Jakie pasze dajecie swoim koniom?

zembria, tylko złotowital (nie wiem jak mar ról bo wyglądają przynajmniej przez internet że to ten sam produkt) ma odwrotny stosunek wapnia do fosforu. Używałam i w sumie jako baza się super sprawdzał ale właśnie zrezygnowałam bo nie jest bilansowany
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 sierpnia 2023 10:43
sweetie, Ale wiesz, że stosunek wapnia do fosforu to się ma zgadzać w całej dawce, a nie poszczególnych paszach? To ma grać całościowo, uwzględniając siano i trawę również. Także to czy ten mesz Ci bilans psuje, to wszystko zależy co koń poza nim w ciagu dnia zje.
Czy ktoś karmi pasza biofeed?
Karmi ktoś paszami Epony? Zainteresowało mnie dawkowanie, bardzo niskie dawkowanie. Na przykład:

100 - 300g/dzień kuce i małe konie
300 - 500g/dzień konie rekreacyjne
do 1,5 kg dziennie konie sportowe

Czy druga:
Kuce i małe konie: 100-250g
Duże konie: 300-750g
Puma, ja się przymierzałam i pytałam doradcę o dawkowanie. Odpowiedź dostałam taką:
"Paszę możemy traktować jako wyłączną treściwą przy założeniu, ze koń jest niewymagający jeśli chodzi o utrzymanie masy ciała (normalny lub wolny metabolizm) i w podstawie przyjmuje dobrej jakości siano w ilości min 1,5-2% swojej masy ciała."
Cóż za enigmatyczna odpowiedź 😀 ale to by chyba pasowało....

Puma, A która to pasza ma takie dawkowanie?

Dawno, dawno temu, skusiłam się na worek jakiegoś podstawowego musli z Epony.... a były to zamierzchłe czasy, gdyż zapłaciłam za ten worek max 60-70 zł.
Całkiem niedawno przypadkiem dorwałam Beeren-Mash - koń koleżanki nie chciał, mnie się mesz z Derby skońćzył, to odkupiłam.

O ile dobrze pamiętam, to to musli pachniało obłędnie, bardzo ładnie wyglądało 😉 bardzo takie "estetyczne".... i bardzo smakowało.
Natomiast - omasakra, ten Beeren-Mash pachniał tak, że sama byłabym w stanie zalać wodą i zjeść, no na seeerio. Koń wylizywał żłób (a bardzo mi wtedy na tym zależało, bo się fochnął na trawokulki - pomieszane z meszem zjadał 😉 ).
Tylko ja w sumie nie wiem kto jest targetem dla tej firmy. Jak tak teraz patrzę na składy, to mam wrażenie, że niektóre to dla hmm... takich wybrednych koni rekreacyjnych. Fruchte musli kosztuje 155 zł, a w składzie nie ma tam nic takiego.... no chyba, że to te chipsy bananowe takie bezcenne.... Ale już Magenfein wygląda nawet interesująco.... Tylko fiksum cenowe, no na serio 🙁

zembria, anetakajper, Dzięki! 🙂 Obczaję. Choć ten Złotowital chyba wygra plebiscyt..

A tak z ciekawoiści - skąd zamawiacie Sukcesa?
Pytałam o ten mesz, no bo kurde, zamawiam x czasu tego Sukcesa, mój Raowiec zajebiście na tym odbił (no nie tylko na tym, swobodny dostęp do siana + trawa na pastwiskach też swoje zrobiły), aż tu nagle przyszedł mi jeden worek zepsutego meszu 🙁 Spleśniały.
Nie winię producenta, pewnie worek był gdzieś na dnie magazynu to wydali....W sumie dobrze, że spleśniał - znaczy, że naturalny... ale, no, trochę się zirytowałam. Ostatnie dwa worki granulatu i musli też były takie dziwne. Niby wszystko OK, ale odniosłam wrażenie, że musli długo leżało. Jakieś protipy na polskich producentów...?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 września 2023 14:26
Ekonomiczna sieczka z traw poszukiwana 😎 Sporo mi ostatnio idzie. Gówniarzyk żre, Łaciaty żre, Blondas żre... a portfel nie żre 😝
edit. teraz mam Agrobsa Pre alpin Aspero, ale jakbym znalazła coś tańszego to by było miło.
zembria, Hartog Grass Mix odrobinę tańsza i ze smartem na allegro.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 września 2023 15:46
tereska, Mam ją też, jako "smakową" przed jazdą. Szukam taniej jeśli się uda.
Powiem ci że bardzo ciężko taniej niż te wymienione, bo te tańsze pylą tragicznie. Nawet ten hartog i agrobs nie są tak zajebiste jakbym chciała xD Tylko trochę zmiałczone również.
Gillian   four letter word
01 września 2023 16:36
Kocham pasze Epony i gdyby była tańsza to karmiliby tylko i wyłącznie tym. Niestety mimo miłego dawkowania cena jest zbyt zaporowa :-(
Gillian, a ich mesz... człowiek ma od razu ochotę go zjeść tak pachnie owocami leśnymi. 🙈 Zresztą konie też bardzo lubią.
Ja mam słabe doświadczenia z eponą. Wieki temu to była jedyna pasza którą mój Ed przestał jeść. Jedyne co pamiętam to żółty worek. Ich super pieknie pachnącego meszu gdybym nie wymieszała z Saracenem to bym w życiu nie skarmiła. Ale cała paszarnia pachniała bosko 😀
Lepiej kupić otręby ryżowe same w sobie i dodatkowo osobno wit E + selen? (https://jarpasz.pl/otreby-ryzowe-30kg i https://jarpasz.pl/pl/p/ZLOTOWITAL-E-SELEN-2KG/718) czy od razu bilansowane z Nuby ? - https://allegro.pl/oferta/nuba-equi-rice-20-kg-otreby-ryzowe-bilansowane-13253604112
chyba, że ktoś pomoże inaczej? - do budowania masy mm, zwiększenie energii - regularne treningi 5,5latki 😉

