kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 września 2023 10:11
Generalnie zasady dziwne, ale może być tak, że pracownik jest tylko np. do 15😲0, a potem wieczorem już ktoś tylko konie zbiera i nie ma komu jeszcze kolacji podawać, czy siana dokładać.
zembria, mozna to łatwo rozwiazac kolacja a nawet i sniadaniem przygotowanym w wiaderkach pod boksem. Samo zadanie paszy jest wtedy ekspresowe i moze to zrobic kazdy
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 września 2023 15:02
Olimpia190, Nie twierdzę, że nie, ale może konie potem zbiera właściciel ośrodka i mu sie zwyczajnie nie chce 🤷
zembria, ale kasę za pensjonat to już mu się chce wziąć 😜.
Mam pytanie o rozmiar oficerek. Co oznacza taki opis?
37S/XW.
lilithhh, musisz zobaczyc oznaczenie danego producenta.
Facella   Dawna re-volto wróć!
02 października 2023 14:22
lilithhh, 37 - rozmiar buta, S - short czyli niskie, XW - extra wide czyli bardzo szerokie. Logicznie by tak było, ale jak sobie producent oznaczył to tylko on wie.
lilithhh, - tak jam xxagaxx, pisze, ale całkiem prawdopodobne jest 37 - rozmiar stopy, S - short, krótkie, XW - extra wide, bardzo szerokie.
Ile dokładnie cm to oznacza znajdziesz pewnie w tabelce danego producenta 😉
Czy ktoś z Was się orientuje czy makuch lniany w pellecie da się ześrutować ? Ostatnio przy sypkich makuchach trafiałam na słabą jakość, a jeszcze w rozmowie z jednym Panem z olejarni dowiedziałam się, że te sypkie prawie zawsze mają mniej tłuszczu i często się zdarza, że są z tłoczenia na ciepło. Także teraz zamówiłam makuch w pellecie, jednak potrzebuję go jakoś rozdrobnić, stąd moje pytanie o możliwość ześrutowania. Da się czy nie (bez szkody dla maszyny) ?
A po co rozdrabniać ten pellet? Dla starszego konia?
Poncioch, tak, dla starszego konia, który nawet jak był młodszy, to nie lubił granulatów 🙁.
ajstaf, a może namoczyć?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 października 2023 14:59
ajstaf, Nie masz możliwości podawać na mokro? Zaparzony na glucik? Ten pellet się łatwo rozpada zazwyczaj.
zembria, teoretycznie mam, ale kiedyś miałam taki pellet w ręku i on namiekał tylko po brzegach i z wierzchu był taki obślizgły, a w środku nadal twardy, nie rozmiękał całkiem. Myślicie, że śrutownik sobie z tym nie poradzi ?
Nie wydaje mi się, żeby śrutownik sobie poradził. Może się zapchać. Ja dla staruszka niestety kruszyłam w rękach... albo młotkiem przez szmatkę
Poncioch, to mnie trochę zmartwiłaś. Jak ten makuch dojdzie, to zrobimy próbę. Może jak się będzie po trochu dosypywać, a nie wszystko na raz, to jakoś przejdzie.
ajstaf, może zmielić maszynką do mięsa? Ona sobie poradzi z tłustym.
Iskra de Baleron, jest to jakiś pomysł. Ciekawe ile czasu by zeszło z mieleniem 30 kg. Jestem u konia rzadko, bo mam tam jakieś 230 km.
Co może oznaczać robienie siku przy rozdawaniu siana/jedzenia?
flygirl, może to mieć charakter znaczenia terenu „to jest moje i wara od tego” 😉
flygirl, Może przy rozdawaniu następuje jakiś sygnał, na który koń był uczony sikać?
patkahm, Zaznaczanie terenu u koni? O.0
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 października 2023 08:07
ajstaf, po zalaniu wrzatkiem/gorącą wodą ładnie się rozpada. A przynajmniej wszystkie które miałam się ładnie rozpadały. Przy zalaniu zimną, już tak jak mówisz, czesto środek był nadal twardy. Ja bym parzyła.
flygirl, Nasz Gówniarzyk tak robi, sika zawsze na początku jedzenia świeżo zadanego siana. Do niedawna posikiwał jak zaczynał jeść treściwe. Obsikuje też kupy innych koni. Wiążę to właśnie z ogierzym zachowaniem w myśl "moje na wierzchu".
Nevermind, no tak. Mój wałach też kupy poszczególnych koni przykrywa swoimi.
Nevermind, - jak najbardziej. Kupy, posikiwanie, konie znaczą teren. Nie u każdego ten instynkt jest silny, ale takie zachowania się obserwuje i są opisane w literaturze 😉
A to ciekawe, nie spotkałam się dotąd
zembria, dzięki, jak się nie da ześrutować, to będę testować inne rozwiązania 😀.
Nevermind, - nie pisze i nie mówi się o tym dużo, bo w zasadzie przy obecnych warunkach chowu to nie ma większego impaktu. Dotyczy raczej stad dzikożyjących i tam można zaobserwować te zachowania.
Kiedyś o tym czytałam, ale nawet nie pamiętam dokładnie gdzie 🙈 bo to trochę czasu temu było. Było opisane właśnie w rozdziale o zdziczałych stadach żyjących na wolności w USA.
Przykrywanie cudzej kupy swoją kupą, rozgrzebywanie cudzej kupy i osikiwanie tego co zostało, robienie kup na skraju padoku.
To wszystko można zaobserwować u koni wychodzących w stadzie na rozległe padoki, wystarczy posiedzieć chwilę na łące 🙂
jak moje ogierki wracają na padok nocny też mamy ten schemat z sikaniem najpierw jeden potem właśnie drugi to chce zakryć - mają kilka punktów w rogach padoku
Moja szetka regularnie rozgrzebuje i zasikuje kupy jednej z "koleżanek". Drugiej nie rusza😅
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się