadał. Spróbuję włożyć kamienie/cegłę
Po przygodzie z flegmona i podawaniem antybiotyku, koń wypiął się na PUR. ITAN z hoveler. No nie chce i już, nie zje nawet w meszu. Czym podobnym zastąpić? Kiedyś był na brandonie ale brzuch lepszy na hoveler
patkahm, sieczka , wymieszana z paszą , w odpowiedniej = sporej ilości zawsze powoduje spowolnienie pobierania treściwej. Chociażby dlatego, że w jednym "kęsie" jedzenia jest sporo sieczki a mało treściwego...
Kamieni nie polecam. Konie potrafią wywalać je ze żłobu.
Ważne pytanie: jak dużo przed treściwą koń dostaje siano?
_Gaga, zaczęła dostawać 50:50 treściwe z sieczką. Ona pasze wręcz pochłania. Do siana ma nieograniczony dostęp zarówno w boksie jak i na padoku, cały czas sobie spokojnie skubie. W okresie pastwiskowym ma poza sianem trawę.
patkahm, jeśli pół na pół objętościowo, to zdecydowanie za mało aby spowolnić jedzenie...
krutyń, natur solo ? Ja mam na tym wrzoda, tez przeszłam z brandona.

patkahm, ja jednemu wsadziłam bloczek soli dl żłobu, trochę pomogło.
patkahm, Może dawać posiłki na mokro? Albo może masz za drobną tą sieczkę?

_Gaga, Za mało tzn. trzeba byłoby tej sieczki dać więcej niż 50:50?


krutyń, Tzn co masz na myśli "brzuch lepszy"?
Sankaritarina, zależy co oznacza pół na pół. Pół kg muesli to cirka pół większej miarki "paszowej" (np. PAVO) jak dasz tyle samo objętościowo sieczki, to wyjdzie jej ze 100 gr... raczej mało.
Krutyń - bardzo podobny do Pur Itana jest Natures Best Krauter Light. Jest ziołowa i dużo chętniej zjadana niż Pur Itan a cena ta sama. Derby Gastro Mix też jest fajna ale ciut więcej skrobi i cukru niż wyżej wymieniony Krauter.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
25 grudnia 2023 19:38
Pytanie do osób karmiących swoje konie rozmoczonym pelletem, trawokulkami itp
Ile dajecie maks kg "na mokro" albo ile litrów objętościowo na jeden posiłek?
Pati2012, moja na noc dostaje ok 8/10 litrów mieszanki
3:1 trawokulki : wysłodki, litr otrębów i 0,5 litra owsa gniecionego. Czasem zjada całość czasem zostawia od 0,5 do 1 litra. Siana je tyle samo co wcześniej.
Sankaritarina, trochę taki przeskok myślowy zrobiłam. Na brandonie był fajny energiczny ale jakiś taki samopoczuciowo nie do końca. Przeszłam na hoveler i mam wrażenie że wyluzował. Nie ma dużej energii ale dobijam otrebami ryżowym i olejem lnianym. Jak rozmawiałam z panią z Naturą Sanat to poleciła ten pur ITAN. Nie wykluczone że otręby pszenne robiły bajzel. Teraz po antybiotyku znowu weszła nerwowość i takie zapatrywanie się w dal co łączę właśnie z układem pokarmowym.

Apetyt ma, do meszu aż się trzęsie. Żeby coś jadł daje mu kucykowego Eggersmann ReVital Cubes i zjada ze smakiem. Jak dorzucę za dużo pur.itan nie zje śniadania wcale a kolację męczy cała noc a i tak trochę w żłobie zostaje.
krutyń, A Pur Gastro? Też Hoveler. Składy są podobne, ale Gastro jest w takim grubym granulacie. Może jej to lepiej przypasuje? Skoro Revital je, a to w granulacie...

Pati2012, Hmm... jakieś mniej więcej 2-2,5 litra na posiłek. Zalewam trawokulki w takim 5 litrowym wiadrze i rozdzielam na 2 posiłki. Ale więcej niż 2l na posiłek raczej nie wychodzi, bo trochę trawokulek zawsze dostaje drugi koń.

_Gaga, Ano tak, brzmi logicznie. Zakodowałam sobie w głowie, że "dla spowolnienia" ludzie wrzucają po garści tych sieczek....
Może coś podpowiecie? Szukam jakiejś turbo smacznej sieczki, która smakuje wszystkim koniom 😅😅 potrzebuję czegoś, żeby po garści dać do żłobów jako wabik, żeby weszły do boksów 🙈 teraz z racji warunków pogodowych i błota wpuszczam je wcześniej, więc kolacji jeszcze nie daję i księżniczki przestały mi przychodzić na zawołanie jak żłoby puste 😅 we wcześniejszych latach dawałam marchewki, ale teraz chciałabym coś mniej kłopotliwego, a i z dostępnością marchewki u nas ostatnio gorzej.
NowaJa, może sieczki Nuby? Moje konie polecają Hoof & Shine Chaff 😉
NowaJa, mój sieczki Nuby jadł, bo musiał. Za to najbardziej smakowała mu Dengie Healthy Tummy - nie miał żadnych brzuchowych problemów, ale to jedyna sieczka, którą jadł samą z wielkim smakiem.
Pati2012,
10-15 litrów na raz, ale jest to klacz która po prostu nie zje na raz za dużo - nie boje się dać takiej ilości bo ona sama rozdziela to sobie w czasie.
NowaJa, największy sieczkowy szał u nas był przy Equimm. Dengie niby smaczne ale moja jedna wybrzydza. Teraz nawet nieźle jedna Hartoga Grass mix ale szałowo było przy equimmie.
NowaJa,
ja się nie spotkałam z koniem, który by nie jadł Dengie Meadow Grass. Mój wybredzioch ją zjada nawet samą przed jazdą.
Healthy Tummy było też spoko, ale jest baaaaardzo pylaste i to nie wszystkim pasuje.
infantil, moja jadła jadła i się jej przejadło 🤣 tak samo jak wszystkie inne sieczki.
Ostatnio do czasu jadła hartog comfort, ale po zmianie stajni na razie na sucho niezbyt jej wchodzi, więc dodaje tylko jako przekąskę z paszą, żeby skarmic i na razie robimy przerwę od sieczki. Może za parę miesięcy znów jej się przypomni że sieczki są jadalne 😂
infantil, o, a ja właśnie mam dobrą opinię względem pyły o healthy tummy, pod koniec worka trochę, ale ogólnie spoko. Meadow Grass też jest fajna, zapomniałam o niej.
Mój bez szemrania i nawet na sucho wcina najlepiej hartog grass mix czy jakoś tak. Choć teraz dostaje resztki agrobsa pre alpin i też wchodzi.
NowaJa, również polecam equimm dla niejadków. Mój wrzodowy, który 17 lat jadł wszystko, po leczeniu i sprawdzeniu z 20 różnych sieczek (jak nie lepiej) equimma je jako jedynego z ogromnym smakiem.
Hej, czy może macie namiar gdzie można kupić dobry owies jak najlepszej jakości?
Potrzebuję w workach tak 25 kg
Dzięki! Chyba spróbuję tego Equimma, bo ich jeszcze nie miałam 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się