edit, zapomniałam dodać, że to jako połączenie z owsem (chcę coś zmienić i zobaczyć efekt, wcześniej do owsa były balancery)
Melanie, Gillian, A ten mesz z Epony jest w jakimś mniejszym opakowaniu ? 😅 Spróbowałabym zamówić, ale 12kg to dużo za dużo na nasze potrzeby 😅
Ziuum, mi się najlepiej do budowania masy w treningu sprawdziła soja mikronizowana.
Jak karmicie Saracen Re-Leve Mix? Bezpiecznie jest podawać tą paszę na sucho? W składzie są wysłodki buraczane stąd moje obawy.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 września 2023 10:43
arabek, Ale z wysłodkami to nie jest tak, że ona na sucho są jakieś trujące 😉 Wszystko rozbija się o ilość, jak dasz na raz 0,5 kg suchych to koniowi to konkretnie napęcznieje w żołądku, ale jak dasz mały kubek na sucho to nic mu nie będzie. Także dodatkiem wysłodków w granulacie paszy, to bym się nie przejmowała za bardzo.
Wg producenta to można na sucho i można moczyć.
Ja robię "mesz" z tego do przemycania proszków. Ale faktycznie, pęcznieje po zalaniu.
zembria, dzięki, czyli można dawać na sucho, ale uważać na ilość 🙂
arabek, co? To jest normalne muesli i podaję tego normalne ilości, zależnie od konia.
W wielu paszach są w składzie wysłodki i normalnie konie jedzą 2 czy 3kg paszy.
arabek, to normalne musli tak jak pisze Perlica, można podawać według zaleceń producenta spokojnie, one nawet nie pęcznieje jakoś szczególnie więcej po zalaniu wodą, tak bym powiedziała typowo nabiera wodę po prostu więc też jestem zdziwiona pytaniem 😉
Perlica,, sweetie, dziękuje, wychodzi na to, że jestem przewrażliwiona 😅😅
arabek, ta basza była oficjalną paszą na olimpiadzie, więc chyba jest bezpieczna😉
Perlica, łoo.. takie rzeczy nawet są 😮 ale, że konie mogły jeść tylko to czy jak to działa? 😉
Ja Re-leve karmię już drugi rok. Super pasza. Nigdy nie trafiłam na zły worek, czy jakiś bubel. Ogólnie bardzo lubię Saracena za to 🙂
Wcześniej dawałam na sucho normalnie. Teraz zalewam, ale tylko żeby suple wymieszać lepiej. No i jak dla mnie to trochę "rośnie", ale to pewnie tak jak dziewczyny piszą, że sie rozmacza po prostu.
Puma, w sensie oficjalna paszą ekipy pewnie brytyjskiej.
Tam chodzi o doping, więc dodatkowo badali te partie które leciały do Paryża.
Było na stronie Saracena.
Odnośnie Saracena Re leve to polecam brytyjskie fora jeździeckie. Szybko przestaniecie podawać
Amber77, to wrzuć proszę jakiegoś linka, chętnie poczytam
xxagaxx, Nie umiem skracać linków. Wystarczy wpisać w Google nazwę paszy i słowo choke. Pojawi się masa wpisów
Amber77, konie u nas jedzą od lat i nic się nie dzieje.
Anglicy moczą większość paszy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się