wrzody żołądka

gdzie i w jakiej postaci kupujecie sucralfat?
kupiłam Absucralfate bo Ulgastrol nadal nie jest dostępny - wieść głosi, że jeszcze do końca września ale nie weryfikowałam u źródła. Absucralfate jest upierdliwe. Kulki, niby można rozpuścić, ale upłynniają się nigdy do końca - rozpuszcza się tylko zielona otoczka. Drogie - wychodzi dużo drożej niż Ulgastrol. Z pozytywów, słyszałam kilka historii gdzie konie lepiej odpowiadały na leczenie absucralfate niż na ulgastrol.
ekhem, gdzie można kupić?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 września 2023 11:31
grey, Na olx, na grupie wrzodowej na facebooku. Czasem na rv ogłoszeniach też się trafiają.
zembria, jak nazywa się grupa na fc? Jakoś nie mogę odszukać.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 września 2023 11:48
zembria, 💗dziękuje
Widziałyście post na fb na grupie wrzodowej? Ktoś zna te suple ?
Screenshot_20230904_195817_Facebook.jpg Screenshot_20230904_195817_Facebook.jpg
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 września 2023 08:09
xxagaxx, Widziałam i dostałam na pw te same zdjęcia, które są w tym poście, a prosiłam o skład analityczny 😉 Brzmi ciekawie z opisu.
Na amerykańskich grupach wrzodowych na fejsie bardzo często to jest polecane. To i coś co się nazywa Equinectar, jako "cudowne lekarstwo na wrzody". Ciekawa jestem bardzo efektów jak ktoś "znajomy" to wypróbuje, bo na tych grupach to ja czasem mam wrażenie że to grupa ludzi opłaconych przez firmę żeby robili reklamę...komcie typu koń miał serię zastrzyków z omeprazolu (oni tam najwyraźniej zastrzykami leczą? Częściej niż pastami), nic nie pomogło, dopiero ten magiczny produkt 😅
feno, pasta w trubostrzykawce do podania dopaszczowo tez się nazywa"shot". Bo ipp to raczej są dopaszczowe.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 września 2023 08:23
feno, Podobno omeprazol iniekcyjnie jest bardzo skuteczny. Jak u mnia nic nie pomagało, to wet mi proponowała, ale nie miałam żadnej możliwości ściągnięcia tego, bo (przynajmniej wtedy) tylko w Stanach i Australii można było kupić.
zembria, czyli oni pewnie piszą jedni o zastrzykach inni o paście w turbostrzykawce.

... jak coś jest jedynie w USA, Australia, Canada dostępne to na 90% proces badawczy nie skończony🙂
kotbury oni tam właśnie bardzo wyraźnie o "injections", stąd mnie zaciekawiło właśnie.
zembria o widzisz, tak właśnie mi się wydawało że w PL nikt tego nie stosuje. W ES też nie, ale tego nie liczę bo tak jak w Polsce coraz więcej ludzi robi badania tak tu jeszcze nie słyszałam.
Coś mało info o tym Ponease.... ->
"Ingredients
Peppermint, herbs and a anti acid base containing natural source of calcium, peppermint, bentonite 5% and purified H20"

co to za "natural source of calcium" i co to za "herbs"...

Szukam co to za EqiuNectar, analitycznego składu też nigdzie nie widzę, natomiast jak słyszę "Equinectar is made from melted barley", to się zastanawiam po kiego grzyba w takim układzie zakazywać koniom wrzodowym zjadania ziarna... no ale nie jestem technologiem żywności....

(...) Ciekawa jestem bardzo efektów jak ktoś "znajomy" to wypróbuje, bo na tych grupach to ja czasem mam wrażenie że to grupa ludzi opłaconych przez firmę żeby robili reklamę...(...)
feno, Kto wie, kto wie :P
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 września 2023 09:28
Tu jest skład komponentowy. Mam nadzieję, że będzie coś widać.
Screenshot_20230905_092658_Samsung Notes.jpg Screenshot_20230905_092658_Samsung Notes.jpg
Screenshot_20230905_092640_Samsung Notes.jpg Screenshot_20230905_092640_Samsung Notes.jpg
Jakiś czas temu pisałam że myślałam że koń miał objawy wrzodowe. Tu na forum jak i lekarz weterynarii zasugerowali usg dróg rodnych. Sprawdzone wszystko w porządku. Mamy swoją ścieżkę diagnoz ale może ktoś z was spotkał się z podobnym problemem i podpowie.

Problemem jest nie jedzenie treściwego szczególnie przy mocnych zmianach pogodowych. Gastro czyste.
Ossesmayer, W moim przypadku drogi rodne też były ok. Kobyła nie jadła. Wyszło, że wrzody na gastro. Ale przed leczeniem wrzuciłam ją na 6 tygodni na hormony (jest na nich cały czas). Zaczęła coś skubać. Po przeleczeniu wrzodów (w sobotę mamy gastro kontrolne) zaczęła jeść wszystko.
Taka sugestia u nas to tak wyglądało.
Ossesmayer, u nas (prze to, że niemżliwe zrobienie gastro) lekarz kazał zrobić "eksperyment".
IPP przez 5 dni. Jak zacznie jeść a po tych 5 dniach przestanie znowu= wrzody.
Gastro robione ok 3 tygodnie temu, usg ok dwa tygodnie i badanie wykonane w pełnej ruji.
Ossesmayer, a zęby sprawdzone?
Też świeżo. Wychodzą 11, które są wrażliwe. Jest hipoteza że wychodzące zęby przy spadkach ciśnienia dają o sobie znać, ale tego nie da się inaczej sprawdzić jak czekać do 5 roku aż wyjdą wszystkie zęby. Jeśli objawy ustąpią to oznacza że one były przyczyną.
kotbury, ja tak tylko wtrącę, że to jest TUBOstrzykawka, nie turbo 😁
Kto ma pewne info i mi podpowie - jaki odstęp najlepiej między omeprazolem a posiłkiem (w tej kolejnosci)?

Mam zalecenia żeby pojezdzić, poruszac ok godzine żeby pchnąć siano i w miarę opróżnić żołądek, co u mnie wypada poznym popoludniem / wieczorem, akurat dwie godzinki po drugim sukralfacie. Ale po omeprazolu pasowałoby mi wlepić jeszcze czwarty posiłek - żeby dobić kcal zabrane z wczesniejszych posilkow i mieć w czym podać suple niewrzodowe. Mogę? Nie mogę? Wystarczy żeby omeprazol szedł pierwszy, czy potrzebuje większy odstęp?
ekhem nie wiem co można nazwać pewnym info, ale u nas przy ostatnim leczeniu było tak:
Konie sprowadzane wieczorem z padoku. Koń miał przygotowane odrobine sieczki, owsa (wiem, że dla niektórych złoooo ale bez tego by nie tkneła) plus omeoprazol. Po ok pół godziny dostawały kolację - u nas mash plus artrothec plus cała gama dodatków. Często się okazywało, że tego wcześniej nie dojadła więc lądowało w mashu. Koń sie wyleczył.
Dodatkową komplkacją był fakt, że w trakcie nabawiła sie kontuzji i ruchu wymuszonego przez jakis czas nie było. Ale widać wystarczjąco było, że wraca z padoku. Pierwsze leczenie kupę lat temu, dostwała z posłkiem i też sie wyleczyła,
Na facebookowej stronie wyczytałam, że dobrze działa omeoprazol w połaczeniu z tłuszczami, może to tez zrobiło robotę.
Jak już jest zdrowa (no mam nadzieję, że nadal) sieczkę wcina bez problemu i bez owsa 🙂
Tulula, konkret, wielkie dzięki 👍

u nas teoretycznie niby na "pusty" żołądek, bo zazwyczaj koń spał na leżąco w momencie podawania leków (6rano) więc albo dostawał leki do papy na leżąco lub wstawał do podania. Efekt pierwsza kontrola pogorszenie 😓 teraz kolejne leczenie również leki rano tym razem ludzkie, okropnie gorzkie dziadostwo ( nawet owocki słoiczkowe dla dzieci sobie z tym nie radzą). Póki co żadnych pozytywów, nawet pogorszenie można powiedzieć na około 2 tygodnie (przestała jeść pasze i suple). Obecnie je ponownie dzięki SARACEN Re-Leve Mix i KeyFlow Sensi-Care . Pod koniec września kontrola jestem przerażona. Przyszły wyniki biopsji i według mnie nie wnoszą nic do sprawy. Miałam nadzieję, że pokieruje nas to jakoś. Może wy coś więcej wyłapiecie.
SKMBT_C28023090613110.jpg SKMBT_C28023090613110.jpg
Prednizolon i wrzody w czasie leczenia omeprazolem, terapia rozpisana na 5 tygodni 😱 będzie totalna masakra w żołądku czy jest jakaś nadzieja, że wrzodowe leki zminimalizują szkody?
ekhem a potrzeba aż 5 tygodni sterydu ?
Jakoś zapomniałam o tych sterydach, koń niestety w tym roku też dostawał, w tym predonizolon ale tydzień o ile pamiętam.
Ale 2 lata temu podczas pierwszej kuracji leczenia wrzodów (omeoprazol i artrothec) koń dostawał steryd, z tym że dexametazon, dwukrotnie ale w krótkich okresach. Na gastro kontrolnym po 2.5 miesiąca bezgruczołowa z 3/ 4 stopień na 1, odźwiernik z łagodne/ umiarkowane na łagodne. Dono żołądka z bz na łagodne …. Dr Biazik twierdziła, że steryd nie daje tak po wrzodach jak niesteroidowe p.zapalne a czasem nawet leczy się wrzody sterydem. Półtora roku te wrzody leczyliśmy …
W tym roku niestety pogorszenie RAO i 2 razy dexametazon i raz predonizolon … Nie widzę, żeby coś się pogorszyło, koń ma apetyt ale też już miałam taką sytuację a pogorszenie było. Obecnie nie jesteśmy na lekach tylko suplach. Jak nie będzie objawów następną gastro mamy mieć w przyszłym roku.
Jeśli ktoś ma doświadczenia odnośnie sterydów przy wrzodach niech się podzieli.

grey czemu znowu podajesz rano jak nie przyniosło efektu ?
Tulula, najbardziej "pusty" żołądek i takie zalecenie : najlepiej rano, lub po jeździe (koń młody nie pracuje).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się